Domů     Baťovo město: Zlín, to zdaleka nejsou jen boty
Baťovo město: Zlín, to zdaleka nejsou jen boty

Nejnavštěvovanější zoologickou zahradu, unikátní architekturu či přírodu s horskými pralesy, orchidejovými loukami a středověkými hrady. To vše a mnoho jiného nabízí metropole jihovýchodní Moravy – Zlín.

Město jako takové dostal na mapu světa zakladatel obuvnických závodů Tomáš Baťa a jeho odkaz tu samozřejmě potkáte na každém kroku.

Ať už v unikátní architektuře továrního areálu v centru města či v obytných čtvrtích, které jsou cennou architektonickou památkou.

Areál Baťových závodů
Areál Baťových závodů

Symbolem města je pak už více než 75 let takzvaný mrakodrap, tedy 21. správní budova firmy Baťa. Jednadvacítka byla totiž ve své době druhá nejvyšší budova v Evropě.

Město Zlín ale není jen Baťa, je také místem s mnoha mezinárodními akcemi a festivaly, ne náhodou se mu také říká město sportu, zeleně či designu.

Kultura i rychlá auta

Jednou z největších kulturních událostí je určitě tradiční Zlínský filmový festival zaměřený na snímky pro děti. Pořádá se ve městě už od roku 1961 a mezi podobnými akcemi po celém světě má nejdelší tradici.

Odehrává se vždy na přelomu května a června a na několik dní se tak Zlín stane hlavním městem nejmladších filmových fanoušků z celé planety.

Součástí festivalu je vedle přehlídek filmů a soutěží vždy i množství atraktivních doprovodných akcí pro děti i jejich rodiče, třeba festivalový půlmaraton, který vede zlínskými ulicemi a baťovským areálem.

Sportovním protikladem festivalu je pak špičkový závod rallye pořádaný v rámci evropského šampionátu i seriálu Intercontinental Rally Challenge.

Město koncem srpna rozechvěje zvuk silných motorů a největší atrakcí pro diváky je pak tradiční noční rychlostní zkouška, která se odehrává přímo v ulicích města.

Divadlo, hudba a design

Mezi velké tradiční akce ale patří i Mezinárodní hudební festival Harmonia Moraviae, který pravidelně pořádá na přelomu září a října zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů.

Příznivci vážné hudby se tu mohou setkat s těmi největšími osobnostmi žánru, v minulosti to byly například pěvkyně Magdalena Kožená, Dagmar Pecková či světově proslulá sopranistka Gabriela Beňačková.

Pohled do budoucnosti pak přináší největší přehlídka designu na Moravě pojmenovaná Zlin Design Week. Nejnovější trendy tu představují nejen přední designérské firmy, ale i ateliéry vysokých uměleckých škol.

Další ceněný festival se pak odehrává i na zlínské divadelní scéně. Koncem května se sem totiž sjíždějí soubory na Mezinárodní divadelní festival Setkání – Stretnutie, který pořádá Městské divadlo Zlín.

Diváci tu tak mají možnost vidět nejnovější hry a adaptace v českých, slovenských, polských a maďarských premiérách.

Terasa budovy Zlín 21
Terasa budovy Zlín 21

Město nové i historické

Jedinečnou tvář ale městu nedodává jen unikátní architektura, pocházející ze začátku minulého století. Že Zlín neustrnul v historii, dokazuje třeba budova kongresového centra vytvořená v roce 2010 slavnou architektkou Evou Jiřičnou.

Originální střecha této stavby je inspirována diatomem, křemičitou schránkou jednobuněčné řasy ze skupiny rozsivek.

K naprosto mimořádným počinům patří i rekonstrukce 14. a 15. tovární budovy bývalého Baťova průmyslového areálu. Jejich přestavbou vznikl 14|15 BAŤŮV INSTITUT sloužící hned trojici kulturních institucí.

Uprostřed bývalé Baťovy fabriky tak mohou lidé nyní navštívit galerii výtvarného umění, Muzeum jihovýchodní Moravy i krajskou knihovnu.

Odpočinek v zeleni

O Zlíně se právem říká, že je městem zeleně. Město se totiž může pochlubit hned několika rozlehlými parky. Přímo v centru je to Sad Svobody i nově zrekonstruovaný Park Komenského, kde najdete kromě odpočinku i hřiště pro děti.

Nejsou to však jen izolovaná místa. Zelení můžete procházet od Památníku Tomáše Bati takzvaným Gahurovým prospektem až do centra města a dále k řece Dřevnici.

Lesní hřbitov
Lesní hřbitov

Samotný vodní tok pak lemují aleje stromů, kterými jsou osázeny prakticky všechny ulice. Najít příjemná místa k odpočinku je velmi snadné. Dokonce i velkou část sídliště Jižní Svahy zabírá městská zeleň.

Město a jeho okolí nabízí také hustou síť cyklostezek, jejichž délka přesahuje dvacet kilometrů. Na kole se tak můžete přímo z centra pohodlně vypravit až k zoologické zahradě a pak dále, třeba ke zřícenině hradu Lukov.

Vypravte se do zoo!

Rozhodně to stojí za to. Zlínská zoologická zahrada je totiž nejnavštěvovanějším turistickým cílem Zlínského kraje a druhou nejvyhledávanější zoo v republice. Zahradu netvoří klece, ale moderní biopark.

Ve zlínské zoo můžete zažít atmosféru tropického lesa, poznat jedinečnou typickou japonskou zahradu, navštívit africké domorodé chýše nebo si pohladit či nakrmit rejnoky.

Zoo se rozkládá v prostorách krásného historického parku, v pestrém přírodním prostředí s velkým

Park Komenského
Park Komenského

množstvím vodních ploch. Horní části parku dominuje pohádkový zámek z let 1887–1894 zdobený výjimečnými dřevořezbami. Bývalé šlechtické sídlo patřilo rakouskému rodu Seilernů.

Zlínská zoo samozřejmě také pořádá během roku celou řadu nejrůznějších akcí pro děti i celou rodinu.

Foto: Shutterstock, Wikipedia
Štítky:
Předchozí článek
reklama
Související články
Poznejte výjimečné místo s architekturou industriálního města v zahradách, s ojedinělým urbanismem a nezaměnitelnou atmosférou. Seznamte se s významnými architekty a urbanisty, jejichž unikátní stavby můžete obdivovat dodnes. Zlínský architektonický manuál – online i off-line průvodce městem. Zlínský architektonický manuál (ZAM) je webová databáze významných architektonických staveb, urbani
Letošní ročník mezinárodního festivalu židovské kultury ŠTETL FEST proběhne v Brně od 29. srpna do 1. září. Přináší pestrý program, který se věnuje mimo jiné také jedné z nejvýznamnějších postav literárního světa – Franzi Kafkovi. Leitmotivem programu je téma „Židovské trauma v umění od Kafky k Barbie“ a hledání identity jednice snažícího se vykročit z uzavřené komunity a zařadit se do většinové
Trochu stranou turistických tras leží atraktivní památka, která připomíná slavné dějiny dolování nerostných surovin a drahých kovů ve Slavkovském lese. Štoly, kamenné síně i podzemní jezírka dotvářejí tajuplnou atmosféru cínového dolu, při níž můžete obdivovat zručnost a píli našich předků. Oblast Slavkovského lesa leží v západních Čechách přibližně mezi městy Kynšperk nad Ohří, Karlovy Vary a
Nejvíce turistů tradičně touží navštívit Prahu, ale přitom stačí mnohdy ujet jen pár desítek kilometrů na kteroukoliv stranu a stejně nevšední zážitky dokážou poskytnout i nejrůznější místa Středočeského kraje. A to beze zbytku platí i pro zážitky kulinářské. Střední Čechy mohou nabídnout gastronomická překvapení takřka na každém kroku. Vydejme se tedy společně alespoň za některými z nich. Poznej
Nová expozice v rodném domě Antonína Dvořáka přivítala první návštěvníky ve zkušebním provozu.  Rodný dům světově proslulého skladatele Antonína Dvořáka v Nelahozevsi má za sebou první týden zkušebního provozu. Jeho součástí je nová expozice, která návštěvníkům umožňuje vcítit se do jedenáctiletého Dvořáka. Ukazuje také, co formovalo skladatelovy hudební začátky, a přibližuje prostředí, ve kter
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Otevřený minimalismus Diablo House
rezidenceonline.cz
Otevřený minimalismus Diablo House
Kancelář Terry & Terry Architecture představila zdařilý projekt v podobě přístavby obytného křídla ke stávajícímu jednopodlažnímu domu. Nový dvoupatrový objem, napojený na původní objekt pod ostrým úhlem, začleňuje obytný prostor do okolí a těží z dalekých výhledů na přilehlé kopce a údolí. Jádro domu, jež zaujímá celkovou plochu 613 čtverečních metrů, je v aktuálním uspořádání
Leoš Mareš by své manželce snesl modré z nebe
nasehvezdy.cz
Leoš Mareš by své manželce snesl modré z nebe
UMarešových nikdy není nuda. Své fanoušky stále baví a ti netrpělivě každý den očekávají, kdy zase Leoš Mareš (48) přijde s nějakou novinkou. Když se nedávno obarvil na blond, lidé nestačili zírat.
Station Anděl na pražském Smíchově právě otevřel
iluxus.cz
Station Anděl na pražském Smíchově právě otevřel
Novinka roku se právě otevřela. Station Anděl na pražském Smíchově láká svou autentickou newyorskou atmosférou, kde chutě neznají mezí evropského kontinentu. Americké receptury, které odpovídají návšt
Chtěli mi vzít milované dítě!
skutecnepribehy.cz
Chtěli mi vzít milované dítě!
Dalo by se říct, že jsem prožila mládí v té nejlepší době. Po revoluci se otevřelo tolik možností. Jenže já na jednu až surově doplatila. Zajímá vás, jak to všechno začalo? Bylo mi 22 a měla jsem kamarádku Karlu, která byla o čtyři roky starší. Dvakrát byla jako au pair ve Velké Británii a lákala
Číhal na Napoleona v Brně tovaryš s puškou?
historyplus.cz
Číhal na Napoleona v Brně tovaryš s puškou?
Vrací se do města až za tmy. Už z dáli Napoleona vítají v Brně dvě zapálené svíce v každém okně. Ne že by Moravané chtěli francouzskému císaři takto vzdát hold. Prostě jim to nařídil… Zvolit správný terén pro zásadní bitvu není jen tak, a proto Napoleon (1769–1821) objíždí v listopadu 1805 okolí Brna, aby si vyhlédl místo chystaného
Havajská technika Ho´oponopono: Klíč k dosažení všeho?
epochalnisvet.cz
Havajská technika Ho´oponopono: Klíč k dosažení všeho?
Nejrůznější alternativní metody určené k osobnímu rozvoji obvykle vychází z východních hinduistických či buddhistických tradic. Ovšem i v jiných koutech světa najdeme postupy, které mají do našeho života přitáhnout pozitivitu a štěstí. Havajská metoda s trochu zvláštním názvem Ho´oponopono je jednou z nich. Skutečně má až zázračné výsledky?   Na terase typického havajského domku sedí muž v bílé košili. Má zavřené
Kazí vám ostruha radost z chůze? Zatočte s ní!
nejsemsama.cz
Kazí vám ostruha radost z chůze? Zatočte s ní!
Mnohdy až nesnesitelná bolest, která se s každým krokem jen stupňuje. Patní ostruha se může ozvat kdykoli a většinou za ní stojí nevhodná obuv, obezita, dlouhodobý tlak a přetěžování. Každodenní zátěž nohou si dříve či později vybere svou daň, ať už se jedná o otoky, křečové žíly, nebo různé výrůstky. Patní ostruha se ale řadí mezi ty nejvíc nepříjemné.
Něco extra: zmrzlina z avokáda
panidomu.cz
Něco extra: zmrzlina z avokáda
Se zmrzlinami se hodně experimentuje, ale právě tato z avokáda není chuťově výstřelkem, ale naopak překvapivě lahodným dezertem. Avokádo má hned dva předpoklady stát se praktickou ingrediencí pro výrobu domácí zmrzliny. Především obsahuje vysoké množství tuku, navíc přirozeně krémové konzistence. K tomu si přičtěte jemnou, lehce trávovou chuť dužiny, která se dá dobře skloubit s
Eduard VIII.: Nekorunovaný mistr průšvihů
epochaplus.cz
Eduard VIII.: Nekorunovaný mistr průšvihů
Je pohledný, charismatický, zcestovalý a jeho styl diktuje módu v ostrovním státě. Pro svou snahu být v první linii si vyslouží i úctu prvoválečných veteránů.   Řeč je o králi Spojeného království a britských dominií a císaři Indie Eduardovi VIII. (1894–1972). Většina lidí si ho ale spojí hlavně s abdikací kvůli fanatické lásce k Američance Wallis Simpsonové (1896–1986). Eduardova
Akademie věd simuluje pobyt na Měsíci
21stoleti.cz
Akademie věd simuluje pobyt na Měsíci
Český záložní astronaut Aleš Svoboda se včera vydal na simulovanou víkendovou misi na Měsíc – s dalšími členy posádky při ní bude provádět různé vědecké a technologické experimenty. Součástí mise je v
Může se člověk sám vznítit?
enigmaplus.cz
Může se člověk sám vznítit?
Může oheň přijít bez varování, zdánlivě odnikud a rozhořet se tak, že během chvilky je z lidského těla hromádka popela? Je spontánní samovznícení reálnou hrozbou? Americký lékař v penzi J. I. Bentl
Asijská kuřecí polévka
tisicereceptu.cz
Asijská kuřecí polévka
Asijská jednoduchá polévka vás rozhodně zahřeje a potěšující navíc je, že ingredience máte vlastně téměř vždy doma. Ingredience rostlinný olej 750 ml kuřecího vývaru 3 mrkve 1 menší pórek 10