Domů     Hřebčín Kladruby nad Labem: Potěšení králů i císařů
Hřebčín Kladruby nad Labem: Potěšení králů i císařů

Už jsme si zvykli, že řada krásných hradů, zámků či dalších architektonických památek bývá vyhlášena národní kulturní památkou. Ale že by se národní kulturní památkou stalo zvíře? A vlastně proč ne? Stádo běloušů z Kladrub nad Labem si takovou poctu určitě zaslouží.

Když se zamyslíme nad původem názvu obce Kladruby, dojdeme k rubání klád a uvědomíme si, že o první osídlení v těchto místech se postarali dřevorubci. A těm se při jejich práci na mýcení zdejších lužních dubových lesů moc hodili koně.

Odtud už byl jen kousek k tomu, aby se zde začali také chovat. Pořádně s tím začali Pernštejnové, kteří si zdejší panství pořídili na konci 15. století. Založili v Kladrubech oboru, v níž podle středověkého způsobu volně chovali koně.

O půlstoletí později získal pardubické panství sám císař Maxmilián II. Habsburský a založil v Kladrubech hřebčín, který pak jeho nástupce Rudolf II. povýšil na hřebčín dvorní. Vždyť rakouský dvůr stále potřeboval dostatek elegantních tahounů pro kočáry.

Kočáry táhnou i v nové době

V Kladrubech se ovšem nechovali jen tak nějací koně. Domov tu našlo speciální plemeno, vzniklé křížením starošpanělských a staroitalských koní. Kladrubští koně se původně chovali v mnoha barvách, ale postupně se zůstalo jen u dvou variant.

Bílá byla určena pro tažení kočárů panstva, černá pro církevní hodnostáře. A chov unikátních kladrubských koní pokračuje nepřetržitě až dodnes. I když je pravda, že po vzniku československého státu v roce 1918 měl hodně namále.

Kladrubští bělouši byli až příliš spojováni s pompézností habsburského dvora, což se k nově zrozené republice příliš nehodilo a chov se téměř podařilo zničit.

Pak ale naštěstí někomu došlo, že i T. G. Masaryk se může vozit v kočáře a že staré ceremonie jsou docela dobře použitelné i v nové době při audiencích vyslanců, inauguraci prezidenta nebo při vítání nejvýznamnějších státních návštěv.

Přijedete fandit na závody?

Dnes má Národní hřebčín Kladruby nad Labem k dispozici tři desítky plemenných hřebců a 130 plemenných klisen a současní koně mají evidován rodokmen až do poloviny 18. století.

Starokladrubské plemeno jev tomto rozsahu chováno jen v České republice, celkem bychom na světě našli jen něco přes tisíc exemplářů. Vidět je v akci je docela snadné, a nemusíme ani cestovat na nějaký královský dvůr.

V Kladrubech se totiž po celý rok pořádají akce, kterých se můžeme jako diváci zúčastnit.

Tradičně v dubnu se organizují mezinárodní závody koňských spřežení Rudolfův pohár, v květnu se koná Den starokladrubského koně, na září připadá zábavné rodinné odpoledne Kladruby naruby a v říjnu přijde na řadu dlouho očekávaná Hubertova jízda.

Do hřebčína ovšem můžeme zavítat i kdykoli mimo tyto velké akce. Prohlídky jsou připraveny a zavedou nás i do míst, kde jsme zaručeně nikdy předtím nebyli.

Díky rozsáhlé rekonstrukci dokončené před šesti lety získal areál hřebčína znovu svůj klasicistní vzhled a pro návštěvníky se otevřely také nové prohlídkové trasy a expozice.

V létě kočáry, v zimě saně

Základem chovu jsou samozřejmě stáje. Byly postaveny už v roce 1865 a dnes jsou dokonalou kombinací respektu k historickým tradicím a všech vymožeností moderní doby. Určitě nejen malé návštěvníky v nich zaujmou třeba nově narozená hříbata.

Návrat do historie pak zajistí kočárovna, proměněná v neopakovatelné muzeum. Jinde nespatříme soukromý kočár císaře Ferdinanda I. Dobrotivého nebo státní kočár prezidenta Masaryka, nemluvě o množství dalších cenných kočárů nebo koňmi tažených saní.

Prohlídka nás zavede i do lesovny – jedné z nejstarších roubenek v kraji, kde kdysi úřadoval c. k. lesní správce.

Hned za ní na nás čeká unikátní simulátor jízdy v kočáře, kde si nasadíme brýle pro virtuální realitu a pomocí nich vyrazíme na projížďku polabskou krajinou. A zapomenout nesmíme ani na nahlédnutí do stále fungující sedlářské dílny.

Hřebčín z ptačí perspektivy

Možná nás překvapí, že při exkurzi do areálu hřebčína na nás čeká i prohlídka zámku. Ten tu nechal postavit císař Maxmilián II., protože do Kladrub za koňmi často jezdíval a vyžadoval tu patřičné pohodlí.

Uvnitř si prohlédneme dvanáct stylově zařízených sálů a komnat a nevynecháme ani sousední kostel sv. Václava a Leopolda. Rekonstrukce zámku, využívaného dlouho k administrativním účelům, zahájená v roce 1996, umožnila vrátit interiéru původní podobu.

V souladu s tradicí tu ovšem dál sídlí kanceláře ředitelství hřebčína. A pokud bychom si chtěli udělat lepší představu o uspořádání hřebčína a o jeho zasazení do polabské krajiny, bude nejlepší vystoupat na zdejší rozhlednu.

Bývala to původně vodárenská věž, měří sedmnáct metrů a čeká nás výšlap po 87 schodech. Pochází z 20. let minulého století a oficiálně byla zpřístupněna před pěti lety.

Rozhlédnout se můžeme z ochozu, ve který byl přestavěn původní vodní rezervoár o objemu 200 kubíků.

Dar do královské rodiny

Starokladrubští koně jsou sice už 400 let šlechtěni k tažení kočárů, ale skvěle se hodí i pro soutěže spřežení a klasickou drezuru a pro svou klidnou a vyrovnanou povahu jsou často využíváni i k hipoterapii.

Dá se s nimi samozřejmě jezdit i v rámci běžných volnočasových aktivit, a slouží dokonce i u jízdní policie. Kladrubských koní si náležitě váží i ve světě.

Například před svatbou korunního prince Frederika v roce 2004 si jich do Dánska nechali dovézt hned šest a kladrubáci pak vezli i svatební kočár novomanželů.

V roce 2011 pak Česká republika darovala hřebce jménem Favory Alta Cambridge britskému princi Williamovi a vévodkyni Kate jako svatební dar. Byl jen symbolický, protože kůň dál zůstal v Kladrubech.

Ovšem v Anglii by se zřejmě našli i tací, jež by nejraději změnili a urychlili všechny formality a hřebce si odvezli hned.

„Máme informace, že královský štolba byl z koně tak nadšen, že ho chtějí zařadit do plemenitby,“ pochvaloval si tehdy ředitel kladrubského hřebčína Jan Höck.

Nezapomeňte ani na vraníky

Od roku 2002 je Národní hřebčín Kladruby nad Labem včetně kmenového stáda kladrubských běloušů národní kulturní památkou. Výsostné postavení kladrubského hřebčína potvrzují i světová uznání.

Hřebčín byl v roce 2019 zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Při návštěvě hřebčína v Kladrubech si jistě povšimneme, že všude uvidíme jen bělouše. A kde jsou tedy ti vraníci, kteří k starokladrubskému plemenu také patří?

Ti žijí v pobočce kladrubského hřebčína, kterou bychom našli ve třicet kilometrů vzdálených Slatiňanech u Chrudimi. Zdejší hřebčín byl založen knížaty z Auerspergu na sklonku 19. století a starokladrubských vraníků se tu dnes chová přibližně dvě stě padesát.

Foto NHKL

Foto:
Související články
Pohodová, plná zážitků, relaxující a zkrátka skvělá. Taková je dovolená v údolí naší největší vodní nádrže. Lipenský areál nabízí rok od roku čím dál širší paletu možností, jak trávit vaše volné dny. A abyste si onu paletu vychutnali vrchovatými doušky, nemusíte čekat do léta. Naopak! Přiznejme si, že zima je už za dveřmi... Nechte se tedy brzy unášet upravenými a kvalitními sjezdovkami, popul
Hory mnoha českých NEJ, to jsou Krkonoše. Nejvyšší, nejnavštěvovanější, s nejpestřejší přírodou a nejstarším národním parkem České republiky v čele s královnou českých hor, Sněžkou. V Krkonoších se snoubí tradiční malebná údolíčka lemovaná roubenými domky s luxusními horskými středisky, které nabízejí mnoho druhů zábavy a sportovního vyžití jak pro zkušené horské matadory, tak pro děti a začáteční
Pro ty z vás, kteří preferují aktivní trávení volného času a rádi zažívají adrenalin, jsou zajímavou variantou lanová centra a lezecké stěny. Kde v Česku najdete ty nejlepší? Pokud se chcete spíše pobavit, nejste bůhvíjací sportovci, ale toužíte po zážitku, ze kterého tuhne krev v žilách, vyberte si lanové centrum. Návštěvu si užijí i amatéři nebo rodiny s dětmi. Jestliže naopak hledáte sport, ve
Na lipenském jezeře si můžeme v zimě i skvěle zabruslit. A to ne ledajakým způsobem, nýbrž hned po desetikilometrové Lipenské ledové magistrále. Něco takového nalezneme na světě jen na několika místech! Lipenská ledová magistrála Tato unikátní bruslařská dráha propojuje obce Frymburk, Přední Výtoň a Lipno nad Vltavou. O vlastní bezpečnost se na magistrále bát nemusíme. Pravidelně ji upravuj
Vzpomínáte na doby, kdy byly Vánoce na sněhu běžným jevem, nebo kdy svatý Martin obvykle přijížděl na bílém koni? Něco podobného už dnes na většině míst Česka nezažijete. V Jeseníkách ano. Pokud chcete znovu zažít staré dobré časy, a přitom si užívat komfortu, za který by se nemusela stydět ani vyhlášená alpská střediska, jsou pro vás zimní Jeseníky ideálním místem k trávení volného času. Mezi sp
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nejdříve jsem běžela do kostela!
skutecnepribehy.cz
Nejdříve jsem běžela do kostela!
Byla to potvora. Svedla mého muže a neváhala k tomu použít kouzla a čáry. Musela jsem jí oplatit stejnou mincí, aby byl Venca zase jen můj! Od první chvíle, kdy jsem tu ženskou viděla, mi bylo jasné, co je zač. Přistěhovala se do našeho sousedství původně s partnerem. Byl to takový neduživý chudáček, nemluva, kterého měla místo psa. Jen
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
iluxus.cz
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
Chivas Regal, ikona skotské whisky, navazuje globální spolupráci s Charlesem Leclercem – jezdcem Formule 1 a jednou z nejvýraznějších osobností týmu Scuderia Ferrari. Spojuje je vášeň pro mistrovst
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
nasehvezdy.cz
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
Chtěl si zajistit bezstarostná tzv. stará kolena. Většinu svých peněz, více než třináct milionů korun, proto vložil do investičních fondů. Místo šestiprocentního úroku, který očekával a který mu neb
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
enigmaplus.cz
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
V soudní síni je mrazivé ticho. Pohledy všech přítomných se upínají na teprve devatenáctiletou ženu oblečenou do vězeňského oblečení. „Říkám vám, že ubodán být neměl. Můj manžel ho měl pouze uškrtit,“
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
historyplus.cz
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
Při drancování Vsetína ukradli, co mohli, skoro celé město vypálili a povraždili stovky jeho obyvatel! Kurucům to ale nestačí. Potřebují další proviant, hledat ho chtějí ve Strážnici. Moravská zemská milice, posílená o císařské jednotky, však jejich plány překazí. Smrtí bezdětného krále Karla II. (*1661) v listopadu 1700 osiřel španělský trůn. Zájem o něj projeví rakouští
Výběr žárovky je trochu věda
panidomu.cz
Výběr žárovky je trochu věda
V každé domácnosti spotřebujeme za rok mnoho kilowatt elektrické energie, a tak je namístě přemýšlet nad tím, kolik z toho bychom mohli uspořit. A není to ani nijak těžké… Tajemství tkví v tom, jaké „šetřicí“ žárovky do svého bytu zvolíme, zda si pořídíme senzor pohybu a také zda přemýšlíme nad správnou intenzitou osvětlení. Proč už
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
epochalnisvet.cz
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
Zatímco zdravý člověk může bez zdravotních následků ztratit až 15 % své krve, někteří lidé tuto schopnost nemají. Nemusí se vždy jednat o vrozený problém, jako například u hemofilie. Zvýšená krvácivost se může rozvinout během života a poukazovat na jiné zdravotní problémy. Přitom krevní srážlivost, zdokonalovaná evolucí po miliony let, je klíčová pro přežití
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
21stoleti.cz
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
Zhoubné nádory slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, a to zejména kvůli jejich pozdní diagnostice. To by mohl do budoucna změnit jednoduchý test z krve, který by onemocnění o
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
epochaplus.cz
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky kadí a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné,
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Citronová rýže s kešu ořechy
nejsemsama.cz
Citronová rýže s kešu ořechy
Rýži na indický způsob podávejte samotnou či jako přílohu k masu. Ingredience: 150 g basmati rýže 1 citron 1 lžíce olivového oleje máslo 1 menší chilli paprička 1 lžička kurkumy ½ lžičky římského kmínu 30 g kešu oříšků ½ granátového jablka sůl hrst čerstvé koriandrové natě Postup: Rýži propláchněte a uvařte podle návodu v osolené
Zapečené žampiony se sýrem
tisicereceptu.cz
Zapečené žampiony se sýrem
A čím žampiony naplníte? Vepřovým masem s trochou voňavé majoránky a tymiánu. Surovina 250 g vepřového mletého masa 1 žlutá cibule 1/2 lžičky sušeného tymiánu 1/2 lžičky sušené majoránky 3 ž
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz