Domů     Zoopark a skanzen v Chomutově: Dva světy v jednom areálu
Zoopark a skanzen v Chomutově: Dva světy v jednom areálu

Při plánování výletu se občas lidé neshodnou. Někdo by chtěl třeba navštívit zoologickou zahradu, jiného lákají lidé stavby ve skanzenu. Proč se ale přít? Nejlepší bude dopřát si obojí a vydat se do Chomutova!

Když se hluboko v uplynulém století začalo v Chomutově uvažovat o založení zoologické zahrady, počítalo se, že se stane kulturním centrem neomezujícím se jen na chov zvířat.

Ostatně hlavním propagátorem nové zoo byl dlouholetý místní kulturní pracovník, ředitel chomutovských kin a nadšený divadelní ochotník Walter Markel.

Právě on přišel s myšlenkou vybudovat v přírodní oblasti nedaleko Kamencového jezera přírodní lesopark, tak trochu jinou zoo s mnohem většími prostory. A k tomu si navíc vybájil i vylepšení v podobě přičleněného skanzenu podkrušnohorské lidové architektury.

Možná si mnozí tehdy říkali, jaký je to snílek. Ale zoologická zahrada v Chomutově je, a skanzen taky.

Nenápadné změny k lepšímu

Lesopark se otevíral už v roce 1975. Zaměřoval se prozatím na běžnou evropskou faunu, i když už v té době jsme mohli obdivovat třeba ne tak často vídaného zubra. Za plnohodnotnou zoo lesopark ještě příliš lidí nepovažovalo.

Oproti konkurenci měl sice velkorysé prostory, ale kanceláře sídlily v mobilních buňkách a chyběla i vstupní brána, takže otevřeno bylo vlastně nepřetržitě a navíc zdarma.

Není divu, že chomutovský lesopark na udělení oficiálního statutu zoologické zahrady stále čekal. Což ovšem nevadilo návštěvníkům, kteří se jen hrnuli. Ti, co chodili pravidelně, si možná ani nevšimli, jak nenápadně se jejich zoo mění.

Přibývaly nové budovy, ve staré budově kamencových lázní se usadilo ředitelství a vznikl tu i kinosál a expoziční prostory, kryté jízdárny se dočkal jezdecký klub.

Vzhůru na projížďku po safari

Po roce 1989 nabral rozvoj nové obrátky a Chomutov pomalu začínali brát vážně i v odborném světě. Vždyť třeba výběh pro medvědy byl největším přirozeným prostorem pro zvířata v rámci středoevropských zoologických zahrad.

Podkrušnohorský zoopark, jak se teď chomutovský lesopark oficiálně jmenoval, se plnohodnotně začlenil do evropské i světové unie zoo a díky svým promyšleným chovatelským programům a úspěšným odchovům si získával uznání.

Navíc otevřel třicetihektarový areál Eurosafari, v němž nechyběly třeba vzácné antilopy sajgy tatarské. Ve všech světových zoo byly jen tři skupiny sajg, a ta chomutovská z nich byla nejpočetnější.

Všechno se točí kolem kapličky

A tak nastal čas oprášil dávnou myšlenku Waltera Markela o zřízení podkrušnohorského skanzenu. Po roce 2000 se podařilo získat finanční prostředky z Evropské unie a mohlo se konečně začít.

První z budoucího souboru lidových staveb byla replika hrázděné kapličky ze zaniklé obce Krupice, která je dnes centrem celého areálu. Původní kaplička v Krupici u Okounova byla zbořena před šedesáti lety.

Její dochovaný schod se ale stal základním kamenem této půvabné stavby, do níž se navíc podařilo získat oltář ze zrušeného kostela.

Víte, jak to chodí ve mlýně?

Zdaleka viditelnou dominantou expozice se ale stal především větrný mlýn holandského typu s plně funkční technologií. Je vysoký 12,5 metru, v průměru měří 8,6 metru a je obklopen malou vinicí.

Uvnitř se dozvíme i leccos o fungování takového mlýna, takže už nám nebudou cizí pojmy jako palečné kolo, cévové kolo nebo mlecí složení.Mlýn je ovšem jen kopií, za originálem bychom museli přes hranici do německého Reichstadtu.

Návštěvníci si mohou prohlédnout třeba i hrázděný statek s vejminkem, stodolou a řezbářskou dílnou, který i dnes ožívá při tradičních akcích.

O Velikonocích nebo v době dožínek jsou pak právě tady k dispozici ukázky lidových řemesel včetně řezbářství nebo kovářství, příchozí rozhodně potěší i umění pekařů.

Místo, kde zatoužíte si hrát

Procházíme-li skanzenem, nemůžeme vynechat ani roubenku. Pochází ze Soběnic u Úštěka, kde jí zbývalo jen opravdu málo do definitivního zničení. Před demolicí byla zachráněna, pečlivě rozebrána, zrenovována a znovu sestavena právě v chomutovském skanzenu.

Dnes v ní kromě infocentra najdeme expozici dobového nábytku a také výstavu všeho, co souvisí s včelařstvím a zpracováním včelích produktů.

V interiéru roubenky se také dozvíme hodně o slavné Ströherské sbírce, kolekci hraček převážně z 19. století věnované sběratelkou Erikou Pohl-Ströherovou.

Tuto sbírku tu ovšem celou nenajdeme, její podstatná část se nachází v Německu, menší části pak také v muzeích v Mostě a Chomutově.

Jabloně, které už jinde nejsou

Autoři expozice péčí o staré lidové stavby vzdávají hold lidovému umění dávných dob, a neomezují se v tom jen na architekturu. Třeba zdejší jabloňový sad je unikátní v tom, že pochází ze štěpů starých odrůd posbíraných v již zaniklých vesnicích.

A když už jsme u stromů – v naší republice je jen málo jiných míst, kde bychom mohli na vlastní oči spatřit vzácnou a kriticky ohroženou břízu olcovskou. Kromě zdejšího skanzenu totiž roste už jen nedaleko vesničky Volyně u města Výsluní v okrese Chomutov.

Mezi zvířata ve dne i v noci

Pro ty, kterým se v zooparku a skanzenu obzvlášť zalíbí, je připraveno i ubytování spojené se zážitkovými programy, v jejichž rámci si mohou vyzkoušet třeba krmení hospodářského zvířectva nebo se naučit správně vybírat vejce z kurníku.

Ubytovaní hosté mají navíc tu výsadu, že mohou v kteroukoliv denní či noční hodinu vstoupit do zooparku a užít si tak pohled na zvířata i v době, kdy už ostatní turisté jsou dávno pryč.

Díky tomu si užijí i pohled na zvířata, která jsou aktivní večer či v průběhu noci.

Jedna vstupenka, dvě návštěvy

Když dnes přijedeme do Chomutova, procházíme takřka současně dvěma úplně odlišnými světy. Zoopark má rozlohu 112 hektarů, což je pro srovnání dvakrát více než má například pražská zoologická zahrada. Velkorysý prostor poskytuje možnost připravit zrovna tak velkorysé výběhy.

Dnes se tu chová 160 druhů zvířat se zaměřením na faunu palearktické oblasti zahrnující Evropu, většinu Asie a část severní Afriky. A hned vzápětí můžeme obdivovat krásy lidové architektury zdejšího regionu.

Myšlenka propojení zooparku a skanzenu došla svého naplnění. Ostatně i vstup do Skanzenu Stará Ves najdeme nedaleko od vstupu do zooparku. Dokonce i vstupenky jsou společné, takže pokud navštívíte zoopark, automaticky můžete vstoupit i do skanzenu.

Pro návštěvníky zooparku a skanzenu jsou k dispozici dvě parkoviště, a pokud přijedeme v rámci cyklovýletu, i o kola bude postaráno, protože u vstupu je připraven stojan na kola.

Foto: Shutterstock
Související články
Pohodová, plná zážitků, relaxující a zkrátka skvělá. Taková je dovolená v údolí naší největší vodní nádrže. Lipenský areál nabízí rok od roku čím dál širší paletu možností, jak trávit vaše volné dny. A abyste si onu paletu vychutnali vrchovatými doušky, nemusíte čekat do léta. Naopak! Přiznejme si, že zima je už za dveřmi... Nechte se tedy brzy unášet upravenými a kvalitními sjezdovkami, popul
Hory mnoha českých NEJ, to jsou Krkonoše. Nejvyšší, nejnavštěvovanější, s nejpestřejší přírodou a nejstarším národním parkem České republiky v čele s královnou českých hor, Sněžkou. V Krkonoších se snoubí tradiční malebná údolíčka lemovaná roubenými domky s luxusními horskými středisky, které nabízejí mnoho druhů zábavy a sportovního vyžití jak pro zkušené horské matadory, tak pro děti a začáteční
Pro ty z vás, kteří preferují aktivní trávení volného času a rádi zažívají adrenalin, jsou zajímavou variantou lanová centra a lezecké stěny. Kde v Česku najdete ty nejlepší? Pokud se chcete spíše pobavit, nejste bůhvíjací sportovci, ale toužíte po zážitku, ze kterého tuhne krev v žilách, vyberte si lanové centrum. Návštěvu si užijí i amatéři nebo rodiny s dětmi. Jestliže naopak hledáte sport, ve
Na lipenském jezeře si můžeme v zimě i skvěle zabruslit. A to ne ledajakým způsobem, nýbrž hned po desetikilometrové Lipenské ledové magistrále. Něco takového nalezneme na světě jen na několika místech! Lipenská ledová magistrála Tato unikátní bruslařská dráha propojuje obce Frymburk, Přední Výtoň a Lipno nad Vltavou. O vlastní bezpečnost se na magistrále bát nemusíme. Pravidelně ji upravuj
Vzpomínáte na doby, kdy byly Vánoce na sněhu běžným jevem, nebo kdy svatý Martin obvykle přijížděl na bílém koni? Něco podobného už dnes na většině míst Česka nezažijete. V Jeseníkách ano. Pokud chcete znovu zažít staré dobré časy, a přitom si užívat komfortu, za který by se nemusela stydět ani vyhlášená alpská střediska, jsou pro vás zimní Jeseníky ideálním místem k trávení volného času. Mezi sp
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nejdříve jsem běžela do kostela!
skutecnepribehy.cz
Nejdříve jsem běžela do kostela!
Byla to potvora. Svedla mého muže a neváhala k tomu použít kouzla a čáry. Musela jsem jí oplatit stejnou mincí, aby byl Venca zase jen můj! Od první chvíle, kdy jsem tu ženskou viděla, mi bylo jasné, co je zač. Přistěhovala se do našeho sousedství původně s partnerem. Byl to takový neduživý chudáček, nemluva, kterého měla místo psa. Jen
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
iluxus.cz
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
Chivas Regal, ikona skotské whisky, navazuje globální spolupráci s Charlesem Leclercem – jezdcem Formule 1 a jednou z nejvýraznějších osobností týmu Scuderia Ferrari. Spojuje je vášeň pro mistrovst
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
nasehvezdy.cz
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
Chtěl si zajistit bezstarostná tzv. stará kolena. Většinu svých peněz, více než třináct milionů korun, proto vložil do investičních fondů. Místo šestiprocentního úroku, který očekával a který mu neb
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
enigmaplus.cz
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
V soudní síni je mrazivé ticho. Pohledy všech přítomných se upínají na teprve devatenáctiletou ženu oblečenou do vězeňského oblečení. „Říkám vám, že ubodán být neměl. Můj manžel ho měl pouze uškrtit,“
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
historyplus.cz
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
Při drancování Vsetína ukradli, co mohli, skoro celé město vypálili a povraždili stovky jeho obyvatel! Kurucům to ale nestačí. Potřebují další proviant, hledat ho chtějí ve Strážnici. Moravská zemská milice, posílená o císařské jednotky, však jejich plány překazí. Smrtí bezdětného krále Karla II. (*1661) v listopadu 1700 osiřel španělský trůn. Zájem o něj projeví rakouští
Výběr žárovky je trochu věda
panidomu.cz
Výběr žárovky je trochu věda
V každé domácnosti spotřebujeme za rok mnoho kilowatt elektrické energie, a tak je namístě přemýšlet nad tím, kolik z toho bychom mohli uspořit. A není to ani nijak těžké… Tajemství tkví v tom, jaké „šetřicí“ žárovky do svého bytu zvolíme, zda si pořídíme senzor pohybu a také zda přemýšlíme nad správnou intenzitou osvětlení. Proč už
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
epochalnisvet.cz
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
Zatímco zdravý člověk může bez zdravotních následků ztratit až 15 % své krve, někteří lidé tuto schopnost nemají. Nemusí se vždy jednat o vrozený problém, jako například u hemofilie. Zvýšená krvácivost se může rozvinout během života a poukazovat na jiné zdravotní problémy. Přitom krevní srážlivost, zdokonalovaná evolucí po miliony let, je klíčová pro přežití
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
21stoleti.cz
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
Zhoubné nádory slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, a to zejména kvůli jejich pozdní diagnostice. To by mohl do budoucna změnit jednoduchý test z krve, který by onemocnění o
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
epochaplus.cz
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky kadí a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné,
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Citronová rýže s kešu ořechy
nejsemsama.cz
Citronová rýže s kešu ořechy
Rýži na indický způsob podávejte samotnou či jako přílohu k masu. Ingredience: 150 g basmati rýže 1 citron 1 lžíce olivového oleje máslo 1 menší chilli paprička 1 lžička kurkumy ½ lžičky římského kmínu 30 g kešu oříšků ½ granátového jablka sůl hrst čerstvé koriandrové natě Postup: Rýži propláchněte a uvařte podle návodu v osolené
Zapečené žampiony se sýrem
tisicereceptu.cz
Zapečené žampiony se sýrem
A čím žampiony naplníte? Vepřovým masem s trochou voňavé majoránky a tymiánu. Surovina 250 g vepřového mletého masa 1 žlutá cibule 1/2 lžičky sušeného tymiánu 1/2 lžičky sušené majoránky 3 ž
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz