Domů     Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí

Když se podíváme na lidové valašské stavby, možná nás napadne, jak jsou krásné a jaký vyvolávají přímo umělecký dojem. Pak nás možná nepřekvapí, že na počátku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm stáli dva výtvarníci.

Bratři Alois a Bohumír Jaroňkovi v Rožnově založili Uměleckovýtvarné dílny, v nichž vyráběli předměty, využívající prvků lidových tradic jako malované truhličky, gobelíny nebo dřevěné hračky.

Posléze se začali věnovat i keramice a porcelánu a patřili k blízkým spolupracovníkům proslulého architekta Dušana Jurkoviče.

Máme peníze na radnici!

Právě díky nim vznikl v Rožnově v roce 1911 Valašský muzejní a národopisný spolek, který se pak postaral o založení Valašského muzea v přírodě.

Bratři Jaroňkovi si totiž byli dobře vědomi, že cenné a nenapodobitelné lidové stavby na Valašsku jsou v moderní době ohroženy. Často se bouraly, když se vesnice rozvíjela, a pokud zůstaly na svém místě, postihla je necitlivá rekonstrukce.

Rozhodli se takové objekty zachránit a soustředit na vhodném místě.

Taková práce samozřejmě vyžaduje finanční prostředky, naštěstí se podařilo získat štědrého sponzora – arcivévodu Františka Ferdinanda a díky němu a jeho 8000 korunám bylo možné zakoupit první objekt – chátrající rožnovskou radnici.

V roce 1925 se tak mohlo Valašské muzeum v přírodě konečně slavnostně otevřít. Objekty zachráněné z rožnovského náměstí jsou dnes nejstaršími exponáty.

Stopa významných osobností

Vzestup Valašského muzea v přírodě by samozřejmě nebyl možný bez osobností, které navazovaly na začátky bratří Jaroňkových.

Významnou postavou poválečného rozvoje skanzenu je etnolog a historik Jiří Langer, který začal v Rožnově působit v roce 1971 a postaral se o vznik expozice Mlýnská dolina, o dostavbu Valašské dědiny i o novou podobu Dřevěného městečka.

A stejně tak si muzeum váží dlouholetého ředitele Jaroslava Štiky, díky němuž dostal skanzen podobu živé expozice, v níž se pořád něco děje.

Jako sbormistr také přivedl do Valašského muzea národopisné soubory a dokázal zpopularizovat mezinárodní folklorní festival Rožnovské slavnosti.

Prohlídka bez bariér

Celé Valašské muzeum je rozčleněno na tři části Nejstarší částí je Dřevěné městečko. Od svého zpřístupnění v roce 1925 se neustále rozvíjí.

Stavby sem byly přeneseny především z rožnovského náměstí, několik roubených domů ale vzniklo později podle dobových předloh. V této části areálu se tak seznámíme především se způsobem života v malém městě od poloviny 19. století.

Na důkladné prozkoumání Dřevěného městečka budeme potřebovat skoro hodinu a můžeme si ho prohlédnout jak samostatně, tak s průvodcem, který od vstupu vyráží každou celou hodinu.

Výhodou je, že celý prostor je rovinatý, s pohodlnými dlážděnými cestami, takže je vhodný i pro kočárky nebo invalidní vozíky. Handicapovaní pak mohou navštívit i přízemí některých zdejších objektů.

Přesně takhle se žilo

Vydat se můžeme také do Valašské dědiny, jejíž prohlídka nám ovšem zabere podstatně více času, protože je z celého areálu nejrozsáhlejší.

Většinu zdejších staveb tvoří původní originální stavby přenesené sem z původních lokalit a tvořící tak neocenitelný doklad každodenního života lidí na valašském venkově od konce 18. století až do poloviny století dvacátého.

Kromě dochovaných objektů si ale můžeme prohlédnout i stavby novější, rekonstruované kopie vytvořené na základě vědeckých historických poznatků a archivů.

Historických skutečností se drží nejen uspořádání zemědělských dvorů, ale i expozice v interiérech, které zachovávají originální podobu z historie konkrétních valašských rodin.

Škola, kostel a hospoda

Kromě obydlí prostých vesničanů tu ovšem uvidíme také usedlosti bohatších sedláků včetně hospodářského zázemí. A nahlédneme i do dílen řemeslníků, například do kovárny či kolárny, poznáme způsob práce tkalců, ševců či provazníků.

A v expoziční vesnici samozřejmě nemohou chybět ani stavby, které patří i do skutečné obce, tedy škola, kostel nebo hospoda.

V letním období navíc v některých chalupách najdeme obyvatel, kteří jsou připraveni návštěvníky provést interiérem a leccos jim povyprávět.

Pátrání s tajenkou

Kromě toho můžeme využít netradiční hravý způsob prohlídky s využitím předem připraveného tištěného průvodce.

Takové výpravy neboli hledačky s tajenkou zaujmou především malé návštěvníky, kteří si tak mohou vyzkoušet třeba trasu Krok na krokem dědinou jdeme s ovčí rodinou nebo Podívej se, jak to bylo, když se na dědině žilo.

Na údolní louce u starého vodního náhonu je pak připravena třetí část expozice nazvaná Mlýnská dolina. Ta se od roku 1983 věnuje především technickým objektům, které jsou stále v provozu.

A tak můžeme na vlastní oči vidět, jak pracuje vodní mlýn, pila, hamr či valcha. Vozovna přenesená z Ostravice pak nabízí staré dopravní prostředky a zemědělskou techniku z přelomu 19. a 20. století.

Vznikají opravdové hory

Když jsme napsali, že Valašské muzeum v přírodě se dělí do tří tematických částí, brzy bude tahle informace už zastaralá. Připravuje se totiž rozšíření areálu o novou část, která ponese název Kolibiska.

Kompletně zpřístupněna má být sice až v roce 2027, ale už nyní si můžeme prohlédnout první stavby, tedy hájovnu a chlévy pocházející z Nového Hrozenkova a Bylnice.

Výsledkem probíhajících prací bude replika historické horské kulturní krajiny včetně cest a políček. Samozřejmostí bude výsadba původních dřevin a květin, aby krajina vypadala co nejvěrněji jako za časů našich předků.

Počítá se také s nabídkou audioprůvodce a s panoramatickým promítáním filmů v bývalém vodojemu.

Myslí se tu i na děti

Že se děti někdy při návštěvě muzeí nudí? V Rožnově se jim to nestane. Těšit se totiž mohou třeba na funkční historický kolotoč na louce v Dřevěném městečku. Vypadá přesně tak jako ty, na kterých se vozily děti ve druhé polovině 19. století.

Nechybějí vyřezávaná zvířata a malby s výjevy z pohádek, české historie nebo biblických příběhů. Za sýpkou přemístěnou do skanzenu z Heřmanic se pak skrývá dětský dvorek.

I tady malé návštěvníky provázejí vyřezávané figurky zvířat a děti mohou plnit různé úkoly, využívat nejrůznější schovávačky nebo si prověřit svou mrštnost.

Rožnov filmový i pohádkový

Jak už to bývá, po unikátním souboru lidových staveb často s nadšením sáhnou producenti historických filmů a pohádek.

A tak se i do Rožnova pod Radhoštěm v průběhu desetiletí stěhovaly filmové štáby, díky kterým si pak diváci mohli vychutnat dobovou atmosféru třeba ve filmu Nikola Šuhaj loupežník či Tajemství hradu v Karpatech nebo v pohádkách Perinbaba, Dvanáct měsíčků nebo Čarovný kamínek. A Rožnov určitě poznají i fanoušci televizního seriálu Doktor Martin.

Co nesmíte minout? Kousek muzea téměř v oblacích

Administrativní součástí Valašského muzea v přírodě jsou i objekty, které přímo v areálu spatřit nemůžeme. Musíme se za nimi vydat do poněkud vyšší nadmořské výšky 1018 metrů.

Jsou to Pustevny – turistické středisko a současně národní kulturní památka tvořící ojedinělý soubor roubených staveb v lidovém stylu proslulého architekta Dušana Jurkoviče.

Postaveny byly v letech 1897 až 1899 a obdivovat můžeme jídelnu Libušín, hotel Maměnka nebo slavnou secesní Zvoničku. Hotel i jídelna stále slouží původnímu účelu, a tak se v nich můžeme nejen občerstvit, ale i ubytovat.

Foto: VMP
Související články
Jen tichá příroda obklopuje místo, které se za druhé světové války mohlo stát dějištěm krvavých střetů s okupanty. Dělostřelecká tvrz Stachelberg tak zůstává jen němým dokladem odhodlání českého národa bránit se a zrady, která nám v tom zabránila. Libavské sedlo mezi hřbety Krkonoš a Vraními horami bylo vždy vstupní branou do Čech. Armády tudy pronikaly na naše území už za husitských dob nebo za
Jejich jména zná snad každý Čech, ale okamžiky jejich narození nám možná ve škole unikly. Příběhy jejich rodných domů jsou přitom nevšedním pohledem do historie a současně tipem na zajímavý výlet, obohacený poznáním a nahlédnutím do dějin z poněkud jiné strany, než býváme zvyklí. Narození ve víru tancovačky Antonín Dvořák, Nelahozeves V pronajatém domě čp. 12 v Nelahozevsi provozoval své řemesl
Málokterého českého básníka si ze školních let pamatujeme tak dobře jako Petra Bezruče. Možná je to proto, že se na počátku 20. století stal autorem jediné, a tedy snadno zapamatovatelné básnické sbírky Slezské písně, možná to ale bude tím, že opravdu dokázal promlouvat k duši národa. Objekt fojtství, zvaný Kuhejdovice, v Ostravici jižně od Frýdlantu nad Moravicí si básník koupil spolu se svým ka
Ojedinělá Květná zahrada v Kroměříži obklopuje právě tak ojedinělou stavbu. Historická Rotunda skrývá překvapení pro obdivovatele moderní fyziky a dokáže nám, že naše planeta je stále v pohybu. Navštívit Kroměříž a nepodívat se do Květné zahrady, to asi žádného turistu nenapadne. Libosad, jak se zahradě také říká, patří mezi nejoceňovanější zahrady světa. Založena byla v rámci oprav města, zničen
Již na počátku existence Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm pracovali jeho zakladatelé s ideou živého muzea. Tuto myšlenku naplňuje muzeum dodnes. V průběhu všech ročních období se lze vrátit zpět v minulosti a prožít atmosféru Valašska několika způsoby. Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm je jedno z nejstarších muzeí v přírodě v Evropě. Bylo otevřeno v souvislosti
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
Jaro přináší nejen probouzející se život do přírody, ale i do kuchyně restaurace The Artisan v pražském hotelu Marriott. Pro letošní Velikonoce připravil šéfkuchař David Rejhon speciální menu, které s
Všechno jsme spolu zvládli
nejsemsama.cz
Všechno jsme spolu zvládli
Když už jsem myslela, že se budu soustředit na sebe a budu si užívat klidný život po všech trápeních, syn mi zaklepal na dveře s tím, že se dostal do obrovských potíží a jde mu o život. Celý život jsem si přála jen to, aby se moje děti měly dobře. Po dramatickém rozvodu s manželem, který nás
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
enigmaplus.cz
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
Když byl v roce 1974 v Číně objeven soubor osmi tisíc keramických soch, zpráva o tomto neuvěřitelném nálezu se rozletěla do světa. Dnes tuto unikátní kolekci známe pod označením Terakotová armáda. Byl
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
skutecnepribehy.cz
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
Kolegyni jsem považovala za svůj vzor. Nakonec jsem zjistila, že za líbivou fasádou se skrývá zlá a zákeřná osoba, která se ničeho neštítí. Anna byla sociální pracovnice, stejně jako já. Pracovaly jsme společně na oddělení péče o seniory. Na začátku naší spolupráce jsme si rozuměly skvěle. Byla vnímavá, empatie z ní přímo sršela, a především měla vždy dobré rady, jak se postarat o pacienty.
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
historyplus.cz
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
„Čajovník je zřejmě nejstarší kulturní rostlinou světa. Pochází z Číny, kde se pěstuje asi 2500 let,“ uvádí současná autorka Viola von Wachendorfová. I další knihy, popisující dějiny pěstování čaje, začínají podobnými příběhy. Bylo to ale tak doopravdy?   Některé legendy kladou počátky pěstování čaje dokonce ještě mnohem dál do minulosti. „Louis Lewin (německý farmakolog, žijící
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové prvenství ve světové soutěži International Architecture Award 2008, bylo to pro její tvůrce velké překvapení. Návrh totiž vznikl v nevytápěném suterénním ateliéru, kde tehdy tříčlenný tým dnes slavného architekta Roberta Konieczného skončil po své nepříliš úspěšné předchozí kariéře. Měl za sebou osm let chudoby, spaní v autě na staveništích, pouze
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
epochaplus.cz
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu. Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
21stoleti.cz
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
nasehvezdy.cz
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
Sotva skončilo patnáctileté manželství herečky Jany Bernáškové (44) ze seriálu ZOO Nové začátky, už začínají vyplouvat na povrch pikantní detaily. A povídá se, že režiséra a scenáristu Rudolfa Merkn
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
epochalnisvet.cz
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o
Kroupové rizoto s houbami
tisicereceptu.cz
Kroupové rizoto s houbami
Pokud chcete použít sušené hříbky, namočte je asi hodinu předem. Suroviny 300 g čerstvých hub 300 g ječných krup 2 stroužky česneku 2 lžíce másla 2 lžíce olivového oleje 50 ml bílého vína
Pomocníci pro teplou snídani
panidomu.cz
Pomocníci pro teplou snídani
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz