Domů     Větrný mlýn Třebíč: Velké kolo už se zase točí
Větrný mlýn Třebíč: Velké kolo už se zase točí
od 22.5.2023
1

Projedeme-li třebíčskou ulicí U Větrníku, už zdálky uvidíme důvod jejího pojmenování. Na mírném návrší se tu vypíná stavba, kterou bychom očekávali spíš v Holandsku, domovině větrných mlýnů. Ale tenhle větrný mlýn je místní a má dlouhou historii.

Na počátku 19. století bychom v Třebíči našli mnoho řemeslníků, ale docela velkou část z nich tvořili koželuhové. Poptávka po jejich produktech stále rostla a jim tak začala docházet podstatná surovina potřebná k vyčinění kůží.

Té surovině se říká tříslo a dodává kůži potřebné vlastnosti, tedy pružnost, voděodolnost a stálost. To nejkvalitnější se dá získat z dubové kůry. Ovšem není to nijak snadný proces.

Ze zhruba dvacetiletých stromů se musí oloupat kůra, je třeba ji usušit ve snopech podobných panákům slámy na poli a potom rozemlít. K tomu je potřeba mlýn, a těch se se zvyšující se poptávkou také začalo nedostávat.

Dříve stačily běžné vodní mlýny pracující na třísle v době, kdy zrovna nemlely mouku, ale teď bylo potřeba pořídit mlýn speciální.

Zděný mlýn je bezpečnější

Dvě největší koželužské továrny v Třebíči vlastnili bratři Karel a František Budischowští, a tak bylo na nich, aby se o nový mlýn postarali.

Nejprve chtěli mlýn levnější, dřevěný, ale to jim úřady zakázaly, protože prach vzniklý drcením kůry je poněkud výbušný a mlýn by mohl snadno podlehnout požáru. Nezbylo tedy nic jiného než vybudovat mlýn jako klasickou zděnou stavbu.

O původní podobě mlýna se dochoval popis. „Větrný mlýn je podobný kulaté věži. Je pevně postaven z tvrdého materiálu a rozdělen čtyřmi plochami z prken.

Větrník měří 4 sáhy a 3 stopy a je 8 sáhů vysoký. Přeloženo do dnešních měr měl mlýn průměr osmi metrů a vysoký byl 15 metrů.

Obsahoval pět linek na zpracování kůry – zašpičatělých dřevěných trámů dopadajících do prohlubní naplňovaných kůrou určenou k rozdrcení.

Pak už se museli své práce ujmout koželuhové, kteří kůže až na několik let ukládali do jam a polévali vylouhovanou tříslovinou. Vylouhované tříslo pak ještě posloužilo jako levné palivo.

Vítr je připraven k práci

Koželužští bratři tenkrát sotva předvídali, že jednou bude jejich práci obdivovat celá země. Pro mlýn zvolili projekt holandského typu.

Díky svému větrnému pohonu je to technický unikát, jediná stavba na našem území, která k drcení kůry větrnou energii využívala.

V části Třebíče zvané Borovina, na vrchu Kanciborek, bylo pro větrný mlýn ideální prostředí, protože kanonem Stařečského potoka a údolím řeky Jihlavy vítr profukoval ostošest.

Mohly tu viset cenné obrazy

Několikapatrový mlýn tvaru komolého kužele se poprvé roztočil v roce 1836. Vedle něj zřejmě stávala i budova sloužící jako sklad kůry. Zařízení fungovalo půl století, než se ke slovu dostal moderní parní stroj.

Mlýn se pak na počátku 20. století stal útočištěm chudých, ale v modernější době už byl prázdný a na jeho praktické využití dlouho nikdo nepřišel.

V období socialismu se neujal ani nápad výtvarníka Cyrila Boudy, který často pobýval v nedalekém Ptáčově, přestavět mlýn na galerii.

Elektromotor pomáhá větru

Naštěstí se v novém tisíciletí lidé začali více zajímat o technické památky našich předků a město se pustilo do rozsáhlé rekonstrukce mlýna za vice než 8 milionů korun. Nejobtížnější součástí rekonstrukce bylo obnovení mlýnských lopatek.

Bylo třeba pátrat v archivech a zpovídat pamětníky, nakonec ale k výsledné podobě lopatek přispěli odborníci na větrné mlýny. Jen původní mlecí technologii už nebylo možné obnovit, a tak když se dnes velké větrné kolo točí, činí tak díky skrytému elektromotoru.

Celková rekonstrukce před dvěma lety skončila a Třebíč získala novou krásnou dominantu. V přízemí je expozice koželužství a mletí třísla, po schodech se pak dostaneme na výstavu o historii mlýna jako obytného prostoru.

A je vidět, že větrný mlýn je lákavým turistickým cílem. Během první sezony po otevření ho navštívilo 7 tisíc lidí.

Foto: Shutterstock, Jiří Balada (předposlední foto), Pavel Samuel (úvodní foto)
Štítky:
reklama
Související články
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit tu zvláštní atmosféru laskavé
Město ležící na březích Labe jako by otevíralo svou náruč vstříc zalesněným svahům Českého středohoří. Nabízí malebné historické centrum i silnou náklonnost k vinařství. Byl to totiž právě nedaleký vrch Radobýl, kde se roku 1359 začaly psát s požehnáním Karla IV. dějiny českého vinařství. Otec vlasti totiž litoměřickému lidu zdejší půdu pro tyto účely daroval... Středověká tepna Kromě barvit
Je toho hodně, co nás napadne při vyslovení jména Štramberk – bohatá historie, cenné architektonické památky, stále živé lidové tradice… V tomto malebném moravském městě je ale pořád možné objevovat něco nového a zajímavého. Historické jádro Štramberka je díky své bohaté historii i cenným památkám městskou památkovou rezervací. Tvoří ji měšťanské domy, obehnané hradbami v okolí svažitého náměstí.
Česká republika má několik míst, která se proslavila chovem koní. Naší specialitou je především starokladrubský kůň, a právě mnoho jeho zástupců našlo svůj domov ve Slatiňanech, v těsné blízkosti významného a hojně navštěvovaného zámku. Od chvíle, kdy na sklonku 13. století vznikla osada zvaná Slatiňany, se zdejší obec stále rozrůstala. Některý z potomků prvního doloženého majitele panství Franti
Jedním z mála dochovaných pevnostních objektů v Olomouci je Korunní pevnůstka ležící vlastně v samém centru města. Budována byla od roku 1754 na území bývalé obce Závodí před středověkými městskými hradbami a tvoří ji několik objektů postavených v průběhu 18. i 19. století. Pevnost obklopuje mohutný zemní val určený k rozmístění děl, jehož podpěrná cihlová zeď dosahuje výška 4,7 metru. Těch děl
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
epochaplus.cz
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je