Domů     Fort XIII: Kruh pevností chrání pevnost
Fort XIII: Kruh pevností chrání pevnost
od 8.3.2024
1

Mezi nejzajímavější architektonické památky naší historie patří ty, které vznikly pro armádu. Některé z nich nás totiž přesvědčí, že i takové objekty mohou být krásné a technicky dokonalé a dokáží i dnes nadchnout návštěvníky všech věkových kategorií.

Habsburská monarchie se v polovině 18. století nenacházela v nejlepší kondici. Takzvaná válka o habsburské dědictví ji vyčerpávala, a dokonce přišla o Slezsko. Není divu, že se začala víc věnovat posilování armády, a k tomu patřilo i budování nových opevnění.

Jedno takové se v roce 1742 začalo rodit v Olomouci. A nebylo vůbec ledajaké.

Prusové si na barona nepřišli

Autor projektu, habsburský expert baron Pierre Philippe Bechade de Rochepine, vytvořil bastionovou pevnost. Ta je typická částmi opevnění vystupujícími mimo linii hradeb, což umožňuje efektivnější ostřelování nepřítele do více úhlů.

Dokonale přitom využil možností poskytovaných terénem a přidal i vodní příkopy či kasematy.

Stavba za 10 milionů zlatých byla vzorem pro další pevnosti svého druhu a po svém dokončení v roce 1757 se na celé další století stala také pilířem obrany severní Moravy. Už rok po uvedení do provozu se ukázalo, jak dobře baron stavěl.

V roce 1758 si na pevnosti vylámala zuby pruská armáda a když od května do července nedokázala bastionovou pevnost dobýt, Olomouc opustila.

Obranný kruh bojovat nemusel

Vývoj válečnictví se ale nezastavil a už v polovině 19. století olomoucká pevnost najednou nebyla tak nedobytná jako dřív. Bylo třeba vymyslet, jak její obranu posílit. Řešením se staly takzvané forty – předsunuté dělostřelecké pevnůstky.

První z nich začaly pevnost obklopovat na sklonku třicátých let právě v místech, odkud před lety nejvíce hrozila pruská děla.

Podle představ projektantů mělo být takových pevnůstek celkem pětadvacet, vzdáleny od sebe měly být jeden až dva kilometry a měly kolem pevnosti tvořit ucelený obranný kruh.

Jednou z prvních velkých pevností byl Fort XIII postavený v letech 1850-1854. Naštěstí se nikdy neobjevil nepřítel, který by kvalitu stavby prověřil, a tak se Fort XIII nakonec stal jen skladem munice, ubytovnou vojáků, a dokonce i vězením.

Nepříteli hrozí 26 děl

V roce 1850 opět hrozil další pruský útok a pevnost ještě zdaleka nebyla hotová. Obklopoval ji jen navršený val a vojáci přebývali v dřevěných barácích. Teprve když hrozba pominula, rozběhla se stavba naplno.

Po dokončení pak v pevnosti Fort XIII sloužilo až 410 mužů a k dispozici bylo i 26 děl jak na obvodovém zemním valu, tak na takzvaném reduitu – podkovovité kasárenské budově.

V pozdějších letech už Fort XIII sice ztratil své výjimečné postavení, ale armáda ho využívala nadále. Dokonce i ta německá za druhé světové války si tu vybudovala dělostřelecký post a ubytovala tu jednotku Hitlerjugend.

Padací most jako na hradě

Návštěva Fortu XIII je výjimečným zážitkem, který milovníky vojenské historie poučí o mnohém z fungování armády v 19. století. Nachází se na západním konci olomoucké čtvrti Nová ulice nedaleko aquaparku.

Objekt dostal podkovovitý tvar a toto opevnění se v mnohém liší od pozdějších betonových bunkrů. Obsahuje totiž řadu cenných architektonických prvků svědčících nejen o vynalézavosti a technické zdatnosti, ale i o estetickém cítění stavitelů.

Jsou tu pískovcová ostění, cimbuří, arkýře či krakorce. Ve zdi jsou proraženy střílny, zdi před dělostřelectvem chrání zemní val a do pevnosti se vstupuje zděnou neogotickou branou s padacím mostem.

Pohled do vojenské historie

V současné době je sice pevnost Fort XIII v soukromém vlastnictví a stále, vlastně už dvacet let, prochází rekonstrukcí, ale i tak se do ní můžeme podívat. Dokončeny jsou už práce na obnově reduitu a části týlního opevnění.

Tyto prostory jsou už využívány k představení expozic. Obnoveno je také nádvoří, opravy se dočkal padací most a suchý příkop u vstupu. Fort XIII je dnes muzeem představujícím vývoj celé olomoucké bastionové pevnosti i následného budování okolních fortů.

Najdeme tu model pevnostního systému, který představuje opevnění ve stavu z roku 1756, i názorné makety jednotlivých druhů fortových opevnění v měřítku 1:400, které se lišily tvarem i velikostí. Expozici doplňují další předměty – historické zbraně, uniformy i dokumenty.

Dobrodružná noc v pevnosti

Projít se můžeme i venkovní částí pevnosti.

Učiníme si tak představu o průběhu obléhání i o záměrech stavitelů, uvidíme dělostřelecká postavení na zemních valech, obranný příkop se zachovalou eskarpou – obvodovou stěnou příkopu obrácenou směrem k nepříteli se střílnami zajišťujícími obranu příkopu.

Návštěvníky určitě zaujme i sbírka vojenské techniky, používané československou armádou v letech 1950 až 1989 od dvou desítek vojenských aut až po tank T-55. Fort XIII nabízí čtyři komentované prohlídky denně, po dohodě je ale možné domluvit si i jiný termín.

Pro školní skupiny nabízí pevnost dokonce podrobnější prohlídky s lákavou možností přenocování.

Foto: Shutterstock
Štítky:
reklama
Související články
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit tu zvláštní atmosféru laskavé
Město ležící na březích Labe jako by otevíralo svou náruč vstříc zalesněným svahům Českého středohoří. Nabízí malebné historické centrum i silnou náklonnost k vinařství. Byl to totiž právě nedaleký vrch Radobýl, kde se roku 1359 začaly psát s požehnáním Karla IV. dějiny českého vinařství. Otec vlasti totiž litoměřickému lidu zdejší půdu pro tyto účely daroval... Středověká tepna Kromě barvit
Je toho hodně, co nás napadne při vyslovení jména Štramberk – bohatá historie, cenné architektonické památky, stále živé lidové tradice… V tomto malebném moravském městě je ale pořád možné objevovat něco nového a zajímavého. Historické jádro Štramberka je díky své bohaté historii i cenným památkám městskou památkovou rezervací. Tvoří ji měšťanské domy, obehnané hradbami v okolí svažitého náměstí.
Česká republika má několik míst, která se proslavila chovem koní. Naší specialitou je především starokladrubský kůň, a právě mnoho jeho zástupců našlo svůj domov ve Slatiňanech, v těsné blízkosti významného a hojně navštěvovaného zámku. Od chvíle, kdy na sklonku 13. století vznikla osada zvaná Slatiňany, se zdejší obec stále rozrůstala. Některý z potomků prvního doloženého majitele panství Franti
Jedním z mála dochovaných pevnostních objektů v Olomouci je Korunní pevnůstka ležící vlastně v samém centru města. Budována byla od roku 1754 na území bývalé obce Závodí před středověkými městskými hradbami a tvoří ji několik objektů postavených v průběhu 18. i 19. století. Pevnost obklopuje mohutný zemní val určený k rozmístění děl, jehož podpěrná cihlová zeď dosahuje výška 4,7 metru. Těch děl
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
Taburet jako praktický doplněk
panidomu.cz
Taburet jako praktický doplněk
Není nic příjemnějšího, než se po náročném dni uvelebit do sedačky a natáhnout si nohy. K tomu nám skvěle poslouží taburet, tedy stolička bez opěradla. Pro své malé rozměry a variabilní využití taburety doplňují lidská obydlí od nepaměti. Charakteristické především pro styl Ludvíka XIV. , dokonce i samotné slovo taburet má kořeny ve Francii. Dnes
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
epochaplus.cz
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy