Domů     Do Plzně nejen na pivo…
Do Plzně nejen na pivo…

I když bez piva to také úplně nepůjde. Už proto že historie města a jeho život současný i minulý je s pivem prostě nerozlučně spjat.

„Plzeňácí“ mají své město rádi. Fandí Viktorce, pijí svoje pivo, chodí do divadla a také brblají na každou novotu, na kterou si posléze zvyknou (nebo taky ne). Prostě lidi. V každém případě jejich město stojí na návštěvu.

Na náměstí

Jmenuje se Náměstí republiky, ale nikdo mu tak neříká. Věřte, nevěřte, ale v době založení města Václavem II. roku 1295 bylo se svými rozměry 139 x 193 m jedním z největších v Evropě. Vévodí mu katedrála sv. Bartoloměje s nejvyšší kostelní věží u nás (103 m).

Pro milovníky výšek a širokých rozhledů jako dělaná. Uvnitř kostela můžete obdivovat Plzeňskou madonu, jejíž barokní repliku uvidíte také na morovém sloupu v blízkosti vchodu. A až se vynadíváte, nezapomeňte tuto krásnou stavbu obejít.

Na východní straně chrámu narazíte na mříž s řadou andělíčků, z nichž jeden, notně oblýskaný, vám podle legendy splní i ta nejtajnější přání. Zkuste to, Plzeňáci mu věří, zejména studenti před zkouškami, ale ani vy nebudete určitě jediní zájemci o štěstí.

Jen na tu mříž, prosím vás, nedávejte zámeček, jak to někteří dělají. Bylo by fajn, kdyby nám i potomkům ještě vydržela.

Do starodávného podzemí

Celé náměstí je obklopeno řadou historicky cenných domů, pod nimiž se rozkládají rozsáhlá sklepení. Pokud netrpíte klaustrofobií, zkuste se tam podívat. Vchod najdete v budově Pivovarského muzea ve Veleslavínově ulici č.

6. Až budete procházet s průvodcem důmyslný systém sklepů pod právovárečnými domy, budete jejich rozsáhlostí překvapeni. Sklepy vznikaly postupně po staletí a měly význam, jak při obraně města, ochraně obyvatel, tak jako zásobárna vody.

Bylo zde neuvěřitelných 360 jímek a studní. V mírových dobách se tu skladovaly potraviny, kvasilo a zrálo pivo.

Za skrytými poklady

Není to tak dávno, co kromě pár zasvěcených neměl nikdo tušení, že v Plzni existuje několik interiérů, které pro bohaté měšťany navrhl architekt Adolf Loos. Dnes se mu přičítá okolo 13 realizací a z tohoto počtu se jich zachovalo osm.

Převážně se jednalo o adaptace bytů v běžných měšťanských domech.

Nezasvěcený pozorovatel proto nemůže tušit, že se v několika z nich skrývají skutečné klenoty světové interiérové tvorby, které mají v kontextu evropské architektury 20. století mimořádnou hodnotu (víc je jich jen ve Vídni.) Loss vždy kladl důraz na kvalitu materiálů, ale i praktičnost všeho zařízení tak, aby se obyvatelům jednotlivých bytů prostě dobře žilo.

Můžeme vidět různé vestavěné skříně, atypický nábytek, i úložné prostory, které svou moderností překvapí.

Pokud se rozhodnete některý z bytů navštívit, můžete si koupit vstupenky v Turistickém infocentru na náměstí nebo se objednejte na https://www.plzen.eu/turista/poznej-plzen/to-nejlepsi-z-plzne/loosovy-interiery

Ještě jeden skrytý poklad a pak už na pivo

Že jev Plzni Velká synagoga, která je druhá největší v Evropě, vám jistě neuniklo a mnozí ji po znovuotevření s chutí navštívili, už proto, že byla léta nepřístupná. Takže ti, kteří kolem ní třeba denně procházeli, byli zvědaví, jak to tam vlastně vypadá.

Ve městě je ovšem ještě Stará synagoga, o jejíž existenci neměli a možná nemají tušení ani dnešní šedesátníci. Najdete ji ve vnitrobloku mezi Smetanovými sady a Americkou třídou.

Bývala to ruina, kterou snad zachránilo jen to, že v ní od války byly sklady a nebylo na ni vidět. Zato teď za vidění opravdu stojí. Je krásná. A je v ní i malá výstava o židovských osudech a zvycích.

Něco do žaludku a tak…

Slíbili jsme vám pivo, ale začneme jídlem. Zlatavý mok k němu už jaksi automaticky patří.

V každém případě, budete-li chtít poznat plzeňskou restauraci s tradicí, zajděte do restaurace u Salzmannů nebo Na Parkán, máte-li velké pnutí podívat se do pivovaru, pak si naplánujte jídlo v restauraci na Spilce, která je přímo v areálu.

Ale upřímně, milovníci piva by si měli nechat na návštěvu své oblíbené pivní továrny celý den. A pak, není tu totiž jen Prazdroj a Gambrinus, ale ve městě vyrostly další pivovary, které stojí za to navštívit. To už je ovšem jiná kapitola.

Tipy Paní domu

Pokud máte s sebou děti, nebo jste sami velkými dětmi a milovníky loutek, navštivte určitě na Náměstí Republiky Muzeum loutek https://www.muzeumloutek.cz/cz/.

Uvidíte se tu nejen s e Skupovými loutkami Hurvajsem a Spejblem, ale třeba i s prvorepublikovým kašpárkem, i jejich současnými kamarády.

Velkou událostí minulého roku se stala výstava v Masných krámech Vznešenost & zbožnost. Barokní umění na Plzeňsku a v západních Čechách, která končí 20. 3. 2016. Takže to ještě stihnete.

Na divadlo jsme nezapomněli, pokud chcete navštívit některé z představení Divadla J. K. Tyla, máte k dispozici Historickou budovu, nebo Nové divadlo, které se stalo hned po otevření terčem kritiky. Program najdete na https://www.djkt-plzen.cz.

Plzeň má také známou zoologickou a botanickou zahradu. A děti by určitě bavil oblíbený DinoPark s ozvučenými a pohyblivými modely prehistorických ještěrů.

Autorka textu: Eva Hořánková

Foto: Shutterstock a autorka
Štítky:
Související články
Jejich jména zná snad každý Čech, ale okamžiky jejich narození nám možná ve škole unikly. Příběhy jejich rodných domů jsou přitom nevšedním pohledem do historie a současně tipem na zajímavý výlet, obohacený poznáním a nahlédnutím do dějin z poněkud jiné strany, než býváme zvyklí. Narození ve víru tancovačky Antonín Dvořák, Nelahozeves V pronajatém domě čp. 12 v Nelahozevsi provozoval své řemesl
Málokterého českého básníka si ze školních let pamatujeme tak dobře jako Petra Bezruče. Možná je to proto, že se na počátku 20. století stal autorem jediné, a tedy snadno zapamatovatelné básnické sbírky Slezské písně, možná to ale bude tím, že opravdu dokázal promlouvat k duši národa. Objekt fojtství, zvaný Kuhejdovice, v Ostravici jižně od Frýdlantu nad Moravicí si básník koupil spolu se svým ka
Ojedinělá Květná zahrada v Kroměříži obklopuje právě tak ojedinělou stavbu. Historická Rotunda skrývá překvapení pro obdivovatele moderní fyziky a dokáže nám, že naše planeta je stále v pohybu. Navštívit Kroměříž a nepodívat se do Květné zahrady, to asi žádného turistu nenapadne. Libosad, jak se zahradě také říká, patří mezi nejoceňovanější zahrady světa. Založena byla v rámci oprav města, zničen
Již na počátku existence Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm pracovali jeho zakladatelé s ideou živého muzea. Tuto myšlenku naplňuje muzeum dodnes. V průběhu všech ročních období se lze vrátit zpět v minulosti a prožít atmosféru Valašska několika způsoby. Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm je jedno z nejstarších muzeí v přírodě v Evropě. Bylo otevřeno v souvislosti
Je to jen technické zařízení, nebo už umělecké dílo? Poděbradská hydroelektrárna kombinuje novoklasicismus a kubismus a na první pohled by nikdo netušil, že v jejím nitru už sto let pracují naplno čtyři historické Francisovy turbíny. Letopočet se přehoupl do 20. století a prudký rozvoj průmyslu se začínal projevovat i na vodní dopravě. Upravovat se musel i tok Labe, kde pravoúhlý meandr pod poděb
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Konec pohádky Diany a Charlese: Rytíř na bílém koni zjevně neexistuje
epochaplus.cz
Konec pohádky Diany a Charlese: Rytíř na bílém koni zjevně neexistuje
Princ a princezna jako z pohádky. „Z jejího pohledu to byla láska – myslela si, že ji doslova pohltí, že se pro ni stane se rytířem na bílém koni, vším, co vždycky chtěla,“ uvádí britská spisovatelka Wendy Holdenová o vztahu princezny Diany a Charlese. Jenže zanedlouho se ukáže, že o idylku jde jenom navenek. Princezna Diana
Patrasová se musí léčit, jinak bude zle!
nasehvezdy.cz
Patrasová se musí léčit, jinak bude zle!
Dagmar Patrasová (68) a Felix Slováček (81) opět plní titulky bulvárních plátků. A tentokrát se do skandálů herečky a hudebníka vložil i herec Jiří Krampol (86), který si prošel podobnou zkušeností se
Srdce říkalo něco jiného
skutecnepribehy.cz
Srdce říkalo něco jiného
Holky si myslely, že s Milošem spolu chodíme, ale nebyla to pravda. Překážela nám v tom taková nepříjemná věc. Seznámili jsme se na diskotéce v kulturním domě. Pořadatelé pouštěli dovnitř jen mládež, která již dovršila šestnáctý rok, což nebyl můj případ, bylo mi teprve patnáct. A tak mě takový tlustý, na první pohled zlý chlápek seřval a vyhodil. Smutně jsem courala venku
Kolik soli je akorát?
panidomu.cz
Kolik soli je akorát?
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den
Marmeládovo-makový koláč
nejsemsama.cz
Marmeládovo-makový koláč
Zkoušeli jste někdy přidat marmeládu rovnou do těsta? V tomto makovém moučníku je pak cítit i krásně jemná a osvěžující chuť ovoce. Potřebujete: ✿ 3 hrnky hladké mouky ✿ 1,5 hrnku cukru ✿ 1 prášek do pečiva ✿ 1 vanilkový cukr ✿ 1 vejce ✿ 1 hrnek oleje ✿ 2 hrnky mléka ✿ 1,5 hrnku mletého máku ✿ 2 lžíce marmelády ✿ 1 hořkou čokoládu
Nevíte, co se starým mobilem? REMOBIL se o něj postará
21stoleti.cz
Nevíte, co se starým mobilem? REMOBIL se o něj postará
Odhaduje se, že v současné době je recyklováno pouze 10 procent nepotřebných mobilů, zbytek skladujeme doma v šuplíku. V České republice je to kolem 12 milionů kusů, přičemž jen obyvatelé Prahy takto
Holistický přístup s funkčním stylem
rezidenceonline.cz
Holistický přístup s funkčním stylem
Jedinečný Senses Pool House, který se nachází v nádherném prostředí u Středozemního moře ve Wardanieh asi čtyřicet kilometrů jižně od libanonského Bejrútu, je dokonalou směsicí relaxace a pohody na pozadí velkolepé přírodní scenérie. Pro architekty z Wael Farran Studio celý projekt představoval pořádnou výzvu. Byl koncipován jako rozšíření stávajícího sídla. „V rámci zadání jsme museli
Historické hodinky Louis Vuitton na přehlídce dámské kolekce značky pro podzimní sezónu
iluxus.cz
Historické hodinky Louis Vuitton na přehlídce dámské kolekce značky pro podzimní sezónu
U příležitosti přehlídky dámské kolekce Louis Vuitton pro sezónu podzim/zima 2025 se na mole exkluzivně objevily historické hodinky LV II. Kolekce pro sezónu podzim/zima 2025-2026 přijíždí na stani
Záhada z české klasiky: Jak to bylo s Maryšou?
enigmaplus.cz
Záhada z české klasiky: Jak to bylo s Maryšou?
Vesnické drama Aloise a Viléma Mrštíků je klasikou. „Maryša“ byla poprvé uvedena v roce 1894 a patří k vrcholům české realistické dramatické tvorby. Námět si Alois Mrštík přivezl ze svého pobytu v mor
Ricottové lívance s ovocem
tisicereceptu.cz
Ricottové lívance s ovocem
Lívanečky z ricotty jsou úžasně vláčné a křehké a jsou připravené za chvíli. Potřebujete 3 vejce 250 g ricotty 250 ml mléka 120 g hladké mouky 1 lžičku prášku do pečiva máslo nebo ghí javo
Přiměl Mikuláš Opavský Vítkovce k poslušnosti?
historyplus.cz
Přiměl Mikuláš Opavský Vítkovce k poslušnosti?
Jako už mnohokrát připravuje věznitel svého zajatce k okázalé popravě před očima protivníků. Tentokrát ale s vydíráním neuspěje, a tak musí splnit slovo. Hlava jeho těžce zkoušené oběti vzápětí leží u katových nohou. Moravský markrabě Přemysl Otakar II. (kolem r. 1233–1278) se 11. února 1252 v rakouském Hainburgu žení, ale nikdo neočekává, že manželství bude plné romantické lásky.
Český okultista Pierre de Lasenic: Pronikl do tajů sexuální magie?
epochalnisvet.cz
Český okultista Pierre de Lasenic: Pronikl do tajů sexuální magie?
Na počátku minulého století přichází na svět mnoho významných osobností z oblasti mystiky a hermetismu. Jednou z výrazných postav je i Petr Pavel Kohout (1900–1944), který později začne používat pseudonym Pierre de Lasenic neboli Petr z Lásenice. Proč toho o něm víme dodnes tak málo?   Petr Kohout se narodí v Brně, avšak rodina se brzy stěhuje do Prahy,
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz