Domů     Na skok do Českého ráje
Na skok do Českého ráje

Skalní věže, těsné uličky, rokle, svažité chodby a vyhlídky – mezi tyto neobvyklé tvary skalních měst Českého ráje se rádi vracejí horolezci i turisté. Nikdy jste tu nebyli? Je čas vyrazit.

A hned na začátku si můžete připomenout písničku od Ivana Mládka o Prachovských skalách, kterou si ve filmu Jak dostat tatínka do polepšovny zpíval Tomáš Holý.

Ve filmu je mimo jiné zmínka o Dračím zubu, jenže tato zajímavá skála se ve skutečnosti jmenuje Skautská věž. A najdete ji mezi Hrubou skálou a Valdštejnem. Ovšem nejen špičatými skálami a roklinami je tento kraj známý, nachází se tu i mnoho hradů a zámků. A dvě nejslavnější skalní města – Prachovské skály a Hruboskalsko.

Prachovské skály

Patří mezi státní přírodní rezervace. Díky otevřeným náhorním plošinám (kam se dostanete často i po přírodních výstupcích anebo vybudovaných schodech) můžete využít vyhlídek, z nichž budete mít celý Český ráj jako na dlani. Prachovskými skalami vás provedou dva okruhy.

Od Turistické chaty

Oba okruhy začínají u Turistické chaty, kde si můžete koupit turistickou mapku. Malý okruh je určen pro méně náročné turisty a je vyznačen žlutou turistickou značkou.

Má délku 1,5 km a vy se podíváte do Císařské chodby a na dvě vyhlídky. Velký okruh vás po zelené značce zavede k osmi ze třinácti vyhlídek. Je tu ale víc prudkých stoupání a klesání.

Například z vyhlídky Křížkovského sboru uvidíte Kumburk, což je zřícenina gotiského hradu, rekreační oblast Jinolických rybníků, vrch Tábor, Kozákov anebo Trosky. Cesta vám odkryje i průchod slavnou Císařskou chodbou.

Hrádek Pařez

K prohlídce skalních krás si můžete zvolit i tzv. Zlatou stezku Českého ráje. Ta je vyznačena na mapce červenou barvou. Na této trase najdete třeba malý skalní hrad Pařez.

Jelikož je kousek od něj i malé parkoviště, je dostupný nejen pro dálkové turisty. Určitě se vám budou líbit zdejší skalní jeskyňky. Sice jsou obdobné jako na jiných skalních hradech v Českém ráji, zato působí mysteriózně.

Vstup je zpoplatněn

U Prachovských skal jsou zajištěna dvě centrální parkoviště: Parkoviště Prachov a u Turistické chaty. K oběma se dostanete od Jičína.

Vstup do Prachovských skal je zpoplatněn, ceník najdete na https://www.prachovskeskaly.com/cenik.

Hruboskalské skalní město

Nachází se v Českém ráji nedaleko Turnova mezi hradem Valdštejn a zámkem Hrubá Skála. Pověstmi opředené skalní město nabízí nevšední zážitky pro horolezce i náhodné návštěvníky na více než 400 skalních věžích, jejichž nejvyšší dosahuje až do výše 50 metrů.

Skalní město je rozděleno do tří hlavních oblastí: Dračí skála a Zámecká rokle, Kapelník, Maják a Údolíčko.

Na vrcholové cestě najdete Zlatou stezku Českého ráje, přes niž se dostanete na mnoho vyhlídkových míst, jako je Mariánská vyhlídka, Na Kapelu, U Lvíčka či rozhledna Hlavatice.

Zajímavost: Právě Hruboskalské skalní město posloužilo jako kulisa při natáčení filmu Jak dostat tatínka do polepšovny.

Zámek Hrubá skála

Poblíž obce Sedmihorky je mezi skalami ukryt zámek s panstvím, který patřil Albrechtu z Valdštejna. V současné době je v něm hotel s restaurací, takže tady můžete strávit pár dní a vydávat se odsud na toulky po Českém ráji.

Během letního období se můžete podívat na nádvoří zámku a také do jeho interiéru, věže s výhledem do okolí jsou otevřené již od dubna.

Pokud nemáte auto, jezdí sem – ale až od června – autobus, vlakem pojedete do železniční stanice Hrubá Skála, pak půjdete pěšky asi 2,5 km dlouhou procházkou.

Kolik stojí vstupné:

Za výšlap na věž zaplatí dospělí 50 Kč, děti 25 Kč

Kdy můžete přijít:

Duben – říjen, denně kromě pondělí

Více na: https://www.hrubaskala.info/

Kemp a lázně Sedmihorky

V samotném středu Sedmihorek je autokemp, otevřeno má od dubna do listopadu. Je především určen pro rodiny s dětmi, takže večerní hlučné zábavy se tu nekonají.

I odsud se můžete vydávat na túry do nitra obou skalních měst nebo do nejvýše položené herny Mlýn, v níž jsou především atrakce pro děti. Rozprostírá se tu rybník s písčitou pláží, který je vhodný ke koupání a rybolovu. Pokud nemáte auto, jeďte vlakem.

Od zastávky je to jen 15 minut chůze. Sedmihorky se kdysi proslavily především jako lázně, kde se léčilo pomocí pitných kúr, a jezdilo tam mnoho významných osobností. Prý i Tomáš Garrigue Masaryk.

Adamovo lože a Bajaja

Víte, že v zákoutích Hruboskalska se v sedmdesátých letech natáčely některé scény půvabné pohádky Princ Bajaja? Známý z ní je například skalní reliéf vytesaný do pískovce, který se jmenuje Adamovo lože.

Leží asi 300 metrů severně od zámku Hrubá Skála, vede sem červeně značená turistická cesta. Nachází se ve skalní soutěsce. Nechal jej vytvořit bratr posledního valdštejnského majitele hruboskalského panství František Adam.

Hrad Valdštejn

Kde ho najdete? Od parkoviště Lázní Sedmihorky se vydáte po modré značce. Asi po půlhodince se dostanete k mostu, za nímž je už první nádvoří zámku, kde jsou i trosky původního hradu.

Pod ním je zpřístupněno sklepení se sbírkou archeologických nálezů hradu a expozice věnovaná pískovcům. Součástí je i malá kaple s portrétem Karla Hynka Máchy.

Ze druhého nádvoří se po schodišti dostanete na aehrenthalskou terasu, pojmenovanou po šlechtickém rodu Aerenthalů, a odsud pak do nejstarší části hradu. Pod terasou se nachází biliární sál.

Kolik stojí vstupné:

Jednotlivá vstupenka je za 100 Kč, rodinná za 250 Kč.

Kdy můžete přijít:

Je tu otevřeno už od dubna, ovšem jen o víkendech a svátcích, od června do srpna pak denně.

Krápníkové jeskyně v Bozkově

Jde o nejrozsáhlejší jeskynní systém v severovýchodních Čechách a jako jediný je tvořen vápnitým dolomitem. Z menší části jej dotváří i klasické krápníky, unikátem však jsou excentrické vláknité a keříčkovité krápníky.

Nejnižší části jsou vyplněny vodou Bozkovského podzemního jezera, které je největší v Čechách. V letní sezoně si prohlídku radši zarezervujte, průvodce vám bude k dispozici 40 minut.

Kolik stojí vstupné:

Jednotlivec zaplatí 100 Kč, senioři nad 65 let 80 Kč, děti, ZTP, ZTPP a studenti 60 Kč.

Kdy můžete přijít:

Celoročně, ovšem prohlídky v zimních měsících končívají dříve. Od dubna do června je otevřeno denně od 08:00 do 16:00 hodin.

Text: Olga Böhmová, foto: Shutterstock, Wikipedie

Foto: Shutterstock
Související články
Budoucnost je teď. A Zlín je rozhodně město budoucnosti. Zlín jím byl už téměř před sto lety, kdy mu dával dnešní tvář Tomáš Baťa. Vydejte se do města, které se svou vizí vyrovná světovým metropolím, do města, které je jiné. Do města, které žije nejen Baťovým odkazem, ale i filmem, architekturou a designem. Dejte si na prohlídku čas. Tohle město musíte objevit a poznat. Možná to nebude láska na
Víte, že Česká republika patří k velmocem, co se týče botanických zahrad? Máme jich desítky, některé se dokonce mohou pochlubit výpěstky světového významu. Pojďme si některé oázy zeleně představit blíže. Největší a zřejmě také nejznámější českou zahradou je pražská botanická zahrada, kterou naleznete v Tróji nedaleko zoo. Návštěvníkům se chlubí obří sbírkou 15 tisíc druhů rostlin, plnou třetinu n
Nic nedokáže teplo domova vykouzlit tak jako keramický baculatý hrneček s horkým čajem či kávou anebo krásné keramické ozdoby. Praktičnost keramiky oceňovali naši předci po dlouhá staletí, její kouzlo obdivujeme i dnes. Vydejte se za tradiční keramikou do středních Čech – ať už přímo do dílen, kde si můžete umění keramických mistrů sami vyzkoušet, do muzeí anebo třeba na oblíbené keramické trhy.
Poznejte výjimečné místo s architekturou industriálního města v zahradách, s ojedinělým urbanismem a nezaměnitelnou atmosférou. Seznamte se s významnými architekty a urbanisty, jejichž unikátní stavby můžete obdivovat dodnes. Zlínský architektonický manuál – online i off-line průvodce městem. Zlínský architektonický manuál (ZAM) je webová databáze významných architektonických staveb, urbani
Letošní ročník mezinárodního festivalu židovské kultury ŠTETL FEST proběhne v Brně od 29. srpna do 1. září. Přináší pestrý program, který se věnuje mimo jiné také jedné z nejvýznamnějších postav literárního světa – Franzi Kafkovi. Leitmotivem programu je téma „Židovské trauma v umění od Kafky k Barbie“ a hledání identity jednice snažícího se vykročit z uzavřené komunity a zařadit se do většinové
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Řekl, že jsem ta nejkrásnější dívka pod sluncem
skutecnepribehy.cz
Řekl, že jsem ta nejkrásnější dívka pod sluncem
Že se mu líbím, mi řekl hned při našem prvním, náhodném setkání. Nejdřív mi to připadalo drzé, ale mluvil tak hezky, že mě to zcela odzbrojilo. Odjakživa jsem si přála romantickou lásku. Takovou, kterou jsem znala z dívčích románů, kterých jsem, zvlášť v období dospívání, přečetla spoustu. Zkrátka nic obyčejného, fádního či nudného. Bála jsem se ale,
Organické křivky, přátelské k přírodě
rezidenceonline.cz
Organické křivky, přátelské k přírodě
Impozantní siluetou se pyšní sídlo, zanořené do uměle vytvořeného návrší. Architektura domu, tvořeného nepravidelnými, vzájemně se prolínajícími oválnými strukturami, využívá zvlněné, doslova tekoucí tvary, napodobující přírodní formy. Může rodinné obydlí napodobovat rostlinu – růst ze země v souladu se svým přirozeným prostředím? Organická architektura dokazuje, že to možné je. Filozofie, vyvinutá legendárním Američanem Frankem Lloydem
Stavaři se dočkali – trh i tržby porostou
iluxus.cz
Stavaři se dočkali – trh i tržby porostou
Stavební sektor v České republice očekává v roce 2025 mírný růst trhu stavebních prací o 0,8 %, a i v roce následujícím by měl tento pozitivní trend pokračovat. Trh by se mohl zvětšit průměrně o 1,9 %
Zkáza asteroidu mohla Marsu přinést prstence a později i měsíce
21stoleti.cz
Zkáza asteroidu mohla Marsu přinést prstence a později i měsíce
Vědci simulovali situaci, která by mohla vysvětlit, jak čtvrtá planeta přišla ke svým malým měsícům, Phobosu a Deimosu. Tyto měsíce se svým vzhledem i charakteristikami vymykají běžným standardům a pr
Největší záhady Velikonočního ostrova: Magií nabité písmo
enigmaplus.cz
Největší záhady Velikonočního ostrova: Magií nabité písmo
Kam až lidské oko dohlédne, je vidět zčeřenou mořskou hladinu. Právě takový pohled se naskýtá každému, kdo zavítá na Velikonoční ostrov. Ten se totiž nachází uprostřed Tichého oceánu tisíce kilometrů
Kámen pro vaši sílu
nejsemsama.cz
Kámen pro vaši sílu
Sluneční znamení je spojeno s přírodními živly, ale také s drahými kameny a polodrahokamy. Ke každé osobnosti ladí jiný kámen. Pokud si totiž vyberete ten pravý, může vás ochránit, uzdravit vás nebo vám dodat energii. Beran – 21. 3. – 20. 4. Beran potřebuje kameny, které harmonizují srdce, vůli a mysl. Ametyst: Ideální pro trpělivost a
Suchý ztratil ty, které nejvíc miloval
nasehvezdy.cz
Suchý ztratil ty, které nejvíc miloval
O svém soukromí Jiří Suchý (93) nikdy příliš nemluvil. I proto dnes mnoho lidí vůbec netuší, čím si prošel. První velkou láskou Jiřího Suchého (93) byla výtvarnice Běla (†47). Měli spolu dva syny,
Poháry, které jsou retro, ale také „in“
panidomu.cz
Poháry, které jsou retro, ale také „in“
Bývaly zmrzlinové a šlehačkové poháry v někdejších „mléčných barech“ opravdu tak nebeské chuti, anebo vzpomínky na ně zkreslují roky? Našli jsme k nim původní receptury. Hity někdejších mléčných barů byly kupříkladu jahody se šlehačkou, griliáš anebo Banana split. Samozřejmě že nelze zapomenout ani na báječně vychlazený jahodový koktejl, na který se v parném létě stála
Palačinky s vanilkovým tvarohem
tisicereceptu.cz
Palačinky s vanilkovým tvarohem
Máte rádi sladké snídaně, nebo chcete potěšit vnoučata? Překvapíte speciálními palačinkami. Ingredience 200 g hladké mouky 2,5 dl plnotučného mléka 1 balení vanilinového cukru špetka soli 2
Josef II. netušil, že je na lásku sám
historyplus.cz
Josef II. netušil, že je na lásku sám
Zamilovaný dědic trůnu zbožňuje svou ženu, ale ta o něj nemá zájem. Zato jeho sestra ji upoutala mnohem víc. Jak se budoucí Josef II. vypořádá s manželstvím, do kterého se mu původně nechtělo a jež teď pro něj znamená vše? Nejstarší syn panovnice Marie Terezie (1717–1780), arcivévoda Josef Habsbursko-Lotrinský (1741–1790), je od mládí předurčen kráčet ve
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
epochalnisvet.cz
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
Chavín, archeologické naleziště v peruánských Andách, dává jméno kultuře, jež se rozvíjí mezi 15. a 5. stoletím př. n. l. Toto místo je významným náboženským a kulturním centrem, které přitahuje lidi z širokého okolí. Chavín je jedním z nejstarších a nejznámějších předkolumbovských nalezišť, proslulé svým uměním a architekturou. Docházelo právě zde k odhalování budoucnosti světa?
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
epochaplus.cz
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz