Jsou vlastně sousedé, a pokud se rozhodneme je navštívit, můžeme tak pohodlně učinit v jediném dni. Řeč je o Zoologické zahradě a Botanické zahradě v Liberci, oázách přírody a oddechu přímo v centru města.
O tom, že v Liberci si můžeme prohlédnout jak zoologickou, tak botanickou zahradu, už asi většina návštěvníků města dobře ví. Ne všichni ale nejspíš budou vědět, že obě tyto instituce jsou zároveň ve svém oboru nejstarší na našem území.
Zoologická zahrada tu vznikla už v roce 1904, ta botanická dokonce už v roce 1895. Nečekejme ale žádné zaprášené historické prostory. Obě zahrady dnes kypí moderním životem a patří ve svém oboru k uznávané špičce.
Zoo Liberec
Ještě starší, než si všichni mysleli
O založení zdejší zoologické zahrady se zasloužila skupina místních ornitologů, kteří už na sklonku 19. století vytvořili ve čtvrti Perštýn malý zookoutek s domácím i cizokrajným ptactvem. Z toho pak v roce 1904 zrodila plnohodnotná zoologická zahrada.
Historie ovšem dlouho žila v omylu, když za datum jejího vzniku považovala až rok 1919. O tento omyl se postaral tehdejší ředitel, který hodně toužil připsat si zásluhy za založení zahrady, a tak v oficiálních dokumentech datum vzniku zahrady důsledně posouval na dobu, kdy se ujal funkce.
Přijďte nejen za bílými tygry
Liberecká zoo se bezesporu proslavila chovem bílých tygrů, kteří se tu chovají od roku 1994 a jako zvláštní forma tygrů indických se nevyskytují nikde ve volné přírodě. Zahrada ovšem může zajímavostí a vzácností nabídnout mnohem víc.
Na vlastně docela skrovné ploše 13 hektarů chová 170 druhů zvířat včetně vzácných takinů čínských, lvů berberských, sněžných levhartů, velké skupiny paviánů či mimořádné kolekce horských kopytníků a dravých ptáků.
V roce 2014 dostala zahrada zcela novou vstupní budovu na konečné zastávce tramvají č. 2 a 3, architektonicky cenný původní vstupní portál u Masarykovy ulice ale prošel náročnou rekonstrukcí.
Botanická zahrada Liberec
Exotika na souši i pod vodou
Branou Botanické zahrady projde každoročně kolem 50 000 návštěvníků, kteří přicházejí především za nejpestřejším souborem exotických rostlin v České republice, například za orchidejemi, kapradinami nebo masožravými rostlinami.
Obdiv si zaslouží také pavilon akvárií s unikátním vodním tunelem, který byl vybudován k ilustraci symbiózy mezi živočichy a rostlinami. Zaujmou ale i detaily jako třeba nejdéle pěstovaná bonsaj v Evropě.
Zdejší skleníkový areál ve tvaru rostlinných buněk se skládá s deseti různě velkých expozičních pavilonů a zaujímá plochu zhruba 3000 čtverečních metrů.
Štědrý den ve společnosti leknínů
Řešení venkovních expozic se samozřejmě muselo přizpůsobit zdejšímu vlhkému podhorskému klimatu, a tak v Liberci skvěle prosperuje rozsáhlé alpinum s horskou květenou, na počátku června ohromí sbírky rododendronů.
Parková vstupní část pak představuje kolekci jehličnatých i kvetoucích keřů a minout bychom neměli ani sbírku divokých růží z nejrůznějších koutů světa.
Samostatné místo pak dostal Letní pavilon s bazénem pro pěstování tří největších leknínovitých rostlin světa – viktorie Cruzovy, viktorie královské a euryalé vzdorné.
Pokud by vás snad zajímala otevírací doba, tak stojí za to připomenout, že už od roku 1956 má Botanická zahrada v Liberci otevřeno nepřetržitě každý den, a to dokonce i na ten Štědrý, kdy je dokonce tradičně vstup zdarma.