Domů     Historická Třebíč: Procházka živou učebnicí dějepisu
Historická Třebíč: Procházka živou učebnicí dějepisu

Pro nalezení první zmínky o Třebíči bychom historické spisy museli prolistovat hodně hluboko. Zastavili bychom se až u roku 1101, kdy moravská knížata Oldřich a Litold na tomto místě založila benediktinský klášter. A ta historie je tu vidět na každém kroku.

Hned od založení kláštera přibývaly stavby, například bazilika svatého Prokopa, a v roce 1335 konečně přišlo panovnické povolení opevnit sídlo hradbami.

Třebíč tak měla dostatek času zaplnit prostor mezi nimi výjimečnými stavbami, které můžeme obdivovat i dnes, po mnoha staletích.

Jak se z baziliky stane konírna

Procházku historickým centrem Třebíče nemůžeme zahájit jinde než u baziliky sv. Prokopa na levém břehu řeky Jihlavy. Na jednom místě tu totiž najdeme hned několik významných památek najednou.

Klášterní kostel, původně zasvěcený Panně Marii, vznikl už v polovině 13. století, ale ani on není první církevní stavbou na svém místě. Ještě předtím tu už v roce 1104 stála kaple svatého Benedikta.

Kostel zažil nejtěžší časy v roce 1468, kdy byl těžce poškozen při obléhání města vojsky uherského krále Matyáše Korvína, a po dvě následující století nesloužil svému účelu, ale stal se obilnou sýpkou či konírnou.

Až v první polovině 18. století byly ruiny přestavěny a vznikla bazilika sv. Prokopa. Chrám unikátně spojuje prvky románského a gotického stylu a mezi jeho nejcennější chlouby patří nástěnné malby v opatské kapli nebo krypta, podpíraná padesáti sloupy.

Vojevůdce vystřeluje šípy

Osudy baziliky jsou propojeny s dějinami zdejšího benediktinského kláštera. Ty se píší od roku 1101 a v průběhu dalších staletí se stal střediskem vzdělanosti kraje.

Za opata Trojana v polovině 15. století se klášter proměnil v pevnost obehnanou pásem hradeb s baštami a obrannými věžemi.

Během obléhání Třebíče se sem uchýlil i velitel českého vojska Viktorín z Poděbrad, syn krále Jiřího z Poděbrad, a z obklíčení uděloval rozkazy svým jednotkám pomocí zpráv na vystřelovaných šípech.

Nakonec se mu podařilo obklíčení prolomit a uprchnout, klášter byl ale nakonec dobyt a v roce 1468 vypálen. Posléze byl přestavěn na renesanční zámek.

Výhled s vůní bylinek

Pokud v současnosti zámek navštívíme, můžeme si prohlédnout hned několik expozic. Ta mineralogická představuje jedinečné sbírky zdejšího muzea, speciální stálá výstava zase dokumentuje historii kláštera.

Další prostory zámku jsou pak věnovány slavným osobnostem regionu, historii obce či rozvoji řemesel. A nezapomíná se ani na přínos rodu Valdštejnů, který se o rozvoj zámku zasloužil.

Koneckonců třeba i hlavní zámecký sál s mramorovou podlahou z konce 17. století vznikl díky Rudolfu Františkovi z Valdštejna.

Dozvíme se i o posledním ze zdejších Valdštejnů, hraběti Emanuelovi Waldstein-Wartenbergovi, jehož o rodový majetek v roce 1945 připravila konfiskace.

Muzeum, sídlící v zámku, připravuje i krátkodobé výstavy, a tak se třeba až do 1. července můžeme v zámecké konírně seznámit s historií skautingu.

Galerie Tympanon ve východním křídle se zase ode 24. května do 1. září stane domovem tradiční umělecké výstavy Open Performance.

Při prohlídce areálu bychom neměli vynechat ani podzemní prostory bývalé zámecké ledovny, projít se zámeckým příkopem a užít si vůni bylinkové zahrádky s výhledem na historické centrum.

Více než sto unikátních staveb

Tam si hned můžeme vybrat další cíl procházky Třebíčí. Pokud se rozhodneme ještě setrvat na levém břehu řeky, vydáme se na procházku židovskou čtvrtí, jednou z nejzachovalejších v Evropě.

Největší rozmach zaznamenala v polovině 17. století, v roce 1723 se ale proměnila v ghetto, když majitel panství Jan Josef z Valdštejna nařídil stěhování obyvatel a výměny domů tak, aby křesťané byli od židů odděleni.

Zdejší židovská čtvrť je jako jediný doklad židovské kultury mimo území Izraele zapsána do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Symbolem čtvrti je Zadní synagoga, postavená kolem roku 1669 a pyšnící se překrásnou výmalbou interiéru.

Při její prohlídce si o židovské čtvrti můžeme učinit přesnější představu, protože je tu nainstalován její model, ukazující ji tak, jak vypadala v roce 1850. Hned vedle synagogy pak stojí zajímavý Dům Seligmana Bauera, proměněný v jedinečnou expozici bydlení židovské rodiny v meziválečném období.

Procházka čtvrtí ale může trvat mnohem déle. Dnes má židovská čtvrť více než sto dochovaných staveb, mezi něž patří například dvě synagogy, obecní dům, dům rabína, chudobinec, nemocnice nebo škola, a neméně zajímavý je třebíčský židovský hřbitov.

Marná snaha dobyvatelů

Když se pak vydáme přes řeku, stane se naším orientačním bodem Městská věž, 75 metrů vysoká dominanta historického jádra.

Původně tvořila součást městského opevnění a je vybudována opravdu bytelně, protože při dobytí města v roce 1468 se uherským vojákům při veškeré snaze nepodařilo podkopat její základy a dosáhnout jejího zřícení.

Součástí věže jsou hodiny, a přesný čas určitě zjistí i ti, kteří neoplývají ostřížím zrakem. Hodiny totiž mají největší ciferníky v republice. Věž je od roku 1997 přístupná veřejnosti.

Přivede nás na ni 162 schodů a můžeme si tak užít výhled na město z ochozu ve výšce 35 metrů. Ve zvonici jsou umístěny památné zvony a nad ní býval byt hlásného, který troubením ohlašoval přesný čas.

Větrník už se zase točí

V západní části města nás určitě zaujme další z unikátních třebíčských staveb.

Větrný mlýn, zvaný Větrník, tu ve čtvrti Stařečka nechali vystavět koželužští průmyslníci František a Karel Budischowští v roce 1836, aby mlel smrkovou a borovou kůru používanou pak k čistění kůží.

Kruhová třípatrová stavba o průměru 7,5 metru se pak na počátku 20. století proměnila v nouzové byty pro chudé, kam se vměstnaly i tři rodiny.

V 70. letech minulého století se nevyužívaný Větrník marně pokoušel získat malíř Cyril Bouda, od roku 2020 je mlýn zrekonstruovaný a dnes je v interiéru expozice.

Ve sklepě se představuje historie koželužství, tradičního třebíčského řemesla, v dalších patrech se dozvíme o mletí kůry na takzvané tříslo či o životě ve mlýně. Jen původní nedochované historické mlecí zařízení už neuvidíme. O pohon lopatek se tak stará elektromotor.

Foto: Shutterstock
Štítky:
Související články
Když se otevřou brány památek, začne se psát nová kapitola. Hrady, zámky, kostely i zapomenuté zříceniny vítají návštěvníky a znovu vyprávějí své příběhy. Vysočina zve k objevování míst, kde minulost mluví k přítomnosti a kde se mezi zdmi z kamene a legend odehrává nezapomenutelný zážitek. Objevte hrady, zámky a místa, která nespí – jen čekala, až je někdo znovu uslyší. Příběhy, které nezap
Po staletí se lidé v určený čas vydávají na cesty, aby vyjádřili svou víru, modlili se či prosili Boha o odpuštění. Čekají na ně posvátná poutní místa, na nichž stojí slavné kaple, kláštery nebo kostely. Tak jako na Chlumu Svaté Maří na Sokolovsku. Bylo nebylo, kdysi dávno putoval krajem řeznický tovaryš. Únava ho zmohla tak, že na úpatí kopce Chlumu usnul. Když se probudil, našel vedle sebe v lí
Navštívit vesničku Štěpánovice jen kousek severně od Klatov možná každého při výletu na Šumavu nenapadne. V okolí ale najdeme spoustu zajímavých turistických cílů a přímo v obci stojí stavba, která si pozornost určitě zaslouží. A kromě té pozornosti možná i zvláštní cenu za nezdolnost. Pánové ze Štěpánovic si tvrz postavili v polovině 14. století a z dobových pramenů víme, že měla v přízemí dva p
Třebíč, město na Vysočině, je jedním z nejvýznamnějších historických a kulturních pokladů České republiky. Díky své jedinečné architektuře, která spojuje románské, gotické i barokní prvky, a především díky své židovské čtvrti, která je jednou z nejlépe dochovaných v Evropě, byla Třebíč zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Město, které spojuje stopy dávné minulosti s živým současným děním
Jakmile vstoupíte dovnitř, něco se změní. Z ruchu jedné z nejrušnějších pražských ulic – Karlovy – se rázem přenesete do úplně jiného světa. Do světa ticha, starých časů, vůně dřeva a zašlého luxusu. Do míst, která jako by se v čase zastavila. Palác Colloredo-Mansfeld vás přivítá tak tiše a přirozeně, že nebudete mít pocit, že jste právě vkročili do galerie nebo historické památky. Spíš jako byste
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Grilovaná zelenina
nejsemsama.cz
Grilovaná zelenina
Grilovat můžete podle libosti téměř jakoukoli zeleninu: kukuřici, lilek, cuketu, zelený chřest… Potřebujete: ✿ 1 lilek ✿ 1 cuketu ✿ 1 červenou papriku ✿ 1 žlutou papriku ✿ 1 oranžovou papriku ✿ 1 mrkev ✿ 1 červenou cibuli ✿ olivový olej ✿ lžičku citronové šťávy ✿ středomořské koření ✿ čerstvé bylinky 1. Lilek nakrájejte na
Polytechnické vzdělávání: Cesta k praktickým dovednostem i soft skills
epochalnisvet.cz
Polytechnické vzdělávání: Cesta k praktickým dovednostem i soft skills
Polytechnické vzdělávání propojuje technické, praktické i tvořivé dovednosti. V dnešní době je důležité porozumět moderním technologiím, jelikož jsou stále běžnější součástí každodenního života. Komplexní řešení nabízí výuka robotiky. Začátek v útlém věku Robotika pro děti může být relativně jednoduchá – zaujme, zabaví a naučí přitom cenné dovednosti. Spojuje hru a učení, děti jsou aktivní, musí zapojit logické
Týral Karel Havlíček Borovský své přátele?
historyplus.cz
Týral Karel Havlíček Borovský své přátele?
„Proč jsi přestal psát?“ ptá se vyčítavě mladý Havlíček přítele Jirgla. „Bolí mě ruka,“ zasténá dotázaný a promne si namožené zápěstí. Nato Havlíček pouze obrátí oči v sloup. Snad aspoň druhý kamarád dělá, co má nakázáno. Havlíček ví, že s lajdačením by to daleko nedotáhli, a chce z nich přece vychovat řádné vlastence.   Legenda
Dokonalá proměna belgického statku
rezidenceonline.cz
Dokonalá proměna belgického statku
Bydlení pro úspěšného mladého podnikatele v zemědělství má punc komfortu a domácké pohody. Příjemná atmosféra vyzařuje především z vysoce kvalitních přírodních materiálů, použitých k realizaci. Vášnivě zaujatá ukrajinská návrhářka Mila Podiablonska si poměrně rycpodlahovéhle vybudovala pevnou pozici nejen na domácím, ale také na mezinárodním trhu. Patří k designérům, jež bohatí klienti vyhledávají kvůli jejich neochvějnému
Kouřová hora Boreč: Místo, kde prý kněžna Libuše rozmlouvala s bohy!
enigmaplus.cz
Kouřová hora Boreč: Místo, kde prý kněžna Libuše rozmlouvala s bohy!
V létě je to nenápadný vrch nedaleko Lovosic, v zimě je zde však možno pozorovat zajímavý geologický jev, který se zasloužil o to, že se vrchu Boreč říká „kouřová hora“. Podle legendy zaujal i myticko
Manželství Benešové a Matonohy už funguje jenom na papíře?
nasehvezdy.cz
Manželství Benešové a Matonohy už funguje jenom na papíře?
Krásná blondýnka ze seriálu ZOO Nové začátky a její manžel, herec Tomáš Matonoha (54), mají podle některých lidí už v podstatě oddělené domácnosti. Nějakou dobu se spekulovalo o jejich rozvodu, zl
Tisíce let ve společné posteli: Jak si štěnice zamilovala člověka a nikdy ho neopustila
21stoleti.cz
Tisíce let ve společné posteli: Jak si štěnice zamilovala člověka a nikdy ho neopustila
Je to vztah starý čtvrt milionu let. A přestože je jednostranný, je stále pevný. Štěnice domácí (Cimex lectularius), drobný parazit, který leckomu po nocích pije krev, je s lidmi už tak dlouho, že se
Opečený sendvič s křupavou slaninou
tisicereceptu.cz
Opečený sendvič s křupavou slaninou
Slanina vás posílí na každé túře. Nejlépe chutná s čerstvým opečeným chlebem nebo bílým toustovým chlebem. Suroviny 20 dkg anglické slaniny 2 velká rajčata hrst čerstvé rukoly 1 lžíce másla
Muzikant nebyl podle představ mých rodičů
skutecnepribehy.cz
Muzikant nebyl podle představ mých rodičů
Babička plakala, máma byla zoufalá a táta si otevřel lahev, když jsem je seznámila s Romanem. Byl to výstředně oblečený hudebník. Měla jsem potíže s rodiči, kteří stále nějak nemohli uvěřit, že mému nápadníkovi buší pod drsnou skořápkou srdce hodného a laskavého člověka. Babička z něj málem dostala šok. Předtím mi pořád říkali: „Holka nešťastná, tak už si rychle najdi
Zvířecí říše a kulturní odkaz: Pozoruhodné příběhy z biologie, literatury a hudby
epochaplus.cz
Zvířecí říše a kulturní odkaz: Pozoruhodné příběhy z biologie, literatury a hudby
Ponořte se do fascinujícího světa, kde se setkávají neuvěřitelné zvyklosti živočichů, hluboké lidské příběhy vryté do umění a oslavy hudebních velikánů. Od prastarých tajemství páření termitů, které odhalila věda, přes jedinečnou možnost pozorovat hyeny v Zoo Dvůr Králové, až po dojímavé poesiomaty v Brně a připomínku českých hudebních géniů. Tento článek vás provede rozmanitostí života
Doplňte vitamin D
panidomu.cz
Doplňte vitamin D
Přezdívá se mu sluneční vitamin. Možná nejen díky jeho nejvýznamnějšímu zdroji. Déčko je totiž také hlavní pojistkou pro dobrou náladu. Většina světové populace má vitaminu D nedostatek. Bacily a viry tak mají velkou šanci tělo napadnout a skolit. Co je vitamin D Řadí se mezi vitaminy, ale je to vlastně v tucích rozpustný hormon seco-steroid
Další aukce Dorotheum nabídne zajímavé hodinky a doplňky
iluxus.cz
Další aukce Dorotheum nabídne zajímavé hodinky a doplňky
Milovníci mechanických hodinek a investičního potenciálu by si měli poznačit datum 26. června 2025. Právě tehdy proběhne ve vídeňském Paláci Dorotheum další aukce hodinek a doplňků, kterou pořádá jede
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz