Domů     Do Plzně nejen na pivo…
Do Plzně nejen na pivo…

I když bez piva to také úplně nepůjde. Už proto že historie města a jeho život současný i minulý je s pivem prostě nerozlučně spjat.

„Plzeňácí“ mají své město rádi. Fandí Viktorce, pijí svoje pivo, chodí do divadla a také brblají na každou novotu, na kterou si posléze zvyknou (nebo taky ne). Prostě lidi. V každém případě jejich město stojí na návštěvu.

Na náměstí

Jmenuje se Náměstí republiky, ale nikdo mu tak neříká. Věřte, nevěřte, ale v době založení města Václavem II. roku 1295 bylo se svými rozměry 139 x 193 m jedním z největších v Evropě. Vévodí mu katedrála sv. Bartoloměje s nejvyšší kostelní věží u nás (103 m).

Pro milovníky výšek a širokých rozhledů jako dělaná. Uvnitř kostela můžete obdivovat Plzeňskou madonu, jejíž barokní repliku uvidíte také na morovém sloupu v blízkosti vchodu. A až se vynadíváte, nezapomeňte tuto krásnou stavbu obejít.

Na východní straně chrámu narazíte na mříž s řadou andělíčků, z nichž jeden, notně oblýskaný, vám podle legendy splní i ta nejtajnější přání. Zkuste to, Plzeňáci mu věří, zejména studenti před zkouškami, ale ani vy nebudete určitě jediní zájemci o štěstí.

Jen na tu mříž, prosím vás, nedávejte zámeček, jak to někteří dělají. Bylo by fajn, kdyby nám i potomkům ještě vydržela.

Do starodávného podzemí

Celé náměstí je obklopeno řadou historicky cenných domů, pod nimiž se rozkládají rozsáhlá sklepení. Pokud netrpíte klaustrofobií, zkuste se tam podívat. Vchod najdete v budově Pivovarského muzea ve Veleslavínově ulici č.

6. Až budete procházet s průvodcem důmyslný systém sklepů pod právovárečnými domy, budete jejich rozsáhlostí překvapeni. Sklepy vznikaly postupně po staletí a měly význam, jak při obraně města, ochraně obyvatel, tak jako zásobárna vody.

Bylo zde neuvěřitelných 360 jímek a studní. V mírových dobách se tu skladovaly potraviny, kvasilo a zrálo pivo.

Za skrytými poklady

Není to tak dávno, co kromě pár zasvěcených neměl nikdo tušení, že v Plzni existuje několik interiérů, které pro bohaté měšťany navrhl architekt Adolf Loos. Dnes se mu přičítá okolo 13 realizací a z tohoto počtu se jich zachovalo osm.

Převážně se jednalo o adaptace bytů v běžných měšťanských domech.

Nezasvěcený pozorovatel proto nemůže tušit, že se v několika z nich skrývají skutečné klenoty světové interiérové tvorby, které mají v kontextu evropské architektury 20. století mimořádnou hodnotu (víc je jich jen ve Vídni.) Loss vždy kladl důraz na kvalitu materiálů, ale i praktičnost všeho zařízení tak, aby se obyvatelům jednotlivých bytů prostě dobře žilo.

Můžeme vidět různé vestavěné skříně, atypický nábytek, i úložné prostory, které svou moderností překvapí.

Pokud se rozhodnete některý z bytů navštívit, můžete si koupit vstupenky v Turistickém infocentru na náměstí nebo se objednejte na https://www.plzen.eu/turista/poznej-plzen/to-nejlepsi-z-plzne/loosovy-interiery

Ještě jeden skrytý poklad a pak už na pivo

Že jev Plzni Velká synagoga, která je druhá největší v Evropě, vám jistě neuniklo a mnozí ji po znovuotevření s chutí navštívili, už proto, že byla léta nepřístupná. Takže ti, kteří kolem ní třeba denně procházeli, byli zvědaví, jak to tam vlastně vypadá.

Ve městě je ovšem ještě Stará synagoga, o jejíž existenci neměli a možná nemají tušení ani dnešní šedesátníci. Najdete ji ve vnitrobloku mezi Smetanovými sady a Americkou třídou.

Bývala to ruina, kterou snad zachránilo jen to, že v ní od války byly sklady a nebylo na ni vidět. Zato teď za vidění opravdu stojí. Je krásná. A je v ní i malá výstava o židovských osudech a zvycích.

Něco do žaludku a tak…

Slíbili jsme vám pivo, ale začneme jídlem. Zlatavý mok k němu už jaksi automaticky patří.

V každém případě, budete-li chtít poznat plzeňskou restauraci s tradicí, zajděte do restaurace u Salzmannů nebo Na Parkán, máte-li velké pnutí podívat se do pivovaru, pak si naplánujte jídlo v restauraci na Spilce, která je přímo v areálu.

Ale upřímně, milovníci piva by si měli nechat na návštěvu své oblíbené pivní továrny celý den. A pak, není tu totiž jen Prazdroj a Gambrinus, ale ve městě vyrostly další pivovary, které stojí za to navštívit. To už je ovšem jiná kapitola.

Tipy Paní domu

Pokud máte s sebou děti, nebo jste sami velkými dětmi a milovníky loutek, navštivte určitě na Náměstí Republiky Muzeum loutek https://www.muzeumloutek.cz/cz/.

Uvidíte se tu nejen s e Skupovými loutkami Hurvajsem a Spejblem, ale třeba i s prvorepublikovým kašpárkem, i jejich současnými kamarády.

Velkou událostí minulého roku se stala výstava v Masných krámech Vznešenost & zbožnost. Barokní umění na Plzeňsku a v západních Čechách, která končí 20. 3. 2016. Takže to ještě stihnete.

Na divadlo jsme nezapomněli, pokud chcete navštívit některé z představení Divadla J. K. Tyla, máte k dispozici Historickou budovu, nebo Nové divadlo, které se stalo hned po otevření terčem kritiky. Program najdete na https://www.djkt-plzen.cz.

Plzeň má také známou zoologickou a botanickou zahradu. A děti by určitě bavil oblíbený DinoPark s ozvučenými a pohyblivými modely prehistorických ještěrů.

Autorka textu: Eva Hořánková

Foto: Shutterstock a autorka
Štítky:
Související články
Zajímá vás, co všechno Tomáš a Jan Antonín Baťa ve Zlíně vybudovali? Vydejte se na prohlídku města s novým průvodcem PO STOPÁCH BAŤŮ, při které objevíte výjimečné kouzlo továrního areálu či obytných čtvrtí, ve kterých žili jejich zaměstnanci. Doporučujeme začít ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU (viz úvodní foto), kde sídlí Muzeum jihovýchodní Moravy, jehož stálá expozice "Princip Baťa - Dnes fantazie, zí
Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938. První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila. Uvnitř byla znovu nainstalována originální výd
Karlovy Vary, to není jen město lázní a léčivých pramenů, ale také porcelánu. Pojem karlovarský porcelán má váhu nejen v ČR, ale také v zahraničí. Abyste se dozvěděli něco více o bohaté tradici místních továren, můžete navštívit některou z výstav, třeba tu v Muzeu Karlových Varů nebo stálou expozici sbírek Střední uměleckoprůmyslové školy. Pokud vás uchvátí spíše křehká krása skla, můžete st
Pokud jste o Dačicích dosud neslyšeli, možná je to proto, že prostě nesladíte. Tak či tak toto město, které je kolébkou kostkového cukru, toho nabízí skutečně spoustu a může být skvělým cílem celodenního výletu. Návštěvníka zaujme v první řadě úctyhodná historie tohoto sídla ležícího v okrese Jindřichův Hradec. První zmínky o Dačicích pocházejí totiž už ze 12. století. Časem se město stalo význa
O Praze se říká, že je stověžatá. Ve skutečnosti však má věží ne sto, ale rovnou přes pět set, to jí však na půvabu nic neubírá. Návštěvníky Prahy fascinuje různorodostí domů v pražských ulicích a pro řadu zahraničních turistů je ztělesněním ideálního města, především pro malebné historické centrum. Během více než tisíciletého vývoje vznikly skvělé stavby, z nichž mnohé dnes patří k vrcholným dí
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
rezidenceonline.cz
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
V koupelně se zdržujeme stále déle, relaxujeme zde a zbavujeme se stresu. Proto klademe velké nároky na dokonalou sanitu i esteticky působivý nábytek. Koupelna bezprostředně navazuje na ložnici, a proto stejně jako celý moderní interiér mění svůj vzhled. Proměňuje se ve vzdušnou místnost, která vedle praktického využití nabízí také estetický zážitek. Nábytek tvoří variabilní řady skříněk,
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
21stoleti.cz
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývo
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
epochalnisvet.cz
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Sklenice plné dobrot
panidomu.cz
Sklenice plné dobrot
Začalo ono krásné období plné chutí a vůní, většinou tak krátké a pomíjející. Ale co si trochu uložit do skleniček na horší časy? Jahodový džem s květy z černého bezu (4 sklenice 250 ml) 1 kg zralých sladkých jahod, 200–250 g cukru, 20 g jablečného pektinu, 100 g květů černého bezu (10–12 květenství) 1) Květy
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
epochaplus.cz
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
26. dubna 1986 otřásly jadernou elektrárnou v Černobylu dvě mohutné exploze, které navždy změnily osud města Pripjať a okolní krajiny. Tato nejhorší jaderná katastrofa v historii lidstva proměnila kdysi prosperující oblast v uzavřenou zónu, kde se život zastavil a příroda pomalu přebírá svou vládu. Navzdory tragické minulosti je dnes Černobyl poměrně bezpečnou destinací pro organizované
Tragický sen nás zachránil…
skutecnepribehy.cz
Tragický sen nás zachránil…
S manželem jsme byli před lety na služební cestě v Německu a druhý den jsme měli dál pokračovat vlakem. Naše plány nakonec změnil děsivý sen. Pokud nám hrozí vážné nebezpečí, dobré síly nám mohou poslat poselství, které plně oceníme až se zpětnou platností. Sama jsem něco takového zažila, takže vím, o čem mluvím. Varování před katastrofou Během spánku můžeme
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
nasehvezdy.cz
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
Ještě ani neproběhla svatba s partnerkou Petrou Hebkou, a herec Marek Němec (44) už se chlubí výrazným prstýnkem na prsteníčku. Zvídavým lidem v jeho okolí to nedalo spát a ptali se, jestli to nen
Steaky ze svíčkové
nejsemsama.cz
Steaky ze svíčkové
U steaků platí, že se pečou z každé strany tak dlouho, jak jsou vysoké v cm. Pokud máte tedy 3 cm vysoké maso, pečte z každé strany 3 min, aby bylo propečené akorát. Ingredience na 4 porce: 4 plátky ze svíčkové (vysoké 3 cm) 2 lžičky hrubé soli 2 lžičky drceného barevného pepře olivový olej Postup: Maso opláchněte
Letní bruschetta s rajčaty
tisicereceptu.cz
Letní bruschetta s rajčaty
Báječná jednoduchá pochoutka, kterou zvládnete za chvíli a s minimem ingrediencí. Ingredience chléb či bagety 4 rajčata 1 svazek čerstvé bazalky sůl a pepř 3 stroužky česneku olivový olej
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
V roce 1587 zmizela celá anglická kolonie na ostrově Roanoke bez jediné stopy. Osadníci, včetně žen a dětí, se jednoduše vypařili z povrchu zemského. Co se stalo s těmito lidmi a proč po sobě nezanech
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
historyplus.cz
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
Faraon Thutmose III. je inteligentní a velkorysý, jedná s rozvahou. Jestli ale něco nesnáší, je to neúspěch. Jeho vojevůdce Džehuti dobře ví, že svého pána nesmí zklamat. Když hrozí, že se obléhání blízkovýchodního města Joppa potáhne příliš dlouho, musí vymyslet lest. Řadu let vyrůstal ve stínu své nevlastní matky, královny Hatšepsut (vláda v letech asi
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz