Vzhůru na slovenské Vrchy!
Vzhůru na slovenské Vrchy!

I když je letošní výběr dovolené ovlivněný pandemií, nic vám nebrání v tom vyrazit k našim východním sousedům na Slovensko. A obrovským lákadlem jsou právě krásné Tatry, které vás jistě ohromí nádhernou přírodou.

Region Vysoké Tatry otvírá dveře každému návštěvníkovi, které chce objevovat přírodní, kulturní a historické poklady Slovenska.

Pokud chcete prozkoumávat Tatry, výhodnou polohou, kde byste se mohli ubytovat je Poprad a Liptovský Mikuláš. Můžete odtud totiž jednoduše podnikat výlety do různých stran.

Slovenské hory jsou ideální pro milovníky cyklistiky.

Blízko se nachází například turisty oblíbený Starý Smokovec, Štrbské pleso nebo Tatranská Lomnica. Směrem na jih pak dorazíte do národního parku Slovenský ráj, který je ideální pro milovníky pěší turistiky.

A jelikož je samotný Poprad jedno z největších pěst východního Slovenska, na své si přijdou také ti, kteří si rádi vychutnají kávu v krásných kavárnách nebo ochutnají místní speciality v tradičních restauracích.

V Liptovském Mikuláši pak můžete každý pátek zažít divadelní večery a přes den vyrazit kousek od města k vodní nádrži Liptovská Mara. Dojet se dá také do termálních koupališť Bešeňová či Lúčky, kde pocítíte léčivou sílu minerálních vod.

Mezi slovenské poklady patří jezero Popradské pleso.

Nejkrásnější pohled na Tatry

Právě kolem Štrbského plesa si můžete udělat nenáročnou procházku, kterou zvládnou jak starší lidé, tak třeba i vnoučata. Pomocí lanovky se dostanete třeba na Solisko, což je nejnižší a nejsnáze dostupný vrch ve Vysokých Tatrách.

Po asi jeden a půl hodinové túře ze Štrbského Plesa po žluté turistické značce se také dostanete k vodopádu Skok. Vodopád, který teče z výšky 25 metrů, je přístupný celoročně.

Během cesty Mlynickou dolinou se vám naskytnou nádherné výhledy. Pro více zdatné chodce je tu pak připravené pokračování po žluté značce přes vodopád pomocí řetízků až k Bystré lávce a dále i do Furkotské doliny.

Troufnete si i vy vystoupat až na Gerlachovský štít?

Odvážíte se až na Rysy?

Z plesa se dá také vyrazit trochu složitější trasou až na Rysy, které patří k oblíbeným turistickým cílům. Vydejte se přes Popradské pleso do Mengusovské doliny a odtud k Chatě pod Rysy.

Ta je mimochodem ideálním místem k občerstvení. Chata je také jednou z těch, kde se dá přenocovat. A co víc? Je to nejvýše položené místo v Tatrách, kde si můžete dát točené pivo.

Nad chatou na vás pak čekají sněhová pole, kde je třeba postupovat opatrně. Vystoupat je možné skoro do 2500 metrů nad mořem a pokochat se výhledem na Gerlachovský štít a další vrcholky.

3 tipy, kam musíte vyrazit

Starý Smokovec

Starý Smokovec – Nejstarší tatranská osada je klíčovým centrem a nejvýznamnější částí města Vysoké Tatry. Důležitá křižovatka cestovního ruchu je zároveň sídlem městského úřadu, železničním uzlem Tatranské elektrické železnice, odbočkou tratě – lanovou na Hrebienok,

centrem Horské služby TANAP a sídlem horských průvodců Tatry. Starý Smokovec, vzdálený od Popradu jen 13 kilometrů, je dostupný veřejnou dopravou do 20 minut.

Hrebienok

Atraktivní cíl návštěvníků Vysokých Tater se nachází na jihovýchodním konci hřebenu Slavkovského štítu. Ze Starého Smokovce trvá cesta pozemní lanovkou na Hrebienok 7-8 minut a překonává 246 metrové převýšení, pěší túra podle turistických průvodců trvá přibližně 45 minut.

Okolí Hrebienku je oblíbeným cílem milovníkům zimních sportů a je turistickým výchozím bodem do Malé a Velké Studené doliny a na Slavkovský štít.

Južný Spiš

Je bránou Národního parku Slovenský ráj, obdivovat zde můžete renesanční pevnost Markušovský zámeček – letohrádek Dardanely v Markušovcích, v královském městě Levoči nejvyšší gotický oltář na světě od Mistra Pavla, fasádu Thurzovho či Mariássyho domu nebo Klec hanby.

Městskou památkovou rezervaci Spišská Kapitula najdete západně od Spišského Podhradí a na východ od něj je rozložena silueta největšího hradu ve střední Evropě – Spišského hradu s rozlohou 4 hektary. Kostel v Žehře je vzácný pro své fresky a malby z 13. století

Narazíte na řadu lávek jen pro odvážné.

Nezapomeňte na Slovenský ráj

Díky husté síti značených cest a doslova stovkám lávek, žebříků, řetězů a dalších pomůcek tu můžete navštívit místa, která by byla jinak nepřístupná.

Skoro všechny rokliny ve Slovenském ráji jsou jednosměrné a cesta často vede přímo korytem potoka, po lávkách nad potokem a narazíte i na dlouhé žebříky podél vodopádů. Většina roklin se nachází v severní části Slovenského ráje.

Která je pro vás ta pravá?

Nejnavštěvovanější z nich je roklina Suchá Belá s Misovými vodopády, Okienkovým a Korytovým vodopádem. Suchá Belá je velmi dobře přístupná z turistického střediska Podlesok poblíž Hrabušic.

Jižně odtud najdete roklinu Piecky s pověstným Velkým vodopádem, který padá z 13 metrů vysoké skalní stěny, která tu zcela přehrazuje cestu údolím. Pokračovat se dá jen díky dlouhému žebříku, který vede podél vodopádu.

Výš v roklině vás čeká ještě jeden dlouhý žebřík, za kterým se budete muset protáhnout oknem ve skále. Tak získal jméno další místní vodopád – Okienkový vodopád.

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

3 zajímavá místa v Praze: Nový svět, nejužší ulička a muzeum toalet

3 zajímavá místa v Praze: Nový svět, nejužší ulička a muzeum toalet

MIKULOVSKÉ TAJE A KRÁSY: OBEJDETE JE I PĚŠKY

MIKULOVSKÉ TAJE A KRÁSY: OBEJDETE JE I PĚŠKY

Čtyři brněnské ikonické vily navštívíte za jeden víkend

Čtyři brněnské ikonické vily navštívíte za jeden víkend

Šafránkova kronika v hořickém muzeu!

Šafránkova kronika v hořickém muzeu!

Industriální Brno: Poznejte moravskou metropoli od textilu až k traktoru

Industriální Brno: Poznejte moravskou metropoli od textilu až k traktoru

Severní Čechy: Krásné Litoměřice a magický Terezín

Severní Čechy: Krásné Litoměřice a magický Terezín

Nenechte si ujít další zajímavé články

Domácí aviváž vás příjemně překvapí
panidomu.cz

Domácí aviváž vás příjemně...

Je ekologicky nezávadná, k prádlu šetrná, ale...
Jaro a játra? Ano! O jeden z nejvýkonnějších orgánů však pečujte celý rok
21stoleti.cz

Jaro a játra? Ano! O jeden z...

Játra – druhý největší orgán našeho těla a po mozku...
Sen o kočáru se zopakoval hned třikrát
skutecnepribehy.cz

Sen o kočáru se zopakoval...

Probudila jsem se hrůzou. Kočár...
Vztah v ohrožení kvůli seriálu!
nasehvezdy.cz

Vztah v ohrožení kvůli...

Role v seriálu ZOO ...
Jídelna podle soudobých trendů
rezidenceonline.cz

Jídelna podle soudobých trendů

Prostor v moderních interiérech, určený ke...
Příběh muže, který přežil pád ze 47. patra: Obrovská náhoda, nebo nezpochybnitelný zázrak?
enigmaplus.cz

Příběh muže, který přežil pád...

Statistika říká, že pád ze třetího patra...
Porsche 718 Cayman GT4 ePerformance prozrazuje potenciál Mission R
iluxus.cz

Porsche 718 Cayman GT4...

Od studie na závodní trať....
Lékařka Vlasta Kálalová: Štěstí nalezla až v Orientu
epochalnisvet.cz

Lékařka Vlasta Kálalová:...

Zapsat se na studium medicíny za první republiky...
Úsvit ponorek: Němci nevěděli, co s nimi
epochaplus.cz

Úsvit ponorek: Němci...

Myslíte si, že využití ponorek pro válečné...
Muže má omotaného kolem prstu
nasehvezdy.cz

Muže má omotaného kolem prstu

Ještě před pár lety byla ADÉLA...
Podivuhodní delfíni: Opičí se víc, než opice – a paměť mají lepší, než slon
epochaplus.cz

Podivuhodní delfíni: Opičí se víc,...

Mít paměť jako slon není zase takové terno....
Šťavnatý ovocný koláč
tisicereceptu.cz

Šťavnatý ovocný koláč

Dopřejte si vynikající mřížkový...