Domů     Historickým vlakem po Česku
Historickým vlakem po Česku

Výlety vlakem patří ke klasice, kterou si většina z nás spojí s návraty do dětství, kdy jsme jezdívali na tábory a hráli v kupé na kytaru. Věděli jste, že i dnes můžete projet historickými vlaky pořádný kus republiky a ještě se u toho dobře pobavit?

1. Léto na Bechyňce

V Táboře se s vlaky každoročně koná kulturní akce zvaná Léto na Bechyňce (viz úvodní foto). Provázejí ji dvě roztomilé historické lokomotivy, kterým strojvedoucí něžně přezdívají Elinka a Bobinka.

Od června až do září se jimi můžete povozit po trase vedoucí z Tábora do Bechyně. Celý festival provází v jednotlivých stanicích bohatý program – například koncerty, pouť nebo interaktivní výstava o železnici pro děti.

A podle pořadatelů vás možná čeká dokonce nějaké překvapení! Jednosměrná jízdenka pro dospělého stojí 180 korun, pro dítě 80 korun.

2. Pohádkovým expresem rovnou do říše fantazie

Kdo by neznal dětský festival Jičín, město pohádky? A právě s ním souvisí následující výlet vlakem. Z Prahy vyjíždí Pohádkový expres, který vás sveze přímo na festival. Po dobu jízdy čeká na děti mnoho zábavy a jistě nadchne i samotný program v Jičíně.

Ať již to budou koncerty, soutěže nebo třeba divadelní představení přímo na náměstí. Mladší určitě potěší, že potkají naživo některé pohádkové postavičky. A pokud byste si výlet náhodou chtěli protáhnout, můžete dojet až do Turnova.

Dětská železnice v Hradci Králové
Dětská železnice v Hradci Králové

3. Železniční muzeum pro fajnšmekry

Hradec Králové se může pyšnit velmi zajímavým muzeem železnice. To patří Českým drahám a je zcela unikátní.

Pokochat se zde můžete například prohlídkou železniční dopravní kanceláře z doby Rakouska-Uherska, uvidíte staré telegrafy, stroje pro těsnopis a spoustu dalších přístrojů, které byly nebo jsou na dráze potřeba.

Velkou většinu z nich si budete moct dokonce sami vyzkoušet, a pokud si nebudete vědět rady, ochotní průvodci vám rádi poradí, k čemu jednotlivá zařízení slouží. Abyste si výlet jaksepatří užili, doporučujeme dopravit se do Hradce Králové rovněž vlakem.

4. Řepařská drážka a parní lokomotiva

Na kolínském předměstí Sendražice naleznete velmi zajímavou turistickou atrakci. Vede zde totiž historická trať, která původně sloužila ke svozu řepy do nedalekého cukrovaru.

Celá stanice je postavena v dobovém stylu, nechybějí secesní lampy nebo staré dřevěné závory. Uvnitř se nachází maličké muzeum železnice. To však není to nejzajímavější, protože trať si můžete vyzkoušet i naživo.

Vláček je tažený parní lokomotivou, která po necelých čtyřech kilometrech zastaví v zastávce Mlýnek, kde se můžete najíst v restauraci, postavené ve vigvamu. Poté se můžete vlakem vydat zase zpátky.

V budoucnu se plánuje, že mezi Kolínem a Sendražicemi bude turisty vozit drezína. Zatím se tam musejí vydat pěšky či hromadnou dopravou.

6. Jindřichohradecká úzkokolejka

Každé léto v Jindřichově Hradci pravidelně vyráží několik parních vlaků. Mají tam totiž poslední funkční úzkorozchodnou železnici v Česku. Pokud tedy chcete zažít něco netradičního, je to pravý tip na výlet pro vás.

Úzkokolejky tu jezdí již od roku 1897 po dvou tratích, do Nové Bystřice a Obrataně. Obě trati měří několik desítek kilometrů a malá romantická nádražíčka na nich jsou schovaná v lese a vedou od nich turistické stesky a cyklotrasy. Na některých nádražích se dokonce můžete ubytovat!

Foto:
Štítky:
Lokalita:
Související články
Toužíte po skutečné vánoční atmosféře? Vydejte se do Německa, kde mají adventní trhy dlouhou tradici a patří k těm nejpůvabnějším v Evropě. Ty nejbližší českým hranicím najdete v Drážďanech – začínají 26. 11. 2025 a potrvají do 24. 12. 2025. A stojí za to je zažít na vlastní kůži. S norimberským Christkindlesmarktem se drážďanské vánoční trhy každoročně přetahují o pozici nejnavštěvovanějších t
Zatímco Kladruby nad Labem se specializují na chov starokladrubských běloušů, ve Slatiňanech najdeme krásné vraníky stejného plemene. V hipologickém muzeu v budově zámku se dozvíte více o chovu těchto koní, jsou tu vystaveny významné obrazy s koňskými motivy, sedla a postroje, některé exponáty připomínají využití koní ve vojenství, dopravě, honech či dostizích. [caption id="attachment_74515
Vše začíná vůní. Slad, chmel a letní vzduch se tu mísí s vůní lesa, čerstvě posekané trávy a poctivě opečeného masa. V Českém ráji a na Liberecku se léto nepočítá na dny, ale na doušky – a ty tady tečou proudem. Není to jen výlet, je to oslava chutí, tradice a poctivého řemesla, kterou ocení každý, kdo ví, že k dokonalému dni patří nejen výhled, ale i výčep. Měšťanský pivovar Turnov přesně ví,
Chcete poznat jižní Čechy trochu jinak? Objevte jejich kouzlo z výšky! Rozhledny, vyhlídky i stezky v korunách stromů vám nabídnou dechberoucí pohledy na řeky, lesy, města i Alpy v dálce. Ptačí pozorovatelna Vrbenské rybníky Začněte třeba na Stezce korunami stromů Lipno, kde se projdete ve výšce 40 metrů s výhledy na šu
Léto na Vysočině voní po borovicích, opalovacím krému a studené malinovce. Ať už se vidíte spíš s nohama v rybníce nebo v proudu skluzavky, Vysočina nabízí obojí. Není to totiž jen kraj kopců a lesů, ale i vody – čisté, přírodní, zábavné i relaxační. Připravili jsme pro vás výběr těch nejlepších míst, kde se v létě zchladit, vykoupat nebo prostě jen lenošit u hladiny. Plavky s sebou! Nejlepší p
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kräm Bistro & Wine: Malý gastronomický zázrak v srdci Klatov
iluxus.cz
Kräm Bistro & Wine: Malý gastronomický zázrak v srdci Klatov
Kräm Bistro & Wine v Klatovech je přesně ten typ podniku, který vám připomene, proč má smysl cestovat i mimo velká města. V kulisách poklidného města v Plzeňském kraji, kde se život odehrává v kli
Proměna magie ve vědu: Když se okultisté usadili u Rudolfa II.
enigmaplus.cz
Proměna magie ve vědu: Když se okultisté usadili u Rudolfa II.
Praha žije tajemstvím. Jakmile projdete Hradčany, vstoupíte do světa císaře Rudolfa II., kde se magie, alchymie a věda prolínají jako dým z kadidla. Rudolf II. mění svůj dvůr v magnet na nejpodivuhodn
Sklo jako působivý architektonický materiál
rezidenceonline.cz
Sklo jako působivý architektonický materiál
Velkoplošné prvky ze živého transparentního materiálu stavbu osvěžují, propouštějí do jejího nitra spoustu světla, a tím zlepšují kvalitu vnitřního prostředí. Navíc významně ovlivňují vzhled budovy. Tak jako dřevo a kámen v konstrukčních řešeních zdařile zastupuje ocel, výplně z cihelného či jiného zdiva zase velmi působivě nahrazuje sklo. Jeho vizuálního benefitu v podobě zrcadlení oblohy i
Rosalind Franklinová: Vědkyně, jejíž práce změnila biologii, ale uznání přišlo pozdě
epochaplus.cz
Rosalind Franklinová: Vědkyně, jejíž práce změnila biologii, ale uznání přišlo pozdě
Objev struktury DNA patří k největším průlomům moderní vědy. Jména Jamese Watsona, Francise Cricka a Maurice Wilkinse jsou s ním neodmyslitelně spjata a v roce 1962 byla oceněna Nobelovou cenou. V pozadí tohoto úspěchu však stála i práce britské vědkyně Rosalind Franklinové, jejíž přínos byl dlouho nedoceňovaný. Její příběh ukazuje nejen složitost vědecké spolupráce, ale
Grilované tousty s broskví
tisicereceptu.cz
Grilované tousty s broskví
Dokonalá svačina, snídaně, ale i večeře! Suroviny 100 ml olivového oleje 3 lžičky dijonské hořčice s medem 6 plátků chleba 3 koule mozzarelly 50 g prosciutta 3 broskve sůl čerstvá bazalka
3 čeští ponorkáři: Podmořští kavalíři, hrdinové a falešně obvinění piráti
historyplus.cz
3 čeští ponorkáři: Podmořští kavalíři, hrdinové a falešně obvinění piráti
Vodní hladinu Jaderského moře rozráží trup rakousko-uherské ponorky a za ní se vleče člun plný nepřátelských námořníků. Komicky vypadající výjev má na svědomí velitel ponorky původem z Čech. Poté, co Rudolf Singule nepřátelskou loď potopil, bezpečně odvleče její trosečníky k pobřeží. V porovnání s německými „žraloky“ jde o velkorysost v první světové válce zcela nevídanou!
Mejdany za zády manželky Pechláta
nasehvezdy.cz
Mejdany za zády manželky Pechláta
Herec ze seriálu Zločin na dobré cestě Martin Pechlát (51) se nezdá! Vedle své manželky Andrey Švehlíkové (50), nejmladší dcery Aloise Švehlíka (†85), působí jako neviňátko. Nyní se ale rozpovídal a
Koktejl Žlutá mimosa
nejsemsama.cz
Koktejl Žlutá mimosa
Půlnoční přípitek se bez šumivých bublinek obejde jen málokde. A co si ze sektu letos připravit svěží a lahodný koktejl? Ingredience: ● 10 cl sektu demi ● 10 cl pomerančového džusu ● 0,5 cl pomerančového likéru nebo vodky ● 1 plátek pomeranče Postup: Do vyšší skleničky nalijte sekt, který dolijte stejným množstvím dobře vychlazeného pomerančového džusu. Teprve poté na hladinu lehce nalijte pomerančový likér nebo vodku
Gymnastika pro obličej
panidomu.cz
Gymnastika pro obličej
Povadlost rysů? Pravidelným cvičením můžete obličejovým svalům vracet předchozí pevnost. Nestačí pečovat jen o pokožku, na stárnutí se stejně výrazně podílí také ochabování obličejových svalů. Proti tomu se dá ale bojovat – a to cvičením stejně jako u kterýchkoli jiných svalů těla. Co můžete čekat od jejich procvičování? Přinese dvojí užitek: Svaly se zpevní a
Elektřina pro sedm. Takhle má vypadat velké rodinné SUV budoucnosti
21stoleti.cz
Elektřina pro sedm. Takhle má vypadat velké rodinné SUV budoucnosti
První čistě elektrický Peugeot E-5008 přichází v nejsilnější verzi Dual Motor a míří přímo na zákazníky, kteří chtějí prostor, výkon i poctivou techniku. Staví na nové generaci platformy koncernu Stel
Unikátní minaret: Vystoupat na jeho vrchol chce odvahu
epochalnisvet.cz
Unikátní minaret: Vystoupat na jeho vrchol chce odvahu
Za vlády Abbásovců zažívá islámský svět svůj zlatý věk. Chalífa al-Mutawakkil je nejen zbožný a tolerantní vůči jiným náboženstvím, ale podporuje také umění, vzdělanost, a hlavně architekturu.   Ačkoli se hlavní metropolí dynastie Abbásovců, odvozující svůj původ od Mohamedova strýce al-Abbáse (566–653), stává Bagdád (dnes v Iráku), chalífa al-Mutawakkil (822–861) věnuje svou pozornost městu Sámarrá,
Bludný kámen mě začaroval
skutecnepribehy.cz
Bludný kámen mě začaroval
Nikdy jsem nepochopila, jak se to mohlo stát! Tu cestu znám dokonale, mohla bych jí projít v temné noci se zavřenýma očima. Přesto jsem zabloudila. Stalo se to za listopadového novoluní, které prý přeje zlým silám. Je pravdou, že jsem se před tím pohádala s jednou ženskou u nás na vesnici. Byla to taková nevrlá starousedlice,
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz