Bývalá středověká tvrz Hrádek stála na svém místě už na počátku 14. století, ale zřejmě je ještě mnohem starší.
Dnes v unikátní historické budově sídlí České muzeum stříbra, kde se dozvíme mnohé nejen o těžbě vzácného kovu, ale můžeme si prohlédnout i vzorky rud nebo expozici o ražbě zdejších stříbrných mincí.
Prohlídkový okruh Cesta stříbra nás zavede i do repliky dolu, kde uvidíme i těžní str
Nejen Morava, ale také střední Čechy oplývají vyzrálými hrozny. Z nich zkušení vinaři dokážou vykouzlit nápoj se svěží kyselinkou, v jehož chuti i vůni poznáte jedinečný středočeský terroir. Pojďme se zaměřit na Kutnou Horu, která je proslulá nejen těžbou stříbra, ale odedávna také příznivými podmínkami pro pěstování révy.
Proč navštívit Kutnou Horu? Určitě tušíte, že je plná historických a da
Památkově chráněných objektů od gotiky po baroko bychom v Kutné Hoře našli na tři stovky. Jeden si zaslouží ale přece jen ještě o něco větší pozornost. Chrám svaté Barbory patří k nejcennějším architektonickým dílům v Čechách a snad každý Čech ho už podle siluety okamžitě pozná.
Kutná Hora byla od svého počátku spojena s těžbou stříbra. Byla dokonce tak významná, že ve středověku zajišťovala celo
Podle pověsti byla v Sedlci u Kutné Hory rozprášena hlína přivezená mnichy z Jeruzaléma a zdejší hřbitov se tak stal nejstarším Svatým polem ve střední Evropě.
Po morové ráně z počátku 14. století tu bylo pochováno na 30 tisíc obětí, další pak přibyly za husitských válek. Na výstavbě se podílel i významný architekt Jan Blažej Santini-Aichel. Sedlecký hřbitov svého času zabíral plochu 35 tisíc čtv
Majestátní zámek ve tvaru otevřené podkovy, nazývaný mimo jiné také „český Bílý dům“ či „Husa“, je jednou z našich nejslavnějších empírových památek, která byla postavena v první polovině 19. století podle návrhu drážďanského architekta Ch. F. Schurichta.
Co se prohlídky týče, můžeme si vybrat jeden ze tří základních okruhů – první se věnuje životu na českém venkově a je součástí Národního
kutná Hora bývala velmi hrdým městem. Místní lid byl díky těžbě stříbra bohatý, a tak město žilo okázalým a rozmařilým životem, což se projevilo také na místní architektuře.
Kupříkladu chrám sv. Barbory, který si sem jezdí prohlížet turisté z širokého okolí, měl být podle původních plánů mnohem větší, bohužel však došly peníze, a tak se zklamaní Kutnohorští museli spokojit s jeho současnou podob
Dětský den rybářských slavností je již tradiční akcí pro celou rodinu, jejíž šestý ročník se koná v sobotu 28.05.2022 na jezeře Katlov. Tato akce se pro širokou veřejnost koná zcela zdarma.
Součástí této akce je velký doprovodný program pro děti a mládež, který je plný zábavy i vzdělávacích aktivit. Součástí programu jsou hry a soutěže, na kterých se děti seznamují s přírodou. Na Katlově i Poh
Letošní návštěvnická sezóna v Národním zemědělském muzeu Kačina začíná už tuto sobotu 26. března. Atraktivním programem se snaží navázat na loňskou rekordní návštěvnost, která překonala stotisícovou hranici.
V sobotu, první den otevření, proběhne ve 13 hodin komentovaná prohlídka parku se zámeckým zahradníkem. Tématem je mimo jiné také dymnivka dutá, vzácná rostlina lužních lesů, která je jednou
Přesně 101 582 lidí navštívilo v loňském roce Národní zemědělské muzeum na zámku Kačina. Jedná se o návštěvnický rekord, přestože sezona byla kvůli opatřením v epidemii Covid 19 značně omezená. Muzejníci v průběhu roku vsadili na tematické víkendové akce, nové expozice a výstavy i aktivity v zámeckém parku.
Více než 40 akcí, outdoorová hra, naučné stezky v parku, nové expozice i řada výstav sto
Stavitelé zámku Kačina na dosah Kutné Hory se na počátku 19. století velkoryse rozmáchli a vytvořili rozlehlý areál ve tvaru podkovy.
Rod Chotků tu po sobě zanechal nejen bohatě vybavenou knihovnu se 40 000 svazky z dob 16. až 19. století, ale také lékárnu, konírnu, taneční sál, obrazárnu nebo zámecké divadlo.
Dnes prostory zámku využívá také Muzeum českého venkova. Zámecká zahrada ve stylu