Domů     Glastonbury: Malé město s velkým příběhem
Glastonbury: Malé město s velkým příběhem

Městečko Glastonbury leží v hrabství Somerset na jihozápadě Anglie. Jeho historie se táhne tisíce let nazpět, první lidé se tu objevují už v mladší době kamenné.

A jako v jiném čase a prostoru se zde cítí každý nový návštěvník, když se prochází středověce působícími uličkami s obchůdky, jako je například prodejna krystalů či čarodějnický krámek, kde vám tarotové karty dovolí nahlédnout za oponu všedních dní.

Nouze tu není o podniky s půvabnými názvy, jako např. Rainbow’s End Cafe (Kavárna Na konci duhy) a The Speaking Tree Bookshop (Knihkupectví U mluvícího stromu).

Magie a mystika, obklopující Glastonbury, jako kdyby se vsákly do zdí domů a kamenné dlažby v ulicích. Ne náhodou se právě tady odehrávají některé z těch vůbec nejtajemnějších a nejúžasnějších legend, jaké lidstvo pamatuje.

Pokladnice keltské moudrosti

Kopec Glastonbury Tor je starobylým posvátným územím Keltů. Meditovat a dobíjet energii sem přicházejí poutníci všech náboženských vyznání.

Má tudy procházet jedna z mocných siločar, které jsou pro Zemi tím, čím jsou pro lidská těla tepny – jen jimi místo krve proudí energie.

V tomto směru patří celkově Glastonbury k místům s nejvyššími energetickými hodnotami světa, podle senzibilů si v ničem nezadá např. s japonskou horou Fudži či Machu Picchu v Peru.

Vnímali to již dávní Keltové, když zde před více než 2500 lety budovali cestu, spirálovitě obtáčející celý pahorek? Někteří extrémně citliví jedinci při stoupání po ní pociťují stavy podobné transu i v současnosti.

Frederick Bligh Bond
Frederick Bligh Bond

Výstup na Glastonbury Tor po stezce poutníků trvá zhruba půl hodiny. A přestože vrcholek neleží v žádné závratné výšce, měří pouze 158 metrů, nabízí kromě ezoterického posilnění také pastvu pro oči.

Dechberoucí výhled na donekonečna se táhnoucí zelené pláně Somersetu rozlévá klid a mír do duší cestovatelů, přicházejících nejen ze všech koutů Velké Británie, ale i z celé planety.

Až se nechce věřit, že původně byl Glastonbury Tor ostrovem a místo všeobjímající zeleně tu byla rozsáhlá vodní hladina. Řada badatelů se domnívá, že by dokonce mohlo jít o bájný Avalon, zmizelý ostrov známý z legend o králi Artušovi.

Tady tedy mohl být ukut mocný meč Excalibur, a jsou to rovněž mlhy Avalonu, které měly zahalit místo, kde král Artuš navždy spočinul po boku se svou možná milovanou, možná nevěrnou Ginevrou.

Hledání svatého grálu

U úpatí Glastonbury Tor leží klidná meditativní zahrada, zvaná Chalice Well nebo také Červený pramen. Jak alternativní název napovídá, byla vybudována kolem přírodního pramene načervenalého zbarvení.

Tomu se připisují napříč staletími mnohá zázračná uzdravení, dnes však lidé v zahradě hledají hlavně lék pro vystresovanou mysl a duši. Legenda praví, že na dně zdejší studny leží samotný symbol největších lidských tužeb – svatý grál.

Kalich, z něhož pil Ježíš Kristus při své poslední večeři a do kterého byla později zachycena krev kanoucí z jeho ukřižovaného těla, sem měl přinést biblický Josef z Arimatie, Ježíšův strýc. A proto z místa, kde jej ukryl, vytryskl krvavě načervenalý pramen.

Hned vedle Chalice Well stojí ruiny obrovského glastonburského opatství, které má být dle dalších legend nejstarším kostelem v Anglii. Založit jej tu měl rovněž Josef z Arimatie. V jeho zahradě roste strom, známý jako Glastonbury Thorn.

I on má biblický původ – Josef prý zde před modlitbou zapíchl hůl, která následně v zemi zapustila kořeny. V přeneseném smyslu slova zde tak zapustilo kořeny i křesťanství.

Z archeologických nálezů víme, že opatství vzkvétalo v raném středověku, o čemž svědčí střepy cenných keramických předmětů, dovezených kdysi z tehdejších bohatých světových říší.

Zaměstnávalo 1000 lidí a spolu s dalšími opatstvími svou mocí a majetkem přerůstalo i anglického krále. Soumrak těchto panství nastal v 16. století za vlády Jindřicha VIII., který je všechny nechal rozpustit.

Na Glastonbury měl ovšem obzvláště spadeno, zdejšího opata jeho muži pověsili a rozčtvrtili.

Spiritistické bádání v místě glastonburského opatství prováděl na začátku 20. století britský architekt Frederick Bligh Bond. Bond věřil, že co zůstává po smrti člověka, to přetrvá věčně. Proto doufal, že by mohl kontaktovat glastonburské zesnulé mnichy.

To se mu pomocí automatického psaní údajně podařilo. Archeologové byli šokováni, když jim Bond sdělil zcela přesné informace o kapli nacházející se pod opatstvím, o níž do té doby vůbec nic netušili.

Že by v Glastonbury skutečně fungovaly energie, vymykající se běžnému lidskému chápání?

Tajemná i jiná lákadla okolí

V roce 1934 tvrdila britská spisovatelka a okultistka Katharine Maltwood, že měla ve snu zjevení, díky němuž seznala, že se v krajině kolem Glastonbury nacházejí symboly zvěrokruhu a že celý prostor byl kdysi posvátným Chrámem hvězd, vybudovaným Sumeřany kolem roku 2700 let př.

n. l. To se snažila dokázat pomocí map a leteckých snímků, ale její teorie je mezi historiky dodnes vnímána přinejlepším jako silně kontroverzní.

K potvrzeným agrosymbolům tu naopak patří kruhy v obilí a další neobvyklé jevy.

Ty se sice vyskytují i v dalších anglických hrabstvích, k těm v Glastonbury se však hlásí i jeden velmi známý svědek – roku 1968 tu pozoroval údajné UFO sám Mick Jagger, zpěvák nesmrtelných Rolling Stones.

A aby záhadných jevů nebylo málo, v roce 2000 tu jistý Colin Perks údajně zažil neobvyklou noční návštěvu. Dle jeho slov šlo o oživlého chrliče, monstrum běžně shlížející ze střech gotických katedrál. Stalo se tak v době, kdy v oblasti pátral po stopách krále Artuše…

Na závěr se vraťme zpátky na zem. I když, ne tak docela, necháme se totiž unášet na vlnách hudby. Festival Glastonbury je největším světovým hudebním festivalem. Trvá pět dní a každoročně ho navštíví kolem 200 000 lidí.

Patří k nejdůležitějším muzikantským akcím, na jeho pódiích se během let prostřídali např. Led Zeppelin, Paul McCartney, U2, David Bowie a další.

Glastonbury má zkrátka něco pro každého. Ať už se sem vypravíte za historií, legendami z dávných časů, světem tajemna či hudbou, nespokojení rozhodně neodejdete.

Foto: PX FUEL

Foto:
Štítky:
Lokalita:
Související články
Pokud jste o Dačicích dosud neslyšeli, možná je to proto, že prostě nesladíte. Tak či tak toto město, které je kolébkou kostkového cukru, toho nabízí skutečně spoustu a může být skvělým cílem celodenního výletu. Návštěvníka zaujme v první řadě úctyhodná historie tohoto sídla ležícího v okrese Jindřichův Hradec. První zmínky o Dačicích pocházejí totiž už ze 12. století. Časem se město stalo význa
O Praze se říká, že je stověžatá. Ve skutečnosti však má věží ne sto, ale rovnou přes pět set, to jí však na půvabu nic neubírá. Návštěvníky Prahy fascinuje různorodostí domů v pražských ulicích a pro řadu zahraničních turistů je ztělesněním ideálního města, především pro malebné historické centrum. Během více než tisíciletého vývoje vznikly skvělé stavby, z nichž mnohé dnes patří k vrcholným dí
Před sto lety, na Velikonoční neděli roku 1925, byla podle dobových zpráv „odevzdána veřejnosti" jeskyně Balcarka v Moravském krasu. Tehdejší Akciová společnost Moravský kras, která si bohatě zdobenou jeskyni v Ostrově u Macochy vzala do správy, ji zpřístupnila už rok po objevu. Místní rolník a lidovecký poslanec Národního shromáždění Josef Šamalík nejprve 16. června 1923 objevil samostatnou du
Pohled vzhůru po Václavském náměstí najdeme na tisících fotografií, pohlednic i filmových záběrů. Monumentální budova Národního muzea shlíží na rušné prostranství pod sebou už více než sto třicet let a město si bez ní už dávno vůbec nedokážeme představit. Národní muzeum jako instituci měli Češi daleko dřív než budovu, kterou pod tímto jménem známe a která je jedním ze symbolů Prahy. Muzejní ústav
Jizerské hory skrývají mnoho ojedinělých přírodních zákoutí, ale atmosféra, která na návštěvníka dýchne na rašeliništi Na Čihadle, je neopakovatelná. Tady můžeme hledat ducha hor v každé roční době. Rašeliniště jsou důležitou součástí ekosystému v přírodě a Jizerské hory se mohou pochlubit pěknou řádkou takových míst. Mezi nejznámější patří lokalita Na Čihadle v horském sedle na úpatí Sněžných vě
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pláž Dumas: Starodávné pohřebiště, kde mizí turisté
enigmaplus.cz
Pláž Dumas: Starodávné pohřebiště, kde mizí turisté
Tmavá písčitá pláž Dumas se nachází ve státě Gujarat 21 km od města Surat v jižní části Indie. V minulosti na této pláži hinduisté spalovali těla mrtvých. Kremace dle jejich víry umožní duši snáze op
Zdraví začíná uvnitř, dopřejte si očistu
nejsemsama.cz
Zdraví začíná uvnitř, dopřejte si očistu
Když trávicí soustava nefunguje správně, má to vliv i na hmotnost. Pokud byste rádi pár kilo shodili, zahajte teď na jaře očistu těla. Máte problémy se zácpou, plynatostí, průjmy, nebo i depresemi? Příčinu hledejte ve střevech. Nejenže se v nich nachází drtivá většina naší imunity, ale zanesená střeva mají vliv i na váhu a náladu. Od čeho ruce pryč?
Doplatila jsem na svou naivitu
skutecnepribehy.cz
Doplatila jsem na svou naivitu
Byla jsem po rozvodu, sama a nic mě netěšilo. Když přišla má kamarádka s nápadem na společné podnikání, znova mě to nakoplo. A to byla chyba. Radku jsem potkala v pro mne těžké době. Přestěhovala jsem se do nového města a změnila jsem práci. Chtěla jsem opustit starý život, ve kterém bylo hrozné manželství a domácí násilí. Nechala jsem
Okrasa i lék: Odkud pochází nádherný šeřík?
epochaplus.cz
Okrasa i lék: Odkud pochází nádherný šeřík?
Květy šeříku připomínají malé voňavé hvězdičky, které na jaře rozjasňují zahrady a parky. Tento půvabný keř však skrývá mnohem více, než jen krásu a vůni – jeho příběh sahá do dob osmanských sultánů, šeříková esence se využívá v parfémech a některé druhy mají také léčivé účinky. Inspiruje i umělce! Je krásný a jeho opojná vůně
Starověké Benátky ležely v deltě Nilu
historyplus.cz
Starověké Benátky ležely v deltě Nilu
Křivolakými vodními kanály se prodírají malé loďky. Míjejí vznosné budovy, proplouvají pod mosty, až dosednou k molu. Scéna se neodehrává v Benátkách, jak by se mohlo zdát, ale v Herakleionu. Ten si vyslouží řadu přezdívek. Kromě starověkých Benátek se mu říká antický Hongkong nebo egyptská Atlantida…   Stejně jako v případě Tróji i u egyptského
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
panidomu.cz
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
Bojíte se mikrovlnky? Pro jedny je to nepostradatelný domácí spotřebič, pro druhé riziko pro zdraví. Přitom technicky vzato používá stejný zdroj pro svoje fungování jako rádia, televizory, mobilní telefony, přístroje GPS nebo třeba hřejivé infralampy a dotaženo do detailů i náš zrak – elektromagnetické vlny delšího rozsahu. Elektromagnetické záření může být skutečně nebezpečné, ale až
Srdeční selhání vyřeší titanové srdce
21stoleti.cz
Srdeční selhání vyřeší titanové srdce
Mnoho lidí se potýká s kardiovaskulárními problémy, přičemž u některých dochází k selhání srdce. Orgánů vhodných k transplantaci není dostatek, nadějí pro čekatele na nové srdce se tak může stát titan
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Čvančarová přiznala, že je nešťastná?
nasehvezdy.cz
Čvančarová přiznala, že je nešťastná?
Patří mezi atraktivní ženy a o její pozornost by stála spousta mužů. A možná, že brzy dostanou příležitost! Herečka Jitka Čvančarová (47) totiž jasně naznačuje, že její manželství s tanečníkem Petrem
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz