Hornopolické zázraky: Lákají věřící i po letech!
Hornopolické zázraky: Lákají věřící i po letech!

Obec Horní Police nedaleko České Lípy patří k místům, která proslula zázraky. K tamnímu kostelu se vážou dokonce desítky případů zázračného uzdravení, které má mít na svědomí sama Panna Maria. Vítejte na místě, kde máte nebe doslova na dosah…

V jednom domku v hornickém městě Krupky (asi 5 km severně od Teplic) panuje ticho a smutek. Osmadvacetiletá Alžběta Bretschnerová onemocněla a nyní leží na lůžku, kde jí okolí odpočítává poslední chvíle.

Po čtyři dny se nemůže téměř hnout a nedokáže promluvit. Až pátého dne přichází částečně k sobě, nedokáže však nadále hýbat rukama ani nohama. Téměř se vzdává naděje. V modlitbách se obrací k Panně Marii Hornopolické a prosí své přátele, aby ji na trakaři odvezli do tamního kostela.

A tak se skutečně stane. Dne 4. července vykonává Alžběta svatou zpověď a účastní se svatého přijímání. Vkleče před oltářem prosí ze všech sil Pannu Marii za uzdravení a k úžasu všech po nějaké době skutečně vstává a sama dokáže odejít z kostela.

O pár dní později se dokonce vlastními silami dostává domů do Krupky. Zpráva o zázraku se nese do širého okolí a ještě podpoří pověst Horní Police jako místa, kde Panna Maria slyší na prosby nemocných.

Připlula po vodě?

Dle staré legendy vše začíná v roce 1523, kdy po řece Ploučnici připlula do Horní Police soška Panny Marie. Místní uvěřili, že jde o zázračný předmět, který dokáže uzdravovat nemocné, a základ pro poutní místo byl na světě.

Historik Ladislav Smejkal upozorňuje, že skutečnost byla možná mnohem prostší. „Má se za to, že socha se tam dostala, když v České Lípě probíhaly nepokoje mezi protestanty a katolíky. Někdo jí pravděpodobně sochu vzal a vhodil do řeky,“ řekl. Ať už se to odehrává jakkoliv, soška je uložena do kostela, který ve vsi stál už od roku 1226, a v místě nálezu – vedle starého mostu poblíž náměstí – je později postaveno sousoší čtyř světců a Panny Marie.

Od 16. století se kostel v Horní Polici stává útočištěm pro ty, kteří se dostali do neřešitelné situace. Skutečně má toto místo v současnosti na kontě už přes 160 zázraků?

Pouta se odemkla

Především 17. století je pro zdejší lid těžkým obdobím. Krajem se prohánějí švédská vojska, všeho je nedostatek a k Panně Marii Hornopolické se obrací stále více lidí prosících o uzdravení nebo o pomoc v nouzi.

To je i případ občana Matěje Hosera z obce Zákupy (asi 25 km východně od Horní Police), který byl během války zajat a v Úštěku připoután řetězem ke kůlu. Po hlubokých modlitbách k Panně Marii Hornopolické se mu podařilo utéct a před vstupem do kostela v Horní Polici se prý okovy na jeho nohou dokonce samy od sebe rozevřely.

Poděkoval Panně Marii a na důkaz skutku jsou dodnes tyto řetězy uchovány na památku v křížové cestě,“ stojí na webových stránkách obce Horní Police. Známý je také případ jistého Ambrože Josefa Leyna, písaře ze Svádova. V roce 1685 trpí muž vysokými horečkami. Jednoho dne se ale dozvídá o zázračné sošce v Horní Polici a vydává se k ní. V kostele zapaluje svíce a prosí o uzdravení, ke kterému skutečně dochází.

Navrátila mu zrak?

Ačkoliv časem dochází k přestavbě původního gotického kostela, oblíbenost poutního místa přetrvává až dodnes. Zpráva o zázracích Panny Marie Hornopolické se šíří hlavně v 18. a 19. století, kdy na místo docházejí tisíce poutníků.

Soška prý uzdravuje lidi z nemocí, jako jsou neštovice, navrací zrak a sluch nebo hybnost ochrnutým. Jeden z posledních zaznamenaných případů hovoří o slepém muži, který přišel a prosil Pannu Marii za navrácení zraku.

To se prý skutečně stalo a muž za to Panně Marii slíbil, že jeho potomci budou sloužit Bohu. „Potom se rodina odstěhovala do Brazílie, kde se usídlila natrvalo. Tam se jeho syn oženil a stal se otcem chlapce.

V duchu slibu složeného před lety v hornopolickém kostele vystudoval vnuk uzdraveného slepce na faráře,“ uvedl bývalý starosta obce Lubomír Šulc. Dokládá i tento případ existenci nějaké vyšší síly?

FOTO: Shutterstock

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Hora Blaník: Spí v ní bájní rytíři?

Hora Blaník: Spí v ní bájní rytíři?

Spirituální Svatý Jan pod Skalou

Spirituální Svatý Jan pod Skalou

Štramberk: Moravský Betlém

Štramberk: Moravský Betlém

Pekelná skála v Chudenicích: Jaká skrývá tajemství?

Pekelná skála v Chudenicích: Jaká skrývá tajemství?

Tajemné znojemské podzemí

Tajemné znojemské podzemí

Krvavé pohřební orgie na Býčí skále: Pohani v Česku

Krvavé pohřební orgie na Býčí skále: Pohani v Česku

Nenechte si ujít další zajímavé články