Domů     Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí

Když se podíváme na lidové valašské stavby, možná nás napadne, jak jsou krásné a jaký vyvolávají přímo umělecký dojem. Pak nás možná nepřekvapí, že na počátku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm stáli dva výtvarníci.

Bratři Alois a Bohumír Jaroňkovi v Rožnově založili Uměleckovýtvarné dílny, v nichž vyráběli předměty, využívající prvků lidových tradic jako malované truhličky, gobelíny nebo dřevěné hračky.

Posléze se začali věnovat i keramice a porcelánu a patřili k blízkým spolupracovníkům proslulého architekta Dušana Jurkoviče.

Máme peníze na radnici!

Právě díky nim vznikl v Rožnově v roce 1911 Valašský muzejní a národopisný spolek, který se pak postaral o založení Valašského muzea v přírodě.

Bratři Jaroňkovi si totiž byli dobře vědomi, že cenné a nenapodobitelné lidové stavby na Valašsku jsou v moderní době ohroženy. Často se bouraly, když se vesnice rozvíjela, a pokud zůstaly na svém místě, postihla je necitlivá rekonstrukce.

Rozhodli se takové objekty zachránit a soustředit na vhodném místě.

Taková práce samozřejmě vyžaduje finanční prostředky, naštěstí se podařilo získat štědrého sponzora – arcivévodu Františka Ferdinanda a díky němu a jeho 8000 korunám bylo možné zakoupit první objekt – chátrající rožnovskou radnici.

V roce 1925 se tak mohlo Valašské muzeum v přírodě konečně slavnostně otevřít. Objekty zachráněné z rožnovského náměstí jsou dnes nejstaršími exponáty.

Stopa významných osobností

Vzestup Valašského muzea v přírodě by samozřejmě nebyl možný bez osobností, které navazovaly na začátky bratří Jaroňkových.

Významnou postavou poválečného rozvoje skanzenu je etnolog a historik Jiří Langer, který začal v Rožnově působit v roce 1971 a postaral se o vznik expozice Mlýnská dolina, o dostavbu Valašské dědiny i o novou podobu Dřevěného městečka.

A stejně tak si muzeum váží dlouholetého ředitele Jaroslava Štiky, díky němuž dostal skanzen podobu živé expozice, v níž se pořád něco děje.

Jako sbormistr také přivedl do Valašského muzea národopisné soubory a dokázal zpopularizovat mezinárodní folklorní festival Rožnovské slavnosti.

Prohlídka bez bariér

Celé Valašské muzeum je rozčleněno na tři části Nejstarší částí je Dřevěné městečko. Od svého zpřístupnění v roce 1925 se neustále rozvíjí.

Stavby sem byly přeneseny především z rožnovského náměstí, několik roubených domů ale vzniklo později podle dobových předloh. V této části areálu se tak seznámíme především se způsobem života v malém městě od poloviny 19. století.

Na důkladné prozkoumání Dřevěného městečka budeme potřebovat skoro hodinu a můžeme si ho prohlédnout jak samostatně, tak s průvodcem, který od vstupu vyráží každou celou hodinu.

Výhodou je, že celý prostor je rovinatý, s pohodlnými dlážděnými cestami, takže je vhodný i pro kočárky nebo invalidní vozíky. Handicapovaní pak mohou navštívit i přízemí některých zdejších objektů.

Přesně takhle se žilo

Vydat se můžeme také do Valašské dědiny, jejíž prohlídka nám ovšem zabere podstatně více času, protože je z celého areálu nejrozsáhlejší.

Většinu zdejších staveb tvoří původní originální stavby přenesené sem z původních lokalit a tvořící tak neocenitelný doklad každodenního života lidí na valašském venkově od konce 18. století až do poloviny století dvacátého.

Kromě dochovaných objektů si ale můžeme prohlédnout i stavby novější, rekonstruované kopie vytvořené na základě vědeckých historických poznatků a archivů.

Historických skutečností se drží nejen uspořádání zemědělských dvorů, ale i expozice v interiérech, které zachovávají originální podobu z historie konkrétních valašských rodin.

Škola, kostel a hospoda

Kromě obydlí prostých vesničanů tu ovšem uvidíme také usedlosti bohatších sedláků včetně hospodářského zázemí. A nahlédneme i do dílen řemeslníků, například do kovárny či kolárny, poznáme způsob práce tkalců, ševců či provazníků.

A v expoziční vesnici samozřejmě nemohou chybět ani stavby, které patří i do skutečné obce, tedy škola, kostel nebo hospoda.

V letním období navíc v některých chalupách najdeme obyvatel, kteří jsou připraveni návštěvníky provést interiérem a leccos jim povyprávět.

Pátrání s tajenkou

Kromě toho můžeme využít netradiční hravý způsob prohlídky s využitím předem připraveného tištěného průvodce.

Takové výpravy neboli hledačky s tajenkou zaujmou především malé návštěvníky, kteří si tak mohou vyzkoušet třeba trasu Krok na krokem dědinou jdeme s ovčí rodinou nebo Podívej se, jak to bylo, když se na dědině žilo.

Na údolní louce u starého vodního náhonu je pak připravena třetí část expozice nazvaná Mlýnská dolina. Ta se od roku 1983 věnuje především technickým objektům, které jsou stále v provozu.

A tak můžeme na vlastní oči vidět, jak pracuje vodní mlýn, pila, hamr či valcha. Vozovna přenesená z Ostravice pak nabízí staré dopravní prostředky a zemědělskou techniku z přelomu 19. a 20. století.

Vznikají opravdové hory

Když jsme napsali, že Valašské muzeum v přírodě se dělí do tří tematických částí, brzy bude tahle informace už zastaralá. Připravuje se totiž rozšíření areálu o novou část, která ponese název Kolibiska.

Kompletně zpřístupněna má být sice až v roce 2027, ale už nyní si můžeme prohlédnout první stavby, tedy hájovnu a chlévy pocházející z Nového Hrozenkova a Bylnice.

Výsledkem probíhajících prací bude replika historické horské kulturní krajiny včetně cest a políček. Samozřejmostí bude výsadba původních dřevin a květin, aby krajina vypadala co nejvěrněji jako za časů našich předků.

Počítá se také s nabídkou audioprůvodce a s panoramatickým promítáním filmů v bývalém vodojemu.

Myslí se tu i na děti

Že se děti někdy při návštěvě muzeí nudí? V Rožnově se jim to nestane. Těšit se totiž mohou třeba na funkční historický kolotoč na louce v Dřevěném městečku. Vypadá přesně tak jako ty, na kterých se vozily děti ve druhé polovině 19. století.

Nechybějí vyřezávaná zvířata a malby s výjevy z pohádek, české historie nebo biblických příběhů. Za sýpkou přemístěnou do skanzenu z Heřmanic se pak skrývá dětský dvorek.

I tady malé návštěvníky provázejí vyřezávané figurky zvířat a děti mohou plnit různé úkoly, využívat nejrůznější schovávačky nebo si prověřit svou mrštnost.

Rožnov filmový i pohádkový

Jak už to bývá, po unikátním souboru lidových staveb často s nadšením sáhnou producenti historických filmů a pohádek.

A tak se i do Rožnova pod Radhoštěm v průběhu desetiletí stěhovaly filmové štáby, díky kterým si pak diváci mohli vychutnat dobovou atmosféru třeba ve filmu Nikola Šuhaj loupežník či Tajemství hradu v Karpatech nebo v pohádkách Perinbaba, Dvanáct měsíčků nebo Čarovný kamínek. A Rožnov určitě poznají i fanoušci televizního seriálu Doktor Martin.

Co nesmíte minout? Kousek muzea téměř v oblacích

Administrativní součástí Valašského muzea v přírodě jsou i objekty, které přímo v areálu spatřit nemůžeme. Musíme se za nimi vydat do poněkud vyšší nadmořské výšky 1018 metrů.

Jsou to Pustevny – turistické středisko a současně národní kulturní památka tvořící ojedinělý soubor roubených staveb v lidovém stylu proslulého architekta Dušana Jurkoviče.

Postaveny byly v letech 1897 až 1899 a obdivovat můžeme jídelnu Libušín, hotel Maměnka nebo slavnou secesní Zvoničku. Hotel i jídelna stále slouží původnímu účelu, a tak se v nich můžeme nejen občerstvit, ale i ubytovat.

Foto: VMP
Související články
Možná byste rádi poznali muzea, která vás nebudou nudit, protože jsou interaktivní, zábavná a vaše dítka v nich mohou exponáty nejen okukovat, ale i objímat. Součástí návštěvy takového muzea je i vstřebávání nejrůznějších informací, které je postaveno na zajímavém příběhu, protože příběh si každý zapamatuje snáze. Takže kam se vydat? Anthropos Brno Ukažte dětem rekonstrukci mamuta! Určitě zůsta
Budoucnost je teď. A Zlín je rozhodně město budoucnosti. Zlín jím byl už téměř před sto lety, kdy mu dával dnešní tvář Tomáš Baťa. Vydejte se do města, které se svou vizí vyrovná světovým metropolím, do města, které je jiné. Do města, které žije nejen Baťovým odkazem, ale i filmem, architekturou a designem. Dejte si na prohlídku čas. Tohle město musíte objevit a poznat. Možná to nebude láska na
Víte, že Česká republika patří k velmocem, co se týče botanických zahrad? Máme jich desítky, některé se dokonce mohou pochlubit výpěstky světového významu. Pojďme si některé oázy zeleně představit blíže. Největší a zřejmě také nejznámější českou zahradou je pražská botanická zahrada, kterou naleznete v Tróji nedaleko zoo. Návštěvníkům se chlubí obří sbírkou 15 tisíc druhů rostlin, plnou třetinu n
Nic nedokáže teplo domova vykouzlit tak jako keramický baculatý hrneček s horkým čajem či kávou anebo krásné keramické ozdoby. Praktičnost keramiky oceňovali naši předci po dlouhá staletí, její kouzlo obdivujeme i dnes. Vydejte se za tradiční keramikou do středních Čech – ať už přímo do dílen, kde si můžete umění keramických mistrů sami vyzkoušet, do muzeí anebo třeba na oblíbené keramické trhy.
Poznejte výjimečné místo s architekturou industriálního města v zahradách, s ojedinělým urbanismem a nezaměnitelnou atmosférou. Seznamte se s významnými architekty a urbanisty, jejichž unikátní stavby můžete obdivovat dodnes. Zlínský architektonický manuál – online i off-line průvodce městem. Zlínský architektonický manuál (ZAM) je webová databáze významných architektonických staveb, urbani
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pronásleduje norskou princeznu duch nacistického generála?
epochalnisvet.cz
Pronásleduje norskou princeznu duch nacistického generála?
Princezna Martha Louise, dcera norského krále Haralda v podcastu Modern Royal šokuje posluchače, když uvede, že ji trápí duch nacistického generála. Prý na ni zírá, kdykoli je v určité místnosti v norském královském paláci. Podle jejího otce jde o Němce Wilhelma Rediesse, který se v oné místnosti zastřelil!   Princezna Martha Louise Norská (*1971) je
Markéta Pyskatá označila svého chotě za neplodného
epochaplus.cz
Markéta Pyskatá označila svého chotě za neplodného
Rozzuřeně buší na bránu, ale nikdo mu neotevírá. Nadávky jenom prší. Těšil se, že po úspěšném lovu spočine v posteli, ale teď má smůlu. Ta pyskatá bestie ho odmítá pustit domů. Brána hradu Tirol ale před Janem Jindřichem Lucemburským a jeho družinou zůstane zavřená. Ve věku pouhých pěti let přijíždí Jan Jindřich Lucemburský (1322–1375), v pořadí
DS N°8: nová generace DS Automobiles
iluxus.cz
DS N°8: nová generace DS Automobiles
Několik týdnů před představením svého zásadního nového modelu odhaluje společnost DS Automobiles novou filozofii pojmenování. Tento přístup propojuje názvy stávající modelové řady a názvy budoucích mo
Skvělá štola podle receptu z Drážďan
tisicereceptu.cz
Skvělá štola podle receptu z Drážďan
Je plná kandovaného ovoce a mandlí. Doslova se rozplývá na jazyku. Suroviny 250 g másla + máslo na potření špetka soli 250 ml mléka moučkový cukr na posypání 1 lžíce hnědého rumu 120 g rozi
Škoda že jsem to nezjistila dříve
nejsemsama.cz
Škoda že jsem to nezjistila dříve
Bratranec s námi vyrůstal pod jednou střechou, protože mu údajně zemřeli rodiče. Když ale zemřel, během vyřizování papírů jsem zjistila, že všechno bylo úplně jinak. Celý svůj život bych se rozdala pro druhé. Proto vlastně nebylo pro nikoho žádným překvapením, že jsem se vydala na dráhu pečovatelky. Práce to je nesmírně těžká, člověk je unavený a kolikrát
Existuje mezi partnery nadpřirozené pouto?
enigmaplus.cz
Existuje mezi partnery nadpřirozené pouto?
Různé studie prokazují, že mezi členy rodiny, které spojuje silné pouto, může existovat cosi jako přenos myšlenek či pocitů. [gallery ids="148477,148476,148478"] Až 65 procent matek ví, jak se
Poklad hlídalo děsivé zvíře a nenechalo si ho vzít
skutecnepribehy.cz
Poklad hlídalo děsivé zvíře a nenechalo si ho vzít
Zříceniny i jeskyně mě vždycky lákaly. Musí v nich být ukryto tolik úžasných pokladů, které čekají na své nalezení! Někdo je ale hlídá. Kdo by nechtěl najít opravdový poklad? Každý o tom sní alespoň jako dítě. Mně to vydrželo celý život, a někdy na to myslím i dnes, když se v noci probudím. Vždyť musí existovat tolik dosud nenalezených pokladů, že
Dala žena Chmelovi ultimátum?
nasehvezdy.cz
Dala žena Chmelovi ultimátum?
Herec Igor Chmela (53) z Jedné rodiny skončil na samotném prahu vyhoření. Až nedávno si uvědomil, že nechce svou práci stavět nad rodinu. Byly totiž časy, kdy děti skoro neviděl. Potkali se v pond
Domácí sebeobrana proti vánočnímu stresu
panidomu.cz
Domácí sebeobrana proti vánočnímu stresu
A je tu zas advent a měli bychom se těšit na svátky. Jenže zařídit, aby bylo napečeno, uklizeno, mít nakoupené dárky… A tak se ocitáme ve stresu. Tak to ale vůbec být nemusí. Braňte se. Třeba tím, že si uděláte čas na sebe a drobné rituály, které vám pomohou. Jděte ven do přírody Myslíte, že
Co nevíte o vodíkových vozech: Nádrž má tři pláště, tankování řídí elektronika
21stoleti.cz
Co nevíte o vodíkových vozech: Nádrž má tři pláště, tankování řídí elektronika
Vodíkové vozy nejsou na silnicích příliš obvyklé, Toyota v nich ale vidí vedle elektromobilů alternativu pro ekologickou mobilitu budoucnosti. Důležitým aspektem je také bezpečnost. Tu zajišťuje speci
Proč generál Janko spáchal sebevraždu?
historyplus.cz
Proč generál Janko spáchal sebevraždu?
Generál Janko mlčky nasedne do auta a kývne na řidiče, aby jel. Ten nastartuje, pomalu se rozjede, když tu náhle uslyší za sebou výstřel. Otočí se a spatří, jak z pravého spánku Vladimíra Janka tryská krev a jeho tělo se pomalu sesouvá na podlahu vozu. Ani nezastaví, raději přidá plyn a zamíří do Střešovic do
Design floridské vily s vlastním příběhem
rezidenceonline.cz
Design floridské vily s vlastním příběhem
Rekonstrukce vily v Palm Beach zachovala její původní eleganci, zároveň jí vtiskla nový esprit uplatněním extravagantních pláten a mixem klasického a moderního nábytku. Se svou rafinovanou hrou kontrastů, spojení a harmonií interiérový design floridské vily od studia Les Ensembliers znovuobjevuje styl Palm Beach. „Tohoto výsledku jsme dosáhli v těsné spolupráci s naší klientkou,“ vysvětluje Richard Ouellette, hlavní designér
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz