Domů     Ještěd: Dokonalé retro z budoucnosti
Ještěd: Dokonalé retro z budoucnosti
od 12.4.2021
1

Málokterá stavba má to štěstí, že ji na první pohled každý pozná. Vysílač na hoře Ještěd takový je.

Přestože v době svého vzniku připadal některým kritikům příliš odvážný a nehodící se do horské přírody, dnes je naopak dominantou kraje a vrchol hory krášlí jako královská koruna.

Z vrcholku hory Ještěd byl vždycky nádherný výhled a když už turistů bylo v polovině 19. století opravdu hodně, podnikaví manželé Haslerovi začali nahoře prodávat občerstvení.

Od toho už byl pak jen krůček k vybudování stánku, dřevěné chaty, kamenné chaty a nakonec i vyhlídkové věže. Poslední generace turistické chaty vyhořela roku 1963 a začalo se uvažovat, čím ji nahradit.

Lidé z Liberecka tenkrát uspořádali spontánní sbírku na výstavbu nové chaty. Jenže se objevil ještě mnohem větší plán. Měla zde vzniknout nejen restaurace s ubytováním, ale také se muselo počítat s možností šíření televizního signálu.

A tak byla vyhlášena architektonická soutěž, do níž se nakonec přihlásilo jedenáct uchazečů.

Vítěz, architekt Karel Hubáček, jako jediný dokázal spojit všechny požadované funkce do jediného objektu, ale navíc vytvořil na pohled geniálně jednoduché a krásné dílo. „Prvotní představa ze mě vytryskla. Koukal jsem na Ještěd a věděl, co musím nakreslit.

Prodloužit horu. A dát vysílači tvar kuželu, aby se po něm smýkaly větry,“ vyprávěl Karel Hubáček. „Toužíme po výrobcích nových tvarů, nových barev a nových funkcí.

Nějak jsme ale zapomněli vyžadovat totéž od staveb,“ prohlásil krátce poté, co v architektonické soutěži zvítězil.

Potěší i okolní příroda.
Potěší i okolní příroda.

Voda teče až nahoru

Postavit na vrcholku Ještědu štíhlou a vysokou stavbu vůbec nebylo jednoduché.

S podložím problémy nebyly, vrchol tvoří tvrdý křemencový suk, ale sníh se tu drží až 120 dní v roce a především tu vládne silný vítr, který je schopen dosahovat rychlosti před 80 kilometrů za hodinu a řadí se tak do kategorie vichřice.

Pro stometrovou stavbu bylo třeba vylít železobetonovou základovou desku o tloušťce jednoho metru. Na ní se vztyčily dva soustředné válce, na kterých jsou zavěšena jednotlivá patra. Těch je celkem deset.

Suterén skrývá skladiště a strojovny, první podlaží je určeno pro kanceláře a také pro kuchyň hotelové restaurace. Druhé podlaží s proslulou prosklenou vyhlídkovou terasou je vlastně v úrovni ulice, a tak je ideální pro hotelovou recepci.

Odtud stoupá schodiště do dalšího podlaží s kavárnou, restaurací a reprezentačním salonkem. Dvanáct hotelových pokojů a jeden apartmán architekt rozmístil dokola po celém obvodu stavby.

Původně byly pokoje pouze ve čtvrtém patře a nad nimi byly zřízeny ubytovny zaměstnanců, později se i toto podlaží proměnilo v hotel. Málokdo by čekal, že až v osmém a devátém patře leží nádrže na pitnou vodu a záložní baterie.

Nádrž na vodu má tisíc litrů a čerpá se do ní voda ze studní vyvrtaných v polovině kopce. Desáté patro logicky zaujímá strojovna výtahu.

Liberecko poznáte podle jediného pohledu.
Liberecko poznáte podle jediného pohledu.

Kam dnes uvidíme z okna?

Přestože v budově existuje hotelová a radiokomunikační část, obě žijí vlastním životem. Mezi nimi jsou k dispozici jen dva průchody. Kromě televizního vysílání má Ještěd samozřejmě i další využití. Svá zařízení tu mají mobilní operátoři, policie i armáda.

Hoteloví hosté na Ještědu nikdy nevědí, na jaký výhled za oknem se zrovna připravit. Mohou celý den zírat do mléčné mlhy a poslouchat skučení vichřice, ale zrovna tak se jim může naskytnout úžasný výhled na stovky kilometrů.

Vidět je možné Prahu, dohlédnout se dá až na Šumavu a říká se, že nejlepší výhled je na sever, protože první větší hora leží tím směrem až ve Švédsku. V pokojích pak mohou hosté vzpomínat na dobu, kdy byl Ještěd zbrusu nový.

Černý nábytek odpovídá době, v níž byl vyroben, a nostalgie přímo dýchá i z obkládaček v koupelnách. Nic z toho ale nepůsobí zastarale. V tom je další neopakovatelné kouzlo stavby, která i téměř po půl století stále působí jako z budoucnosti.

Věž chráněná mopedem

Výstavba celého objektu od položení základního kamene ke slavnostnímu otevření v červenci 1973 trvala téměř sedm let a vyšla tenkrát na 64 milionů československých korun. Televizní signál už se odtud ale přenášel dva roky před dokončením stavby.

Proslulý tvar rotačního hyperboloidu stavbě dodává vnější plášť tvořený v obytných podlažích hliníkovými panely, ve vyšších patrech panely laminátovými.

Právě tady sídlí parabolické antény vysílačů, a tak kolem nich nemohou být umístěny žádné prvky rušící elektromagnetické vlny. Nic v těchto místech nesmí být z kovu, plastové jsou dokonce i šrouby.

Sklolaminátový plášť tvoří dvě vrstvy, prostor mezi nimi vyplňuje osm centimetrů pěny. Laminátové pásy jsou dlouhé dvanáct metrů a traduje se, že při jejich výrobě bylo třeba ve výrobní hale vybourat jednu stěnu, aby mohly pásy ze stroje vyjíždět vcelku.

Pro eliminaci povětrnostních vlivů bylo třeba vyvinout některé nové, patentově chráněné postupy a technologie. Uvnitř stavby je na vrcholku zavěšeno speciální kyvadlo vážící 800 kilogramů, jehož úkolem je tlumit kmitání věže.

Je zavěšeno na krátkých čepech a malých tlumičích, které konstruktéři tenkrát vymontovali z malého mopedu.

Krása, která sbírá ceny

Pokud budeme chtít Ještěd navštívit, přivede nás k němu silnice z Horního Hanychova, na níž najdeme parkoviště s odbočkou k hotelu.

Zdatnější výletníci přicházejí po turistických značkách a po naučné stezce Terasy Ještědu, pro cyklisty je zase výzvou cyklotrasa 3007, která končí až na vrcholu.

A zapomenout nesmíme ani na kabinovou lanovku, jejíž horní stanice stojí sotva sto metrů od vysílače. Také lanovka překonávající výškový rozdíl 403 metrů vede z Horního Hanychova. Silueta hotelu a vysílače už je dnes stálou součástí Liberce.

Ostatně ji najdeme na městském znaku, ve svém logu ji má místní vysoká škola i fotbalový klub Slovan. A hodně řádků bychom popsali, pokud bychom chtěli vyjmenovat všechna uznání, která stavba za dobu své existence posbírala doma i ve světě.

Autor projektu Karel Hubáček obdržel cenu Mezinárodní unie architektů, což je nejvyšší ocenění, kterého kdy český architekt dosáhl. V roce 2000 pak byl Ještěd poctěn titulem Nejvýznamnější česká stavba 20. století.

Nejen že byl vyhlášen národní kulturní památkou, ale byl zařazen i do oficiálního seznamu, z něhož jsou vybírány objekty navrhované k zařazení do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Foto: PX FUEL
reklama
Související články
Je toho hodně, co nás napadne při vyslovení jména Štramberk – bohatá historie, cenné architektonické památky, stále živé lidové tradice… V tomto malebném moravském městě je ale pořád možné objevovat něco nového a zajímavého. Historické jádro Štramberka je díky své bohaté historii i cenným památkám městskou památkovou rezervací. Tvoří ji měšťanské domy, obehnané hradbami v okolí svažitého náměstí.
Česká republika má několik míst, která se proslavila chovem koní. Naší specialitou je především starokladrubský kůň, a právě mnoho jeho zástupců našlo svůj domov ve Slatiňanech, v těsné blízkosti významného a hojně navštěvovaného zámku. Od chvíle, kdy na sklonku 13. století vznikla osada zvaná Slatiňany, se zdejší obec stále rozrůstala. Některý z potomků prvního doloženého majitele panství Franti
Jedním z mála dochovaných pevnostních objektů v Olomouci je Korunní pevnůstka ležící vlastně v samém centru města. Budována byla od roku 1754 na území bývalé obce Závodí před středověkými městskými hradbami a tvoří ji několik objektů postavených v průběhu 18. i 19. století. Pevnost obklopuje mohutný zemní val určený k rozmístění děl, jehož podpěrná cihlová zeď dosahuje výška 4,7 metru. Těch děl
Máte pocit, že vás v Čechách už nic nepřekvapí? Nechte se zlákat na výlet do královského města Kolína. Ať už přijedete na kole, vlakem, autem či dorazíte pěšky, čeká na vás řada krásných, dosud málo objevených míst. Historie kolínské židovské komunity Kolínský židovský klenot, Jeruzalém na Labi, představuje ojedinělý soubor židovských památek, bývalá židovská čtvrť právem náleží k nejcennějším
Rožnov leží pod Radhoštěm, a ten bychom rozhodně na svých cestách po tomto kraji minout neměli. Na jeho vrcholku stojí výjimečná kaple svatého Cyrila a Metoděje s byzantskou kopulí, vysvěcená už v roce 1898. Je to jedna z nejvýše položených církevních staveb na našem území a přestože si toho na první pohled sotva povšimneme, stojí jednou polovinou na rožnovské straně kopce a druhou na straně fr
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nadopujte se všemi béčky
nejsemsama.cz
Nadopujte se všemi béčky
Vitaminů skupiny B je celkem osm a všechny by se pro naše zdraví přetrhly. Pečují o kůži, vlasy, nervy i srdce. Ne vždy jich ale přijímáme tolik, kolik potřebujeme. Mrkneme se na zoubek těm nejdůležitějším z celé skupiny a pro začátek si můžeme říct, že i když máte jejich spotřebu pokrytou, stres, kouření, pití alkoholu nebo velkého množství kávy či čaje vedou
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný
Poslední britská čarodějnice: Kdo byla Helena Duncan?
epochalnisvet.cz
Poslední britská čarodějnice: Kdo byla Helena Duncan?
Helena Duncan si jako malé děvče vyslouží přízvisko pekelná, neboť tvrdí, že umí mluvit s mrtvými. Od té doby své okolí zahrnuje jedním proroctvím budoucnosti za druhým a jako dospělá se díky tomu stane uznávanou čarodějnicí. Dnes však o jejích schopnostech mnozí pochybují, neboť je údajně doloženo, že při seancích podváděla. Je to pravda? Je
Archeologové u Kutné Hory odkryli osadu starou 7 000 let
21stoleti.cz
Archeologové u Kutné Hory odkryli osadu starou 7 000 let
Dosud neznámou neolitickou osadu u Kutné Hory objevili badatelé z Archeologického ústavu AV ČR. Unikátní je v tom, že v následujících tisíciletích na jejím místě nevznikla žádná jiná sídliště a díky t
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Španělské ptáčky
tisicereceptu.cz
Španělské ptáčky
Většina z nás omáčky miluje. Španělský ptáček patří mezi klasické recepty české kuchyně. Příprava není vůbec složitá. Suroviny 4 plátky z hovězí kýty (celkem asi 600 g) 2 natvrdo uvařená vejce
Union Glashütte opět partnerem závodu veteránů napříč Saskem
iluxus.cz
Union Glashütte opět partnerem závodu veteránů napříč Saskem
Jen málokomu se podaří dopřát si tak jedinečný zážitek s klasickými automobily, jakým je závod Sachsen Classic. V jeho rámci se v polovině srpna opět přesunou závodníci kultovní setinové rallye ze Cvi
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
epochaplus.cz
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle. Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie. Zábava pro
Temný stín mě pronásledoval městem až domů
skutecnepribehy.cz
Temný stín mě pronásledoval městem až domů
Ten duch se na mě přilepil v parku u křížku a pronásledoval mě celou cestu, marně jsem před ním utíkala, zachránila mě až lávka přes potok. Stalo se to před několika lety, když jsem se vracela s manželem, již značně společensky upraveným, z večírku u jeho bratra. Švagrová nás přemlouvala, abychom přespali u nich. Já ale chtěla domů do své postele, a tak
Kadeřníkovi královy metresy prošlo i znásilnění
historyplus.cz
Kadeřníkovi královy metresy prošlo i znásilnění
Když králova metresa prochází uličkou dvořanů, ulpívají na ní desítky párů očí, které hodnotí každičký detail jejího vzhledu. Jen ať se dívají, má krásné šaty, líčení podle poslední módy, vzácný parfém, a hlavně vysoký účes, jehož tvorba zabrala celé hodiny. Jistý muž, který je nositelem starobylého a prestižního Řádu svatého Michala, dokončuje spis Chvála účesů
Kdy už si mě vezmeš Prachaři?
nasehvezdy.cz
Kdy už si mě vezmeš Prachaři?
Půvabná herečka ze seriálu Jedna rodina Sara Sandeva  (27) už tři roky tvoří pár se starším hercem Jakubem Prachařem (40). Možná je tak pomalu na čase vztah někam posunout. Nabízí se pochopitelně sv
Tajemství obrazu v proslulé galerii: Opravdu je na něm létající talíř?
enigmaplus.cz
Tajemství obrazu v proslulé galerii: Opravdu je na něm létající talíř?
Hledat důkazy existence UFO v proslulé florentské galerii Uffizi není zase tak bláhové, jak by to původně vypadalo. Záhadný obraz na vás čeká ve druhém patře galerijního objektu. Výtvarné dílo vzniklo