Domů     Knížecí rezidence dvou barev: Zámek Hradec nad Moravicí
Knížecí rezidence dvou barev: Zámek Hradec nad Moravicí

Místo na protáhlém ostrohu nad řekou Moravicí si lidé vybrali k osídlení už před čtyřmi tisíci lety.

Trvalou stavbu, která měla přežít staletí, tu však až v polovině 13. století začal budovat král Přemysl Otakar II., po jeho smrti se tu usadila jeho ovdovělá choť Kunhuta.

Nějakou dobu byl hrad sídlem Opavského knížectví, to pak ale své centrum přeneslo přímo do Opavy a význam Hradce náhle už nebyl to, co dřív. Nepomohlo ani to, že se načas ujal majetku další král, Jiří z Poděbrad.

Areál prodělával změny, o které se staraly požáry i osvícení architekti, ale až za vlády Rudolfa II. na přelomu 16. a 17. století došlo k opravdu výrazné proměně Hradce.

Vlivný dvořan a diplomat Kašpar Pruskovský tehdy zahájil přestavbu hradu na pohodlné renesanční sídlo. A protože mu do toho neblaze vstoupila třicetiletá válka, bylo z Hradce staveniště až do konce 17. století.

Vstupní brána. FOTO - Lehotsky - CC BY-SA 3.0
Vstupní brána. FOTO – Lehotsky – CC BY-SA 3.0

Už tenkrát získal zámek podobu čtyřkřídlé budovy s rozlehlým nádvořím, ale ani takový ho dnes neznáme. Až o celé století později se rozhodl Hradec od základu změnit rod Lichnowských. Měli důvod chtít tu nejelegantnější rezidenci.

Přátelili se totiž s největšími osobnostmi své doby, a tak na Hradec příjížděly vzácné návštěvy v podobě Ludwiga van Beethovena, Ference Liszta nebo Nicola Paganiniho.

A osud knížata Lichnowská k modernizaci Hradce i tak trochu přinutil, když nechal zámek roku 1796 vyhořet.

Hrad, který jde jen odstřelit

Obnova zámku s sebou přinesla jeho rozdělení na dvě části, které býváme zvyklí označovat podle barev. Původní komplex dostal jméno Bílý zámek.

Při přestavbě bylo nutné zbavit se mnoha stále ještě dochovaných a teď trochu překážejících částí původního hradu, což se vzhledem k fortelnosti práce středověkých zedníků neobešlo bez zásob střelného prachu.

Navíc přibylo také hospodářské zázemí v novogotickém slohu, označované jako Červený zámek. Tím se rozloha zámeckého areálu zdvojnásobila. Až nakonec se nad ním v roce 1887 vztyčila Bílá věž, která měla být součástí plánované velkorysé dvojvěžové vstupní brány.

Červený zámek - FOTO - Kankovaa - CC BY-SA 4.0
Červený zámek – FOTO – Kankovaa – CC BY-SA 4.0

Nakonec věž zůstala osamocena a proměnila se v zásobárnu vody, když v jejím 4. podlaží nechali majitelé snýtovat vodojem o obsahu 25 krychlových metrů.

Voda přiváděná tři kilometry dlouhým vodovodem ze čtyř pramenů v okolí pak zásobovala nejen samotný zámek a konírny, ale také budovy na náměstí, četnickou stanici a městskou kašnu.

Založen byl také přírodně-krajinářský park vynikající kompoziční a dendrologické úrovně.

Strašidlo se slabostí pro ženy

Dříve narození, kteří možná navštívili zámek v Hradci nad Moravicí v dětství a chtěli si svůj zážitek později zopakovat, měli dlouho smůlu. Areál byl v roce 1976 uzavřen a začala zásadní rekonstrukce.

Brány zámku se pro veřejnost otevřely až v roce 1996. Dnes v něm můžeme v rámci několika prohlídkových okruhů navštívit společenské salony a interiéry sedmipokojového knížecího bytu, hostinská apartmá, přijímací lovecký salon, erbovní sál nebo zámeckou kapli se sakristií.

 Zdejší edukační centrum pak nabízí možnost si vyzkoušet nejrůznější předměty spojené se životem na zámku od replik zbroje a historických kostýmů až po nádobí.

Specializované okruhy pak zavedou návštěvníky třeba do zámeckých koníren, do hodinové věže nebo do Bíle věže se sklepením věnovaným nadpřirozeným bytostem.

Možná je to praktická příprava na pokus spatřit zdejší nejslavnější strašidlo – ducha Felixe Lichnowského, sečtělého a vzdělaného muže, který ale podlehl atentátu v Německu a jehož srdce je uloženo ve stříbrné schráně v kostele sv. Petra a Pavla nedaleko zámku.

Nejčastěji je prý Felix v noci k zastižení na schodišti nedaleko kaple. Při setkání bychom měli myslet na to, že Felix, údajně velice pohledný a charismatický šlechtic se slabostí pro něžné pohlaví, nemá příliš v lásce návštěvníky z řad mužů.

FOTO: Creative Commons (úvodní foto: Kankovaa – CC BY-SA 4.0)

Foto:
Související články
Ani ne pět kilometrů nás ve Slatiňanech dělí od obce Kočí, kam bychom určitě neměli zapomenout se vydat. Stojí tu totiž původně gotický kostel sv. Bartoloměje, založený v roce 1397 Žofií Bavorskou, manželkou krále Václava IV. Kostel na první pohled působí trochu jako pevnost. Stojí na mírném návrší, obehnaném příkopem, a přichází se k němu po unikátním dřevěném zastřešeném barokním mostě, jedn
V Čechách jich moc nenajdete, ale ty, které se zachovaly, jsou opravdovými skvosty. Tak až pojedete na výlet, zkuste se v některé z nich zastavit. U bílého jednorožce Za krásnou lékárnou zapsanou na seznamu UNESCO se musíte vydat do západočeských Klatov. Najdete ji na náměstí Míru v domě s popisným číslem 149, kde sídlí už od počátku 17. století. Možná vás zaujme, že byla v běžném provozu ještě
Odnepaměti běží krkonošskou krajinou dravá říčka, které zdejší lidé vybrali jméno Mumlava. Inspirovali se německým slůvkem murmeln, což znamená mumlat, a přesně takový zvuk slyšeli, když se do tekoucí vody zaposlouchali. A mumlání vody se znásobilo v místě, kde se vrhala z desetimetrové výšky. Snažit se popsat Mumlavský vodopád je trochu jako vědecky rozebírat Monu Lisu. Stejně bude vždycky nejle
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali první zmínku o boskovickém hr
Strakonický hrad oplývá bohatou historií i mnoha legendami. Celá staletí patřil k hlavním sídlům řádu johanitů, po rozsáhlé rekonstrukci sem ale míří davy turistů. V jeho rozsáhlých prostorách je totiž neustále co objevovat. Podle pověsti je jednou z nejznámějších obyvatelek strakonického hradu Bílá paní, dcera Oldřicha z Rožmberka. Pokud se zjevila, všichni s napětím sledovali její náladu. Trado
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nechte se zlákat hovězím žebrem s lanýži v restauraci Depo v Českém Krumlově
iluxus.cz
Nechte se zlákat hovězím žebrem s lanýži v restauraci Depo v Českém Krumlově
Podzim se pomalu přihlásil o slovo. Se změnou počasí, tedy konkrétně s výrazným ochlazením a příbytku srážek, lze přímou úměrou vysledovat také, jak v ulicích českých měst ubývá zahraničních turistů.
Asijská pochoutka
tisicereceptu.cz
Asijská pochoutka
Suroviny na 2 porce 200 g mletého masa 200 g rýže 1 mrkev 2 cibule 1 jarní cibulka 3 lžičky oleje 1/2 okurky 1/2 lžičky sójové omáčky 1/2 lžičky medu 80 g hub shi-take nebo hříbků pepř 2
Sveďte ho podle hvězd
nejsemsama.cz
Sveďte ho podle hvězd
Jak osvědčeně můžete svést muže podle jeho znamení zvěrokruhu? Beran (21. 3. – 19. 4.) Miluje komplimenty, obdiv a užívá si pocit, když vám může pomáhat. Proto ho často chvalte a bez ostychu se ho ptejte na rady. Ve vztahu se začne poměrně rychle nudit, tak musíte neustále vymýšlet nové podněty. Nepokoušejte se ho ovládat, protože když
Kdy oznámí Daniela a Ondřej Brzobohatí radostnou zprávu?
nasehvezdy.cz
Kdy oznámí Daniela a Ondřej Brzobohatí radostnou zprávu?
Vzhledem k probíhajícímu soudu s bývalou manželkou má hudebník Ondřej Brzobohatý (41) starostí až nad hlavu. Špitá se, že alespoň v soukromí by se měl těšit z radostnějších zpráv. Aktuálním tématem
4 utajení levobočci: Zašpásoval si císař s Masarykovou matkou?
historyplus.cz
4 utajení levobočci: Zašpásoval si císař s Masarykovou matkou?
Kolem půlnoci zastavuje před luxusním hotelem v jednom německém městě kočár s pečlivě zataženými záclonkami. Vystupuje z něj dáma v černém s hustým závojem, doprovázená pánem. Personál je nevítá. Podle instrukcí nesmí na záhadnou ženu nikdo ani pohlédnout. Majitel hotelu dobře ví, co je to diskrétnost. Zachovat přísné inkognito páru, který se u něj v durynském Hildburghausenu ubytoval 7. února
Ve Rwandě se šíří smrtící virus marburg, pomohou vyvíjené vakcíny?
21stoleti.cz
Ve Rwandě se šíří smrtící virus marburg, pomohou vyvíjené vakcíny?
Virus marburg vyvolává hemoragickou horečku marburg, jejíž mortalita dosahuje až 90 %. Proti nemoci neexistuje lék ani schválená vakcína. Nyní vypukla epidemie nemoci ve Rwandě. Pokud by se nákaza šíř
S červenou se to musí umět
panidomu.cz
S červenou se to musí umět
Každý z nás vnímá barvy jinak, ale u červené se shodneme: Přitahuje pozornost. V interiéru se proto hodí na výrazné akcenty, ale musíte dávat pozor, aby jí nebylo příliš. Příkladem šikovného použití červené může být pohovka do obýváku. Podle psychologů uvolňuje napětí a zvyšuje potřebu komunikovat. Proto tuto barvu mívají nezřídka pohovky v televizních talk
Díky jeho lži jsme se zamilovali
skutecnepribehy.cz
Díky jeho lži jsme se zamilovali
Jako kadeřnice jsem vyslechla nespočet životních osudů. Vlastně i můj život vypráví příběh, který si stále žije svým životem. A patřím mezi ty šťastné, které jím provází poctivá dávka lásky. Cesta k ní nebyla ale vůbec jednoduchá a nalézt tu pravou mi pomohla až má práce. Všechno začalo jedno květnové odpoledne, kdy se v našem kadeřnictví objevil neznámý muž.
Dovolenkový ráj hokejové legendy
rezidenceonline.cz
Dovolenkový ráj hokejové legendy
Asi pětačtyřicet minut jízdy od Los Angeles po malebné Pacific Coast Highway leží Malibu, destinace báječných rekreačních sídel bohatých a slavných. Na jedné z jejích nejlepších pláží se před lety usadila s rodinou i někdejší dlouholetá hvězda americké NHL, Chris Chelios. Chelly, jak ho s láskou nazývají jeho kolegové, když komentuje NHL pro EPSN, trojnásobný
Rozvod Jeffa Bezose: Měla dostat MacKenzie ještě víc?
epochaplus.cz
Rozvod Jeffa Bezose: Měla dostat MacKenzie ještě víc?
Poznají se v práci. Časem dají výpověď a bok po boku rozjedou vlastní byznys. V maličkých kancelářích, kde je každý „holka pro všechno“.   „Měli jsme brigádníka, seděla jsem s ním v kumbálku, co fungoval jako kuchyňka a hlídala účetnictví. Když bylo hotovo, šla jsem balit objednávky,“ vzpomíná na rok 1996 většinou nepříliš sdílná MacKenzie
Podařilo se najít bájný poklad Nibelungů?
epochalnisvet.cz
Podařilo se najít bájný poklad Nibelungů?
Detektor kovů začne hlasitě pípat. Nejde o planý poplach a pod zemí se neukrývá jen nějaké harampádí. V roce 2014 učiní amatérský archeolog v lese u Rülzheimu na západě Německa nález, který všem vyrazí dech. Při pátrání po legendami opředeném pokladu Nibelungů objeví zlaté a stříbrné šperky a další cenné předměty. Patřily bájnému Siegfriedovi?   Na stěně
Tajné tunely v nitru bývalé sopky: Ukrývají ztracený nacistický archiv?
enigmaplus.cz
Tajné tunely v nitru bývalé sopky: Ukrývají ztracený nacistický archiv?
Polské město Lubáň se stalo v závěru druhé světové války místem tvrdých bojů mezi ustupující německou armádou a Rudou armádou. Velké území města bylo zcela zničeno. Válka však zanechala stopy i v podz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz