Domů     Město Kadaň: Královské město s pevnými hradbami miluje Maxipsa Fíka
Město Kadaň: Královské město s pevnými hradbami miluje Maxipsa Fíka

Když je město prohlášeno za královské, dá se očekávat, že významem podstatně přesáhne své okolí. Kadani se to podařilo, o čemž svědčí i její zařazení mezi městské památkové rezervace. Při návštěvě tohoto města je tak pořád co objevovat.

Město Kadaň na břehu řeky Ohře bývalo vždycky strategickým místem, a také si ho považovali i sami panovníci. Už kolem roku 1260 byla Kadaň za Přemysla Otakara II. povýšena na královské město a o jeho významu svědčí i to, že se začal stavět také královský hrad.

Od počátku byl s městem propojen, ostatně městské opevnění na jeho hradby přímo navazovalo. Hrad byl pro jistotu opevněn i směrem k městu. To pro případ, že by město bylo dobyto a hrad se stal posledním útočištěm obránců.

Císařovna buduje kasárna

Raně gotický hrad dostal podobu takzvaného středoevropského kastelu, tedy areálu čtvercového půdorysu s věžemi v každém rohu. Takový ho už ale dnes nespatříme, i věž se dochovala pouze jediná.

V průběhu 16. století hrad absolvoval zásadní přestavbu v pozdně gotickém a renesančním slohu. Za významný stavební zásah můžeme bohužel považovat i téměř naprosté vyplenění švédskými vojsky za třicetileté války.

Až císařovně Marii Terezii o století později došlo, jaké potenciál hrad skrývá, nechala ho opravit a zřídila v něm kasárna.

Opravy se tenkrát ale nekonzultovaly s památkáři, a tak bylo mnoho historických středověkých prvků při necitlivé přestavbě nenávratně ztraceno. A velký požár v roce 1811 si stejně vyžádal další kompletní rekonstrukci.

Kasárna tehdy měla 18 světnic pro mužstvo, tři velké kuchyně, na nádvoří vznikly klenuté stáje. Hrad sloužil armádě celých 150 let a vystřídali se tu vojáci habsburské monarchie i socialistického Československa.

Hrad představuje své dějiny

Takhle jednoduše shrnuté dějiny hradu ale milovníci historie sotva ocení.

Napravit je to ale snadné přímo na hradě, přesněji řečeno v jeho gotických sklepeních, kde je instalována muzejní expozice s podrobnějším přehledem stavebního vývoje areálu a dějinných událostí, kterými za téměř osm století prošel.

Návštěvníci se dozvědí i o nejvýznamnějších královských návštěvách a bez zajímavosti rozhodně nejsou ani cenné archeologické nálezy, objevené při průzkumech během 70. let minulého století.

V současnosti hrad prochází rekonstrukcí, ale některé prostory už jsou návštěvníkům opět k dispozici. Otevřena je už například velká část hradebního okruhu, která se snaží navázat na dávno minulé doby, kdy prostor na hradbách žil společenským životem.

Městské opevnění svého času patřilo k nejmohutnějším v Českém království a tvoří nepravidelný obdélník o rozměrech zhruba 500 x 350 metrů se srdcem právě v kadaňském hradu.

Bunkr ve středověké baště

Ale samo město nabízí mnohem více zajímavých zastávek. Jednou z nich je třeba Katova ulička, vycházející z náměstí naproti městské radnici. V nejužším místě měří jen 66 centimetrů a je zapsána jako nejužší ulice v České republice.

Podle pověsti se někde ve zdech této uličky skrývají ostatky zaživa zazděné rouhavé jeptišky, jejíž duch o půlnoci vychází ven a v dojemné shodě prochází uličkou v družném rozhovoru s kadaňským katem Ignácem Kaylem.

Součástí městského opevnění byla i Minoritská bašta, jedna ze tří nejvýznamnějších ve městě.

Pozdně gotická stavba, která vznikla v období po husitských válkách, v 90. letech minulého století prošla celkovou rekonstrukcí a dnes v ní můžeme navštívit expozici Militaria, mapující vojenskou historii Kadaně, s replikami zbraní a zbroje od středověku až po období druhé světové války.

Najdeme tu třeba i maketu takzvaného řopíku – jednoho z bunkrů, které tvořily československé opevnění pohraničí za první republiky.

Pes, který krade peníze

Procházíme-li Kadaní, určitě nás zaujme nevšední stavba – unikátní bílá gotická radniční věž.

Pochází z počátku 16. století, svou výškou 53,7 metru je nejvyšší stavbou města a zajímavé na ní je mimo jiné to, že stavitelé nepotřebovali ani jedinou střešní tašku. Věž je totiž kamenná od základů až po špičku.

Na pětipatrovou věž vede 120 schodů a nachází se v ní i kaple, což historikové považují za doklad bohatství města v období středověku.

Na věžním ochozu si nezapomeňme všimnout sochy psa, která připomíná starou legendu o nepoctivém radním, který naučil svého psa krást peníze z obecní pokladny.

Můžeme se na místě sami rozhodnout, jestli budeme radši věřit pověsti, nebo střízlivému vysvětlení odborníků, podle nichž je psí soška jen svérázným podpisem stavitele Petra Hunda.

Klášter zasvěcený pivu i vínu

Kadaň je od roku 1978 městskou památkovou rezervací. Návštěvníci by neměli přehlédnout národní kulturní památku – františkánský klášter. Jeho prohlídka slibuje nevšední zážitky. Představuje totiž nejen historii města, ale přibližuje i všední život v klášteře.

Perlou areálu je klášterní kostel, v němž byly před třemi roky dokončeny restaurátorské práce nástěnných a nástropních maleb i veškerého vybavení. Samostatnou prohlídku si v něm můžeme zvolit, pokud jsme fanoušky mineralogie.

Zdejší expozice mineralogických zajímavostí či zkamenělých rostlin a živočichů je doplněna přehledem těžby surovin od doby kamenné či ukázkami práce sklářské huti.

V klášterní zahradě se začíná znovu budovat tradice výroby místního vína a každoročně se tu konají akce jako Kadaňské pivní slavnosti 15. června nebo Svatováclavské vinobraní, jehož 24. ročník letos připadá na 28. září.

Kadaň – město Maxipsa Fíka

Každé město má nějaké slavné rodáky nebo postavy z románů či filmů, které tu podle jejich autorů žily. Kadaň je městem pohádkového Maxipsa Fíka. Autor příběhů o přerostlém psovi Rudolf Čechura totiž pocházel z nedalekého Ahníkova.

Jméno Maxipsa Fíka tak nese městské nábřeží Ohře, najdeme tu i moderní plechovou sochu Fíka a také pískovcové sousoší Fíka s Ájou.

Spojení Maxipsa Fíka s Kadaní doplňuje i herec Josef Dvořák, který slavný večerníček namluvil a v Kadani kdysi začínal svou hereckou kariéru.

Na Ptačí domky vidí Svatá brána

I funkční součást opevnění může být romantická. Přesvědčí nás o tom Ptačí domky v Kadani, součást bývalého městského opevnění. Hrázděné miniaturní stavbičky přilepení na hradbách sloužily jako zázemí pro obránce i jako skladiště střelného prachu a kulí.

Zdejší ostrostřelci si tu navíc už v roce 1788 otevřeli vlastní hospodu, pozdější restaurant Střelnice. Průchod kolem Ptačích domků umožní otevření kompletního hradebního okruhu.

Krásný pohled na Ptačí domky si můžeme užít například z vrcholku poslední dochované ze čtyř městských hradebních bran. Mikulovické bráně z konce 13. století se říkalo také Svatá brána, aby se posílila spojitost s nedalekým klášterem.

Foto: Shutterstock
Štítky:
Související články
Oáza zeleně se v rušném městě vždycky hodí. Obyvatelé Klatov navštěvují své Mercandinovy sady na jihovýchodě města už skoro dvě století. A v posledních letech si je mohou užívat v nové, modernější a omlazené podobě. Rakouský politik francouzského původu Franz Xaver Mercandin v polovině 19. století přeskakoval z jedné významné funkce do druhé. Byl krajským komisařem, guberniálním tajemníkem, hejtm
Když se řekne pouť, mnoho lidí si nejspíš představí Matějskou pouť a její menší obdoby, konající se v různých městech po celé zemi. Takováto pouť, to jsou kolotoče, labutě, autodromy, střelnice, klobásy, cukrová vata, hlasitá změť vzájemně se překřikujícího hudebního doprovodu a k tomu dav bavících se lidí. Jiní si představí křesťanskou pouť s knězem v čele a někomu se možná vybaví mnohadenní p
Jihočeské rybníky jsou pojmem, který asi zná každý turista. Na některou ze zdejších vodních plopch narazíme takřka na každíém krokuj, Některé z rybníků mají ale delší historii a zaslouží si etaké výjimečnou pozornost. Třeba ten, který ve svém názvu zahrnuje celý Svět. Kariéra naší rybníkářské legendy Jakuba Krčína z Jelčan začala nenápadně. Do školy chodil v Kolíně, tedy docela daleko od míst, kd
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00 do 16:00. „Buďte
Zatímco Albert Einstein začíná ve 20 letech studovat v Curychu, Leonardo da Vinci pracuje jako malířský učeň a Steve Jobs vymýšlí první prototyp svého počítače, EPOCHA má za sebou 520 vydání a směle pokračuje dál. Právě v těchto dnech slaví časopis EPOCHA své 20leté výročí. K této příležitosti jsme vydali speciální webovou stránku epocha20let.cz, kde na vás čeká nejedno překvapení. Co jsme p
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Gruzie plná chutí a vůní
epochalnisvet.cz
Gruzie plná chutí a vůní
Země pro mnohé neznámá skrývá velké kulinární bohatství, což může být pro ty, kteří pamatují jen známý koňak nebo čaj opravdovým překvapením. A pohostinnost místních je pověstná. Však také jedno z přísloví zní: Host je dar Boží.   Gruzínská kuchyně není jenom jedna, po staletí vstřebávala vlivy turecké, íránské a posledních dekádách i ruské. Navíc
Ztratila životní lásku i naději
skutecnepribehy.cz
Ztratila životní lásku i naději
Hana byla spořádaná žena a vzorná manželka. Celé městečko ji obdivovalo. Pak se však stalo něco, co ji vykolejilo a změnilo k horšímu. V našem městečku jsme se všichni znali. Prodávala jsem v místním lahůdkářství, a to víte, do lahůdkářství chodí každý. Hanu jsem znala, bydlela ve vilce u nádraží. Její manželství bylo přímo čítankové, občas jsem dávala Hanu a jejího muže za
Výzkum UFO v Česku: Tisíce případů za 33 let!
enigmaplus.cz
Výzkum UFO v Česku: Tisíce případů za 33 let!
Po pádu železné opony se u nás začaly rozvíjet různé oblasti bádání. Nechyběl ani zájem o věci nevysvětlitelné, nadpřirozené nebo alespoň nějakým způsobem tajemné. Hozené rukavice zkoumání fenoménu ne
Zářivý maják Syncline House
rezidenceonline.cz
Zářivý maják Syncline House
Maximálně průsvitné struktury, světlé a funkční materiály, efektivní technologie, ideální klima a komfort, dokonalý design. Jasně definovaný promyšlený projekt, nedávno dokončený týmem studia Omar Gandhi Architect ve složení Omar Gándhí, Peter Braithwaite, Elizabeth Powell, Devin Harper a Ozana Gherman, představuje ztělesnění veškerých požadavků na moderní soudobé bydlení. Pro rodinu movitého investora – pár se smíšenými
Filip Rajmont v pasti intrik a nenávisti: Co se skrývá za oponou?
nasehvezdy.cz
Filip Rajmont v pasti intrik a nenávisti: Co se skrývá za oponou?
Herci Filipu Rajmontovi (47) už dochází trpělivost s tím, že existence jeho postavy v seriálu Ulice je závislá na herečce Lence Zahradnické (39), která je stále na mateřské. Pokusí se jí zbavit? Vy
Operace Příboj: Krotil Stalin Pobaltí deportacemi na Sibiř?
historyplus.cz
Operace Příboj: Krotil Stalin Pobaltí deportacemi na Sibiř?
V Moskvě usoudili, že po dobrém to s litevskými, lotyšskými a estonskými rolníky nepůjde. Proto Stalin sáhne po osvědčené zbrani. Masovými deportacemi chce odpor obyvatel Pobaltí zlomit. Sověti zorganizují operaci Příboj, během níž pošlou do vyhnanství na 100 000 nežádoucích osob! Litva, Lotyšsko a Estonsko vyhlásí v roce 1918 nezávislost. To ale neznamená, že by
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
epochaplus.cz
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století.
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
panidomu.cz
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální
Perlové týdny Halada 2025
iluxus.cz
Perlové týdny Halada 2025
V květnu a červnu proběhne největší prodejní výstave perlových šperků v Čechách a na Slovensku. Legendární a největší akce rodinného klenotnictví Halada má tradicí již několik desetiletí. Na akci s
Mikroplasty pod lupou: Hrozba pro fotosyntézu a celý ekosystém
21stoleti.cz
Mikroplasty pod lupou: Hrozba pro fotosyntézu a celý ekosystém
Každý den každý z nás vdechuje kyslík, který z velké části pochází z moří a oceánů. Ano, hlavním producentem tohoto plynu není deštný prales, ale drobné mikroskopické řasy a fytoplankton. A ten je teď
Lehké cookies
nejsemsama.cz
Lehké cookies
Cookies jsou opravdu lahodné. Ty z našeho receptu jsou navíc lehké jako dech. Ingredience: ● 1 hrnek cukru ● 1 šálek tmavého třtinového cukru ● 1 malý hrnek pokrájeného změklého másla ● 2 vejce ● 1 lžička prášku do pečiva ● 1 vanilkový cukr ● 2 malé hrnky ovesných vloček ● 2 malé hrnky kukuřičných lupínků ● 2 malé hrnky celozrnné mouky ● 150 g čokolády (minimálně 70 %
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz