Svatý kopeček v Mikulově: Nejstarší poutní místo Česka
Svatý kopeček v Mikulově: Nejstarší poutní místo Česka

Pokud se ocitnete na Pálavě, vydejte se kromě průzkumu vinných sklepů, prozkoumat i zdejší mystická místa. Jedno se nachází v Mikulově, nazývá se Svatý kopeček a jeho pověst ho předchází.

Které poutní místo v Česku je vůbec to nejstarší? Zřejmě Svatý kopeček v Mikulově, moravském městě, které proslulo skvělým vínem. Místo je součástí Jantarové stezky, což byla jedna z nejznámějších obchodních cest, kudy se převážel jantar.

Spojovala sever a jih Evropy a soustředí se na ní ty největší historické skvosty, zajímavé památky a přírodní unikáty. Například Lednicko-Valtický areál, Dolní Morava, či řada hradů jako Buchlov nebo Hukvaldy.

Je zřejmé, že stezka vyniká výjimečnou aurou a nejinak tomu je i v případě Svatého kopečku. Má tu vyvěrat silná zemská energie a návštěva zde má údajně velkolepé povzbuzující účinky.

Vydejte se na vrchol

Z Mikulova na Svatý kopeček vede naučná stezka, na které je umístěno celkem 11 informačních panelů. Čtyři z nich se nacházejí na nástupních místech a zbytek pak návštěvníky seznamuje se zdejší historií a výjimečnou faunou a flórou.

V okolí se totiž vyskytuje řada chráněných a velmi vzácných druhů zvířat a rostlin. Může to souviset s pověstným geniem loci tohoto místa? Kdoví, území však bylo vyhlášeno přírodní rezervací. Na trase si můžete odpočinout na jednom z celkem 20 odpočinkových míst s lavičkami.

Cestou se dostanete například i k vyhlídce nad lomem, odkud je pověstný výhled na lom, zříceninu hradu Děvičky, či Stolovou horu. A nesmíte opomenout ani zdejší křížovou cestu, která byla vybudována díky olomouckému biskupovi Františkovi z Dietrichsteina poté, co Mikulov v roce 1622 zasáhl mor.

Křížová cesta symbolizuje poslední cestu Ježíše Krista z Jeruzaléma na horu Golgotu a zahrnuje 14 kapliček a dále pak na vrcholu kapli sv. Šebestiána, zvonici a kapli Božího hrobu.

Záchrana na poslední chvíli

Křížová cesta má pohnutou minulost. Za vlády císaře Josefa II. (1741–1790) byl areál určen k likvidaci a kdyby nebyl soukromým majetkem rodu Dietrichsteinů, zřejmě by se do dnešní doby nezachoval. V letech 1862–1865 byla křížová cesta, kaple sv.

Šebestiána a zvonice opravena a mohla zde pokračovat tradice mariánských poutí. Ta byla koneckonců přerušena jen v období 2. světové války, kdy byly pouti zakázány. Dodnes sem však vyrážejí nejen věřící, ale i lidé, kteří jsou citliví na energie.

Zejména u zdejší zvonice totiž mají návštěvníci údajně silné prožitky, ať už čistě psychické, nebo i dokonce fyzické. Říká se také, že okolí má až nadpřirozené účinky. Vyplatí se sem vyrazit, pokud hledáte klid v duši a potřebujete nabít energií.

Kněžky a ženská energie

Svatý kopeček byl už v dávných dobách proslulým energetickým místem. Údajně sem docházely staroslovanské kněžky, kteří využívaly léčivou energii krajiny. Uzdravovaly prý s její pomocí různé neduhy a používaly ji k povznesení na vyšší duchovní úroveň.

Tuto funkci ostatně plnil nejen vrchol Svatého kopečku, ale i okolní lesy. V minulosti tu měli působit i druidové, tedy keltští duchovní. Někteří lidé věří, že jsou tu dodnes patrné jejich energetické otisky, údajně mají někdy dokonce podobu světelných bytostí a dodnes místo ochraňují.

Duchovně založení jedinci jsou přesvědčeni, že je lze požádat o pomoc. Energie místa je prý obecně spíše ženská. Má Svatý kopeček až takovou moc? To zjistíte nejlépe tak, že se sem sami vypravíte. A i pokud nic neucítíte, místo vás bude určitě inspirovat a oceníte jeho jedinečnou krásu.

Foto: Shutterstock

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Naše památky UNESCO: Pojďte se projít tam, kde je historie stále živá

Naše památky UNESCO: Pojďte se projít tam, kde je historie stále živá

Královský Tachov nadchne opevněním

Královský Tachov nadchne opevněním

Věže v Česku: Které jsou „nej“?

Věže v Česku: Které jsou „nej“?

Chodsko a Domažlicko: Za krásami zřícenin

Chodsko a Domažlicko: Za krásami zřícenin

Ašský výběžek: Kraj rozhleden

Ašský výběžek: Kraj rozhleden

Krásná procházka na Plzeňsku: Krasíkov–Ovčí vrch

Krásná procházka na Plzeňsku: Krasíkov–Ovčí vrch

Nenechte si ujít další zajímavé články