Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky!
Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako zázračná voda.
Před několika staletími měl uzdravovat na smrt nemocné a v místě vyvěrá dodnes. Stačí si k němu udělat krátkou procházku a můžete se napít i vy. Hledejte bílou rotundu s příznačným nápisem Léčivý-pramen.
Takzvaná Boží voda sice nevyvěrá přímo v ní, ale o kus níže, kde vytéká zpod kamene z hadice. Je u ní však upozornění, že není pitná, doporučuje se proto se s ní raději pouze lehce omýt a osvěžit. Jen dávejte pozor, je hodně studená. Proč je ale vlastně považována za zázračnou?
Zázračná uzdravení
Vše začíná 15. dubna roku 1745. K prameni údajně míří jistý špitálník Říha. Vleče se k němu prý na smrt nemocný z města takřka tři hodiny. Když je konečně u něj, napije se a umyje si obličej, rázem pookřeje.
Okamžitě se mu totiž uleví, jako mávnutím kouzelného proutku se napřímí a vrátí se zpět domů.
Nemůže uvěřit tomu zázraku a vypráví o něm ostatním. O prameni se tak začne mluvit jen v superlativech a jak to tak bývá, další uzdravení následují.
Znám je třeba případ jistého domkáře Jiřího Cihláře, který trpěl dnou, bolestivým onemocněním nejčastěji postihujícím klouby a právě u pramene našel úlevu. Místní začnou zázračné vlastnosti vody přisuzovat Panně Marii a nejdříve se prameni říká Mariánský.
Trojice zdejších obyvatel, konkrétně městský správce Jan Šustr, myslivec Jiří Rys a hajný Jan Švejda pak nechávají vodu vyčistit a v roce 1747 je tu postavena kaplička. To však ještě není vše.
Věhlasné lázně?
Do kapličky u pramene je umístěn obraz Panny Marie Sedmibolestné a dokonce jsou tu vybudovány dvě komory ke koupání. Zanedlouho lidé prameni neřeknou jinak než Boží voda.
Kolem roku 1750 jsou tu zbudovány lázně, je tu vystavěna nová kaplička a dokonce i lázeňský dům nabízející občerstvení a ubytování. Magické a léčivé místo přitahuje pozornost čím dál víc a dochází tu prý k dalším zázrakům.
Například jistá pětadvacetiletá Johana Bendová tu zanechala své berle poté, co ji prý voda vyléčila z dny. Do té doby údajně nebyla schopna normální chůze. K lázním se začnou dělat procesí a konají se tu různé společenské akce, jeho pověst ho předchází.
Pak ale přijde rok 1864 a lázeňský dům téměř zničí požár. Budova je sice za několik let postavena znovu, následně se však lázně dostanou do rukou soukromých vlastníků a ti se potýkají s nedostatkem finančních prostředků. Věhlas místa proto postupně zaniká.
Tajemné jevy
V dnešní době připomíná někdejší slávu pouze polorozpadlá kaplička a rotunda, jež na místě stojí. Je až k nevíře, že sem byly kdysi dokonce vypravovány omnibusy (vozidlo hromadné dopravy tažené koňmi) a vyráběla se tu vlastní limonáda nazývaná „božívodka“.
I přesto tu zůstává výjimečná atmosféra, zvláštní klid i navzdory blízké silnici a v neposlední řadě pramen, který nikdy nevyschl. Dostanete se sem pěšky jak z mladé Boleslavi, tak například i z Dobrovic, dovedou vás sem turisticky značené trasy.
A pokud máte rádi nadpřirozeno, zajímat by vás mohla i pověst o přízraku černého muže se psem, který se má zjevovat nedaleko. V blízkosti Boží vody pak prý tu a tam lidé pozorují tajemné světelné koule, které se vznáší ve vzduchu.
Něco navíc: Dobrá voda u Loučně
V blízkosti obce Loučeň se nacházela studánka Dobrá (nebo také Boží) voda. Nechala ji vybudovat Marie Alžběta, vdova po generálu Karlu Boromeovi.
Voda měla údajně blahodárné účinky a léčila zejména oční nemoci. Oblíbil si ji například i hudební skladatel Bedřich Smetana (1824–1884). Pramen je dnes vyschlý, pouze občas se tu prý objeví malý pramínek.
Foto: Creative Commons, Autor