Domů     IGRÁČEK v Bělé pod Bezdězem
IGRÁČEK v Bělé pod Bezdězem

Populární výstava Fenomén IGRÁČEK představí v Bělé pod Bezdězem dvě unikátní figurky spjaté s regionem.

Městská kulturní zařízení v Bělé pod Bezdězem stejně jako mnoho dalších muzejních a kulturních subjektů České republiky otevřela v květnu po dlouhých sedmi měsících své prostory veřejnosti.

Jednu z prvních připravovaných expozic, která nese název Fenomén IGRÁČEK, mohou návštěvníci shlédnout ve výstavním sále MKZ v Bělé na Masarykově náměstí od 9. června do 30. srpna letošního roku.

V prostorách výstavy bude pro zájemce připraveno mnoho historických a moderních podob známé osmicentimetrové postavičky.

Jako bonus pak budou k vidění dva bělské unikáty, vyrobené speciálně pro tuto expozici – Hynek Berka z Dubé a Lipé, zakladatel města, spolu s Miroslavem Dismanem, známým rodákem z Bělé pod Bezdězem.

Putovní výstavu IGRÁČKŮ již tradičně připravil český výrobce her a hraček, firma EFKO-karton s. r. o., ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně a Inspirací Zlín.

Hynek Berka
Hynek Berka

„Velmi rádi bychom pozvali všechny děti, rodiče, prarodiče a školská zařízení k nám do Městských kulturních zařízení v Bělé pod Bezdězem na výstavu Fenomén IGRÁČEK. Výstavní sál najdou zájemci přímo na Masarykově náměstí ve druhém patře knihovny Vladimíra Holana.

V době uzavření knihovny se k nám pak dostanou bočním vchodem ze Střelecké ulice, kde stačí zazvonit uvnitř chodby,“ vysvětluje Simona Grosová, pracovnice odpovědná za správu výstavního sálu v Bělé.

„Naše městečko není velké, žije zde zhruba pět tisíc obyvatel. Velkou výhodou je jeho umístění mezi lesy, v klidném prostředí, několik kilometrů od Mladé Boleslavi, Doks a České Lípy.

Místo je vhodné především k turistickým aktivitám a cyklistickým vyjížďkám po okolních památkách a přírodních zajímavostech.

Za zmínku stojí i nedaleký areál Relax, s ubytováním, restaurací, a především volně přístupným dětským hřištěm spojeným s Mini Zoo,“ dodává Simona Grosová.

„Pan profesor Disman byl původním povoláním kantor z Bělé pod Bezdězem a jeho ctižádostí nebylo vychovávat profesionální umělce, herce, režiséry, spisovatele, básníky, hudební skladatele, ač pravda v mnoha případech se i tak stalo.

Pan profesor vyhnětl z talentu řadu umělců, nedovolil zajít žádnému slibnému človíčku, ale uvedl ho do světa krásy a poznání, že přes kumšt se člověk může stát lepším i hodnotnějším.

On v sobě pan profesor Disman měl charisma, které ozařovalo dětské duše takovou silou, že z člověka vyrostl ne-li přímo kumštýř, pak alespoň ten, kdo po celý život umění miloval a vzhlížel k němu s úctou,“ Josef Vinklář.

Disman
Disman

„Současná doba je pro děti a jejich rodiče velmi náročná. Distanční výuka, která doposud fungovala ve školách, vedla k nahrazení volnočasových zájmů dětí za čas strávený u počítačů.

Stejně tak se omezila i komunikace mezi mladistvými a jejich vrstevníky, vytratily se zájmy a koníčky.

Proto jsme rádi, že díky postupnému rozvolňování a otevřením muzeí a výstav můžeme přispět ke zpestření života dětí a rodin, obohatit je o nové zážitky nejen návštěvou interaktivní expozice, ale i uskutečněním společného výletu do krásného prostředí Bělé pod Bezdězem,“ sděluje Miroslav Kotík, majitel firmy EFKO-karton s.r.o.

z Nového Veselí.

„Věřím, že je před námi doba, kdy naše expozice budou znovu seznamovat stovky dětí a jejich nejbližších s českými dějinami a historií samotné výroby československých a českých hraček stejně tak, jako tomu bylo před pandemií COVID-19. Doufám, že podobné počiny napomohou k doplnění samostudia v rámci distanční výuky žáků a studentů,“ dodává Miroslav Kotík.

IGRÁČEK v podobně bělských osobností

Tvůrci putovní výstavy vždy připravují pro návštěvníky dané lokace perličku ve formě IGRÁČKŮ ztvárňujících významné osoby spjaté s daným regionem. Osobnosti, které na sebe vezmou kabát IGRÁČKA, vybrali sami pracovníci místního kulturního střediska.

Jedná se o postavu zakladatele města Hynka Berku z Dubé, který pochází ze známého rodu Ronovců a je zachycen v listinách z let 1249 až 1290. V roce 1300 získal za vydatnou vojenskou pomoc v boji o polskou korunu od svého krále Václava II. bezdězské panství.

Poté jej od něj převzal jeho stejnojmenný syn a spravoval ho až do své smrti. V roce 1319 působil Hynek v Praze jako purkrabí. Měl čtyři syny.

Nejstarší Půta z Frýdlantu, zakladatel Adršpachů, Hynek Scolaris či spíše Jindřich, pozdější biskup v Olomouci, nejvyšší pražský purkrabí Hynek Berka a konečně Hynáček, který vlastnil hrad Housku.

Druhou významnou postavou pro Bělské je místní rodák Miloslav Disman.

Právě jeho ztvárňuje druhá figurka vystavovaného IGRÁČKA. Obyvatelé Bělé pod Bezdězem si jej často připomínají především jako komentátora, spojeného s rozhlasovým vysíláním, a jako zakladatele slavného Dismanova dětského rozhlasového souboru „Dismančata“.

Miroslav Disman působil ve městě aktivně již od svého mládí. Účastnil se odhalování pamětních desek, byl při poválečném znovuodhalení sochy legionáře „Na Stráž!“ sochaře Josefa Mařatky, i při dalších významných kulturních akcích.

Ve vzpomínkách zůstal rovněž členům Bělského ochotnického souboru, který tu působil v letech 1830–1977.

FOTO: TZ EFKO

Foto:
Související články
Toužíte po skutečné vánoční atmosféře? Vydejte se do Německa, kde mají adventní trhy dlouhou tradici a patří k těm nejpůvabnějším v Evropě. Ty nejbližší českým hranicím najdete v Drážďanech – začínají 26. 11. 2025 a potrvají do 24. 12. 2025. A stojí za to je zažít na vlastní kůži. S norimberským Christkindlesmarktem se drážďanské vánoční trhy každoročně přetahují o pozici nejnavštěvovanějších t
Zatímco Kladruby nad Labem se specializují na chov starokladrubských běloušů, ve Slatiňanech najdeme krásné vraníky stejného plemene. V hipologickém muzeu v budově zámku se dozvíte více o chovu těchto koní, jsou tu vystaveny významné obrazy s koňskými motivy, sedla a postroje, některé exponáty připomínají využití koní ve vojenství, dopravě, honech či dostizích. [caption id="attachment_74515
Vše začíná vůní. Slad, chmel a letní vzduch se tu mísí s vůní lesa, čerstvě posekané trávy a poctivě opečeného masa. V Českém ráji a na Liberecku se léto nepočítá na dny, ale na doušky – a ty tady tečou proudem. Není to jen výlet, je to oslava chutí, tradice a poctivého řemesla, kterou ocení každý, kdo ví, že k dokonalému dni patří nejen výhled, ale i výčep. Měšťanský pivovar Turnov přesně ví,
Chcete poznat jižní Čechy trochu jinak? Objevte jejich kouzlo z výšky! Rozhledny, vyhlídky i stezky v korunách stromů vám nabídnou dechberoucí pohledy na řeky, lesy, města i Alpy v dálce. Ptačí pozorovatelna Vrbenské rybníky Začněte třeba na Stezce korunami stromů Lipno, kde se projdete ve výšce 40 metrů s výhledy na šu
Léto na Vysočině voní po borovicích, opalovacím krému a studené malinovce. Ať už se vidíte spíš s nohama v rybníce nebo v proudu skluzavky, Vysočina nabízí obojí. Není to totiž jen kraj kopců a lesů, ale i vody – čisté, přírodní, zábavné i relaxační. Připravili jsme pro vás výběr těch nejlepších míst, kde se v létě zchladit, vykoupat nebo prostě jen lenošit u hladiny. Plavky s sebou! Nejlepší p
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nabídla si mého milence
skutecnepribehy.cz
Nabídla si mého milence
Kdyby mi někdo před rokem řekl, že mě nejvíc zlomí žena, se kterou jsem si svěřovala nejniternější pocity, nikdy bych mu nevěřila! Mužům jsem už dávno nevěřila. Ženy jsem považovala za bezpečný přístav. Chyba. Velká a trapná chyba. Jmenovala se Alena. Přistěhovala se do vedlejšího bytu po rozvodu. Stejný věk, stejný smutek i stejně osamělé večery. Začaly jsme si spolu
Sklo jako působivý architektonický materiál
rezidenceonline.cz
Sklo jako působivý architektonický materiál
Velkoplošné prvky ze živého transparentního materiálu stavbu osvěžují, propouštějí do jejího nitra spoustu světla, a tím zlepšují kvalitu vnitřního prostředí. Navíc významně ovlivňují vzhled budovy. Tak jako dřevo a kámen v konstrukčních řešeních zdařile zastupuje ocel, výplně z cihelného či jiného zdiva zase velmi působivě nahrazuje sklo. Jeho vizuálního benefitu v podobě zrcadlení oblohy i
Šimpanzi bonobo dávají před bojem přednost sexu? Ne vždy!
21stoleti.cz
Šimpanzi bonobo dávají před bojem přednost sexu? Ne vždy!
Homosexuální aktivity lze sledovat u rozličných tvorů – u ptáků, hmyzu, pavouků, plazů či obojživelníků, nicméně často se o nich mluví v souvislosti se savci, a ještě konkrétněji s primáty. Není divu,
O matku Finger přišel, táta ho zavrhl
nasehvezdy.cz
O matku Finger přišel, táta ho zavrhl
Život Martina Fingera (55) nikdy nebyl procházka růžovou zahradou. O rodinné idylce se u něj mluvit nedá. Když bylo herci ze seriálu Ulice pětadvacet let, přišel o maminku. Dlouhodobě bojovala s p
Umělec na Montmartru si užíval zelenou hodinku
historyplus.cz
Umělec na Montmartru si užíval zelenou hodinku
Štětec letí po plátně. Pod jeho tahy se rodí hřmotná postava muže s černým kloboukem a výraznou červenou šálou. Henri de Toulouse-Lautrec právě maluje plakát k představení svého přítele, kabaretiéra Aristida Bruanta, v jehož podniku Le Mirliton na Montmartru bývá víc než doma. Nikdy není sám „Svou situaci řeší tak, že se obrní humorem, malířstvím
Malý slovníček milovníka sýrů
panidomu.cz
Malý slovníček milovníka sýrů
Nákupní centra nabízejí plné regály nejrůznějších druhů sýrů, přesto si většina kupuje stále stejné a jiné druhy opomíjí. Které to například jsou? Brie: Francouzský plísňový sýr vyráběný z kravského mléka. Má velmi měkkou krémovou konzistenci a pikantní chuť. Hodí se do salátů, jako součást sýrových talířů, k bílému pečivu, a oceníte ho i v teplé
Prohání se Mexikem netopýr smrti?
enigmaplus.cz
Prohání se Mexikem netopýr smrti?
Juarez Silva stojí u potemnělého kukuřičného pole a netrpělivě vyhlíží svého bratra. Když tu nad hlavou uslyší podivný svist a z nočního šera na něj zazáří rudé oči. „Monstrum bylo vysoké jako člověk
Nakládaný hermelín
tisicereceptu.cz
Nakládaný hermelín
Takhle je podle nás nejlepší! Suroviny 4 balení hermelínu 1 hlavička česneku čerstvě mletý pepř 1 cibuli 4 chilli papričky 2 větvičky rozmarýnu 250 g třešňových rajčátek panenský olivový
Existuje alergie na člověka?
epochaplus.cz
Existuje alergie na člověka?
Můžeme mít alergii na kočku nebo na psa. Jednoduše je tedy doma nemáme. Problém se někdy objeví až v průběhu života. Mazlíčka pak musíme s těžkým srdcem svěřit někomu jinému. Co když se nám ale rozvine alergie na vlastního partnera? Jsem na tebe alergický! Většinou obrazně míněná věta může být pravdivější, než se zdá. Ze
Mumm Cordon Rosé: Šampaňské spojující francouzskou eleganci s vášní
iluxus.cz
Mumm Cordon Rosé: Šampaňské spojující francouzskou eleganci s vášní
Mumm Cordon Rosé je víc než jen šampaňské. Je to oslava přátelství, společných okamžiků a radosti ze života. Ať už se setkáte na terase zalité večerním sluncem, vychutnáváte si večeři, příjemný brunch
Střeva stávkují? Vy víte, jak jim pomoci
nejsemsama.cz
Střeva stávkují? Vy víte, jak jim pomoci
Existují totiž jemné triky, které vašemu tělu pomohou znovu se rozběhnout lehčím krokem. Stačí pár jednoduchých rituálů, a zase se vrátí do svého přirozeného rytmu. S akutní zácpou se nejčastěji setkáváme v zimě. Ženy jí trpí třikrát víc než muži, často postihuje seniory. Proti zácpě se obecně doporučuje zvýšit příjem vlákniny, tekutin a víc se
Vyvíjel Bell telefon s uchem mrtvoly?
epochalnisvet.cz
Vyvíjel Bell telefon s uchem mrtvoly?
„Pane Watsone, přijďte sem, prosím,“ telefonuje šéf svému asistentovi do vedlejší místnosti. Na první pohled na tomto hovoru není nic výjimečného. Až na to, že je to úplně první telefonní hovor historie. Rodák ze skotského Edinburghu Alexander Graham Bell (1847–1922) má mnoho zájmů. Hraje na klavír, studuje jazyky, ale především ho fascinuje věda. Okouzlí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz