Domů     Vinařské dostaveníčko v Kutné Hoře
Vinařské dostaveníčko v Kutné Hoře

Nejen Morava, ale také střední Čechy oplývají vyzrálými hrozny. Z nich zkušení vinaři dokážou vykouzlit nápoj se svěží kyselinkou, v jehož chuti i vůni poznáte jedinečný středočeský terroir.

Pojďme se zaměřit na Kutnou Horu, která je proslulá nejen těžbou stříbra, ale odedávna také příznivými podmínkami pro pěstování révy.

Proč navštívit Kutnou Horu? Určitě tušíte, že je plná historických a dalších zajímavých míst. Nádherným symbolem tohoto města je gotický chrám sv. Barbory. Poblíž se nachází kostnice, katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv.

Jana Křtitele, historické centrum zapsané na seznamu UNESCO apod., ale také jedna z nemalebnějších vinic v Čechách.

Pokud milujete přírodu, vydejte se na kopec Kaňk. Přímo na něm se tyčí stejnojmenná rozhledna. Cestou k ní nemůžete minout památník Havířské bouře. Součástí je také Národní přírodní památka Kaňk (malý opuštěný lom).

Poblíž se nachází bývalá nádrž na kopci Sukov (industriální památka), menhiry na kopci nad Třešňovkou („malý Stonehenge“) či neorománsko-secesní kostel v nedaleké Gruntě. Kopce jsou protkané sítí trailů pro horská kola.

Vraťme se ovšem k vínu a naší „tour de vinařství“. Na jaké vinaře v malebné Kutné Hoře rozhodně nezapomenout?

Vinné sklepy Kutná Hora

O tomto vinařství už jste pravděpodobně slyšeli, ale možná nevíte, že byť jde pořád o rodinný podnik, je to druhé největší vinařství v Čechách. Založil jen v roce 2002 pan Stanislav Rudolfský, ale už o 3 roky později ho začal řídit jeho syn Lukáš.

Jejich hospodářství tvoří 80 hektarů, z toho vinice leží na více než polovině pozemku. Zbytek slouží coby sady, pole a pastviny pro ovce. Vinice se rozprostírají na tratích U Všech svatých, Pod Barborou, Nad Kapličkou a U Borku.

Cílem vinařů je být absolutně soběstačnými a vyrábět přísně ekologické produkty nejvyšší kvality.

Jako jediné vinařství u nás obdrželi prestižní certifikaci DEMETER a díky výrobě vlastních přípravků na ošetření vinic pomáhají v ekologicky šetrném přístupu i dalším vinařství.

V jejich sortimentu nechybí Pinot Noir, Svatovavřinecké, Rulandské šedé, Muškát Ottonel, Cabernet Blanc aj.

Kdy je můžete navštívit: Vinotéka v klášteře sv. Voršily je otevřena od pondělí do pátku 10:00-17:00, v sobotu 10:00-12:00. Degustace jsou možné i kdykoliv jindy po telefonické domluvě.

Ochutnávkový stánek na vinici u Chrámu sv. Barbory můžete navštívit od čtvrtka do neděle 10:00-18:00.

Více na

www.vinokutnahora.cz

Víno Hanuš

Jak to dopadne, když se člověk ze střední zahradnické školy nadšený pro „ovocnařinu“ ocitne ve vinohradu? Třeba se stane vinařem. Stejně tomu bylo také u Radima Hanuše.

Cesta k vlastnímu vinařství sice nebyla úplně přímá, ale v roce 2012 koupil pozemek na Kaňku v Kutné Hoře, odkud je nádherný výhled na celé Krkonoše.

Prvních pět odrůd vysázel s rodinou a přáteli v roce 2015 na východním svahu obce Sukov. O 4 roky později přidal ještě druhý vinohrad, a to na druhé straně kopce směrem na Gruntu.

Za hlavní odrůdy majitel považuje pinoty, kterým se v podloží bohatém na minerály velmi daří. Kromě bílých a červených vín můžete koštovat také růžová, ale i oranžová.

Kdy je můžete navštívit: V létě pořádají řízené degustace doprovázené prohlídkou vinohradů i provozu. Termíny zveřejňují na jejich Facebooku.

Pokud je budete chtít navštívit během roku, domluvte se po telefonu nebo emailu.

Více na

www.vinohanus.cz/

Vinařství Žáček Kutná Hora

Poměrně novým vinařstvím je malé rodinné Vinařství Žáček Kutná Hora, které založili manželé Žáčkovi v roce 2005. Začínali s vinicí o ploše 2,5 hektaru, ale o 7 let později ručně vysadili další o stejné výměře.

Na péči o vinice se podílejí také všichni tři potomci, kteří už studují na vysokých školách. Z vysazených odrůd jmenujme Ryzlink rýnský, Moravský muškát, Chardonnay, Aurelius, Zéta, Tramín červený, Rulandské modré, Cabernet Moravia a Dunaj.

Rodina se kromě „vinařiny“ věnuje také ovocnářství, pěstování zeleniny, bylinek i chovu Anglonubujských koz.

Kdy je můžete navštívit: Otevřeno mají od pondělí do pátku 13:00-18:00. Řízené degustace je třeba si objednat telefonicky nebo po emailu. Pro 6-10 osob bude přímo ve vinotéce v centru Kutné Hory, pro větší počet v salonku restaurace Dačický.

O svých akcích a novinkách v sortimentu informují na facebookovém profilu.

Více na

www.vinarstvizacek.cz

Vinařství Kocián

Dalším z kutnohorských vinařských skvostů je mladé rodinné Vinařství Kocián, jehož počátky spadají do roku 2014. Specializují se především na Burgundské odrůdy, ale pěstují mnohem víc.

Z bílých odrůd jmenujme např. Rulandské bílé, Rulandské šedé, Tramín červený, Děvín, Müller Thurgau, Solaris, z červených Rulandské modré, Dornfelder, Regent, Agni a Frankovku.

Vinohrady obhospodařují šetrně s co nejmenším dopadem na životní prostředí a přírodu. Součástí vinařství je i vinný sklípek, kde můžete degustovat podle libosti.

Kdy je můžete navštívit: Mají otevřeno od pondělí do pátku 16:00-20:00, v sobotu 14:00-20:00 (v letním provozu). O degustacích informují na facebookovém profilu.

Také je možné domluvit prohlídku vinice a vinného sklípku. Degustace a prohlídky se registrují na FB či mailem.

Více na

www.vinarstvikocian.cz.

Foto: zmíněná vinařství
Štítky:
Související články
Zlaté Hory leží na severovýchodě okresu Jeseník při hranicích s Polskem. Zdejších bezmála čtyři tisíce obyvatel celoročně rozšiřují zástupy turistů, kterým má region rozhodně co nabídnout. Tajemné podzemí Nevšedním a nezapomenutelným zážitkem je návštěva Poštovní štoly přibližně šest kilometrů od Zlatých Hor. Překvapivě zachovalá štola určená původně k těžbě zlata, stříbra či mědi pocházející z
Představte si, že šlapete klidnou cestou lemovanou hustými lesy, míjíte tiché lázeňské parky i tajemná rašeliniště, dýcháte čerstvý vzduch a máte čas jen pro sebe, pro své myšlenky, nebo pro radost dětí, které vás nadšeně předjíždějí. Přesně takové chvíle vám nabízí cykloregion Česko-bavorské lázně. Ať už milujete kopce, rovinky, nebo jen ten pocit volnosti, kdy vás cesta vede dál a dál, tady s
Česká republika je rájem vodáků, kteří si užívají nejen projížděk po nejznámějších řekách, ale také výlety do jejich romantického okolí. Vodácký výlet tak nabízí nejen sportovní zážitek, ale i zcela jiný pohled na pamětihodnosti na okolních březích. Romantika mezi hrady a skalami Berounka O Berounce se říká, že je nejvhodnější řekou pro vodácké začátečníky. Splavná bývá téměř po celém svém toku
Zakladatel moderního českého sochařství a učitel J. V. Myslbeka byl ve svém tvoření plodný. Jeho zajímavá díla naleznete v Česku i za hranicemi. V lese, ve skalách, na hřbitovech, v chrámech… Tvorba Václava Levého má široký záběr a zajímavé motivy. Lesní sochy Had, Harfenice a kaplička Začátek výletu si naplánujte v obci Želízy. Od koupaliště se vydejte po cyklotrase 0057. Na rozcestí Zimořský
V roce 1864 se na okraji Jindřichova Hradce rodí restaurace podle plánů architekta Josefa Zítka (1832–1909), který se později proslaví stavbou Národního divadla. Jde o jeho první velkou zakázku v Čechách.  Financuje ji hrabě Černín a jméno jí dává po svém synovi Rudolfovi. Součástí jednoduché, ale přitom promyšlenou budovu. Její součástí je i taneční sál pro velké plesy.    [caption id="atta
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Grenadina z granátových jablek
nejsemsama.cz
Grenadina z granátových jablek
Grenadina je tradiční sirup vyráběný z granátových jablek, nikoli z třešní, jak se mnozí domnívají. Má sladkokyselou chuť a krásnou červenou barvu. Ingredience na 4 sklenice: ● 1 l čerstvé šťávy z granátových jablek ● 100 g cukru ● šťáva z citronu Postup: Do malého hrnce nalijte šťávu a přidejte cukr. Pomalu zahřívejte a míchejte, dokud se cukr zcela nerozpustí, ale nevařte. Přidejte citronovou šťávu, která zvýrazní chuť a prodlouží
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
epochaplus.cz
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
Má jednu z nejznámějších tváří přelomu 19. a 20. století. Básníci ji opěvují, spisovatelům je múzou, pro mnohé je ideálem krásy. A nikdo neví, kdo to vlastně je. Zavřené oči a lehký, téměř neznatelný náznak úsměvu. Tak zůstane navždy zapsána do historie. Tvář neznámé dívky, otištěná pravděpodobně do posmrtné masky, visí kolem roku 1900 jako
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
historyplus.cz
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
Do „třináctých“ komnat Rudolfa II. nahlédne jen málokdo. Augšpurský obchodník Hans Kraft je jedním z vyvolených. „Teď se můžete chlubit tím, že jste viděl, co mnoho jiných ne,“ usměje se na něj císař, když ho provází mezi policemi své kunstkomory. Kraftovi se doslova tají dech. Pravda, obdobných sbírek existuje v Evropě celá řada, jen namátkou vévodská
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
21stoleti.cz
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
Psalo se 28. září 1931. Den, který navždy změnil osud jednoho druhu. V pražské Troji se slavnostně otevřela nová zoologická zahrada. Pro mnohé jen další zábavné místo pro rodinné výlety. Kdo by si teh
Botanická pozvání pozvání na výlet
panidomu.cz
Botanická pozvání pozvání na výlet
Je tu jaro a s ním první nesmělé kvetení. Jestli se už nemůžete dočkat, až se vaše zahrádka oděje do barev, vydejte se do některého parku nebo botanické zahrady. Je jich po Čechách víc, takže si určitě vyberete. Americká zahrada Najdete ji v západočeském kraji nedaleko Chudenic jen pár kilometrů do Klatov a výlet určitě bude stát
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
tisicereceptu.cz
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
Možná jste dosud neobjevili kouzlo kuřecího masa ovoněného pečeným citronem. Teď máte ale příležitost. Ingredience 1 celé kuře 2 cibule 2 celé citrony 5 stroužků česneku hrst tymiánu nebo ro
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
iluxus.cz
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
Za posledních dvacet let se oranžová barva stala synonymem pro potápěčské hodinky značky Omega – nejen díky své vysoké viditelnosti pod vodou, ale i jako výrazný estetický prvek. Tato výrazná barva se
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
nasehvezdy.cz
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
Zatímco Daniela Peštová (54) chce problémy řešit a mluvit o nich, její partner Pavol Habera (63) veřejně přiznal, že ho to nezajímá. Podřezal si pod sebou větev a dočká se rozchodu? Následující týd
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
enigmaplus.cz
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
Ochozy kolem závodního okruhu ve francouzském Le Mans, kde se jezdí známý 24 hodinový závod, jsou plné lidí. V kalendáři je psaný 11. červen roku 1955 a závod byl zhruba před dvěma hodinami odstartová
Moudrá sova mi přináší štěstí
skutecnepribehy.cz
Moudrá sova mi přináší štěstí
Měla jsem krátce před maturitou a byla jsem nervózní. Sova v mém snu mi poradila, na jakou otázku se mám připravit. Ten sen se mi zdál ve škole před maturitou. Seděla jsem na břehu řeky, kam jsem chodívala s dědečkem na ryby. Seděla jsem tam sama, děda byl už po smrti, a mně se v tom snu po
Vana – královna relaxačního prostoru
rezidenceonline.cz
Vana – královna relaxačního prostoru
Na následujících stránkách vám chceme představit tradiční koupelnu v netradičním pojetí. Zařizovací předměty se netísní v malé místnosti bez oken, ale jsou součástí relaxačního prostoru. Opravdovou královnou koupelny se stává vana, volně stojící uprostřed prostoru. Nejenom že je pohodlně přístupná ze všech stran, zároveň dokonale vyniknou její ladné linie. Hitem posledních let se staly tradiční tvary, různé
Záhada jediné vraždy na jižním pólu
epochalnisvet.cz
Záhada jediné vraždy na jižním pólu
Polární stanice Amundsen-Scott je umístěná 100 metrů od jižního pólu. Polárníci zde tráví čas už od roku 1956, kdy první budovy postaví osmnáctičlenná skupina amerického námořnictva.   Od té doby zde léto tráví přes 200 výzkumníků, v zimě je zde jen něco mezi 50 a 90 lidmi. Taky není o co stát, průměrná teplota je přes
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz