Věděli jste, že krásy jižních Čech můžete pozorovat z více než stovky rozhleden, věží a vyhlídek? Některé z nich jsou docela známé, ale dost je i těch, o kterých se až tolik neví. Znáte je všechny?
Rozhledna Dobrá Voda
Od podzimu 2021 můžete navštívit rozhlednu na Dobré Vodě (viz úvodní foto) v parku Adalberta Stiftera. Rozhledna stojí na vrcholu kopce Dobrá Voda v nadmořské výšce 862 m.
Výhled z rozhledny nemá v okolí lipenského jezera konkurenci – kromě Lipna od Radslavi po Pihlovskou zátoku si můžete na jihu prohlédnout všechny známé vrcholy Šumavy – Smrčinu/Hochficht, Plechý, Třístoličník, a jihovýchodním směrem velmi dobře uvidíte i Alpy.
Na druhé straně pak Houbový vrh, Špičák a další vrcholy. Vstup na rozhlednu je zdarma a je otevřená celoročně.
Rozhledna Kleť
Kamenná věž v neogotickém stylu, lemovaná cimbuřím, pochází z r. 1825, leží na vrcholu hory Kleť a nabízí výhled na Českobudějovickou a Třeboňskou pánev, Novohradské hory a část Šumavy mezi Českým Krumlovem a Prachaticemi.
V roce 1925 byla na Kleti vystavěna horská chata, jejíž patronkou se stala kněžna Terezie ze Schwarzenberku. V blízkosti této chaty se nalezneme i sluneční hodiny, nejvýše položené v Čechách. V interiéru chaty se dnes nachází expozice přírody v Blanském lese.
Zážitkem je rovněž návštěva nejvýše položené hvězdárny v Čechách, která je jen pár metrů od rozhledny.
Vyhlídková věž Jezerní Slať u Kvildy
Jezerní slať se nachází na půli cesty mezi Horskou Kvildou a Kvildou a patří mezi vrchovištní rašeliniště ležící na náhorní plošině Šumavských plání. Vyhlídková věž umožňuje krásné výhledy na téměř celé rašeliniště i na protilehlé zalesněné pásmo.
Na nejvyšší vyhlídkovou plošinu vede 21 schodů. Dříve se zde ručně těžila rašelina, která se využívala jako palivo a stelivo. Budete-li mít štěstí, tak napravo uvidíte nevytěžené „špalky“.
Hrad Choustník – vyhlídková věž
Pokud vás láká historie a trochu tajemna, vydejte se na vrch a hrad Choustník. Tam z věže zříceniny hradu, která je upravena jako vyhlídka, budete mít výhled na nedaleký Tábor a Soběslav.
Romantická zřícenina opředená řadou pověstí nabízí nádherný výhled z jedné z jejích dvou věží.
Rozsáhlý hrad Choustník se nachází asi 1 km od obce nesoucí stejné jméno a láká nejen na úchvatnou vyhlídku, ale i romantickou procházku kolem hradu, který je obestřen řadou tajemství.
Vypráví se, že sklepení jsou plná pokladů, nebo že kachna, kterou vpustili do místní studny, vyplavala na rybníce Jordán u Tábora. Další „povídačka“ tvrdí, že balvany, které se válejí na úpatí kopce, na němž hrad stojí, valil Žižka na své protivníky.
Ptačí pozorovatelna Vrbenské rybníky
Na začátku října loňského roku byla na Vrbenských rybnících zprovozněna ptačí pozorovatelna. Nachází se na okraji rybníka Starý Houženský a je určena všem profesionálním i amatérským ornitologům.
Rozhlednu o tvaru trojbokého jehlanu tvoří jednoduchá dřevěná konstrukce složená z nahrubo opracovaných kmenů, větví a prken.
Rezervace Vrbenské rybníky je výjimečná zejména výskytem vzácných a ohrožených druhů ptáků, a je proto zařazená v soustavě chráněných území Natura 2000 jako součást ptačí oblasti Českobudějovické rybníky.
Pro milovníky přírody je při toulkách kolem Vrbenských rybníků připravena zábavná a poučná hra Ptactvo Vrbenských rybníků.
Rozhlédněte se v létě i v zimě
Celkem 37 rozhleden, 27 vyhlídkových věží a 42 vyhlídek ze všech turistických oblastí je přehledně znázorněno na mapě, kterou je možné vzít s sebou do kapsy a obohatit o razítka z jednotlivých rozhleden.
Mapa poskytující základní informace (výška rozhledny, přístupnost, případné zpoplatnění) bude v sezoně dostupná na informačních centrech po celém kraji a online na webových stránkách.
Na odkazu www.jiznicechy.cz/rozhledny je přehled všech cílů také rozdělen na letní a zimní verzi a doplněn o podrobnější informace.
10 zajímavostí o jihočeských rozhlednách
Rozhledna Hradišťský vrch stojí na místě bývalého keltského opevnění. Půdorys rozhledny odkazuje na tvar pětilisté růže ve znaku šlechtického rodu Rožmberků.
Rozhledna Knížecí stolec se nachází ve vojenském prostoru Boletice s omezeným přístupem. Vstup je umožněn pouze o víkendech a svátcích.
Rozhlednu Kovářka vymyslel a realizoval místní kovář Ladislav Dobeš, který má pod rozhlednou kovářské muzeum a zároveň zde provádí.
Rozhledna Kraví hora je historicky nejstarší rozhlednou v Novohradských horách. Na jejím místě dříve stávala hláska protivzdušné obrany státu.
Po roce 1989 ztratila svůj původní smysl a byla přestavěna na telekomunikační věž, která má současně funkci rozhledny.
Rozhledna Mařský vrch se nachází vedle balvanového moře z období čtvrtohor.
Rozhledna U Jakuba svým tvarem připomíná tužku.
Rozhledna Zadov je bývalým skokanským můstkem.
Věž Jakobínka (u hradu Rožmberk) je stavěna jako ve středověku. Při rekonstrukci byly použity tradiční historické postupy i materiál.
Hradní věž hradu Kotnov je poslední dochovanou věží táborského hradu. Původně byly čtyři.
Ve vodárenské věži v Třeboni se nachází galerie buddhistického umění.