Domů     Švýcarsko, krajina bohem políbená
Švýcarsko, krajina bohem políbená
od 20.11.2019
1

Když se řekne Švýcarsko, většině lidí se vybaví lyžování, vynikající sýry a čokoláda, spolehlivé banky a hodinky, multifunkční švýcarský nožík a úchvatná příroda.

Navíc si k tomu přidejte skvělý dopravní systém, který vám umožní se za přírodními krásami snadno dostat.

I když do Švýcarska pojedete autem, na regionálních turistických trasách je dobré alespoň tu a tam využít místní dopravu. Všude na vás čekají čisté pohodlné a rychlé vlaky, autobusy a lodě.

A všechno to fun­guje jako švýcarské ho­dinky.

Alpy i jezera

Většina lidí sem jezdí kvůli vysokohorské turistice. Do výšky kolem 3000 metrů klidně vystoupáte pěšky po pohodlných chodníčcích (někde za pomocí řetězů), nemáte-li kondici, podstatnou část trasy vám na mnoha místech usnadní cesta vlakem či autobusem.

Ve Švýcarsku však také můžete navštívit obrovské množství jezer – je jich tu skoro 1500. Ještě více je v zemi ledovců – asi 1800 (největší je Grosser Aletschgletscher, padá ze sedla Jungfraujoch a měří cca 25 km).

Horských velikánů nad 4000 metrů je ale jenom sto. Tak se pojďme na některé ty krásy podívat.

Po stopách Viléma Tella

Ze všech velkých švýcarských jezer je Vierwaldstättersee (Jezero čtyř kantonů) nejčlenitější, s řadou zátok a poloostrovů. Jižní výběžek se nazývá Urnersee a právě to je oblast, která hrála klíčovou roli u počátků švýcarské státnosti.

Podle legendy se na louce Rütli měli v roce 1291 sejít zástupci kantonů Uri, Schwyz a Unterwalden a slavnostní přísahou položit základy Konfederace. V oblasti se také narodil a působil švýcarský národní hrdina Vilém Tell.

A po něm je pojmenovaná malebná pěší stezka nad jezerem. Začínáte na přístavišti u louky Rütli, kam vás doveze lodní linka z Luzernu. První část stezky vede strmě vzhůru, musíte překonat více než 800 schodů.

Po zdolání 300 m převýšení se dostanete do osady Seelisberg, kde už si vychutnáte pěkné vyhlídky na jezero i okolní hory. Ta nejlepší se otevírá z tzv. Schillerova balkonu.

Luzern

Nejznámější město na břehu Vierwaldstättersee, jehož symbolem je Kaplový most (Kapellbrücke) ze 14. století. Nejstarší zakrytý dřevěný most v Evropě však v roce 1993 skoro celý shořel, takže to, po čem se v Luzernu můžete projít, je kopie.

Bohužel většina třírohých středověkých originálních maleb, jimiž byl most vyzdoben po celé délce (byl mezi nimi i obraz císaře Jindřicha kořícího se svatému Václavu) však oheň nenávratně zničil. Ve městě je spousta dalších historických památek a muzeí. A když už jste tady, rozhodně se vydejte na Pilatus.

Pilatus

Hora 2133 m vysoká se vypíná nad Luzernem jako její strážce. Můžete si tam samozřejmě vyšlápnout pěšky, ale pohodlnější to je kabinovou lanovkou nebo nejpříkrejší zubačkou (to je železnice) na světě.

Pilatusbahn je v provozu od roku 1889 a její sklon dosahuje v určitých místech až 48 %.

K Matterhornu bez aut

Také se vám vybaví Matterhorn, když slyšíte slovo Alby? Hora vysoká 4478 m, s charakteristicky zalomenou špičkou zdobí snad každou pohlednici a nespočet kalendářů. Vypíná se nad Zermattem, kam vás doveze vláček z městečka Täsch, neboť auta do Zermattu nesmějí.

Nejkrásnější výhledy na Matterhorn jsou z konečné stanice zubačky na Gornergratu (3 089 m). Tady vás také z větší či menší dálky zdraví vrcholky 29 dalších čtyřtisícovek.

Eiger, Mönch, Jungfrau

Dechberoucí pohled je ve Švýcarsku na všudypřítomné tří a čtyřtisícovky. A podívaje na některé můžete i poměrně zblízka, aniž byste se vyčerpali.

Přímo pod tři velikány ­– Eiger 3970 m, Mönch 4107 m a Jungfrau 4158 m), do průsmyku Kleine Scheidegg (2061 m),vás z Grindelwaldu nebo Lauterbrunnenu doveze ozubnicová železnice.

V létě je to oblíbená turistická destinace, kde je pár restaurací a horských hotelů. Z Kleine Scheideggu můžete dál pokračovat po železnici až na „vrchol Evropy“, jak se přezdívá zaledněnému sedlu Jungfraujoch ve výšce 3454 m n. m., což je nejvýše položená železniční stanice v Evropě.

Pojeďme na jih

Italská část Švýcarska je úplně jiná. Návštěvník si tu musí položit otázku „Jsem stále ještě v alpské zemi? Díky italštině a jižnímu sluníčku si tu připadáte jako u Středozemního moře.

Však je také Locarno na břehu jezera Lago Maggiore město s nejpříjemnějším klimatem ve Švýcarsku. Prosluněná náměstí jsou zaplněná kavárenskými stolky a palmami a všude kvetou buganvilie. A to vše doplňují křivolaké uličky, starobylý hrad a historické kostely.

Nejitalštějším městem kantonu Ticino je ale Bellinzona, jejímuž panoramatu vévodí tři dobře zachovalé hrady. Od nich jsou nádherné výhledy na město i malebnou krajinu podhůří Alp.

Francouzsky Valais, německy Wallis

V jižní části Švýcarska, mezi horami Jungfrau a Matterhorn, také leží největší kanton a významný turistický region Wallis. Hovoří se tu francouzsky, ale jako úřední jazyk je uznávána i němčina.

Na jeho území se nachází 47 čtyřtisícovek a výškou 285 m také jedna z nejvyšších přehrad na světě Grande Dixence. Zadržuje až 400 milionů m3 vody ze 4 km dlouhého jezera Lac des Dix. Stát u úpatí hráze vás téměř vyděsí, jak ohromná je to stavba.

Informační tabule tvrdí, že by se sem skoro schovala Eiffelovka, bez antény by jí koukala jen špička. Pro obdivovatele techniky a lidského umu je Grande Dixence úžasná podívaná. Na vrchol hráze přehrady vás vyveze lanovka, nebo můžete jít pěšky.

Krásná krajina v okolí sevřeného údolí slibuje několik turistických tras do výšek téměř 3000 metrů. I když je to pro našince nezvykle vysoko, vycházku zvládne i průměrně vybavený turista.

Autem po kolejích

Když už jsme zmínili kanton Wallis, neměli byste si nechat ujít cestu autem po železnici. Do Wallisu se z centrálního Švýcarska totiž snáze dostanete autem Lötschsbergskou železnici, která vede tunelem z Kanderstegu do Goppensteinu.

Autem najedete na otevřené nákladní vagony shora kryté stříškou a zůstanete v něm sedět, dokud vlak nedorazí do cíle. Cesta skrz horu trvá necelých 20 minut a je to úžasný zážitek. Takové spojení existuje ve Švýcarsku také např. tunelem Furka.

A co ještě vidět?

Nejlépe všechno, protože Švýcarsko je na pohled opravdu nádherná země. Tak opusťme na chvíli kopce a podívejme se do měst.

Basilej (Basel): Živá metropole umění a architektury a uvnitř malebné historické já­dro s křivolakými uličkami. Skvělé je Tinguelyho muzeum, ejho exponáty zvoní, cinkají i cákají na všechny strany.

Bern: Hlavní město Švýcarska, jehož historické měs­to s podloubími a gotickou katedrálou patří do světového dědictví UNESCO. Einstein tu zformuloval teorii relativity. Symbokem města jsou medvědi, které tu chovají od 15. století.

Ženeva: Nejmenší velkoměsto světa, s mnoha mezinárodními organizacemi, překrásným starým městem a ojedinělou promenádou u jezera Lac Léman se světoznámým vodotryskem „Jet d’Eau“.

St. Gallen: Zdejší benediktinské opatství patří už více než 1000 let nejvýznamnější klášterním komplexům Evropy. Kolem něj opisují kruhy historické uličky.

Schaffhausen a Stein am Rhein: Dvě z nejpůvabnějších středověkých městeček leží na Rýnu v nejsever­nějším cípu země. Nezapomeňte navštívit blízké Rýnské vodopády.

Curych: Největší město Švýcarska na břehu stejnojmenného jezera. Město je proslulé ulicí Bahnhofstrasse plnou luxusních obchodů, kde jsou ceny astronomické, a bank (především v okolí náměstí Paradeplatz). Samozřejmě je tu spousta historických kostelů a zajímavých muzeí.

Praktické informace

www.svycarsko.kom, www.svycarsko.org, www.mzv.cz, www.ocestopvani.cz/svycarsko, autembezpecne.cz

Foto: Shutterstock
Lokalita:
reklama
Související články
Od českých hranic je to jen co by kamenem dohodil a ostatně většina lidí na obou stranách hraniční čáry tu hranici nikdy tak úplně nepřijala za svou. Bratislava k nám prostě nikdy nepřestala patřit stejně jako my k ní. Návštěvníci, kteří do Bratislavy zavítají poprvé, možná budou trochu bezradní. Jak se v té široké nabídce památek, atrakcí a zážitků zorientovat, co vybrat a co třeba pro nedostate
První, co se nám obvykle vybaví, když se řekne Švýcarsko, je čokoláda a sýr, pak ještě hory, hodinky a banky. My dnes zůstaneme u těch prvních dvou. Čokoláda, jak ji známe a konzumujeme dnes, se ve Švýcarsku opravdu zrodila a mnozí podnikaví muži ji tady postupně vypiplali až do dnešní lahůdkové pochoutky, které sami Švýcaři zkonzumují 12 kilogramů ročně na osobu. Na své čokoládě jsou natolik záv
Kam vyrazit s těmi nejmenšími, aby si i ve sněhu užili spoustu zábavy? Skvělým tipem pro rodinný výlet je lyžařský areál Serfaus-Fiss-Ladis, nacházející se na náhorní plošině nad tyrolským údolím řeky Inn. Pohádková zima v Serfaus-Fiss-Ladis! Věřte nebo ne, ale překrásná oblast je nejslunnějším místem celého Tyrolska! Absolutním rájem je Bertina dětská zem ve Fissu, kde si děti pod dozorem
Jeden z alpských divů objevíte u lyžařského střediska Cervinia-Breuil, nalézajícího se pod úpatím hory Matterhorn v severozápadním italském údolí Valle d'Aosta. Ledová podívaná u Matterhornu Ledové jeskyně, které jsou jedny z nejvyšších v Evropě, dosahují téměř 4000 metrů nad mořem. Ze švýcarské strany k nim vyjedete lanovkou Piccolo Cervino, přičemž vystoupíte přímo u padesáti metrového tunelu
Když se k zemi začnou snášet první sněhové vločky, promění se horská oblast kolem Dachsteinu ve skutečný zimní ráj. Kromě četných možností sportovního vyžití zde na hosty čeká vřelé přijetí hostitelů a vynikající kuchyně. Region Schladming-Dachstein, který je součástí oblasti Ski amadé, nabízí deset lyžařských středisek a více než 230 km perfektně upravených sjezdovek v nadmořské výšce až 2700 m
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
nejsemsama.cz
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
Už naše babičky věděly, že hořká jídla napomáhají celkové pohodě a mají léčivé účinky. Hořké látky konzumované s mírou mohou přinést mnoho dobrého. Od nepaměti se používají především pro své pozitivní účinky na trávení. Nejen bylinky Potravin, které jsou zdrojem hořké chuti, je na výběr mnoho. Jde například o mandle, para ořechy, mák, pohanku, žito, jehněčí maso
Velikonoční paráda z prvního kvítí
panidomu.cz
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci,
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
21stoleti.cz
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
enigmaplus.cz
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
V některých významných muzeích se nacházejí artefakty, které do našeho světa údajně přitahují cizí síly. V jiných se zase objevují přízraky lidí, kteří byli kdysi na těchto místech umučeni k smrti. Mn
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
historyplus.cz
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
Mluví se o ní jako o jednom ze zapomenutých divů světa. Není se ani čemu divit. Šweitigoumská pagoda je úchvatná, obzvláště pak v podvečer, když ji paprsky zapadajícího slunce doslova rozzáří. Její povrch je totiž ze zlata. Použito ho prý bylo větší množství, než jaké tvoří zlaté rezervy v britských bankách. Na její špici se navíc blyští
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
iluxus.cz
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
Italská společnost Tankoa Yachts přináší milovníkům moře nový důvod, proč vyplout na otevřené vody. Jejich nejnovější klenot, 70 metrů dlouhá luxusní jachta Milano, vzdává hold svému italskému jménu -
11 lebek malovaných krví
epochaplus.cz
11 lebek malovaných krví
K procesu se nedostaví. Sehnal si žiletky… Než vypustí duši, nechá za sebou důležitý vzkaz, nebo si to alespoň myslí. Podřeže si žíly na zápěstí a posledními silami, jež mu i s krví odcházejí s těla, kreslí na zemi cely krvavý pentagram. Mormon, křesťan a nakonec satanista. To vše dohromady je budoucí únosce a vrah
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
nasehvezdy.cz
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
Zlata Adamovská (65) ze seriálu Ordinace v růžové zahradě oslavila narozeniny. A zavzpomínala v té souvislosti, že si pro ni život přichystal dost perných chvil. Všechno jí vynahradila až láska s Pet
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
tisicereceptu.cz
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
Křehké cukroví se na Vysočině nepřipravuje jen na Velikonoce. Sváteční pochoutka prababiček v neděli provoní celý dům. Zkusíte si ho vyrobit také? Suroviny 250g hladké mouky 2 žloutky Kousek m
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
skutecnepribehy.cz
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
Myslela jsem, že ten dům dokonale znám. Jako dítě jsem ho prolezla od sklepa až po půdu. Přesto vnuci našli pokoj, o němž neměl nikdo ani tušení. Ten dům kdysi postavili mí praprarodiče a já jsem v něm vyrůstala. Proto jsem si myslela, že ho znám dokonale, už můj otec ho měl prozkoumaný a ukázal mi jako dítěti všechny
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
epochalnisvet.cz
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!