Na jihu Čech se nachází malá obec Dobrá Voda, kam každoročně o Velikonocích míří zástupy poutníků. O zdejším prameni se už před stovkami let šířily neuvěřitelné legendy.
Minerální pramen vyvěrající v oblasti Dobré Vody u Českých Budějovic, měl pověst zázračné vody už od 17. století. Píše se rok 1629 a manželka českobudějovického purkmistra Jana Karmenského z Ebenfeldu, Dorota, je smrtelně nemocná.
Nic nepomáhá, avšak pak se jí zjeví sama Panna Marie. Ta jí ukáže cestu k zázračnému prameni, a tak žena vyzkouší jeho moc. Jako zázrakem se okamžitě uzdraví, načež účinky otestuje i její manžel, který má problémy s očima. I jemu prý voda pomůže.
Dvojice pak nechá nad studánkou postavit kostel zasvěcený Panně Marii Bolestné. A věhlas místa vzkvétá. V letech 1677 a 1678 jsou tu vystavěny lázně, které jsou v následujících letech ještě rozšiřovány.
Vypadá to, že oblast má opravdu blahodárné účinky a je balzámem nejen na organismus, ale i na lidskou duši.
Pověst o slepém chlapci
Ještě v předkřesťanské době prý byl pramen uctíván lidmi, kteří věřili v magickou moc studánek a v to, že u nich žily pohádkové bytosti, například víly.
Křesťané si pak o místě vyprávěly hlavně v souvislosti se zdejšími údajnými zázraky a zanechávali zde různé svaté obrázky, nebo se sem zkrátka chodili modlit.
K Dobré vodě se váže spousta legend. Kromě údajného uzdravení manželů Karmenských se vypráví o tom, že sem kdysi chodil slepý chlapec z Českých Budějovic se svou matkou. Jednou prý narazil na vlhké místo, v zemi vyhrabal jamku a z ní vytryskla voda.
Chlapec si s ní omyl tvář a oči a najednou prý prohlédl. K matce se tak vrátil zcela zdravý. Následné lázně prý byly také velmi úspěšné a to především v léčbě „nemoci údů“. Co je na tom pravdy, dnes už s jistotou nevíme.
Oblíbeným výletním místem je však Dobrá voda dodnes a stejně tak se stále mluví o jejích blahodárných účincích na jedince, kteří tuto oblast navštíví.
Foto: Shutterstock