Domů     Já jsem z Kutné Hory…
Já jsem z Kutné Hory…

Také jste se ve škole učili písničku o koudelníkovu synovi? Dnes už tady žádného koudelníka dozajista nepotkáte, ale město určitě navštivte, nebudete litovat.

Ve středověku bývala Kutná Hora především díky kutání stříbrných rud a tavbě drahocenného kovu jedním z nejvýznamnějších českých měst. Jen si zkuste představit, že město obstarávalo zhruba jednu třetinu produkce stříbra v Evropě.

Dnes je její historické jádro zapsáno na seznamu UNESCO a míst, která můžete navštívit je hodně, dokonce tolik, že to možná za jednu návštěvu nestihnete. Zvlášť, když si budete chtít také odpočinout v některé z malebných hospůdek.

Jak se sem dostat?

Kdo pojede autem, má to jednodušší. V blízkosti centra je několik parkovišť. Milovníci vláčků to budou mít o něco složitější. Z kutnohorského hlavního nádraží, kde zastavují i rychlíky z Prahy a Brna, se dostanete do centra města pěšky asi za 40 minut.

Využít můžete linku číslo 1 městské hromadné dopravy (asi 20 min.). Vy to ale udělejte jinak. Lepší je totiž na nádraží přestoupit do osobního vlaku a nechat se svézt na stanici Kutná Hora město.

Stanice sice vypadá poněkud vybydleně, ale k centru města to budete mít blíž, i když do kopce.

Kostnice
Kostnice

Navštivte Vlašský dvůr

Jestlipak víte, co se dělalo v „prenárně“, kdo to byl „prubíř“? Ne? Pak je pro vás jako stvořená nová expozice Královská mincovna. Vlašský dvůr byl dlouhá léta střediskem hospodářské moci českého státu. A proč vlašský?

V roce 1300 za vlády Václava II. dochází k velké mincovní reformě.

Do Kutné Hory byli povoláni zkušení vlašští mincíři a pregéři, (mincíři vyráběli ze stříbrných prutů tenké plíšky na které pregéři vyráželi obrazce a slova) z města Florencie, aby tu razili peníze. A právě podle nich byl dvůr pojmenován.

V dobách největšího rozkvětu města, sloužil i jako sídlo panovníka při jeho pobytu ve městě, a tak se zde odehrálo mnoho státnických setkání.

Chrám svaté Barbory

V místech ostrohu nad říčkou Vrchlicí stávala kaplička zasvěcená patronce horníků. Dnes se na jejím místě tyčí obdivovaný chrám. Prvním stavitelem velkoryse navržené gotické stavby byl pravděpodobně syn Petra Parléře Jan.

Chrám však byl dokončen až na začátku 20. století. Proč? Když v polovině 16. století v kutnohorských dolech došlo stříbro, musela být stavba zastavena. A na své dokončení si počkala víc než 500 let.

Po celou dobu se v ní ale k bohoslužbám scházeli obyvatelé města a modlili se ke své patronce. Uměla horníky vysekat z dokonale beznadějných situací. Zkazek o její pomoci se v Hoře tradovalo stovky.

Nakonec, jestli se teprve chystáte do místních dolů, můžete se zkusit pomodlit taky. Jen tak pro jistotu.

Vzhůru do dolu

Kousek od Vlašského dvora v Barborské ulici 28 najdete České muzeum stříbra jehož součástí je také prohlídka dolu. Tedy upřímně, nic pro klaustrofobiky, ale jinak docela fajn dobrodružství, které se bude líbit dětem.

Dostanete svítilnu, helmu a hornickou halenu s kápí, takzvanou perkytli, a projdete se 250 dlouhou podzemní chodbou. Možná pak budete vděčni osudu, že jste nežili ve středověku a nebyli havíři.

Vitráže ve slavném kostele
Vitráže ve slavném kostele

Voda pro život

Ve středověku důlní činnost narušila spodní prameny a město mělo problémy se zajištěním dostatečného množství pitné vody. Tento problém byl vyřešen v roce 1495 postavením dvanáctiboké kamenné kašny na dnešním Rejskově náměstí.

Původně zastřešená kašna sloužila jako rezervoár vody, do nějž byla pitná voda přiváděna dřevěným potrubím z 2,5 km vzdáleného pramene svatého Vojtěcha u Bylan. Tímto způsobem se pitná voda do města přiváděla až do roku 1890.

Pamatujete na Lidku?

Věděli jste, že v Kutné Hoře byla jedna z nejlepších čokoládoven v Evropě Lidka? A že si na jejích výrobcích pochutnávaly nejen statisíce dětí po celé zeměkouli, ale i švédská královna či T. G. Masaryk?

Na Komenského náměstí 18 najdete nejmenší muzejíčko čokolády na světě, věnované právě bývalé čokoládovně Lidka – za první republiky Koukol & Michera. Samozřejmě tu můžete ochutnat ty nejlepší kousky nejen z české manufaktury, ale i z celého světa.

Otevírací doba: denně 10:00–12:00/13:00–17:00 (v sezoně a při kulturních akcích déle)

Co jsme my, budete i vy…

Jedním z kutnohorských lákadel je unikátní kostnice pod kostelem Všech svatých na hřbitově v Sedlci.

Podle pověsti tu byla v roce 1278 rozprášena zem, kterou přivezli mniši z Jeruzaléma, a hřbitov se tak stal nejstarším Svatým polem ve střední Evropě a vyhledávaným pohřebištěm.

Po morové ráně roku 1318 bylo v Sedlci pochováno přes 30 tisíc zesnulých, dalších 10 tisíc mrtvých pojal hřbitov během husitských válek.

Dnes si to asi nedokážeme představit, ale podle dochovaných pramenů sedlecký hřbitov zabíral plochu 35 tisíc m2. Po zrušení hřbitova na konci 15. století byly exhumované kosti uloženy vně i uvnitř podzemní kaple, kde je poloslepý sedlecký mnich v roce 1511 seskládal do velkých pyramid.

Dnešní podoba hřbitovní kaple je výsledkem barokních úprav provedených J. B. Santinim Aichlem na počátku 18. století a celkové obnovy z druhé poloviny 19. století, jejíž součástí bylo dotvoření dekorace z lidských kosterních ostatků.

Zůstanete tu stát v úžasu a určitě vám proběhne hlavou Memento mori – pamatuj na smrt. Autorem masivního lustru zdobeného lidskými kostmi, erbu rodu Schwarzenbergů a další výzdoby je řezbář z České Skalice František Rint.

FOTO: PX FUEL

Foto:
Štítky:
Související články
Možná byste rádi poznali muzea, která vás nebudou nudit, protože jsou interaktivní, zábavná a vaše dítka v nich mohou exponáty nejen okukovat, ale i objímat. Součástí návštěvy takového muzea je i vstřebávání nejrůznějších informací, které je postaveno na zajímavém příběhu, protože příběh si každý zapamatuje snáze. Takže kam se vydat? Anthropos Brno Ukažte dětem rekonstrukci mamuta! Určitě zůsta
Budoucnost je teď. A Zlín je rozhodně město budoucnosti. Zlín jím byl už téměř před sto lety, kdy mu dával dnešní tvář Tomáš Baťa. Vydejte se do města, které se svou vizí vyrovná světovým metropolím, do města, které je jiné. Do města, které žije nejen Baťovým odkazem, ale i filmem, architekturou a designem. Dejte si na prohlídku čas. Tohle město musíte objevit a poznat. Možná to nebude láska na
Víte, že Česká republika patří k velmocem, co se týče botanických zahrad? Máme jich desítky, některé se dokonce mohou pochlubit výpěstky světového významu. Pojďme si některé oázy zeleně představit blíže. Největší a zřejmě také nejznámější českou zahradou je pražská botanická zahrada, kterou naleznete v Tróji nedaleko zoo. Návštěvníkům se chlubí obří sbírkou 15 tisíc druhů rostlin, plnou třetinu n
Nic nedokáže teplo domova vykouzlit tak jako keramický baculatý hrneček s horkým čajem či kávou anebo krásné keramické ozdoby. Praktičnost keramiky oceňovali naši předci po dlouhá staletí, její kouzlo obdivujeme i dnes. Vydejte se za tradiční keramikou do středních Čech – ať už přímo do dílen, kde si můžete umění keramických mistrů sami vyzkoušet, do muzeí anebo třeba na oblíbené keramické trhy.
Poznejte výjimečné místo s architekturou industriálního města v zahradách, s ojedinělým urbanismem a nezaměnitelnou atmosférou. Seznamte se s významnými architekty a urbanisty, jejichž unikátní stavby můžete obdivovat dodnes. Zlínský architektonický manuál – online i off-line průvodce městem. Zlínský architektonický manuál (ZAM) je webová databáze významných architektonických staveb, urbani
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Místo svatby přijde u Aničky Slováčkové rozchod?
nasehvezdy.cz
Místo svatby přijde u Aničky Slováčkové rozchod?
Vypadají jako dvě zamilované hrdličky. Jenže to nemusí dlouho trvat. Anna Slováčková (29) totiž přiznala, že to s partnerem mají občas vachrlaté. Podruhé bojuje Anna Slováčková (29) s rakovinou a s
Buřtguláš
nejsemsama.cz
Buřtguláš
Klasika, která chutná skvěle i druhý den. Do buřtguláše použijte kvalitní uzeninu. Bude chutnat i jen tak, ale s chlebem s křupavou kůrkou bude dokonalý. Ingredience: ● 300 g brambor ● 2 buřty ● 1 cibule ● 1 lžíce sladké mleté papriky ● ½ lžíce uzené mleté papriky ● ½ lžičky drceného kmínu ● 700 ml vývaru ● 1 červená paprika ● 1 červená feferonka ● 1 lžíce hladké mouky ● 1 lžíce
Copak by ta holčička chtěla, ptával se táta
skutecnepribehy.cz
Copak by ta holčička chtěla, ptával se táta
Dostávala jsem od táty fantastické dárečky, celá škola mi záviděla. Ale oděvů už byla plná skříň, a tak jsem si přála něco úplně jiného. pro vévodkyni. A já když jsem ti tuhle koupila šaty, dostala jsi záchvat smíchu a řeklas, že si to na sebe nevezmeš.“ No jasně, byly to šaty z textilu na náměstí, tak nepodobné oslňujícím oděvům
Hojení ran a rakovina: Vědci odhalili překvapivou podobnost procesů
21stoleti.cz
Hojení ran a rakovina: Vědci odhalili překvapivou podobnost procesů
Hojení ran je klíčovým biologickým procesem, který umožňuje tělu regenerovat poškozené tkáně a obnovit svou funkčnost. Nedávný výzkum však odhalil překvapující skutečnost – mechanismy, které stojí za
Modern Palazzo s italskými doteky
rezidenceonline.cz
Modern Palazzo s italskými doteky
Prostor pro bydlení, práci, relaxaci, přijímání návštěv… Interiér soudobého paláce s velkými otevřenými prostory vyzařuje harmonickou a elegantní atmosféru. Dvoupodlažní vila ve varšavské rezidenční čtvrti Wilanow skrývá za svou klasickou fasádou překvapivě dynamický interiér, vybavený luxusním nadčasovým nábytkem s trendovými prvky moderního designu. Přesně v duchu hesla „prostor je pro nás inspirací“ se autorskému duu
Škodliviny v kosmetice, kterým se můžete vyhnout
panidomu.cz
Škodliviny v kosmetice, kterým se můžete vyhnout
Možná už jste měli po použití nového krému pleť jako v ohni. A když jste si přečetli jeho složení, nestačili jste se divit. Namísto heřmánku jste v něm našli plno neznámých názvů. Na zadní straně každého kosmetického výrobku najdete buď zkratku INCI, nebo slovo Ingredients čili Složky. Pod ním jsou vyjmenované látky, které obsahuje, z
Místo vojáků dobyli Egypt Napoleonovi vědci
historyplus.cz
Místo vojáků dobyli Egypt Napoleonovi vědci
Kopyta koní se noří do rozpáleného egyptského písku. Trojice mužů tvoří předvoj armády, která se plouží za nimi. Náhle jeden z nich zvolá: „Voda!“ Na horizontu se zaleskne stříbrná hladina, která však vzápětí zmizí…   Francouzského geometra Gasparda Mongea (1746–1818), vynálezce deskriptivní geometrie, optický klam neodradí. Sesedne z koně, otře si zpocené čelo a vytáhne zápisník,
Nová trofej Tiffany & Co. x FIFA Club World Cup
iluxus.cz
Nová trofej Tiffany & Co. x FIFA Club World Cup
Tiffany & Co. a FIFA se spojily, aby oslavily odhalení první trofeje FIFA Club World Cup ve vlajkovém obchodě Tiffany Landmark v New Yorku. FIFA odhalila novou oficiální trofej FIFA Club World
Mýty a pravdy o pupeční šňůře
epochalnisvet.cz
Mýty a pravdy o pupeční šňůře
Pupeční šňůra je často vnímána jako spojení mezi matkou a dítětem, ale je to mnohem víc…Jde o jedinečný životodárný orgán, který spojuje vyvíjející se plod s placentou v děloze matky, kdy zajišťuje výživu, okysličení a odvod odpadních látek během těhotenství.   Za staletí se kolem ní vytvořila řada mýtů, pověr a tradic. Některé z nich
Tajemství zámořských objevů: Dopluli do Jižní Ameriky jako první Féničané?
enigmaplus.cz
Tajemství zámořských objevů: Dopluli do Jižní Ameriky jako první Féničané?
Před tím, než Jižní Ameriku v 16. století kolonizovali evropští dobyvatelé, navštívili tento kontinent možná ještě jiní cestovatelé. Archeologické nálezy totiž naznačují, že sem již před naším letopoč
Grizzlymu tváří v tvář: Je tohle poslední, co uvidíte?
epochaplus.cz
Grizzlymu tváří v tvář: Je tohle poslední, co uvidíte?
Medvěd grizzly je považován za vysoce agresivní druh. Obvykle je samotář, přes zimu se ukládá k zimnímu spánku a na jaře má hlad. A právě tehdy, roku 2021, jednoho takového zachytila fotopast amerického fotografa Zacka Clothiera. Snímek pořízený těsně předtím, než se medvěd na fotoaparát vrhl, nahání husí kůži. Cenu za nejlepší fotografii zvířat v jejich přirozeném
Špízy z lososa
tisicereceptu.cz
Špízy z lososa
Kdo by neměl rád jemné maso lososa! Úprava na grilu je šetrná a zachová jeho cenné látky. Potřebujete 600 g lososa bez kůže 2 citrony (nebo papriku, cuketu ) 60 ml olivového oleje 2 stroužk
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz