Hornopolické zázraky: Lákají věřící i po letech!
Hornopolické zázraky: Lákají věřící i po letech!

Obec Horní Police nedaleko České Lípy patří k místům, která proslula zázraky. K tamnímu kostelu se vážou dokonce desítky případů zázračného uzdravení, které má mít na svědomí sama Panna Maria. Vítejte na místě, kde máte nebe doslova na dosah…

V jednom domku v hornickém městě Krupky (asi 5 km severně od Teplic) panuje ticho a smutek. Osmadvacetiletá Alžběta Bretschnerová onemocněla a nyní leží na lůžku, kde jí okolí odpočítává poslední chvíle.

Po čtyři dny se nemůže téměř hnout a nedokáže promluvit. Až pátého dne přichází částečně k sobě, nedokáže však nadále hýbat rukama ani nohama. Téměř se vzdává naděje. V modlitbách se obrací k Panně Marii Hornopolické a prosí své přátele, aby ji na trakaři odvezli do tamního kostela.

A tak se skutečně stane. Dne 4. července vykonává Alžběta svatou zpověď a účastní se svatého přijímání. Vkleče před oltářem prosí ze všech sil Pannu Marii za uzdravení a k úžasu všech po nějaké době skutečně vstává a sama dokáže odejít z kostela.

O pár dní později se dokonce vlastními silami dostává domů do Krupky. Zpráva o zázraku se nese do širého okolí a ještě podpoří pověst Horní Police jako místa, kde Panna Maria slyší na prosby nemocných.

Připlula po vodě?

Dle staré legendy vše začíná v roce 1523, kdy po řece Ploučnici připlula do Horní Police soška Panny Marie. Místní uvěřili, že jde o zázračný předmět, který dokáže uzdravovat nemocné, a základ pro poutní místo byl na světě.

Historik Ladislav Smejkal upozorňuje, že skutečnost byla možná mnohem prostší. „Má se za to, že socha se tam dostala, když v České Lípě probíhaly nepokoje mezi protestanty a katolíky. Někdo jí pravděpodobně sochu vzal a vhodil do řeky,“ řekl. Ať už se to odehrává jakkoliv, soška je uložena do kostela, který ve vsi stál už od roku 1226, a v místě nálezu – vedle starého mostu poblíž náměstí – je později postaveno sousoší čtyř světců a Panny Marie.

Od 16. století se kostel v Horní Polici stává útočištěm pro ty, kteří se dostali do neřešitelné situace. Skutečně má toto místo v současnosti na kontě už přes 160 zázraků?

Pouta se odemkla

Především 17. století je pro zdejší lid těžkým obdobím. Krajem se prohánějí švédská vojska, všeho je nedostatek a k Panně Marii Hornopolické se obrací stále více lidí prosících o uzdravení nebo o pomoc v nouzi.

To je i případ občana Matěje Hosera z obce Zákupy (asi 25 km východně od Horní Police), který byl během války zajat a v Úštěku připoután řetězem ke kůlu. Po hlubokých modlitbách k Panně Marii Hornopolické se mu podařilo utéct a před vstupem do kostela v Horní Polici se prý okovy na jeho nohou dokonce samy od sebe rozevřely.

Poděkoval Panně Marii a na důkaz skutku jsou dodnes tyto řetězy uchovány na památku v křížové cestě,“ stojí na webových stránkách obce Horní Police. Známý je také případ jistého Ambrože Josefa Leyna, písaře ze Svádova. V roce 1685 trpí muž vysokými horečkami. Jednoho dne se ale dozvídá o zázračné sošce v Horní Polici a vydává se k ní. V kostele zapaluje svíce a prosí o uzdravení, ke kterému skutečně dochází.

Navrátila mu zrak?

Ačkoliv časem dochází k přestavbě původního gotického kostela, oblíbenost poutního místa přetrvává až dodnes. Zpráva o zázracích Panny Marie Hornopolické se šíří hlavně v 18. a 19. století, kdy na místo docházejí tisíce poutníků.

Soška prý uzdravuje lidi z nemocí, jako jsou neštovice, navrací zrak a sluch nebo hybnost ochrnutým. Jeden z posledních zaznamenaných případů hovoří o slepém muži, který přišel a prosil Pannu Marii za navrácení zraku.

To se prý skutečně stalo a muž za to Panně Marii slíbil, že jeho potomci budou sloužit Bohu. „Potom se rodina odstěhovala do Brazílie, kde se usídlila natrvalo. Tam se jeho syn oženil a stal se otcem chlapce.

V duchu slibu složeného před lety v hornopolickém kostele vystudoval vnuk uzdraveného slepce na faráře,“ uvedl bývalý starosta obce Lubomír Šulc. Dokládá i tento případ existenci nějaké vyšší síly?

FOTO: Shutterstock

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Býčí skála: Ozývá se zde křik mrtvých?

Býčí skála: Ozývá se zde křik mrtvých?

Posvátná voda z celého světa

Posvátná voda z celého světa

Tajemný palác Knóssos: Skrývá se v něm Minotaurův labyrint?

Tajemný palác Knóssos: Skrývá se v něm Minotaurův labyrint?

Newgrange: Pravěkou mohylu rozsvěcí sluneční paprsek

Newgrange: Pravěkou mohylu rozsvěcí sluneční paprsek

Zdislavina studánka: Uzdravuje dodnes nemocné?

Zdislavina studánka: Uzdravuje dodnes nemocné?

Pramen sv. Františka z Pauly

Pramen sv. Františka z Pauly

Nenechte si ujít další zajímavé články

Byla záhada zkázy Hindenburgu konečně prolomena?
epochalnisvet.cz

Byla záhada zkázy Hindenburgu...

Slavný Hindenburg byl největším létajícím strojem všech...
Nová generace robustních chronografů Audemars Piguet
iluxus.cz

Nová generace robustních...

Švýcarský producent vysoké...
Východní filozofie podpořená uměním
rezidenceonline.cz

Východní filozofie podpořená...

Když vstoupíte do tohoto bytu o rozloze tři tisíce metrů...
Sázka na kamenné hroty: Překonaly evropské geny zamrzlý oceán?
epochaplus.cz

Sázka na kamenné hroty:...

Dřívější výzkumy dokázaly, že DNA...
Ocitla se mezi dvěma muži?
nasehvezdy.cz

Ocitla se mezi dvěma muži?

Nechala se svojí rolí...
Poletuje mezi dvěma osudovými muži!
nasehvezdy.cz

Poletuje mezi dvěma...

Na toho pravého si musela...
Rajčatová polévka s mozzarellou
tisicereceptu.cz

Rajčatová polévka s...

Suroviny na 2 porce 8 středních rajčat...
VŠCHT vstoupila do světa horolezců. Na světě je nový standard pro jištění i první akreditovaná laboratoř
21stoleti.cz

VŠCHT vstoupila do světa horolezců....

Technopark Kralupy Vysoké školy...
Zákeřné bradavice
panidomu.cz

Zákeřné bradavice

Může to začít nenápadným výrůstkem na kůži, který nemizí...
Ukázkový proces s rebelem: Na hranici skončí spisy i jejich autor
epochaplus.cz

Ukázkový proces s rebelem: Na...

Německý novokřtěnec Balthasar Hubmaier (asi...
Důkazem lásky byla  svatba
skutecnepribehy.cz

Důkazem lásky byla svatba

Dodnes to nemohu pochopit....
Kdy vládli na planetě ptáci?
enigmaplus.cz

Kdy vládli na planetě ptáci?

Při zmínce o dominanci ptáků na lidmi vás možná...