Domů     Já jsem z Kutné Hory…
Já jsem z Kutné Hory…

Také jste se ve škole učili písničku o koudelníkovu synovi? Dnes už tady žádného koudelníka dozajista nepotkáte, ale město určitě navštivte, nebudete litovat.

Ve středověku bývala Kutná Hora především díky kutání stříbrných rud a tavbě drahocenného kovu jedním z nejvýznamnějších českých měst. Jen si zkuste představit, že město obstarávalo zhruba jednu třetinu produkce stříbra v Evropě.

Dnes je její historické jádro zapsáno na seznamu UNESCO a míst, která můžete navštívit je hodně, dokonce tolik, že to možná za jednu návštěvu nestihnete. Zvlášť, když si budete chtít také odpočinout v některé z malebných hospůdek.

Jak se sem dostat?

Kdo pojede autem, má to jednodušší. V blízkosti centra je několik parkovišť. Milovníci vláčků to budou mít o něco složitější. Z kutnohorského hlavního nádraží, kde zastavují i rychlíky z Prahy a Brna, se dostanete do centra města pěšky asi za 40 minut.

Využít můžete linku číslo 1 městské hromadné dopravy (asi 20 min.). Vy to ale udělejte jinak. Lepší je totiž na nádraží přestoupit do osobního vlaku a nechat se svézt na stanici Kutná Hora město.

Stanice sice vypadá poněkud vybydleně, ale k centru města to budete mít blíž, i když do kopce.

Kostnice
Kostnice

Navštivte Vlašský dvůr

Jestlipak víte, co se dělalo v „prenárně“, kdo to byl „prubíř“? Ne? Pak je pro vás jako stvořená nová expozice Královská mincovna. Vlašský dvůr byl dlouhá léta střediskem hospodářské moci českého státu. A proč vlašský?

V roce 1300 za vlády Václava II. dochází k velké mincovní reformě.

Do Kutné Hory byli povoláni zkušení vlašští mincíři a pregéři, (mincíři vyráběli ze stříbrných prutů tenké plíšky na které pregéři vyráželi obrazce a slova) z města Florencie, aby tu razili peníze. A právě podle nich byl dvůr pojmenován.

V dobách největšího rozkvětu města, sloužil i jako sídlo panovníka při jeho pobytu ve městě, a tak se zde odehrálo mnoho státnických setkání.

Chrám svaté Barbory

V místech ostrohu nad říčkou Vrchlicí stávala kaplička zasvěcená patronce horníků. Dnes se na jejím místě tyčí obdivovaný chrám. Prvním stavitelem velkoryse navržené gotické stavby byl pravděpodobně syn Petra Parléře Jan.

Chrám však byl dokončen až na začátku 20. století. Proč? Když v polovině 16. století v kutnohorských dolech došlo stříbro, musela být stavba zastavena. A na své dokončení si počkala víc než 500 let.

Po celou dobu se v ní ale k bohoslužbám scházeli obyvatelé města a modlili se ke své patronce. Uměla horníky vysekat z dokonale beznadějných situací. Zkazek o její pomoci se v Hoře tradovalo stovky.

Nakonec, jestli se teprve chystáte do místních dolů, můžete se zkusit pomodlit taky. Jen tak pro jistotu.

Vzhůru do dolu

Kousek od Vlašského dvora v Barborské ulici 28 najdete České muzeum stříbra jehož součástí je také prohlídka dolu. Tedy upřímně, nic pro klaustrofobiky, ale jinak docela fajn dobrodružství, které se bude líbit dětem.

Dostanete svítilnu, helmu a hornickou halenu s kápí, takzvanou perkytli, a projdete se 250 dlouhou podzemní chodbou. Možná pak budete vděčni osudu, že jste nežili ve středověku a nebyli havíři.

Vitráže ve slavném kostele
Vitráže ve slavném kostele

Voda pro život

Ve středověku důlní činnost narušila spodní prameny a město mělo problémy se zajištěním dostatečného množství pitné vody. Tento problém byl vyřešen v roce 1495 postavením dvanáctiboké kamenné kašny na dnešním Rejskově náměstí.

Původně zastřešená kašna sloužila jako rezervoár vody, do nějž byla pitná voda přiváděna dřevěným potrubím z 2,5 km vzdáleného pramene svatého Vojtěcha u Bylan. Tímto způsobem se pitná voda do města přiváděla až do roku 1890.

Pamatujete na Lidku?

Věděli jste, že v Kutné Hoře byla jedna z nejlepších čokoládoven v Evropě Lidka? A že si na jejích výrobcích pochutnávaly nejen statisíce dětí po celé zeměkouli, ale i švédská královna či T. G. Masaryk?

Na Komenského náměstí 18 najdete nejmenší muzejíčko čokolády na světě, věnované právě bývalé čokoládovně Lidka – za první republiky Koukol & Michera. Samozřejmě tu můžete ochutnat ty nejlepší kousky nejen z české manufaktury, ale i z celého světa.

Otevírací doba: denně 10:00–12:00/13:00–17:00 (v sezoně a při kulturních akcích déle)

Co jsme my, budete i vy…

Jedním z kutnohorských lákadel je unikátní kostnice pod kostelem Všech svatých na hřbitově v Sedlci.

Podle pověsti tu byla v roce 1278 rozprášena zem, kterou přivezli mniši z Jeruzaléma, a hřbitov se tak stal nejstarším Svatým polem ve střední Evropě a vyhledávaným pohřebištěm.

Po morové ráně roku 1318 bylo v Sedlci pochováno přes 30 tisíc zesnulých, dalších 10 tisíc mrtvých pojal hřbitov během husitských válek.

Dnes si to asi nedokážeme představit, ale podle dochovaných pramenů sedlecký hřbitov zabíral plochu 35 tisíc m2. Po zrušení hřbitova na konci 15. století byly exhumované kosti uloženy vně i uvnitř podzemní kaple, kde je poloslepý sedlecký mnich v roce 1511 seskládal do velkých pyramid.

Dnešní podoba hřbitovní kaple je výsledkem barokních úprav provedených J. B. Santinim Aichlem na počátku 18. století a celkové obnovy z druhé poloviny 19. století, jejíž součástí bylo dotvoření dekorace z lidských kosterních ostatků.

Zůstanete tu stát v úžasu a určitě vám proběhne hlavou Memento mori – pamatuj na smrt. Autorem masivního lustru zdobeného lidskými kostmi, erbu rodu Schwarzenbergů a další výzdoby je řezbář z České Skalice František Rint.

FOTO: PX FUEL

Foto:
Štítky:
Související články
Pokud jste o Dačicích dosud neslyšeli, možná je to proto, že prostě nesladíte. Tak či tak toto město, které je kolébkou kostkového cukru, toho nabízí skutečně spoustu a může být skvělým cílem celodenního výletu. Návštěvníka zaujme v první řadě úctyhodná historie tohoto sídla ležícího v okrese Jindřichův Hradec. První zmínky o Dačicích pocházejí totiž už ze 12. století. Časem se město stalo význa
O Praze se říká, že je stověžatá. Ve skutečnosti však má věží ne sto, ale rovnou přes pět set, to jí však na půvabu nic neubírá. Návštěvníky Prahy fascinuje různorodostí domů v pražských ulicích a pro řadu zahraničních turistů je ztělesněním ideálního města, především pro malebné historické centrum. Během více než tisíciletého vývoje vznikly skvělé stavby, z nichž mnohé dnes patří k vrcholným dí
Před sto lety, na Velikonoční neděli roku 1925, byla podle dobových zpráv „odevzdána veřejnosti" jeskyně Balcarka v Moravském krasu. Tehdejší Akciová společnost Moravský kras, která si bohatě zdobenou jeskyni v Ostrově u Macochy vzala do správy, ji zpřístupnila už rok po objevu. Místní rolník a lidovecký poslanec Národního shromáždění Josef Šamalík nejprve 16. června 1923 objevil samostatnou du
Pohled vzhůru po Václavském náměstí najdeme na tisících fotografií, pohlednic i filmových záběrů. Monumentální budova Národního muzea shlíží na rušné prostranství pod sebou už více než sto třicet let a město si bez ní už dávno vůbec nedokážeme představit. Národní muzeum jako instituci měli Češi daleko dřív než budovu, kterou pod tímto jménem známe a která je jedním ze symbolů Prahy. Muzejní ústav
Jizerské hory skrývají mnoho ojedinělých přírodních zákoutí, ale atmosféra, která na návštěvníka dýchne na rašeliništi Na Čihadle, je neopakovatelná. Tady můžeme hledat ducha hor v každé roční době. Rašeliniště jsou důležitou součástí ekosystému v přírodě a Jizerské hory se mohou pochlubit pěknou řádkou takových míst. Mezi nejznámější patří lokalita Na Čihadle v horském sedle na úpatí Sněžných vě
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pláž Dumas: Starodávné pohřebiště, kde mizí turisté
enigmaplus.cz
Pláž Dumas: Starodávné pohřebiště, kde mizí turisté
Tmavá písčitá pláž Dumas se nachází ve státě Gujarat 21 km od města Surat v jižní části Indie. V minulosti na této pláži hinduisté spalovali těla mrtvých. Kremace dle jejich víry umožní duši snáze op
Zdraví začíná uvnitř, dopřejte si očistu
nejsemsama.cz
Zdraví začíná uvnitř, dopřejte si očistu
Když trávicí soustava nefunguje správně, má to vliv i na hmotnost. Pokud byste rádi pár kilo shodili, zahajte teď na jaře očistu těla. Máte problémy se zácpou, plynatostí, průjmy, nebo i depresemi? Příčinu hledejte ve střevech. Nejenže se v nich nachází drtivá většina naší imunity, ale zanesená střeva mají vliv i na váhu a náladu. Od čeho ruce pryč?
Doplatila jsem na svou naivitu
skutecnepribehy.cz
Doplatila jsem na svou naivitu
Byla jsem po rozvodu, sama a nic mě netěšilo. Když přišla má kamarádka s nápadem na společné podnikání, znova mě to nakoplo. A to byla chyba. Radku jsem potkala v pro mne těžké době. Přestěhovala jsem se do nového města a změnila jsem práci. Chtěla jsem opustit starý život, ve kterém bylo hrozné manželství a domácí násilí. Nechala jsem
Okrasa i lék: Odkud pochází nádherný šeřík?
epochaplus.cz
Okrasa i lék: Odkud pochází nádherný šeřík?
Květy šeříku připomínají malé voňavé hvězdičky, které na jaře rozjasňují zahrady a parky. Tento půvabný keř však skrývá mnohem více, než jen krásu a vůni – jeho příběh sahá do dob osmanských sultánů, šeříková esence se využívá v parfémech a některé druhy mají také léčivé účinky. Inspiruje i umělce! Je krásný a jeho opojná vůně
Starověké Benátky ležely v deltě Nilu
historyplus.cz
Starověké Benátky ležely v deltě Nilu
Křivolakými vodními kanály se prodírají malé loďky. Míjejí vznosné budovy, proplouvají pod mosty, až dosednou k molu. Scéna se neodehrává v Benátkách, jak by se mohlo zdát, ale v Herakleionu. Ten si vyslouží řadu přezdívek. Kromě starověkých Benátek se mu říká antický Hongkong nebo egyptská Atlantida…   Stejně jako v případě Tróji i u egyptského
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
panidomu.cz
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
Bojíte se mikrovlnky? Pro jedny je to nepostradatelný domácí spotřebič, pro druhé riziko pro zdraví. Přitom technicky vzato používá stejný zdroj pro svoje fungování jako rádia, televizory, mobilní telefony, přístroje GPS nebo třeba hřejivé infralampy a dotaženo do detailů i náš zrak – elektromagnetické vlny delšího rozsahu. Elektromagnetické záření může být skutečně nebezpečné, ale až
Srdeční selhání vyřeší titanové srdce
21stoleti.cz
Srdeční selhání vyřeší titanové srdce
Mnoho lidí se potýká s kardiovaskulárními problémy, přičemž u některých dochází k selhání srdce. Orgánů vhodných k transplantaci není dostatek, nadějí pro čekatele na nové srdce se tak může stát titan
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Čvančarová přiznala, že je nešťastná?
nasehvezdy.cz
Čvančarová přiznala, že je nešťastná?
Patří mezi atraktivní ženy a o její pozornost by stála spousta mužů. A možná, že brzy dostanou příležitost! Herečka Jitka Čvančarová (47) totiž jasně naznačuje, že její manželství s tanečníkem Petrem
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz