Domů     Děsivé tajemství hradu Hanigovce: alchymista jménem Páter smrt
Děsivé tajemství hradu Hanigovce: alchymista jménem Páter smrt

Kdysi mocný hanigovský hrad je už více než čtyři staletí jen ruinou. Ani tak dlouhý čas ale nedal zapomenout na tajemné a také temné události, kterých byl kdysi svědkem. Alchymistickou dílnu tu totiž měl záhadný mnich přezdívaný Páter smrt.

Světlo v malé místnosti s klenutým stropem dává ohniště a kahany pod křivulemi. Nad nimi se naklání tajemná postava s tváří ukrytou ve stínu kápě. Nad kotlíkem stoupá podivná nažloutlá pára a muž sleduje, jak uvnitř vře jakási směs.

Oním tajemným mužem je italský páter Francesco, který se v alchymistické dílně právě snaží dokončit velmi nebezpečné dílo. Zvláštní a smrtící jed, jenž pak zaručí, že jeho pán bude mít volnou cestu k moci!

Útěk z Itálie

Jak se vůbec stalo, že záhadný mnich v 16. století skončil v tajné laboratoři na slovenském hradu Hanigovce? Pro italského pátera Francesca už byla v jeho rodné zemi příliš horká půda.

Příliš se totiž rozšířily pověsti o jeho travičském umění, které mu vysloužilo přezdívku Páter smrt. Vyprávělo se, že měl na svědomí desítky obětí, zejména z bohatých šlechtických rodin.

Mnozí šlechtici si jej totiž najímali, aby je zbavil nepohodlných sousedů, soupeřů o dědictví nebo soků v lásce. Zřejmě proto, aby se dostal z dosahu pomstychtivých mocipánů, dostal se až na území dnešního Slovenska.

Útočiště na hradě

Pevnost Hanigovce stála na úpatí Čergovského pohoří už ve 14. století. Nás ale zajímá období po roce 1460, kdy se tamní panství dostalo do majetku Mikuláše Tarczaye. Právě k němu se váže nejtemnější období hradních dějin.

Tarczay byl totiž lakomý a mocichtivý, dlouho měl zálusk na majetky okolních šlechticů. Jeho sousedé byli vesměs bohatí a úspěšní šlechtici, kterým bylo co závidět. Těšili se přízni krále a jejich majetky se neustále zvětšovaly.

Tarczay navíc toužil po slávě a uznání, nicméně ani jednoho se mu nedostávalo. Je jasné, že když se doslechl o travičském páterovi, který pomocí svých lektvarů vyřešil mnohé majetkové spory, napadlo jej, že by mohl jeho služeb využít, a povolal ho na hrad.

Podivné přátelství

Z té doby se nedochovalo příliš svědectví či historických záznamů o alchymistech a jejich pobytu na Slovensku, a tak je příběh pátera Francesca docela výjimečný.

Pán hradu mu prý projevoval velkou přízeň a vybudoval pro něj v podzemí hradu dokonalou alchymistickou laboratoř.

Ta se nevěnovala, jak bylo tehdy zvykem objevení tajemství výroby zlata, nebo kamene mudrců, ale měla jen jediný cíl, vyrobit pro Tarczayho co nejúčinnější a přitom nezjistitelný jed. Laboratoř ve dne v noci hlídala ozbrojená stráž.

Přátelství mezi oběma muži umocňovaly i touhy Tarczayho, proslavit se jako hrdina. Jeho předchůdce, hradní pán Peter Perényi (?-1423) byl totiž velmi slavný muž.

Jako zdatný a nebojácný hrdina se proslavil v bitvě proti Turkům, kdy zachránil život samotnému králi Zikmundovi (1368-1437), který se mu odvděčil zlatem a mnoha majetky.

Páter Francesco jej v tom jen podporoval a stále jej ujišťoval, že po odstranění jeho šlechtických konkurentů se mu dostane zasloužené slávy a proslaví se i na bojištích. Podařilo se mnichovi uspět a opatřit šlechtici nezjistitelný jed?

Černý pavouk

Nesnadný úkol pomohla páterovi vyřešit sama okolní příroda. Lesy a stráně v okolí hradu byly totiž bohaté na houby, mezi nimiž mnich objevil doslova poklad. Hojně tam totiž rostla houba, přezdívaná černý pavouk.

Šlo o prudce jedovatý pavučinec plyšový, jak se v dnešní době nazývá. Pavučinec obsahuje velmi zrádný jed, který napadá ledviny a dokáže je v krátkém čase zcela zničit.

Čas mezi požitím jedu a prvními příznaky otravy však může být až několik týdnů, a tak byla příčina smrti tehdy jen těžko zjistitelná. Zákeřná houba byla oblíbená u travičů už od starověku, například ve starém Řecku a Římě.

Sám Tarczay se nechal oblažovat mnichovými historkami o jedovatých lektvarech, jejich účincích a obětech.

Nejvíce jej zaujalo vyprávění o nejproslulejší antické travičce Locustě, která otrávila římského císaře Claudia, a jejích služeb využil i císař Nero k odstranění Claudiova syna Britannica.

Co s lektvarem?

Hradní pán už představoval, jako jeho šlechtičtí sokové umírají v krutých bolestech jeden po druhém a on se zmocňuje jejich majetků. Páter Francesco totiž splnil, co slíbil. Ve své laboratoři se mu podařilo namíchat opravdu účinnou směs.

Její účinky pak Tarczayimu úspěšně předvedl na jednom z loveckých psů. Zvíře skutečně pošlo až za dva týdny, a to v krutých bolestech. Zůstává však záhadou, jak a zda skutečně, tento ďábelský lektvar Tarczay použil.

Na okolních hradech prý skutečně došlo k několika nevysvětleným úmrtím, nikdy se ale nepodařilo prokázat, že by za nimi stál právě Mikuláš a jeho děsivý společník. Ať už tomu bylo tak, či tak, jedno přání se mocichtivému šlechtici přece jen splnilo. I když asi ne tak, jak by si sám představoval.

Ze zbabělce hrdinou

Tarczay se totiž skutečně stal hrdinou. Když král Ludvík Jagelonský (1506-1526) zahájil v roce 1526 protiturecké tažení, hradní pán z Hanigovců oblékl brnění, vzal do ruky těžký meč a postavil se po boku krále.

V bitvě u Moháče se prý ale neustále držel v blízkosti Ludvíka, zřejmě kvůli tomu, aby zůstal chráněný jeho vlastními vojáky. To jej ale neochránilo před lučištníky. Hrot turecké střely mu prorazil brnění a vnikl rovnou do srdce.

Střela byla původně namířená na krále a Tarczay do ní nešťastnou náhodou vpadnul. Všichni však byli přesvědčeni, že se snažil šíp zastavit úmyslně a zachránit život panovníka. Splnil se mu tedy sen, byl prohlášen za hrdinu, ale bohužel za cenu života.

A co se stalo s páterem Francescem? Ten, když se dozvěděl o smrti svého pána, vypařil se jako pára nad hrncem a už o něm nikdo neslyšel.

Hrad, bohaté dary a další polnosti pak dostala darem Mikulášova dcera Anna Tarczay jako odměnu za otcovo hrdinství při záchraně králova života.

Foto: Wikipedia, Ján Serbák - SME, Flog Pravda, cz.megaubytovanie.sk, PIS.sk
Lokalita:
Související články
Asi kilometr od státního zámku Lemberk se nachází Zdislavina studánka pojmenovaná podle zdejší šlechtičny, která prý měla zázračné nadání uzdravovat nemocné. Voda prý pomáhá dodnes. Česká šlechtična svatá Zdislava (1220–1252) má podivuhodné schopnosti už jako dítě. Stále se prý modlí a chce se stát poustevnicí. Rodiče ji nicméně provdají za Havla z Lemberka (asi 1210–1254) a stává se z ní paní n
Na samém pomezí Českého království, na východním úbočí šumavské hory Strážný, stála od 14. století mohutná pevnost zvaná Kunžvart. V současnosti zbývá z hradu, který patří mezi nejtajemnější místa v oblasti, prakticky jen torzo čtyřhranné věže. Už výstup ke zřícenině (výlet začnete v nedalekém městysi Strážný) je jako z pohádky – cesta se vine lesem lemovaným mechem porostlými balvany, kapradí
Po staletí se lidé v určený čas vydávají na cesty, aby vyjádřili svou víru, modlili se či prosili Boha o odpuštění. Čekají na ně posvátná poutní místa, na nichž stojí slavné kaple, kláštery nebo kostely. Tak jako na Chlumu Svaté Maří na Sokolovsku. Bylo nebylo, kdysi dávno putoval krajem řeznický tovaryš. Únava ho zmohla tak, že na úpatí kopce Chlumu usnul. Když se probudil, našel vedle sebe v lí
Jen o pár kilometrů od Krašova nás uprostřed lesů zaujme vypínající se věž zříceniny hradu Libštejn. Byl založen ve 14. století a svého času býval také proslulým vězením. Pro obléhání však neměl ideální umístění, protože sice stál na vysokém kopci, ale několik ještě vyšších bylo poblíž, takže odtud mohlo nepřátelské dělostřelectvo pálit ostošest. V období vrcholného středověku se hrad skládal z 
Hostýn je 735 metrů vysoký kopec, na kterém se nachází významné poutní místo. Podle pověsti se zde ve 13. století ukrývali lidé při velkém nájezdu Tatarů. Scházela jim prý ale voda. Proto se modlili k Panně Marii a nebeská pomoc údajně skutečně přišla. V roce 1241 se Evropa brání nájezdům Mongolů z východu. Jedna část – Tataři – táhnou i skrze Moravu a vojsko se dostává až pod vrch Hostýn, na kt
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
iluxus.cz
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
Společnost TOYOTA GAZOO Racing představila novou verzi modelu GR Yaris Aero Performance, která se pyšní aerodynamickými úpravami na základě praktických zkušeností z motoristického sportu. Toyota GR
Po cestě do města jsem zažila milé setkání
nejsemsama.cz
Po cestě do města jsem zažila milé setkání
Neznámá dívka mi vrátila důvěru v dnešní mladé lidi. Už dlouhé roky jezdím každý pátek autobusem do města na trh. Mám ráda svoji malou rutinu: koupím čerstvé pečivo, pár kousků ovoce a když mi zbydou nějaké peníze, tak i květiny. Cesta trvá asi půl hodiny, většinou jen tak koukám z okna nebo sleduju lidi kolem
Nová láska Solaříkové v troskách?
nasehvezdy.cz
Nová láska Solaříkové v troskách?
Herečka Patricie Solaříková (36) ze seriálu Jedna rodina měla ukončit vztah s umělcem Alexem Grigorievem. Blízké okolí herečky tvrdí, že neshod bylo stále víc a už se to stalo neúnosným. Ale smutnit
Lavička pro věčně zamilované
panidomu.cz
Lavička pro věčně zamilované
Pár, který dokáže svorně překonat všechny krize a spokojeně spolu zestárnout, je ideálem už od antiky. Celoživotní láska chudého Filemona a jeho ženy Baucis dojala bohy na Olympu natolik, že ochotně vyhověli přání stařečků a nechali je zemřít spolu. Po smrti je pak proměnili ve dva vzrostlé, košaté stromy, jejichž větve se něžně dotýkaly ve
Šest latinských frází, které dodnes používáme
epochaplus.cz
Šest latinských frází, které dodnes používáme
Kdysi má punc jazyka učenců, dnes patří latina především na akademickou půdu univerzit. I mezi obyčejné lidi ale pronikne pár frází, jež dokáží naplno vystihnout aktuální rozpoložení. Alea iacta est Překlad: Kostky jsou vrženy Julius Caesar (100–44 př. n. l.) nezanechává stopu pouze v historii, ovlivní také jazyk. Když 10. ledna roku 49 př. n.
Na hranici snů a skutečnosti
rezidenceonline.cz
Na hranici snů a skutečnosti
Prosklené stěny a stropy vnášejí do apartmánu plujícího vysoko nad velkoměstem spousty denního světla. Moderní interiér zateplují skulptury organických tvarů a dřevěné artefakty. Stále více lidí si pořizuje byty v Londýně, který je nejenom jedním z nejvýznamnějších světových finančních center, ale také přitažlivou metropolí pro hudebníky, módní návrháře a další umělce. Město na Temži si
Záhada Voynichova rukopisu: Co skrývá tento nečitelný středověký text?
enigmaplus.cz
Záhada Voynichova rukopisu: Co skrývá tento nečitelný středověký text?
Představte si knihu starou stovky let, plnou podivných ilustrací neznámých rostlin, hvězdných map a lidských postav, ale napsanou písmem, které nikdo na světě nedokáže přečíst. Takový je Voynichův ruk
Uhořel intrikánský král zaživa?
historyplus.cz
Uhořel intrikánský král zaživa?
Pach spáleného masa je cítit v královské ložnici. Uprostřed oblaku štiplavého dýmu skučí v bolestech Karel II. Navarrský. Sloužící ho obskakují, ale po straně nejeden z nich jedovatě poznamená: „Má, co si zasloužil…“   Vládce maličkého navarrského království, které leží na severu dnešního Španělska, trápí špatné zdraví. Většinu času tráví Karel II. Navarrský (1332–1387) ve
Rychlá jahodová tečka
tisicereceptu.cz
Rychlá jahodová tečka
Suroviny 500 g čerstvých jahod 2 lžíce medu nebo javorového sirupu 500 ml smetany ke šlehání (33 % tuku) 2 lžičky vanilkového extraktu čerstvá máta Postup Polovinu očištěných jahod nakráj
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
epochalnisvet.cz
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu,
Ženy na vrcholu: Překvapivá odhalení o keltské společnosti
21stoleti.cz
Ženy na vrcholu: Překvapivá odhalení o keltské společnosti
Drsní a silní bojovníci, tak nějak bývají Keltové zapsáni v obecném povědomí. Tedy, ne že by nebyli, avšak na přelomu věků, kdy nastala zlatá keltská éra, nebyli v tomto ohledu výjimkou. Nové objevy v
Díky vnukovi si plním svůj největší sen
skutecnepribehy.cz
Díky vnukovi si plním svůj největší sen
Nikdy jsem se nesmířila s tím, že nedělám práci, po které jsem už v mládí toužila. Až dnes jsem našla konečně sama sebe a jsem šťastná. Můj život býval jen o tom, že jsem se vždycky někomu podřizovala. Ten, kdo si plnil své sny, byl můj starší bratr Michal. Vystudoval vysokou, všichni mu dělali pomyšlení, aby měl k tomu ty
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz