Domů     Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí

Když se podíváme na lidové valašské stavby, možná nás napadne, jak jsou krásné a jaký vyvolávají přímo umělecký dojem. Pak nás možná nepřekvapí, že na počátku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm stáli dva výtvarníci.

Bratři Alois a Bohumír Jaroňkovi v Rožnově založili Uměleckovýtvarné dílny, v nichž vyráběli předměty, využívající prvků lidových tradic jako malované truhličky, gobelíny nebo dřevěné hračky.

Posléze se začali věnovat i keramice a porcelánu a patřili k blízkým spolupracovníkům proslulého architekta Dušana Jurkoviče.

Máme peníze na radnici!

Právě díky nim vznikl v Rožnově v roce 1911 Valašský muzejní a národopisný spolek, který se pak postaral o založení Valašského muzea v přírodě.

Bratři Jaroňkovi si totiž byli dobře vědomi, že cenné a nenapodobitelné lidové stavby na Valašsku jsou v moderní době ohroženy. Často se bouraly, když se vesnice rozvíjela, a pokud zůstaly na svém místě, postihla je necitlivá rekonstrukce.

Rozhodli se takové objekty zachránit a soustředit na vhodném místě.

Taková práce samozřejmě vyžaduje finanční prostředky, naštěstí se podařilo získat štědrého sponzora – arcivévodu Františka Ferdinanda a díky němu a jeho 8000 korunám bylo možné zakoupit první objekt – chátrající rožnovskou radnici.

V roce 1925 se tak mohlo Valašské muzeum v přírodě konečně slavnostně otevřít. Objekty zachráněné z rožnovského náměstí jsou dnes nejstaršími exponáty.

Stopa významných osobností

Vzestup Valašského muzea v přírodě by samozřejmě nebyl možný bez osobností, které navazovaly na začátky bratří Jaroňkových.

Významnou postavou poválečného rozvoje skanzenu je etnolog a historik Jiří Langer, který začal v Rožnově působit v roce 1971 a postaral se o vznik expozice Mlýnská dolina, o dostavbu Valašské dědiny i o novou podobu Dřevěného městečka.

A stejně tak si muzeum váží dlouholetého ředitele Jaroslava Štiky, díky němuž dostal skanzen podobu živé expozice, v níž se pořád něco děje.

Jako sbormistr také přivedl do Valašského muzea národopisné soubory a dokázal zpopularizovat mezinárodní folklorní festival Rožnovské slavnosti.

Prohlídka bez bariér

Celé Valašské muzeum je rozčleněno na tři části Nejstarší částí je Dřevěné městečko. Od svého zpřístupnění v roce 1925 se neustále rozvíjí.

Stavby sem byly přeneseny především z rožnovského náměstí, několik roubených domů ale vzniklo později podle dobových předloh. V této části areálu se tak seznámíme především se způsobem života v malém městě od poloviny 19. století.

Na důkladné prozkoumání Dřevěného městečka budeme potřebovat skoro hodinu a můžeme si ho prohlédnout jak samostatně, tak s průvodcem, který od vstupu vyráží každou celou hodinu.

Výhodou je, že celý prostor je rovinatý, s pohodlnými dlážděnými cestami, takže je vhodný i pro kočárky nebo invalidní vozíky. Handicapovaní pak mohou navštívit i přízemí některých zdejších objektů.

Přesně takhle se žilo

Vydat se můžeme také do Valašské dědiny, jejíž prohlídka nám ovšem zabere podstatně více času, protože je z celého areálu nejrozsáhlejší.

Většinu zdejších staveb tvoří původní originální stavby přenesené sem z původních lokalit a tvořící tak neocenitelný doklad každodenního života lidí na valašském venkově od konce 18. století až do poloviny století dvacátého.

Kromě dochovaných objektů si ale můžeme prohlédnout i stavby novější, rekonstruované kopie vytvořené na základě vědeckých historických poznatků a archivů.

Historických skutečností se drží nejen uspořádání zemědělských dvorů, ale i expozice v interiérech, které zachovávají originální podobu z historie konkrétních valašských rodin.

Škola, kostel a hospoda

Kromě obydlí prostých vesničanů tu ovšem uvidíme také usedlosti bohatších sedláků včetně hospodářského zázemí. A nahlédneme i do dílen řemeslníků, například do kovárny či kolárny, poznáme způsob práce tkalců, ševců či provazníků.

A v expoziční vesnici samozřejmě nemohou chybět ani stavby, které patří i do skutečné obce, tedy škola, kostel nebo hospoda.

V letním období navíc v některých chalupách najdeme obyvatel, kteří jsou připraveni návštěvníky provést interiérem a leccos jim povyprávět.

Pátrání s tajenkou

Kromě toho můžeme využít netradiční hravý způsob prohlídky s využitím předem připraveného tištěného průvodce.

Takové výpravy neboli hledačky s tajenkou zaujmou především malé návštěvníky, kteří si tak mohou vyzkoušet třeba trasu Krok na krokem dědinou jdeme s ovčí rodinou nebo Podívej se, jak to bylo, když se na dědině žilo.

Na údolní louce u starého vodního náhonu je pak připravena třetí část expozice nazvaná Mlýnská dolina. Ta se od roku 1983 věnuje především technickým objektům, které jsou stále v provozu.

A tak můžeme na vlastní oči vidět, jak pracuje vodní mlýn, pila, hamr či valcha. Vozovna přenesená z Ostravice pak nabízí staré dopravní prostředky a zemědělskou techniku z přelomu 19. a 20. století.

Vznikají opravdové hory

Když jsme napsali, že Valašské muzeum v přírodě se dělí do tří tematických částí, brzy bude tahle informace už zastaralá. Připravuje se totiž rozšíření areálu o novou část, která ponese název Kolibiska.

Kompletně zpřístupněna má být sice až v roce 2027, ale už nyní si můžeme prohlédnout první stavby, tedy hájovnu a chlévy pocházející z Nového Hrozenkova a Bylnice.

Výsledkem probíhajících prací bude replika historické horské kulturní krajiny včetně cest a políček. Samozřejmostí bude výsadba původních dřevin a květin, aby krajina vypadala co nejvěrněji jako za časů našich předků.

Počítá se také s nabídkou audioprůvodce a s panoramatickým promítáním filmů v bývalém vodojemu.

Myslí se tu i na děti

Že se děti někdy při návštěvě muzeí nudí? V Rožnově se jim to nestane. Těšit se totiž mohou třeba na funkční historický kolotoč na louce v Dřevěném městečku. Vypadá přesně tak jako ty, na kterých se vozily děti ve druhé polovině 19. století.

Nechybějí vyřezávaná zvířata a malby s výjevy z pohádek, české historie nebo biblických příběhů. Za sýpkou přemístěnou do skanzenu z Heřmanic se pak skrývá dětský dvorek.

I tady malé návštěvníky provázejí vyřezávané figurky zvířat a děti mohou plnit různé úkoly, využívat nejrůznější schovávačky nebo si prověřit svou mrštnost.

Rožnov filmový i pohádkový

Jak už to bývá, po unikátním souboru lidových staveb často s nadšením sáhnou producenti historických filmů a pohádek.

A tak se i do Rožnova pod Radhoštěm v průběhu desetiletí stěhovaly filmové štáby, díky kterým si pak diváci mohli vychutnat dobovou atmosféru třeba ve filmu Nikola Šuhaj loupežník či Tajemství hradu v Karpatech nebo v pohádkách Perinbaba, Dvanáct měsíčků nebo Čarovný kamínek. A Rožnov určitě poznají i fanoušci televizního seriálu Doktor Martin.

Co nesmíte minout? Kousek muzea téměř v oblacích

Administrativní součástí Valašského muzea v přírodě jsou i objekty, které přímo v areálu spatřit nemůžeme. Musíme se za nimi vydat do poněkud vyšší nadmořské výšky 1018 metrů.

Jsou to Pustevny – turistické středisko a současně národní kulturní památka tvořící ojedinělý soubor roubených staveb v lidovém stylu proslulého architekta Dušana Jurkoviče.

Postaveny byly v letech 1897 až 1899 a obdivovat můžeme jídelnu Libušín, hotel Maměnka nebo slavnou secesní Zvoničku. Hotel i jídelna stále slouží původnímu účelu, a tak se v nich můžeme nejen občerstvit, ale i ubytovat.

Foto: VMP
Související články
Jen pár minut od rušného centra Prahy se rozprostírá kraj, který jako by vypadl z pohlednice – Dobřichovice. Tato malebná středočeská obec na levém břehu Berounky nabízí všechno, co si náročný cestovatel může přát: harmonii přírody, noblesu historické architektury, vynikající gastronomii i výjimečné možnosti odpočinku a poznávání. Dobřichovice nejsou pouze „předměstím“ metropole. Jsou samostatn
Když stoupáte hustým lesem nad Starým Městem pod Sněžníkem nebo se prodíráte mlhavým ránem Rychlebských hor, krajina tu šeptá. V každém pařezu, v zarostlém sadu, v pokřiveném ovocném stromě, který tu ještě vzdoruje větru, slyšíte ozvěny lidského života, který se ztratil – ale ne docela. Jsou místa, která z map zmizela, ale nikdy nezmizela z paměti těch, kteří jim naslouchají. Jsou to jména jako A
Zajímá vás, co všechno Tomáš a Jan Antonín Baťa ve Zlíně vybudovali? Vydejte se na prohlídku města s novým průvodcem PO STOPÁCH BAŤŮ, při které objevíte výjimečné kouzlo továrního areálu či obytných čtvrtí, ve kterých žili jejich zaměstnanci. Doporučujeme začít ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU (viz úvodní foto), kde sídlí Muzeum jihovýchodní Moravy, jehož stálá expozice "Princip Baťa - Dnes fantazie, zí
Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938. První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila. Uvnitř byla znovu nainstalována originální výd
Karlovy Vary, to není jen město lázní a léčivých pramenů, ale také porcelánu. Pojem karlovarský porcelán má váhu nejen v ČR, ale také v zahraničí. Abyste se dozvěděli něco více o bohaté tradici místních továren, můžete navštívit některou z výstav, třeba tu v Muzeu Karlových Varů nebo stálou expozici sbírek Střední uměleckoprůmyslové školy. Pokud vás uchvátí spíše křehká krása skla, můžete st
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Fascinující zvířata: Holubi – Víc než jen „létající krysy“
epochaplus.cz
Fascinující zvířata: Holubi – Víc než jen „létající krysy“
Ve městech nás holubi často obtěžují svou přítomností a považujeme je za pouhé „létající krysy“. Vnímáme je jako hlučné a znečišťující tvory, kteří se přemnožili a ztratili svůj původní půvab. Málokdo si však uvědomuje, jak neuvěřitelně složitá, inteligentní a fascinující zvířata to ve skutečnosti jsou. Tito mistři navigace a přežití, kteří žijí po boku člověka
andBeyond otvírá v severní Keni exkluzivní Suyian Lodge s výhradním přístupem k 44 000 akrů divočiny
iluxus.cz
andBeyond otvírá v severní Keni exkluzivní Suyian Lodge s výhradním přístupem k 44 000 akrů divočiny
andBeyond Suyian Lodge oficiálně začíná psát novou kapitolu v oblasti designu, udržitelného cestování a ochrany přírody. V červenci 2025 otevřený lodge se nachází v srdci Laikipie a nabízí výhradní ub
Pravá irská káva
tisicereceptu.cz
Pravá irská káva
Za jejího tvůrce je považován Joe Sharidan, když v roce 1943 u letiště irského města Foynes obsluhoval Američany, kteří kvůli špatnému počasí nemohli pokračovat v cestě. Povzbudil je tehdy kávou,
Poselství z druhého břehu
nejsemsama.cz
Poselství z druhého břehu
Každý z nás se asi již dostal do situace, kdy si přál, aby byl jeho blízký zemřelý opět přítomen, aby s ním mohl něco probrat. Jaké jsou signály, že vás někdo blízký v neviditelné podobě skutečně navštěvuje? Jedním z nejběžnějších způsobů, jakými se duchové mohou zjevovat, je prostřednictvím přírodních jevů.Mnoho lidí dostává zvláštní znamení, jako jsou motýli, ptáci, kteří
Říman Camillus zničil konkurenční Etrusky
historyplus.cz
Říman Camillus zničil konkurenční Etrusky
Řím a etruské Veje od sebe dělí jen asi 20 kilometrů. V tak těsném sousedství se obě konkurenční města nemohou rozvíjet. Jejich obyvatelé se přetahují o půdu či kontrolu nad obchodními cestami. Římanům nakonec dojde trpělivost a palčivý problém vyřeší jednou provždy. Na přelomu 5.–4. století př. n. l. patří mezi nejvlivnější osobnosti římské republiky.
Rozhodil Andrlovou další rozchod?
nasehvezdy.cz
Rozhodil Andrlovou další rozchod?
Skončil její přísně utajovaný vztah? Herečka Ivana Andrlová (63) patří mezi známé osobnosti, které si své soukromí velmi přísně střeží. Do společnosti prakticky nechodí a vidět ji na nějaké veřejn
Knihu o lovu stvořil Pyrenejský lev
epochalnisvet.cz
Knihu o lovu stvořil Pyrenejský lev
Jelen je nejšlechetnější z lovných zvířat a jeho lov je vyhrazen pouze králům a šlechtě. Naopak poddaní smějí lovit jen škodnou – tedy vlka či lišku – nebo do pastí chytat tažné a drobné ptactvo. I toto doporučení zmiňuje překrásná Kniha o lovu od Gastona Phébuse, která je ale mnohem víc než jen příručkou pro
Vodní dráček, zvířátko jako z pohádky
panidomu.cz
Vodní dráček, zvířátko jako z pohádky
Snad každé dítě se aspoň jednou zasní, jaké by to bylo mít doma draka. Fantazie se může stát skutečností, když vnoučatům, dětem nebo klidně sami sobě domů pořídíte zvířátko, kterému se pro jeho vzhled přezdívá vodní dráček. Nazývá se axolotl mexický a jde o poměrně nenáročného středně velkého ocasatého obojživelníka, jemuž se říká také chodící
Zase mám konečně pro co žít!
skutecnepribehy.cz
Zase mám konečně pro co žít!
Je to hrozný pocit, když zjistíte, že vás už nikdo nepotřebuje, že jste zbyteční. Když mě ta úzkost přepadla, vstoupila mi do života bytost, která mi radost vrátila. Doufala jsem, že tuhle větu nikdy ne­uslyším: „Je mi líto, ale musíme snížit stavy.“ Šéfová se na mě dívala přes brýle a měla ten svůj bleděmodrý pohled hyeny
Experimentální genová terapie snižuje hladinu špatného cholesterolu v krvi
21stoleti.cz
Experimentální genová terapie snižuje hladinu špatného cholesterolu v krvi
Vysoká hladina cholesterolu v krvi způsobuje jeho ukládání v cévách, což je zužuje a může vést k vážným zdravotním problémům, jako jsou srdeční infarkty a mozkové mrtvice. Vědci proto nyní testují exp
Tajemství náhrobku Lilly E. Gray: Byla obětí démonických sil?
enigmaplus.cz
Tajemství náhrobku Lilly E. Gray: Byla obětí démonických sil?
Běžně se na náhrobcích objevují nápisy vyjadřující lítost či snahu o smíření se smrtí. Hrob Lilly Gray je ale jiný. Děsivý epitaf nese číslici odkazující k samotnému satanovi. Čím si jej žena zaslouži
Ultramoderní vila s majestátním výhledem
rezidenceonline.cz
Ultramoderní vila s majestátním výhledem
Zatímco její architektonické pojetí pracuje se střízlivě současnými liniemi, v interiérech se modernismus prolíná s minulostí. Bělostná rezidence Casa Majo, obrácená směrem k moři, zcela naplnila touhy a představy svého tvůrce a majitele, designéra Bernarda Schalcka. Okouzlující jednopatrový objekt s jižní expozicí a úžasným výhledem na oceán a slavnou skálu Es Vedra zaujal svým osobitým
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz