Domů     Do Plzně nejen na pivo…
Do Plzně nejen na pivo…

I když bez piva to také úplně nepůjde. Už proto že historie města a jeho život současný i minulý je s pivem prostě nerozlučně spjat.

„Plzeňácí“ mají své město rádi. Fandí Viktorce, pijí svoje pivo, chodí do divadla a také brblají na každou novotu, na kterou si posléze zvyknou (nebo taky ne). Prostě lidi. V každém případě jejich město stojí na návštěvu.

Na náměstí

Jmenuje se Náměstí republiky, ale nikdo mu tak neříká. Věřte, nevěřte, ale v době založení města Václavem II. roku 1295 bylo se svými rozměry 139 x 193 m jedním z největších v Evropě. Vévodí mu katedrála sv. Bartoloměje s nejvyšší kostelní věží u nás (103 m).

Pro milovníky výšek a širokých rozhledů jako dělaná. Uvnitř kostela můžete obdivovat Plzeňskou madonu, jejíž barokní repliku uvidíte také na morovém sloupu v blízkosti vchodu. A až se vynadíváte, nezapomeňte tuto krásnou stavbu obejít.

Na východní straně chrámu narazíte na mříž s řadou andělíčků, z nichž jeden, notně oblýskaný, vám podle legendy splní i ta nejtajnější přání. Zkuste to, Plzeňáci mu věří, zejména studenti před zkouškami, ale ani vy nebudete určitě jediní zájemci o štěstí.

Jen na tu mříž, prosím vás, nedávejte zámeček, jak to někteří dělají. Bylo by fajn, kdyby nám i potomkům ještě vydržela.

Do starodávného podzemí

Celé náměstí je obklopeno řadou historicky cenných domů, pod nimiž se rozkládají rozsáhlá sklepení. Pokud netrpíte klaustrofobií, zkuste se tam podívat. Vchod najdete v budově Pivovarského muzea ve Veleslavínově ulici č.

6. Až budete procházet s průvodcem důmyslný systém sklepů pod právovárečnými domy, budete jejich rozsáhlostí překvapeni. Sklepy vznikaly postupně po staletí a měly význam, jak při obraně města, ochraně obyvatel, tak jako zásobárna vody.

Bylo zde neuvěřitelných 360 jímek a studní. V mírových dobách se tu skladovaly potraviny, kvasilo a zrálo pivo.

Za skrytými poklady

Není to tak dávno, co kromě pár zasvěcených neměl nikdo tušení, že v Plzni existuje několik interiérů, které pro bohaté měšťany navrhl architekt Adolf Loos. Dnes se mu přičítá okolo 13 realizací a z tohoto počtu se jich zachovalo osm.

Převážně se jednalo o adaptace bytů v běžných měšťanských domech.

Nezasvěcený pozorovatel proto nemůže tušit, že se v několika z nich skrývají skutečné klenoty světové interiérové tvorby, které mají v kontextu evropské architektury 20. století mimořádnou hodnotu (víc je jich jen ve Vídni.) Loss vždy kladl důraz na kvalitu materiálů, ale i praktičnost všeho zařízení tak, aby se obyvatelům jednotlivých bytů prostě dobře žilo.

Můžeme vidět různé vestavěné skříně, atypický nábytek, i úložné prostory, které svou moderností překvapí.

Pokud se rozhodnete některý z bytů navštívit, můžete si koupit vstupenky v Turistickém infocentru na náměstí nebo se objednejte na https://www.plzen.eu/turista/poznej-plzen/to-nejlepsi-z-plzne/loosovy-interiery

Ještě jeden skrytý poklad a pak už na pivo

Že jev Plzni Velká synagoga, která je druhá největší v Evropě, vám jistě neuniklo a mnozí ji po znovuotevření s chutí navštívili, už proto, že byla léta nepřístupná. Takže ti, kteří kolem ní třeba denně procházeli, byli zvědaví, jak to tam vlastně vypadá.

Ve městě je ovšem ještě Stará synagoga, o jejíž existenci neměli a možná nemají tušení ani dnešní šedesátníci. Najdete ji ve vnitrobloku mezi Smetanovými sady a Americkou třídou.

Bývala to ruina, kterou snad zachránilo jen to, že v ní od války byly sklady a nebylo na ni vidět. Zato teď za vidění opravdu stojí. Je krásná. A je v ní i malá výstava o židovských osudech a zvycích.

Něco do žaludku a tak…

Slíbili jsme vám pivo, ale začneme jídlem. Zlatavý mok k němu už jaksi automaticky patří.

V každém případě, budete-li chtít poznat plzeňskou restauraci s tradicí, zajděte do restaurace u Salzmannů nebo Na Parkán, máte-li velké pnutí podívat se do pivovaru, pak si naplánujte jídlo v restauraci na Spilce, která je přímo v areálu.

Ale upřímně, milovníci piva by si měli nechat na návštěvu své oblíbené pivní továrny celý den. A pak, není tu totiž jen Prazdroj a Gambrinus, ale ve městě vyrostly další pivovary, které stojí za to navštívit. To už je ovšem jiná kapitola.

Tipy Paní domu

Pokud máte s sebou děti, nebo jste sami velkými dětmi a milovníky loutek, navštivte určitě na Náměstí Republiky Muzeum loutek https://www.muzeumloutek.cz/cz/.

Uvidíte se tu nejen s e Skupovými loutkami Hurvajsem a Spejblem, ale třeba i s prvorepublikovým kašpárkem, i jejich současnými kamarády.

Velkou událostí minulého roku se stala výstava v Masných krámech Vznešenost & zbožnost. Barokní umění na Plzeňsku a v západních Čechách, která končí 20. 3. 2016. Takže to ještě stihnete.

Na divadlo jsme nezapomněli, pokud chcete navštívit některé z představení Divadla J. K. Tyla, máte k dispozici Historickou budovu, nebo Nové divadlo, které se stalo hned po otevření terčem kritiky. Program najdete na https://www.djkt-plzen.cz.

Plzeň má také známou zoologickou a botanickou zahradu. A děti by určitě bavil oblíbený DinoPark s ozvučenými a pohyblivými modely prehistorických ještěrů.

Autorka textu: Eva Hořánková

Foto: Shutterstock a autorka
Štítky:
Související články
Jen tichá příroda obklopuje místo, které se za druhé světové války mohlo stát dějištěm krvavých střetů s okupanty. Dělostřelecká tvrz Stachelberg tak zůstává jen němým dokladem odhodlání českého národa bránit se a zrady, která nám v tom zabránila. Libavské sedlo mezi hřbety Krkonoš a Vraními horami bylo vždy vstupní branou do Čech. Armády tudy pronikaly na naše území už za husitských dob nebo za
Jejich jména zná snad každý Čech, ale okamžiky jejich narození nám možná ve škole unikly. Příběhy jejich rodných domů jsou přitom nevšedním pohledem do historie a současně tipem na zajímavý výlet, obohacený poznáním a nahlédnutím do dějin z poněkud jiné strany, než býváme zvyklí. Narození ve víru tancovačky Antonín Dvořák, Nelahozeves V pronajatém domě čp. 12 v Nelahozevsi provozoval své řemesl
Málokterého českého básníka si ze školních let pamatujeme tak dobře jako Petra Bezruče. Možná je to proto, že se na počátku 20. století stal autorem jediné, a tedy snadno zapamatovatelné básnické sbírky Slezské písně, možná to ale bude tím, že opravdu dokázal promlouvat k duši národa. Objekt fojtství, zvaný Kuhejdovice, v Ostravici jižně od Frýdlantu nad Moravicí si básník koupil spolu se svým ka
Ojedinělá Květná zahrada v Kroměříži obklopuje právě tak ojedinělou stavbu. Historická Rotunda skrývá překvapení pro obdivovatele moderní fyziky a dokáže nám, že naše planeta je stále v pohybu. Navštívit Kroměříž a nepodívat se do Květné zahrady, to asi žádného turistu nenapadne. Libosad, jak se zahradě také říká, patří mezi nejoceňovanější zahrady světa. Založena byla v rámci oprav města, zničen
Již na počátku existence Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm pracovali jeho zakladatelé s ideou živého muzea. Tuto myšlenku naplňuje muzeum dodnes. V průběhu všech ročních období se lze vrátit zpět v minulosti a prožít atmosféru Valašska několika způsoby. Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm je jedno z nejstarších muzeí v přírodě v Evropě. Bylo otevřeno v souvislosti
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
historyplus.cz
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
Vědec zajede prsty hluboko do klaviatury a s pohledem upřeným na skleněnou dózu na pianu několikrát důrazně zmáčkne durový akord. Vtom to v nádobě ožije. Nasbírané žížaly začnou v hlíně lézt, skoro jako by se snažili prchat. Jsou snad tito půdní červi schopni slyšet hudbu? Nikoliv. Charles Darwin ale během pokusu zjistí, že velmi silně
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
epochalnisvet.cz
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
enigmaplus.cz
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
Italský katolický kněz Marcello Pellegrino Ernetti (1925–1994) spolu se svým kolegou Françoisem Brunem (*1931) tvoří počátkem 60. let minulého století součást dvanáctičlenného týmu odborníků z celého
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
Co se zbytky chleba?
panidomu.cz
Co se zbytky chleba?
Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat. Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz