Domů     Hrady a zámky v Porýní
Hrady a zámky v Porýní

Romantické hrady, opředené legendami, či skála víly Lorelei, která sváděla svým zpěvem muže k smrti. To všechno slibuje cesta středním Porýním od Bingemu po Koblenec.

Němci říkají této magické řece Vater Rhein (Otec Rýn).Její nejkrásnější úsek najdete mezi městy Bingen a Koblenec.

Můžete jej projet na lodi, a když vám vyjde počasí, tak se u sklenky vína (samozřejmě rýnského) kochat pohledem na okolní svahy poseté vinicemi, které stráží na vrcholcích ohromující hrady.

Největší atrakcí tohoto úseku je bájná skála Lorelei.

Zde je řeka divoká a hodně nebezpečná. Pokud nedávali lodníci pozor či popili víno, roztříštili se zde o skálu. Německý básník Heinrich Heine o této skále napsal romantickou báseň Lorelei, která je pro Němce totéž, čím je pro Čechy Máchův Máj.

Nezdary lodníků byly svedeny na ženu – bájnou Lorelei, která je do své náruče lákala neodolatelným zpěvem. V blízkosti skály naleznete tento hrad, přestavěný v duchu baroka.

Navštivte Bacharach

Podzimní období přináší do údolí řeky Rýn zvláštní nezaměnitelné kouzlo.Barevná příroda láká k romantickým procházkám. Hluboké soutěsky se střídají s kopci a skalami.

Ti, kteří se nezaleknou náročnějších výstupů, pak budou odměněni nádhernými výhledy na řeku a její okolí.

Domky města Bacharach jsou zářným příkladem tamní typické architektury, za kterou třeba Američané neváhají cestovat přes půl světa.

A aby těch lákadel nebylo málo, přímo nad Bacharachem se tyčí majestátní hrad Stahleck.

Jeho zvláštností, která ho od ostatních odlišuje, je vodou naplněný příkop. Hrad byl postavený ve 12. století na příkaz kolínského arcibiskupství, ale v podstatě celý byl na konci 17.století zničený. Rekonstrukce se dočkal až ve 20. století a dnes funguje jako netradiční hostel.

Luxusní nocleh

Na obou stranách řeky vede také železnice, kterou ocení milovníci vlaků. Zajímavostí je, že mezi městy Koblenec a Mohuč nevede přes řeku Rýn žádný most.

Pro cestu na druhý břeh lze využít pouze přívozy, které jezdí ale často a jsou zajímavým zpestřením cesty.

Vlak nás doveze do malého městečka na levém břehu Rýna Sankt Goar, nad kterým bdí jeden z největších hradů v Porýní vůbec – Rheinfels.I ten stojí za shlédnutí.

Odtud zamiřte do městečka Oberwesel, kde objevíte pozoruhodný kostel Martinskirche a hlavně hrad Schönburg.

Tady vás čeká dokonce pohádkové ubytování v luxusním hotelu s restaurací.V Oberweselu je ale kostelů a památek víc, tak nebudete rozhodně litovat cesty. Pokud vám zbude čas a energie, stojí za to zamířit ještě do města Kaub, který se pyšní hned dvěma hrady.

Gutenfels na kopci nad městem a Pfalzgrafenstein neboli Pfalz uprostřed Rýna.Je to zajímavý vodní hrad.

Královské letní sídlo

Pustit se po stopách hradů můžete i pěšky nebo na kole. Údolím i po okolních kopcích se vinou kilometry turistických a cyklistických stezek.Při své cestě za romantikou nesmíte zapomenout také na zámek Stolzenfels.

Společně s blízkým hradem Rheinfels jsou někdy nazývány lidově Kočka a Myš. Původní středověký hrad pocházející z dvanáctého století byl přestavěn na neogotický zámek Stolzenfels s opravdu skvostnými interiéry.

O obnovu hradu zdevastovaného francouzskými vojsky se postaral korunní princ a později král Fridrich Vilém IV, který jej dostal darem, a postavil si z něho letní sídlo.

Dnes se dochovaly původní věže s plochými střechami, pergolové zahrady i terasy.Neogotické vybavení hradu doplňují cennosti ze soukromých královských sbírek, které ukazují turistům slávu dob dávno minulých.

Rýnský skvost

Skutečný rýnský skvost je hrad Marksburg. Nikdy nebyl dobyt a tudíž jako jediná neporušená pevnost na Rýnu dokumentuje život na hradech od 13. století. Impozantní stavbě nechybí cimbuří, hradby, bašta ani hradní příkop.

Ve středověku bylo opevnění hradu postupně zesilováno a doplněno střelnými zbraněmi.

V dobách míru býval Marksburg využíván jako státní věznice a od roku 1930 je sídlem Německého spolku hradů.Pokud budete mít hradů až nad hlavu, odreagujte se v Boppardu. Původně římská osada založená v roce 50 n. l. má úžasně zachované římské městské hradby.

Staré město je plné historických budov, kostelů, klášterů, paláců a měšťanských domů.

Městečku dominuje kostel Sv. Severia, jehož dvojice věží byla vybudována z trosek římských lázní. Víno z místních vinic je pokládáno za nejlahodnější z celého Porýní.

Foto: Archiv, Shutterstock
Lokalita:
Předchozí článek
Související články
Není velké ani přehnaně pyšné. Ale je krásné. Navíc je to skutečné místo šťastných lásek. Alespoň tak TELČ nazval spisovatel František Kožík (†87). Asi proto, že se do něj každý ihned zamiluje. Telč je kouzelné místo s bohatou historií a nádherným centrem. Právě to je už od 90. let minulého století zapsané na seznamu UNESCO. Mohou za to jeho renesanční a barokní domy, které  vypadají jako z poh
Máte rádi romantiku, přírodu a historii? Pak můžete vyrazit na hrad Bouzov na Olomoucku, protože tam najdete všechno. Hrad Bouzov leží hned vedle stejnojmenné obce v Zábřežské vrchovině. Tohle nevšední romantické místo vás ohromí svojí kouzelnou atmosférou, která z něj doslova čiší. Dokonce o něm můžeme bez nadsázky říct, že vypadá jako z pohádky. V minulosti totiž posloužil filmařům coby fimov
Nádherná příroda, romantická historie a jako bonus dobré víno. To zažijete na jižní Moravě v Lednicko-valtickém areálu. Toužíte zažít pocity filmové Angeliky? Přesně tak si totiž můžete připadat v překrásném Lednicko-valtickém areálu, který leží na jižní Moravě, mezi Valticemi, Břeclaví a Lednicí, nedaleko hranic s Rakouskem. Rozloha fascinujícího přírodního areálu, kde nebudete vědět, na jakou
Měla být chloubou Prahy, ale dlouho to vypadalo, že se vlastně ani nedostaví. Jenže to by Praha o hodně přišla stejně jako její návštěvníci. Prašnou bránu se naštěstí podařilo dostavět, a tak dnes tou pýchou města opravdu je. Za sídlo českých panovníků je samozřejmě považován Pražský hrad, ale nebylo tomu tak vždycky. Králi Václavu IV. se na konci 14. století se v chladných hradních zdech přestal
Tolik fascinujících zákoutí jako v Adršpašsko-teplických skalách uvidí naše děti jen málokde. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem střední Evropy. Milenci, Starosta a Starostová, Homole cukru, Krakonošova lenoška, Džbán nebo Sloní náměstí, takto jsou pojmenovaná místní skaliska v Adršpašsko-teplických skalách. Některá místa jsou přístupná pouze po žebřících. D
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Muffiny s rajčaty a mozzarellou
tisicereceptu.cz
Muffiny s rajčaty a mozzarellou
Slané bábovičky v papírovém košíčku, tedy muffiny, si hned zamilujete. Dejte si je jako svačinku nebo jimi pohostíte návštěvu. Potřebujete 375 g hladké mouky 1 kypřicí prášek 200 g sušených ra
Kamarádka mě chtěla provdat!
skutecnepribehy.cz
Kamarádka mě chtěla provdat!
Jen malou chvíli jsem se domnívala, že to se mnou myslí dobře. Opak byl pravdou! Snažila se mě provdat, protože žárlila na mě a svého manžela! Moje kamarádka byla pěkné kvítko. Svému muži byla nevěrná ještě před svatbou a nijak ji to netrápilo. Prý to dělá pro upevnění vztahu, protože jinak by to nevydržela. Ten její Martin nebyl
Sklo jako působivý architektonický materiál
rezidenceonline.cz
Sklo jako působivý architektonický materiál
Velkoplošné prvky ze živého transparentního materiálu stavbu osvěžují, propouštějí do jejího nitra spoustu světla, a tím zlepšují kvalitu vnitřního prostředí. Navíc významně ovlivňují vzhled budovy. Tak jako dřevo a kámen v konstrukčních řešeních zdařile zastupuje ocel, výplně z cihelného či jiného zdiva zase velmi působivě nahrazuje sklo. Jeho vizuálního benefitu v podobě zrcadlení oblohy i
Když chcete zdravější grilování, ale nechcete se vzdát chuti
epochaplus.cz
Když chcete zdravější grilování, ale nechcete se vzdát chuti
Peletový gril je už od 80. let chytrý kompromis mezi „poctivým ohněm“ a moderní kontrolou. Uhlí umí skvělou chuť, jenže často vyžaduje čas, hlídání a snadno sklouzne k přepálení. Plyn je pohodlný, ale chuťově bývá nevýrazný, protože mu chybí přirozené aroma dřeva. Peletový gril z obou světů bere to nejlepší: nastavíte teplotu, gril ji drží
Proč přejít na peletový gril, když už máte uhlí nebo plyn
21stoleti.cz
Proč přejít na peletový gril, když už máte uhlí nebo plyn
Grilování na peletovém grilu je už od 80. let moderní kompromis, který v praxi často překvapí i zaryté „uhlíře“ a fanoušky plynu. Uhlí umí chuť, ale vyžaduje čas, pozornost a přináší s sebou i riziko
Paul Verlaine: Šílenec ztracený v dobrodružství
epochalnisvet.cz
Paul Verlaine: Šílenec ztracený v dobrodružství
Průměrnému žákovi pařížského Bonapartova lycea Paulu Verlainovi je pouhých 14 let, když se v jeho životě objeví zcela nové podněty. Patří mezi ně cigarety a alkohol, ale také básně Charlese Baudelaira.   To vše nasává s náruživostí sobě vlastní. Sám začíná s psaním veršů, které ho jednou zařadí mezi špičku generace nekonformních, takzvaně prokletých básníků.   Rok
Záhada Staroměstského orloje: Skutečně mistra Hanuše oslepili?
enigmaplus.cz
Záhada Staroměstského orloje: Skutečně mistra Hanuše oslepili?
Na Staroměstském náměstí se shromažďují davy, hodiny odbíjejí a apoštolové se dávají do pohybu. Pražský orloj tiká už více než šest století a spolu s ním i jedna z největších českých legend. Kdo ho sk
Okurkový salát s jogurtem
nejsemsama.cz
Okurkový salát s jogurtem
Okurky doplní tělu chybějící sodík a mohou zahnat i žaludeční nevolnost, kvalitní jogurt zase pohladí naše střeva. Tento svěží salát vám nastartuje den. Potřebujete: ✿ 2 salátové okurky ✿ 1/2 červené cibule ✿ 2 stroužky česneku ✿ 300 ml řeckého jogurtu ✿ 2 lžíce olivového oleje ✿ 2 lžíce vinného octa ✿ trochu kopru ✿ sůl, pepř ✿ cukr 1. Okurky oloupejte a podélně
Katar: Kde se moře dotýká pouště
iluxus.cz
Katar: Kde se moře dotýká pouště
Katar není jen jednou „destinací Perského zálivu“. Je to země kontrastů, které spolu harmonicky souzní. Místo, kde se během několika málo dní setkávají poušť a moře, světová architektura a živé tradic
Manžel Patrasové se vrátil k milence!
nasehvezdy.cz
Manžel Patrasové se vrátil k milence!
Nový rok pro herečku Dagmar Patrasovou (69) nezačal nejšťastněji. Alespoň podle toho, co se povídá. Její manžel, hudebník Felix Slováček (82), to má už nějaký pátek opět táhnout s výtvarnicí Lucií Ge
Ukrývá se hrob Alexandra Velikého v Řecku?
historyplus.cz
Ukrývá se hrob Alexandra Velikého v Řecku?
„Hrob Alexandra Makedonského konečně objeven!“ Zprávy v takovém znění zaplaví svět záhy poté, co se archeologům podaří na severu Řecka objevit vstup do nebývale rozsáhlé podzemní hrobky. Nejen stářím odpovídá době známého dobyvatele, ale i její výzdoba jasně naznačuje, že v ní musel být pochován někdo významný. Kromě soch sfing v ní nacházejí i lidské
Propíchnout, nebo nastřelit?
panidomu.cz
Propíchnout, nebo nastřelit?
Náušnice sice nosíte od malička, ale chcete mít ucho ještě zdobnější. Nebo se nyní odhodláváte nechat si dírky konečně udělat. Kam se tedy obrátit?   Vyvarujte se domácí akci, i když vás kamarádka přesvědčuje, kolik uší už propíchla. Že stačí namočit jehlu do vodky a jde se na věc. Tak do toho se určitě nepouštějte
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz