Domů     Záhada nápisů v Adršpašsko-teplických skalách: svá jména zde vytesali Britové zajatí u Dunkerque
Záhada nápisů v Adršpašsko-teplických skalách: svá jména zde vytesali Britové zajatí u Dunkerque

Nádherná příroda a unikátní atmosféra jednoho z největších skalních měst v Evropě přímo vybízí k jedinečným výletům, procházkám či jen k zastavení a odpočinku.

Byly však i časy, kdy Adršpašsko-teplickými skalami procházela historie, neméně dramatická jako zdejší prostředí skalních masivů. Za druhé světové války zde pracovali váleční zajatci, řada z nich zadržených německou armádou během slavné bitvy u Dunkerque.

Mediálně téměř neznámý příběh anglických válečných zajatců popsal ve své publikaci Skály a lidé Petr Hnyk.

Prvopočátek jeho pátrání se datuje už v roce 1973, kdy dřevaři při těžbě porostu u vstupu do Vlčí rokle objevili záhadné nápisy na jedné ze skalních stěn.

A to zcela náhodou, když se koruna jednoho ze stromů smekla po skalním povrchu a odkryla mechem zarostlá písmena BRITISH P. O. W., datum 3 / 9 / 43 a dvě adresy v Anglii.

Anglické nápisy ve skalách zas takovým překvapením nebyly: V regionu Teplicka a Adršpašska vznikly za okupace čtyři pracovní tábory, které spadaly do skupiny Stalag VIII A Görlitz.

V Bučnici, Dolních Teplicích a v Bohdašíně pak byli internováni vojáci zajatí na západní frontě. Celá desetiletí však zůstávalo záhadou, kdo konkrétně svou těžkou životní situaci formou nápisů skalám svěřil.

Gotická brána
Gotická brána

Petr Hnyk při svém pátrání využil kontakty trutnovské rodačky Hany Macháčkové do Anglie. Vyšlo najevo, že zkratka P. O. W. znamená Prisoners of War a celý nápis v překladu Britští váleční zajatci. V roce 2000 se dokonce podařilo vyhledat jedno jméno s adresou:

jednalo se o Franka Shatliffa, tehdy osmdesátiletého válečného veterána žijícího v penzionu pro seniory poblíž Manchesteru.

Šlo o muže, jenž ve čtyřicátých letech minulého století spolu se svými zajatými kolegy ulehal na tvrdou pryčnu budovy, která původně sloužila Československé armádě jako strážní ubytovna pro posádku, jejíž členové střežili hranice v okolních betonových bunkrech.

Dnes je zmíněná budova součástí autokempu Bučnice.

„Tento původně armádní objekt se v místním dialektu nazýval Soldota Bude a místní Angličané padli do zajetí ve Francii v roce 1940. Pracovali při těžbě dřeva v lesích a na opravách zdejších cest. V Bučnici také postavili nový most u dnešní autobusové zastávky.

Ten původní strhla povodeň v roce 1938, poté byl nahrazen jen provizorní lávkou. Až za války byl postaven most nový, který zde stojí dodnes,“ píše autor v knize Skály a lidé.

Nápisy na skalách
Nápisy na skalách

Řada zajatců nasazených v Adršpašsko-teplických skalách byla zajata během slavné bitvy u Dunkerque. Také to byli první vězni, kteří sem přišli, o dva roky později dorazili další zajatí vojáci.

Zastoupeni mezi nimi byli válečníci několika národností, které tvořily spojenecké síly – ať už to byli Britové, ale také například Novozélanďané nebo vojáci z Kypru.

Celý příběh nápisů vytesaných do kamene se pak uzavřel v roce 2005, kdy do Adršpašsko-teplických skal přijal pozvání John Shatliff, syn válečného zajatce Franka. Během rozhovoru se ptal, zda v Česku stále žijí vlci.

Vzpomněl si totiž na příhodu, kterou mu otec vyprávěl. Ten jednoho dne při práci v lese našel spolu s dalšími zajatci stržený kus srnčí nebo jelení zvěře. Půlka zvířete chyběla, ta druhá však byla ještě čerstvá.

Vězni si ji tedy odnesli na ubytovnu a tam z masa uvařili veliký kotel polévky, což pro mnohé znamenalo jednu z mála příležitostí k tomu se vydatně najíst.

Zajímavé je, že ani tehdy zde vlci nežili. Dramatická historie, která prošla ojedinělým skalním městem v minulém století, se obešla i bez dravých šelem. Majestátnost obrovitých skalních velikánů a nezkrotný ráz přírody zůstaly, ale doby se změnily.

Nyní jsou Adršpašsko-teplické skály místem úchvatných výletů, nezapomenutelných procházek nebo dalších sportovních aktivit.

Přemíru turistů přitom při své návštěvě Adršpašsko-teplických skal nepotkáte, a to díky rezervačnímu systému, který návštěvnost rozprostře do celého dne. Je třeba jen zakoupit si e-vstupenky, které jsou k dispozici na webu adrspasskeskaly.cz.

Cena za vstup mimo hlavní turistickou sezonu začíná na 100 korunách pro dospělého, v podobné cenové relaci je možné si dopředu objednat i celodenní parkování, které nabízí komfortní přístup přímo ke vstupu do rezervace.

Foto: Achiv
Lokalita:
Související články
Hluboko v Pacifiku leží ostrov proslulý svou tajemnou prastarou civilizací. Zdobí jej nejen kouzelná příroda, ale i 300 soch moai. Každá z těchto soch je vytesána z jednoho kamene a má typickou protáhlou tvář. V současnosti se zdá, že řada tajemství Velikonočního ostrova se již dočkala svého rozluštění. Víme, proč tyto sochy vznikly a jakým způsobem se po ostrově dopravovaly. Přesto toto místo
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako zázračná voda. Před několika staletími
Přes třicet let pátral hrabě Chamaré ve zřícenině opuštěného hradu na východě Čech po bájném bohatství. Jeho hledání provázely tajemné symboly a nápisy na stěnách opevnění a zavedly jej až do podzemních chodeb. Jaká tajemství se tam dodnes skrývají? Čekají tam přeplněné truhly stále na svého nálezce? Starý kostelník se dožaduje mluvit s mladým zámeckým pánem. Stalo se mu prý cosi podivného, co
Už jste byli v Kamenném lese pod Špičákem? A že nevíte, jak se k němu dostat a co vás tam vůbec čeká? Na to a mnoho dalšího odpoví následující řádky...  Na samé hranici středočeského a ústeckého kraje, mezi obcemi Kounov a Pnětluky leží hned při silnici lesní parkoviště a přístřešek s bodem záchrany LN 023. Právě tady začíná poměrně novodobá Stezka po menhirech. Trasa zpočátku vede přes silnici
Nedobytnost měla hradu Sitno zaručit dívka zazděná do věže, možná proto byl tolikrát v moci loupeživých rytířů. Ani ti ale svým řáděním nedokázali probudit tajemné vojsko, které tu kvůli prokletí čeká, až vyjede své zemi na pomoc. Podobně jako na našem Blaníku i na Sitně má být ukryto dávné vojsko, které zasáhne, až bude zemi nejhůře. Rytíři však byli k této službě povoláni za trest kletbou moc
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Gruzie plná chutí a vůní
epochalnisvet.cz
Gruzie plná chutí a vůní
Země pro mnohé neznámá skrývá velké kulinární bohatství, což může být pro ty, kteří pamatují jen známý koňak nebo čaj opravdovým překvapením. A pohostinnost místních je pověstná. Však také jedno z přísloví zní: Host je dar Boží.   Gruzínská kuchyně není jenom jedna, po staletí vstřebávala vlivy turecké, íránské a posledních dekádách i ruské. Navíc
Ztratila životní lásku i naději
skutecnepribehy.cz
Ztratila životní lásku i naději
Hana byla spořádaná žena a vzorná manželka. Celé městečko ji obdivovalo. Pak se však stalo něco, co ji vykolejilo a změnilo k horšímu. V našem městečku jsme se všichni znali. Prodávala jsem v místním lahůdkářství, a to víte, do lahůdkářství chodí každý. Hanu jsem znala, bydlela ve vilce u nádraží. Její manželství bylo přímo čítankové, občas jsem dávala Hanu a jejího muže za
Výzkum UFO v Česku: Tisíce případů za 33 let!
enigmaplus.cz
Výzkum UFO v Česku: Tisíce případů za 33 let!
Po pádu železné opony se u nás začaly rozvíjet různé oblasti bádání. Nechyběl ani zájem o věci nevysvětlitelné, nadpřirozené nebo alespoň nějakým způsobem tajemné. Hozené rukavice zkoumání fenoménu ne
Zářivý maják Syncline House
rezidenceonline.cz
Zářivý maják Syncline House
Maximálně průsvitné struktury, světlé a funkční materiály, efektivní technologie, ideální klima a komfort, dokonalý design. Jasně definovaný promyšlený projekt, nedávno dokončený týmem studia Omar Gandhi Architect ve složení Omar Gándhí, Peter Braithwaite, Elizabeth Powell, Devin Harper a Ozana Gherman, představuje ztělesnění veškerých požadavků na moderní soudobé bydlení. Pro rodinu movitého investora – pár se smíšenými
Filip Rajmont v pasti intrik a nenávisti: Co se skrývá za oponou?
nasehvezdy.cz
Filip Rajmont v pasti intrik a nenávisti: Co se skrývá za oponou?
Herci Filipu Rajmontovi (47) už dochází trpělivost s tím, že existence jeho postavy v seriálu Ulice je závislá na herečce Lence Zahradnické (39), která je stále na mateřské. Pokusí se jí zbavit? Vy
Operace Příboj: Krotil Stalin Pobaltí deportacemi na Sibiř?
historyplus.cz
Operace Příboj: Krotil Stalin Pobaltí deportacemi na Sibiř?
V Moskvě usoudili, že po dobrém to s litevskými, lotyšskými a estonskými rolníky nepůjde. Proto Stalin sáhne po osvědčené zbrani. Masovými deportacemi chce odpor obyvatel Pobaltí zlomit. Sověti zorganizují operaci Příboj, během níž pošlou do vyhnanství na 100 000 nežádoucích osob! Litva, Lotyšsko a Estonsko vyhlásí v roce 1918 nezávislost. To ale neznamená, že by
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
epochaplus.cz
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století.
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
panidomu.cz
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální
Perlové týdny Halada 2025
iluxus.cz
Perlové týdny Halada 2025
V květnu a červnu proběhne největší prodejní výstave perlových šperků v Čechách a na Slovensku. Legendární a největší akce rodinného klenotnictví Halada má tradicí již několik desetiletí. Na akci s
Mikroplasty pod lupou: Hrozba pro fotosyntézu a celý ekosystém
21stoleti.cz
Mikroplasty pod lupou: Hrozba pro fotosyntézu a celý ekosystém
Každý den každý z nás vdechuje kyslík, který z velké části pochází z moří a oceánů. Ano, hlavním producentem tohoto plynu není deštný prales, ale drobné mikroskopické řasy a fytoplankton. A ten je teď
Lehké cookies
nejsemsama.cz
Lehké cookies
Cookies jsou opravdu lahodné. Ty z našeho receptu jsou navíc lehké jako dech. Ingredience: ● 1 hrnek cukru ● 1 šálek tmavého třtinového cukru ● 1 malý hrnek pokrájeného změklého másla ● 2 vejce ● 1 lžička prášku do pečiva ● 1 vanilkový cukr ● 2 malé hrnky ovesných vloček ● 2 malé hrnky kukuřičných lupínků ● 2 malé hrnky celozrnné mouky ● 150 g čokolády (minimálně 70 %
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz