V České republice se nachází nespočet míst, které mají ve svém názvu slovo čert. Ať už jde o čertovy otisky, kameny, studánky, strouhy nebo kopce, vypadá to, jako kdyby se ďábel na našem území doslova vyřádil.
Kde po něm údajně můžeme najít pozůstatky?
Březolupy: Komu patří otisky?
Zhruba 12 kilometrů od Uherského Hradiště se nachází obec Březolupy, v níž stojí původně barokní zámek, nyní sídlo obecního úřadu. K zámku se váže příběh o černé stopě, která se má čas od času objevovat na jednom ze schodů. Vedle na zdi je pak prý otisk dlaně.
Má jít o pozůstatek z doby, kdy si odsud ďábel odnesl zámeckého pána. V zámku prý hojně strašilo, ovšem paranormální jevy měly ustat v momentě, kdy tu byla zřízena kaple. Otisk kopyta a dlaně se tu však prý i přesto objevovalo nadále.
Kožlany: Souboj dobra se zlem
Podle pověsti mělo město Kožlany kdysi zažít útoky samotného ďábla.
Protože prý jeho obyvatele nebyli dostatečně poslušní, rozhodl se čert, že obec zničí, začal trhat kameny z nedaleké hory Plázku, házel je do potoka Javornice a chtěl tímto způsobem Kožlany vytopit.
Žila zde však prý i jistá čarodějnice, která se ďábla rozhodla vyhnat. Vyhodila prý do vzduchu v pravou chvíli černého kohouta, ten zakokrhal, čert pustil balvan a zmizel ve skále. Na ní je prý dodnes otisk jeho kopyta a říká se jí Čertova skála.
Bohuňov: Zahnala čerta Panna Marie?
Mezi obcemi Bohuňov a Hutě v okrese Svitavy se nachází soutěska, kterou protéká řeka Křetínka. K místu se přitom váže zajímavá pověst týkající se slavného věrozvěsta Metoděje. Ten tudy prý kdysi chce projít do Čech, ale ďábel ho nechce pustit.
Nanosí tedy z okolí kameny, kterými se snaží zatarasit hraniční Trstenickou stezku. Jenže ráno ho přeruší hlas kohouta a zjeví se mu Panna Marie. Pekelník upouští balvan a utíká pryč. Zůstávají tu po něm údajně rozeklané skály.
Čertovy hrady: Vyhnal čerty sv. Ivan?
Asi 4 kilometry jihozápadně od Dvora Králové nad Labem se nachází přírodní památka nazvaná Čertovy hrady. Jde o skaliska a rozsáhlé balvaniště, o kterém se traduje pověst.
Poblíž tohoto místa prý měl poustevnu svatý Ivan, kterého však znepokojovali čerti, jež pobývali ve zdejších hradech. Rušili ho totiž v jeho modlitbách. Pak se mu je však podařilo vyhnat a to nejen z hradů, ale z celého kraje.
Dodnes je místo oblíbené hlavně rodinami s dětmi, které se při zdejší procházce vyřádí.
Myslív: Jak vznikla Čertova studánka?
Při návštěvě Nepomuku určitě každý zamíří na zdejší zámek Zelená Hora. Udělejte si však výlet i o pár kilometrů dál, k Čertově studánce, která se nachází západně od obce Myslív v lese Kákově.
Traduje se o ní pověst, že tu v zemi kdysi zmizel ďábel, když byl pokropen svěcenou vodou. Říká se, že se v místě okamžitě vytvořila prohlubeň, která se naplnila vodou. Ďábel v ní prý od té doby vztekle bublá.
Čertova zeď: Slavné dílo ďáblovo
Osmadvacet kilometrů je dlouhý skalní útvar, který se táhne od úpatí Ještědu až k hradu Bezděz. Jde o čedičovou žílu vyvřelou z pískovcového podloží a říká se jí Čertova zeď. Je vysoká 3-7 metrů a podle legendy měla vzejít z čertovy sázky.
Prý ji vybudoval za noc a když ráno zakokrhal kohout a on ještě neměl zeď dokončenou, vysypal zbylý obsah pytle u obce Světlá, a tak vznikl vrch Horka. Podle jiné verze chtěl jistý místní sedlák zdí oddělit Čechy a Němce a při její stavbě mu pomohl čert.
Písek: Navštivte strouhu, kterou vyoral ďábel
Toto místo sice není tolik známé, přesto se k němu váže řada pověstí. Čertovu strouhu s potokem na levém břehu Otavy v Písku měl podle jedné z nich vyorat poustevník se čertem zapřaženým do pluhu.
Jakmile se však prý z přilehlého kostela ozval zvon, ďábel se splašil a prchl i s pluhem. Přitom ryl do země, takže po něm zůstala právě ona písecká strouha. Lokalita je, navzdory své „ďábelské minulosti“ dodnes velice romantická a stojí za návštěvu.