Ve slavkovském zámku bylo podepsáno příměří po bitvě u Slavkova, v níž roce 1805 vojska císaře Napoleona porazila spojené armády Rakouska a Ruska a výsledek výrazně ovlivnil pozdější uspořádání celé Evropy.
Je to jedna z největších a nejslavnějších bitev, které se kdy odehrály na našem území, a tak si zaslouží i odpovídající připomenutí.
Památník podle slovanského vzoru
Myšlenku vybudovat na místě krvavé bitvy, v níž přišlo o život na obou stranách kolem dvacet tisíc vojáků, začal prosazovat už na počátku 20. století brněnský kněz Alois Slovák. Záměrem bylo vzdát úctu všem obětem bez ohledu na jejich uniformu.
Památník zvaný Mohyla míru začal vznikat na nejvyšším bodě tehdejšího bojiště, na vrcholku Prackého kopce. Jméno vychází z tvaru památníku, který dostal podobu slovanské mohyly vztyčované nad pohřebním místem.
Ostatně v kapli s mramorovým oltářem uvnitř Mohyly míru je kostnice, v niž jsou uloženy ostatky vojáků nalezené v prostoru bývalého bojiště.
Každý šepot je dobře slyšet
Mohyla je vybudována z lomového kamene a tvoří čtyřboký komolý jehlan vysoký 26 metrů. Na jeho vrcholu je pak vztyčen desetimetrový starokřesťanský kříž spočívající na zeměkouli a zdobený reliéfy Panny Marie, ukřižovaného Krista, Boha Otce a Adamovy hlavy.
V každém z rohů stavby jsou pak umístěny štíty symbolizující země, které se kruté bitvy zúčastnily. Kromě Francie, Ruska a Rakouska také Moravu, na jejímž území ke krvavému střetnutí došlo. Mohyla míru je mimo jiné známá také svou jedinečnou akustikou. Pouhý šepot v jednom rohu kaple je v rohu protilehlém slyšet stejně silně.
Světlo připomíná temné období
Kromě Mohyly míru patří k areálu také objekt muzea s jedinečnou multimediální prezentací věnující se takzvané bitvě tří císařů.
Přímo za mohylou je tak trochu očím ukryta nejnovější stavba s expozicí o ploše 160 m2 nazvanou Fenomén Austerlitz (podle německého jména pro Slavkov) představující slavkovskou bitvu z pohledu zúčastněných osob – vojáků, diplomatů, kronikářů nebo umělců.
Umístění pod zemí nebylo zvoleno jen proto, aby pavilon nestínil výhled na mohylu. Stropem prostupují tři světlíky přinášející nejen světlo dovnitř, ale také symbolizující tři strany válečného konfliktu.