Domů     Baťovo město: Zlín, to zdaleka nejsou jen boty
Baťovo město: Zlín, to zdaleka nejsou jen boty
od 31.7.2020
1

Nejnavštěvovanější zoologickou zahradu, unikátní architekturu či přírodu s horskými pralesy, orchidejovými loukami a středověkými hrady. To vše a mnoho jiného nabízí metropole jihovýchodní Moravy – Zlín.

Město jako takové dostal na mapu světa zakladatel obuvnických závodů Tomáš Baťa a jeho odkaz tu samozřejmě potkáte na každém kroku.

Ať už v unikátní architektuře továrního areálu v centru města či v obytných čtvrtích, které jsou cennou architektonickou památkou.

Areál Baťových závodů
Areál Baťových závodů

Symbolem města je pak už více než 75 let takzvaný mrakodrap, tedy 21. správní budova firmy Baťa. Jednadvacítka byla totiž ve své době druhá nejvyšší budova v Evropě.

Město Zlín ale není jen Baťa, je také místem s mnoha mezinárodními akcemi a festivaly, ne náhodou se mu také říká město sportu, zeleně či designu.

Kultura i rychlá auta

Jednou z největších kulturních událostí je určitě tradiční Zlínský filmový festival zaměřený na snímky pro děti. Pořádá se ve městě už od roku 1961 a mezi podobnými akcemi po celém světě má nejdelší tradici.

Odehrává se vždy na přelomu května a června a na několik dní se tak Zlín stane hlavním městem nejmladších filmových fanoušků z celé planety.

Součástí festivalu je vedle přehlídek filmů a soutěží vždy i množství atraktivních doprovodných akcí pro děti i jejich rodiče, třeba festivalový půlmaraton, který vede zlínskými ulicemi a baťovským areálem.

Sportovním protikladem festivalu je pak špičkový závod rallye pořádaný v rámci evropského šampionátu i seriálu Intercontinental Rally Challenge.

Město koncem srpna rozechvěje zvuk silných motorů a největší atrakcí pro diváky je pak tradiční noční rychlostní zkouška, která se odehrává přímo v ulicích města.

Divadlo, hudba a design

Mezi velké tradiční akce ale patří i Mezinárodní hudební festival Harmonia Moraviae, který pravidelně pořádá na přelomu září a října zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů.

Příznivci vážné hudby se tu mohou setkat s těmi největšími osobnostmi žánru, v minulosti to byly například pěvkyně Magdalena Kožená, Dagmar Pecková či světově proslulá sopranistka Gabriela Beňačková.

Pohled do budoucnosti pak přináší největší přehlídka designu na Moravě pojmenovaná Zlin Design Week. Nejnovější trendy tu představují nejen přední designérské firmy, ale i ateliéry vysokých uměleckých škol.

Další ceněný festival se pak odehrává i na zlínské divadelní scéně. Koncem května se sem totiž sjíždějí soubory na Mezinárodní divadelní festival Setkání – Stretnutie, který pořádá Městské divadlo Zlín.

Diváci tu tak mají možnost vidět nejnovější hry a adaptace v českých, slovenských, polských a maďarských premiérách.

Terasa budovy Zlín 21
Terasa budovy Zlín 21

Město nové i historické

Jedinečnou tvář ale městu nedodává jen unikátní architektura, pocházející ze začátku minulého století. Že Zlín neustrnul v historii, dokazuje třeba budova kongresového centra vytvořená v roce 2010 slavnou architektkou Evou Jiřičnou.

Originální střecha této stavby je inspirována diatomem, křemičitou schránkou jednobuněčné řasy ze skupiny rozsivek.

K naprosto mimořádným počinům patří i rekonstrukce 14. a 15. tovární budovy bývalého Baťova průmyslového areálu. Jejich přestavbou vznikl 14|15 BAŤŮV INSTITUT sloužící hned trojici kulturních institucí.

Uprostřed bývalé Baťovy fabriky tak mohou lidé nyní navštívit galerii výtvarného umění, Muzeum jihovýchodní Moravy i krajskou knihovnu.

Odpočinek v zeleni

O Zlíně se právem říká, že je městem zeleně. Město se totiž může pochlubit hned několika rozlehlými parky. Přímo v centru je to Sad Svobody i nově zrekonstruovaný Park Komenského, kde najdete kromě odpočinku i hřiště pro děti.

Nejsou to však jen izolovaná místa. Zelení můžete procházet od Památníku Tomáše Bati takzvaným Gahurovým prospektem až do centra města a dále k řece Dřevnici.

Lesní hřbitov
Lesní hřbitov

Samotný vodní tok pak lemují aleje stromů, kterými jsou osázeny prakticky všechny ulice. Najít příjemná místa k odpočinku je velmi snadné. Dokonce i velkou část sídliště Jižní Svahy zabírá městská zeleň.

Město a jeho okolí nabízí také hustou síť cyklostezek, jejichž délka přesahuje dvacet kilometrů. Na kole se tak můžete přímo z centra pohodlně vypravit až k zoologické zahradě a pak dále, třeba ke zřícenině hradu Lukov.

Vypravte se do zoo!

Rozhodně to stojí za to. Zlínská zoologická zahrada je totiž nejnavštěvovanějším turistickým cílem Zlínského kraje a druhou nejvyhledávanější zoo v republice. Zahradu netvoří klece, ale moderní biopark.

Ve zlínské zoo můžete zažít atmosféru tropického lesa, poznat jedinečnou typickou japonskou zahradu, navštívit africké domorodé chýše nebo si pohladit či nakrmit rejnoky.

Zoo se rozkládá v prostorách krásného historického parku, v pestrém přírodním prostředí s velkým

Park Komenského
Park Komenského

množstvím vodních ploch. Horní části parku dominuje pohádkový zámek z let 1887–1894 zdobený výjimečnými dřevořezbami. Bývalé šlechtické sídlo patřilo rakouskému rodu Seilernů.

Zlínská zoo samozřejmě také pořádá během roku celou řadu nejrůznějších akcí pro děti i celou rodinu.

Foto: Shutterstock, Wikipedia
Štítky:
Předchozí článek
reklama
Související články
Na nevelkém prostoru oko neví, na čem dřív spočinout. Na lidové chalupě, romantické stodole, roubeném špejcharu, zvoničce nebo třeba na sbírce vyřezávaných úlů? V Polabském národopisném muzeu v Přerově nad Labem ožívají staleté lidové tradice i v jednadvacátém století. Rakouský arcivévoda Ludvík Salvátor byl nejen toskánský princ, ale také cestovatel, spisovatel a etnograf. Nadaný muž, který mimo
Táborské Křižíkovo náměstí nese jméno slavného českého vynálezce a elektrotechnika Františka Křižíka přezdívaného „český Edison“. Ten se zasloužil nejen o vybudování elektrické železnice z Tábora do Bechyně (která letos oslaví 120 let od svého vzniku), ale Tábor doslova rozsvítil. František Křižík, český elektrotechnik, vynálezce, podnikatel a autor vynálezu regulačního ústrojí obloukové lampy s
Při pěším výšlapu v krásné krajině Jizerských hor můžeme nejen obdivovat nedotčenou přírodu, ale vzpomenout i na událost, k níž došlo před více než stoletím. Právě příroda tehdy dala člověku jasně najevo, kdo je tady pánem. Jizerské hory na sklonku 19. století neustále trpěly přívalovými dešti, které vyvolávaly povodně a působily obrovské škody. Řešením se měla stát soustava přehrad, ale peníze s
Východní Morava je rájem, jehož krásy vás omámí na první pohled. Lidové zvyklosti si zde totiž můžete vychutnat do poslední kapky. A to doslova. Ať už jste milovníky nadčasové architektury, tradiční módy anebo dáváte přednost turistice, zde si zaručeně přijde na své každé vaše „já“. Tekutý poklad Nejvýznamnějším plodem celého regionu je bezesporu švestka, neboli trnka. Právě z ní se totiž vyráb
Česká historie oplývá mnoha významnými postavami, ale jen některé z nich znají opravdu spolehlivě všichni. A tak vedle Karla IV., Komenského nebo Masaryka nikdo nezaváhá, když se vysloví jméno Jan Žižka z Trocnova. Husitská tradice v našem národě stále žije, i když od slavných válek kališníků za rovnoprávnost uplynulo už šest století. Podle legendy se budoucí vojevůdce Jan Žižka narodil pod památ
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
epochalnisvet.cz
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
Na více než 15 000 kamenech s rytinami najdeme údajně potvrzení prakticky všeho, o čem dnešní záhadologové sní. Obrázky zachycují dinosaury, pokročilé lékařské zákroky nebo pokročilé technologie, nápadně připomínající ty moderní. Jsou kameny skutečné? Kdo je mohl vytvořit a co všechno by měly dokazovat?   Peruánský lékař Javier Cabrera Darquea (1924–2001) slaví 42. narozeniny. Mezi dary se
Radostná událost v rodině Leoše Mareše!
nasehvezdy.cz
Radostná událost v rodině Leoše Mareše!
U Marešových se slaví! Syn Jakub (18) se dostal na prestižní univerzitu Florida Southern College v Americe, kde se kromě studií byznysu bude také věnovat vodnímu lyžování, ve kterém je opravdu dobrý.
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
21stoleti.cz
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
Člověk je tvor nepoučitelný, zejména co se skladby jídelníčku týká. Jakmile má možnost dopřát si potraviny s vysokým obsahem cukru, soli nebo tuku, nedokáže odolat. Přitom by měl. S každou další porcí
Jak jsem zkoumala svůj rozvětvený rod
skutecnepribehy.cz
Jak jsem zkoumala svůj rozvětvený rod
Seděla jsem nad archivem dlouho do noci a kolem mě se promenádovali duchové mých předků. Pak zamířili do jídelny ke kulatému stolu. Do toho domu po prarodičích jsem se přistěhovala nově, bydlela jsem tu zatím jen pár dní. Domek byl hodně dlouho opuštěný, protože babička s dědou už před lety odešli bydlet do domova seniorů, kde měli
Tři dívky v domě hrůzy
epochaplus.cz
Tři dívky v domě hrůzy
Napohled obyčejný pohodlný dům v rezidenční čtvrti v Clevelandu obývá sympatický muž, kterého si sousedé nemohou vynachválit. Nikdo z nich netuší, jak hrůzné tajemství se za jeho zdmi skrývá. Městečko Yauco na karibském ostrově Portorico má něco přes 30 tisíc obyvatel a 10. července 1960 k nim přibývá také Ariel Castro. Jeho rodiče Pedro Castro
Co vše skrývá zřícenina hradu Házmburk?
enigmaplus.cz
Co vše skrývá zřícenina hradu Házmburk?
Zřícenina gotického hradu Házmburk, jež najdeme u vsi Klapý, asi 3,5 kilometru severozápadně od města Libochovice v okrese Litoměřice, je opředena nejednou bájí a pověstí, tak jako ostatně každé staro
Jak shodit kila a nepřibrat
nejsemsama.cz
Jak shodit kila a nepřibrat
Přejídáte se, jenže pak si vyčítáte nadbytečná kila? Do posilovny vás nikdo nedostane? Moc toho nenaspíte a v práci máte stres? Zkuste na to jít jinak. Asi vás překvapí, že váš chytrý metabolismus sám od sebe spálí 1300 až 2000 kalorií denně, bez jakékoli aktivity. Kolik přesně, to už záleží na vaší váze, výšce i jiném. Už to je ale přece dobrý
Velikonoce s Baronem
iluxus.cz
Velikonoce s Baronem
Velikonoce klepou na dveře, a jak lépe je strávit než v přítomnosti prvotřídních českých ovocných specialit a pálenek Baron Hildprandt. Nenechte se zaskočit dospělými koledníky, a kromě obarvených vaj
Čočková polévka s cizrnou a zeleninou
panidomu.cz
Čočková polévka s cizrnou a zeleninou
V této vegetariánské verzi supluje bílkovinu zelená čočka a cizrna, která chuťově doplňuje rajčata i brambory s řapíkatým celerem. Klidně uvařte toto jídlo z dvojnásobné dávky, určitě si nikdo nebude stěžovat ani druhý den, kdy se skvěle rozleží. Ingredience 300 g brambor 3 řapíkaté celery (200 g) 2 stroužky česneku 1 menší cibule 2 lžíce olivového
Plněná cuketa s kuskusem, zeleninou a šunkou posypaná sýrem
tisicereceptu.cz
Plněná cuketa s kuskusem, zeleninou a šunkou posypaná sýrem
Suroviny 4 rajčata 3 cibule 8 lžic kuskusu 150 g uzené slaniny 200 g šunky 200 g strouhaného sýra Postup Cuketu podélně rozřízněte a vnitřek vydlabejte. Vydlabaný vnitřek nakrájejte na m
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
historyplus.cz
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
S rukama pevně svázanýma za zády je postupně vyvádějí z města do pouště. Tam na ně již čekají kati. Marně budou muslimští vojáci sultána Saladina bušit do křesťanských řad, aby zachránili své souvěrce. Jejich osud je zpečetěn. Přezdívají mu Lví srdce. Už jeho současníci pohlížejí na anglického krále Richarda I. (1157–1199) jako na hrdinu, rytíře
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř