Berounka Oty Pavla
Berounka Oty Pavla

Kdyby se soutěžilo o nejpoetičtější českou řeku, Berounka by byla favorit i bez oslavné knížky Oty Pavla Smrt krásných srnců. Řeka má to štěstí, že je nevhodná k plavbě větších lodí, a tak i se svým malebným údolíčkem zůstala prakticky stejná jako před dávnými staletími – přestože i zde existovaly plány na velkou přehradu!

Kde jinde začít toulky kolem Berounky než obědem u Rozvědčíka v Nezabudicích, kde jsou orientováni na českou klasiku a čepují pět druhů piv, takže odejít není snadné. Rozvědčíkovi, legionáři Jaroslavu Fraňkovi, který byl popraven nacisty, můžete vzdát čest v pamětní síni a naproti ní stojí za vidění i gotický kostelík sv. Vavřince.

Z Nezabudic můžete polní Svatojakubskou cestou dojít k půvabnému Nezabudickému mlýnu s jezem či sejít silnicí k Berounce, kde funguje romantický přívoz. Na druhé straně najdete v domku u Prošků pamětní síň Oty Pavla, od ní se vine lesní stezka vzhůru na Propadený zámek, ve skutečnosti valy keltského hradiště Branov.

Zřícenina Libštejna s čtvercovou věží s oblými rohy.

Tichým údolím dál a dál

Po proudu na pravém břehu vede stezka pod majestátní Šímovou skálou, která nám otevře pohled na přírodní rezervaci Nezabudické skály a přivede nás do úhledného kempíku. Cesta na dohled řeky nás dovede do přírodní rezervace U Eremita, kde se seznámíte s 35 druhy zdejších dřevin a z lesnatého srázu se pokocháte výhledem na malebný poloostrov Višňová se známým kempem (a třemi osvěžovnami).

Podél Berounky dojdeme k Roztokům a jejich fotogenickému jezu se slalomovým kanálem a most na levý břeh nám umožní prohlédnout si roztocký minivodopád s hezkou, průzračnou tůní. Zbývá už jen pár set metrů ke spáse každého znaveného pěšího turisty – lokálce.

Ale především je před námi prvotřídní gotický skvost: hrad Křivoklát s vesničkou v podhradí.

Útvary jako srdíčko na jezu v Plzni, se vytvářejí obvykle počítačem pro cestovní kanceláře.

Dík, králi železný a zlatý

Hradní komplex je úchvatný a nabízí několik prohlídkových okruhů. Ale pozor, i okolí hradu má možnosti, zejména k výšlapu po Dendrologické stezce naučného areálu nebo prostě k výletu po cestách zdejších hlubokých lesů.

Než došoupeme botky na dráhu, můžeme navštívit zdejší muzeum motocyklů, zejména fanoušci Jawy si tu přijdou na své. Jízda vláčkem údolím Berounky je zážitek. Roztoky mají hotel s minipivovarem, Zbečno má slavný Hamouzův statek, perlu lidové architektury.

Nižbor pěkný zámek a osobitou restauraci Zastávka herce Tomáše Hanáka, kde můžete přespat v historickém vagónu. A to není zdaleka vše. Vždyť Berounka má od Plzně k Vltavě 139 kilometrů!

Mocný hrad Křivoklát, který nebyl nikdy dobyt, nabízí několik okruhů prohlídek, restaurací i ubytování.

Hrad Křivoklát

Hrad byl založen ve 12. století, ale skutečný komplex z něj udělal až mocný Přemysl Otakar II., a výrazně ho zvelebil i Václav IV. a po něm Vladislav Jagellonský. Po Bílé hoře patřil Schwarzenbergům a v 19.

století Fürstenbergům, kteří o něj pečovali takřka vzorně, než ho v roce 1925 kníže Max Egon II. prodal státu.

Návštěvníkovi tu bez přehánění oči přecházejí: nádherná hradní kaple, Královský a Rytířský sál s expozicí gotického malířského a sochařského umění, knihovna obsahující na 52 tisíc svazků.

K dispozici je bohaté fürstenberské muzeum a obrazárna, proslulé vězení a mučírny s mučicími nástroji, monumentální velká věž s loveckými sbírkami a výhledem do okolí, příjemná procházka po hradbách, věž Huderka s černou kuchyní a vyhlídkovým ochozem a konečně restaurace Hradní krčma.

Na hradě je možný svatební obřad a lze se tu i ubytovat. No nekupte to!

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Socha Švejka v Putimi stále baví

Socha Švejka v Putimi stále baví

Ašský výběžek: Kraj rozhleden

Ašský výběžek: Kraj rozhleden

Advent ťuká na dveře. Střední Čechy ovládne vánoční atmosféra.

Advent ťuká na dveře. Střední Čechy ovládne vánoční atmosféra.

Bratislava: Nechte se okouzlit vánoční atmosférou, přijeďte k sousedům na vánoční trhy

Bratislava: Nechte se okouzlit vánoční atmosférou, přijeďte k sousedům na vánoční trhy

Cyklotrasa: Z Velichova na Potůčky

Cyklotrasa: Z Velichova na Potůčky

Lázně Luhačovice: Odpočinek s tradicí

Lázně Luhačovice: Odpočinek s tradicí

Nenechte si ujít další zajímavé články