Domů     Za barokními lékárnami
Za barokními lékárnami

V Čechách jich moc nenajdete, ale ty, které se zachovaly, jsou opravdovými skvosty. Tak až pojedete na výlet, zkuste se v některé z nich zastavit.

U bílého jednorožce

Za krásnou lékárnou zapsanou na seznamu UNESCO se musíte vydat do západočeských Klatov. Najdete ji na náměstí Míru v domě s popisným číslem 149, kde sídlí už od počátku 17. století.

Možná vás zaujme, že byla v běžném provozu ještě v roce 1966, takže dodnes žijí ve městě a v okolí lidé, kteří sem chodili s recepty.

Klatovy
Klatovy

Ale vraťme se k počátkům. Provozovat ji začal roku 1639 lékárník Tobiáš Stilling a později ji převzali jezuité. Tehdy ovšem ještě vypadala jinak.

Svůj název dostala až v 18. století, kdy byla vybavena mobiliářem ve stylu takzvaného bavorského baroka, který zhotovil Jan Geschwendt z Allgau původně pro lékárnu v jezuitské koleji. Jméno dostala podle dvoumetrového rohu, který visel nad vchodem uvnitř.

Tradovalo se o něm totiž, že pochází z jednorožce, a nikdo netušil, že jde o zub narvala. Používal se tenkrát hlavně při výrobě mastí a prášků.

A co uvidíte?

Na prohlídku si vyhraďte dost času, protože průvodci se vám budou s láskou věnovat a povědí vám mnohá tajemství.

Ukáží vám nejen vyřezávaný interiér, pracovní lékárnický stůl, regály s vinutými sloupy, skříňky i tajné zásuvky, ale i všechny možné nádobky na léky a masti i ukázky zachovalých starých léčiv, jako jsou parohy, kly, prášky… Možná někteří z vás poprvé uvidí živé pijavice.

Otevírací doba: duben–říjen: úterý–neděle 9.00–12.00 a 13.00–17.00 hodin, pondělí zavřeno

Brno
Brno

Lékárna kláštera alžbětinek

Nacházela se v Brně a vznikla někdy na počátku 2. poloviny 18. století (asi v roce 1754), tedy v době, kdy se sestry alžbětinského řádu poprvé nastěhovaly do kláštera nacházejícího se pod Červeným kopcem.

Alžbětinky byly známy charitou a uměním léčit, a tak zařízení lékárny v klášteře bylo nezbytností, zvláště v období válek a epidemií, kdy sestry ošetřovaly mnoho raněných a nemocných.

Ale i v dobách míru byl klášter útočištěm, takže není divu, že financí ubývalo. V roce 1908 zařízení od sester odkoupilo muzeum města Brna. Mobiliář pak byl instalován na několika místech, až nakonec zakotvil na hradu Špilberk.

Špilberk
Špilberk

Co uvidíte?

Okouzlí vás vysoké regály nazývané repositoria s vyobrazeními sv. Alžběty Durynské, sv. Františka z Assisi a Panny Marie s Ježíškem, které doplňují sošky tradičních křesťanských patronů lékařů a lékárníků, tedy sv. Kosmy a sv. Damiána. Nechybí centrální tára, na které se připravovaly léky před vydáním nemocnému.

Otevírací doba: duben–září denně kromě pondělí v čase od 10.00–18.00 hod. V období říjen–březen 9.00–17.00 hod.

Kuks
Kuks

U granátového jablka

Hrabě Špork se kdysi rozhodl založit v Kuksu vedle svého sídla a lázní i domov pro válečné veterány, dnes všem známý hospital. Jeho otevření se sice nedožil, ale v jeho díle pokračovali milosrdní bratři. A jedním z prvních jejich kroků bylo založení lékárny.

Pojmenovali ji U granátového jablka, protože to je symbolem života a znovuzrození. Provoz hospitalu ukončila okupace nacisty a pak už areál jen chátral.

Naštěstí se po mnoha letech dočkal postupné rekonstrukce, a tak dnes už zase můžeme starou lékárnu obdivovat a žasnout nad vybavením i nad obsahem lékárnických nádob. Je libo třeba dračí krev, španělské mušky, račí oči nebo prášek z lebky oběšence?

Mimochodem, pokud vás farmacie zajímá, jistě oceníte, že lékárna je součástí expozice Českého farmaceutického muzea zvaného Kouzlo apatyky, které představuje vývoj lékáren od baroka do 20. století.

Otevírací doba: duben–září: denně 9–17, říjen: úterý–neděle 9.00–17.00, poté jen soboty a neděle.

Foto: Shutterstock
Lokalita:
Související články
Nejsou okázalé ani velké. Lázně Bělohrad si ale zakládají na tom, že klientům navodí pocit domova. A i kvůli tomu se sem lidé už zhruba 130 let rádi vracejí. Nejsou tu obří lázeňské koncerty ani velkolepé akce. Dokonce tu nenajdete ani pravou kolonádu. Ne že by tu nebyla. Ale mnoho lidí si jí nevšimne, ani se jí kolonáda vlastně neříká. Je to pro
Dne 27. ledna 2025, tedy v den, kdy si připomínáme oběti šoa, byl na vernisáži v Městském muzeu ve Františkových Lázních představen model synagogy, která byla nacisty zničena v roce 1938. Do lázeňského města se tak více než symbolicky vrátil židovský svatostánek. Autorem modelu je Bohuslav Karban z Aše. Připomeňme si nyní některé události spojené s touto významnou stavbou. [gallery ids="917
K nejzajímavějším návštěvnickým cílům Slavkovského lesa patří historický cínový důl Jeroným nedaleko zaniklého horního města Čistá. Dolovat se v něm začalo už ve středověku. Národní kulturní památka je dnes přístupná veřejnosti a hojně vyhledávaná turisty, kteří si zde mohou učinit poměrně konkrétní představu o namáhavé práci tehdejších horníků. [gallery ids="91631,91630,91632,91633,91634,91635,9
Není velké ani přehnaně pyšné. Ale je krásné. Navíc je to skutečné místo šťastných lásek. Alespoň tak TELČ nazval spisovatel František Kožík (†87). Asi proto, že se do něj každý ihned zamiluje. Telč je kouzelné místo s bohatou historií a nádherným centrem. Právě to je už od 90. let minulého století zapsané na seznamu UNESCO. Mohou za to jeho renesanční a barokní domy, které  vypadají jako z poh
Máte rádi romantiku, přírodu a historii? Pak můžete vyrazit na hrad Bouzov na Olomoucku, protože tam najdete všechno. Hrad Bouzov leží hned vedle stejnojmenné obce v Zábřežské vrchovině. Tohle nevšední romantické místo vás ohromí svojí kouzelnou atmosférou, která z něj doslova čiší. Dokonce o něm můžeme bez nadsázky říct, že vypadá jako z pohádky. V minulosti totiž posloužil filmařům coby fimov
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pět států, které získaly nezávislost teprve nedávno
epochaplus.cz
Pět států, které získaly nezávislost teprve nedávno
Země vznikají různým způsobem. Československo přichází na svět díky rozpadu Rakouska-Uherska. Podobně jsou na tom státy bývalé Jugoslávie, kdy po jejím konci je mapa bohatší o sedm zemí. EPOCHA se však podívá na státy, které si nezávislost museli vyhádat. Irsko Rok vzniku: 1921 Smaragdový ostrov patří léta Velké Británii. Už ve 12. století se za
Cartier na Watches & Wonders 2026 potvrzuje svou lásku k tvarům
iluxus.cz
Cartier na Watches & Wonders 2026 potvrzuje svou lásku k tvarům
Cartier na veletrhu Watches & Wonders 2026 v Ženevě odhaluje novou kapitolu své tvorby pod názvem „Hodinář tvarů, mistr řemesla“. Kolekce pro letošní rok rozvíjí charakteristický přístup domu, v n
Kloubková: Když si mě nevezmeš, tak spolu končíme…
nasehvezdy.cz
Kloubková: Když si mě nevezmeš, tak spolu končíme…
Pro zásnuby snad nemohla být lepší příležitost, přesto se moderátorka zpráv na Nově zase nedočkala. Nedávno Kristina Kloubková (49) podstoupila operaci, během které jí byla z krku odstraněna bulka.
Strašidelný výtah v britském hotelu Palace: Jezdili jím duchové?
enigmaplus.cz
Strašidelný výtah v britském hotelu Palace: Jezdili jím duchové?
Podle množství strašidelných lokalit, které se ve Velké Británii nacházejí, bychom si skoro mohli myslet, že Britové považují různé přízraky za neodmyslitelnou součást své kultury. Někdy jsou však i o
Nechtěla nás jenom rozeštvat?
skutecnepribehy.cz
Nechtěla nás jenom rozeštvat?
Ten den mi hned ráno zazvonil telefon. Na něm číslo kamarádky z chaty. To, co potom následovalo, bylo jak noční můra! Zvedla jsem sluchátko a ozvalo se: „Je mi to líto, ale manžel tě podvádí!“ Napřed jsem jí nechtěla věřit, myslela jsem, že si ze mě utahuje. Ona mi však vážně popsala, jak ho viděla na naší
Neodolatelné sýrové šátečky
tisicereceptu.cz
Neodolatelné sýrové šátečky
Vynikající rychlovka třeba ke kávě nebo na snídani. Ingredience pláty listového těsta 2 hrsti rozdrobeného sýru feta 1 hrst nastrouhaného sýru několik lžic ricotty, cottage nebo tvarohu 1 ve
Grilování, na které se vzpomíná. Co je zdravé a čím topit?
21stoleti.cz
Grilování, na které se vzpomíná. Co je zdravé a čím topit?
Není to nejzdravější úprava potravin na světě. Prokazatelně při ní vznikají rakovinotvorné látky, které ulpívají na povrchu masa či zeleniny, a pokud se rozhodneme grilovat i uzeniny, schytáme jich do
Ukládal si dvorní šašek zlato do sudu?
historyplus.cz
Ukládal si dvorní šašek zlato do sudu?
„Svými žerty jsem dosáhl většího bohatství než všichni učenci světa svým věděním,“ chlubí se šašek Borra, který působí mimo jiné ve službách českého krále a římského císaře Zikmunda Lucemburského. Žádný prosťáček O původu šaška Borry (†1446), vlastním jménem Antoniho Tallandera, není nic známo. Časy, kdy do služeb králů a dalších mocných mužů středověku byli jako
Sklo jako působivý architektonický materiál
rezidenceonline.cz
Sklo jako působivý architektonický materiál
Velkoplošné prvky ze živého transparentního materiálu stavbu osvěžují, propouštějí do jejího nitra spoustu světla, a tím zlepšují kvalitu vnitřního prostředí. Navíc významně ovlivňují vzhled budovy. Tak jako dřevo a kámen v konstrukčních řešeních zdařile zastupuje ocel, výplně z cihelného či jiného zdiva zase velmi působivě nahrazuje sklo. Jeho vizuálního benefitu v podobě zrcadlení oblohy i
Větrník s karamelem podle Josefa Maršálka
nejsemsama.cz
Větrník s karamelem podle Josefa Maršálka
Odpalované těsto vyžaduje správné odpaření i sušení při pečení. Ingredience: ● 125 ml vody ● 60 g másla ● 75 g mouky ● 2 vejce ● 150 g cukru ● 250 ml smetany Postup: Vodu s máslem přiveďte k prudkému varu. Najednou vsypte mouku a intenzivně míchejte, dokud se těsto nezačne odlepovat od stěn rendlíku a nevytvoří kompaktní kouli; tím se odpaří přebytečná vlhkost. Nechte mírně vychladnout a po jednom zapracujte vejce, vždy je
Kimchi: Salát plný vitaminů
panidomu.cz
Kimchi: Salát plný vitaminů
Všichni jsme o něm už slyšeli, ovšem málokdo z nás může říct, že ho ochutnal, nebo je dokonce jeho pravidelným jedlíkem. Škoda. Kimchi totiž patří mezi pět nejzdravějších pokrmů světa. V korejských restauracích se miska kimchi automaticky podává ke každému jídlu zdarma. Přitom by se mohlo vyvažovat zlatem: výrazně snižuje špatný cholesterol, bojuje proti volným
Kde se vzaly kudrnaté vlasy?
epochalnisvet.cz
Kde se vzaly kudrnaté vlasy?
Co člověk, to vlasy! Můžeme mít rovné, vlnité, kudrnaté i dokonalé afro… Proč nás ale příroda obdařila takovou rozmanitostí? Je to náhoda? Nejspíš není! Které byly dřív: rovné, nebo kudrnaté? Zdá se, že odpověď vědci znají. „Lidé se vyvinuli v rovníkové Africe, kde máte slunce neustále nad hlavou,“ vysvětluje antropoložka Nina Jablonski (*1953) z
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz