Táborské Křižíkovo náměstí nese jméno slavného českého vynálezce a elektrotechnika Františka Křižíka přezdívaného „český Edison“.
Ten se zasloužil nejen o vybudování elektrické železnice z Tábora do Bechyně (která letos oslaví 120 let od svého vzniku), ale Tábor doslova rozsvítil.
František Křižík, český elektrotechnik, vynálezce, podnikatel a autor vynálezu regulačního ústrojí obloukové lampy se narodil 8. července 1847 v pošumavské Plánici u Klatov a zemřel ve věku 94 let 22. ledna 1941 ve Stádlci u Tábora.
Křižíkova sláva prudce stoupala a vyvrcholila v roce 1891 při 100. výročí první průmyslové výstavy v Čechách. Provedl celé její osvětlení, navrhl a zkonstruoval světelnou fontánu, která se stala legendou, a návštěvníci ji mohou obdivovat dodnes.
Historický vůz je stále na trati
Křižíka lákala i železnice. Ostatně už v rámci Jubilejní výstavy představil svůj projekt elektrické tramvajové trati na Letné. I když měřila pouhých 800 metrů, setkala se s obdivem návštěvníků i odborníků a přinesla Křižíkovi nové zakázky.
Pro svůj elektrifikační pokus dostal také souhlas s přestavbou trati mezi Táborem a Bechyní. Se stavbou se začalo v dubnu 1902 a již 1. června roku 1903 vyjel na trať dlouhou 24 km zkušebně první vůz.
Bechyňská dráha byla první železniční dráhou ve střední Evropě, která byla od počátku stavěna i provozována jako elektrická. První elektrický motorový vůz M 400.001 bechyňské dráhy si dnes můžeme prohlédnout ve sbírkách Národního technického muzea v Praze.
Čtyřnápravový vůz vyrobený Ringhofferovou vozovkou na Smíchově poskytoval 10 míst ve druhé třídě a 30 míst ve třetí třídě, sloužil až do 70. let minulého století a na dráhu se příležitostně stále vrací při zvláštních vyhlídkových jízdách a oslavách výročí dráhy Bechyně-Tábor.
Konec věčného čištění cylindrů
František Křižík po sobě však v Táboře zanechal i další významnou stopu.
Veřejné osvětlení až do počátku 20. století zajišťovaly v Táboře více než dvě stovky starobylých luceren, které musely být denně ošetřovány doléváním řepkového oleje, později petroleje, čištěním knotů a cylindrů.
Městské zastupitelstvo navrhlo zřídit plynové osvětlení, ale projekt nebyl realizován.
Místo plynového osvětlení byla využita Křižíkova elektrárna na stejnosměrný proud, která se začala stavět společně s železniční dráhou Tábor-Bechyně a do provozu byla uvedena v roce 1903. Elektrárna byla postavena u řeky hned vedle mostu elektrické dráhy, přes den měla posilovat proud na trati, v noci měla zajišťovat osvětlení Tábora.
Stavbu neorenesanční budovy elektrárny měl na starost táborský stavitel Vincenc Tiebl. V r. 1903 zavedla firma Františka Křižíka elektrické osvětlení i do táborské synagogy, která se ale bohužel do dnešních dnů nedochovala.
Křižíkova elektrárna znovu ožije
Elektrárna byla v roce 1929 modernizována.
Další opravy se prováděly před druhou světovou válkou v roce 1938. Elektrárna přestala fungovat pravděpodobně roku 1959, poté byla přestavěna na uhelnou a později plynovou kotelnu, v letech 2006-2012 sloužila jako záložní zdroj pro rozvod tepla.
Budova se dochovala v téměř autentickém stavu, zůstala zachována podoba exteriéru s původní štukovou výzdobou a většinou okenních výplní, uvnitř zůstala zachována původní dispozice. Na budovu včetně pozemku se vztahuje památková ochrana.
Nyní má elektrárna za sebou první fázi rekonstrukce. Město oslovilo renomované architektonické ateliéry k návrhu finální podoby industriálního areálu, kde by mohla vzniknout expozice, galerie, koncertní sál i kavárna.
Historické fotografie, např. instalaci elektrického osvětlení v roce 1902 na dnešním Křižíkově náměstí, naleznete v digitálním archívu Šechtl a Voseček.
Užijte si nostalgickou jízdu!
Železniční trať z Tábora do Bechyně dnes patří k velkým turistickým lákadlům. Provoz na trati prošel modernizací, takže se po ní můžete pohodlně projet i dnes.
A pokud byste si chtěli vyzkoušet, jak se tudy jezdilo v dobách našich prababiček, můžete o prázdninách využít sobotní nostalgické jízdy historickou mašinkou Elinkou. Více se dozvíte na www.cdnostalgie.cz.
Více informací o historii města, o jeho památkách a expozicích včetně tipů na trávení volného času naleznete na www.visittabor.eu.