Obchody se pomalu zaplavují čokoládovými figurkami, adventními kalendáři a vánočními dekoracemi. Pro někoho začíná období stresu, shonu a shánění dárků.
Přitom to může být čas, kdy se můžeme zastavit, nadechnout se pravé vánoční atmosféry a užít si čekání na Ježíška. Pro vánoční náladu vyrazte letos do středních Čech.
Ve městech tradičně proběhnout vánoční trhy s rozsvěcením vánočních stromů, jarmarky s punčem a pečenými kaštany, malebné hrady a zámky nabídnou speciální vánoční prohlídky. Chybět nebudou výstavy betlémů nebo vánoční koncerty, na kterých zazní známé koledy.
Ve středních Čechách si můžete vychutnat Vánoce všemi smysly. Bohatý program bude připraven jako už tradičně na zámku Loučeň. Magické období adventu zde zahájí už 17. listopadu speciálními prohlídkami.
V komnatách se objeví více než dvacítka nazdobených vánočních stromečků. Na sobotu 26. listopadu zámek připravuje křest největšího adventního věnce v Česku.
Na tradiční trhy pod názvem Královský advent zve návštěvníky druhou a třetí adventní neděli hrad Křivoklát. Zámek Konopiště vyzdobí na neděli 11. prosince interiér vánočními dekoracemi stejně jako za časů arcivévody Františka Ferdinanda d´Este.
Od 27. listopadu budou adventní trhy v Kutné Hoře na nádvoří Vlašského dvora a netradiční Vánoce zažijete také v muzeu Sedlčany, které zahajuje advent oblíbenými dny řemesel.
Utéct předvánočnímu shonu můžete na zámku Mcely.
Během pobytu nasajete vánoční atmosféru ochutnávkou tradičního cukroví, hudbou, která zazní na nedělní snídani a v případě příznivé sněhové nadílky, je možné objevovat krásy okolí jízdou na saních tažených koňmi.
„Střední Čechy přinášejí nejen během adventu nespočet akcí, na kterých na návštěvníky dýchne kouzlo Vánoc.
Víkend strávený ve středních Čechách se může stát jedním z předčasných vánočních dárků pro celou rodinu,“ láká Jakub Kulhánek, ředitel Středočeské centrály cestovního ruchu.
Betlémy, zvyky a tradice
Každoročně patří k adventnímu času výstavy betlémů.
Výstavu připravují na zámku v Hořovicích, v Mělníku budou k vidění unikátní vyřezávané a ručně malované betlémy z let 1840–1940. Na Karlštejně najdete největší loutkový betlém v Česku – Karlštejnský královský betlém.
Originální betlémy je možné obdivovat v muzeu dolu Řimbaba. Vystavují zde betlémy v provedení dřevořezby nebo přírodní. Příkladem může být betlém z keramiky, chlebové skřídky nebo gumiček.
Betlémy nabídne také skanzen Březové Hory, který je součástí Hornického muzea Příbram. Vánoce, tradice a zvyky připomene rovněž dochovaná hornická chalupa, která je součástí muzea.
Jak slavili Vánoce naši předci, zjistíte během speciálních prohlídek skanzenů ve Vysokém Chlumci, Kouřimi nebo na Hamousově statku ve Zbečně.
Skanzen v Přerově nad Labem nabídne v interiérech všech devíti chalup scény ze života našich prababiček, připomínající starobylé zvyky v čase adventu a v období od vánočních svátků až do Tří králů.
Hudební Vánoce a vytrubování
Nedílnou součástí Vánoc je zpívání koled. Ve středních Čechách budou k poslechu hned na několika místech. První adventní neděli proběhne koncert vánočních melodií v areálu zámku Liteň.
Nejznámější Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby zazní opět po dvou letech, a to 11. prosince v Císařském paláci na hradě Karlštejn nebo o týden později na zámku Dobříš. Těšit se na slavnou skladbu mohou také návštěvníci Starého Rožmitálu.
Rybova Česká mše vánoční zazní v kostele Povýšení sv. Kříže jako doprovod Štědrovečerní mše. Je prováděna na autentickém kůru kostela, na původních varhanách, na které autor skladby hrával v letech 1788-1815.
O netradiční zážitek v podobě vánočního troubení a zpívání se postará oblíbená poberounská kapela Třehusk. Její koledy můžete slyšet na několika místech ve středních Čechách.
V sobotu 17. prosince zahraje na berounském náměstí na adventních trzích a ve čtvrtek 22. prosince v Tochovicích na návsi. Nezapomenutelné bude Štědrovečerní vytrubování v Zadní Třebani.