Domů     Větrný mlýn Třebíč: Velké kolo už se zase točí
Větrný mlýn Třebíč: Velké kolo už se zase točí

Projedeme-li třebíčskou ulicí U Větrníku, už zdálky uvidíme důvod jejího pojmenování. Na mírném návrší se tu vypíná stavba, kterou bychom očekávali spíš v Holandsku, domovině větrných mlýnů. Ale tenhle větrný mlýn je místní a má dlouhou historii.

Na počátku 19. století bychom v Třebíči našli mnoho řemeslníků, ale docela velkou část z nich tvořili koželuhové. Poptávka po jejich produktech stále rostla a jim tak začala docházet podstatná surovina potřebná k vyčinění kůží.

Té surovině se říká tříslo a dodává kůži potřebné vlastnosti, tedy pružnost, voděodolnost a stálost. To nejkvalitnější se dá získat z dubové kůry. Ovšem není to nijak snadný proces.

Ze zhruba dvacetiletých stromů se musí oloupat kůra, je třeba ji usušit ve snopech podobných panákům slámy na poli a potom rozemlít. K tomu je potřeba mlýn, a těch se se zvyšující se poptávkou také začalo nedostávat.

Dříve stačily běžné vodní mlýny pracující na třísle v době, kdy zrovna nemlely mouku, ale teď bylo potřeba pořídit mlýn speciální.

Zděný mlýn je bezpečnější

Dvě největší koželužské továrny v Třebíči vlastnili bratři Karel a František Budischowští, a tak bylo na nich, aby se o nový mlýn postarali.

Nejprve chtěli mlýn levnější, dřevěný, ale to jim úřady zakázaly, protože prach vzniklý drcením kůry je poněkud výbušný a mlýn by mohl snadno podlehnout požáru. Nezbylo tedy nic jiného než vybudovat mlýn jako klasickou zděnou stavbu.

O původní podobě mlýna se dochoval popis. „Větrný mlýn je podobný kulaté věži. Je pevně postaven z tvrdého materiálu a rozdělen čtyřmi plochami z prken.

Větrník měří 4 sáhy a 3 stopy a je 8 sáhů vysoký. Přeloženo do dnešních měr měl mlýn průměr osmi metrů a vysoký byl 15 metrů.

Obsahoval pět linek na zpracování kůry – zašpičatělých dřevěných trámů dopadajících do prohlubní naplňovaných kůrou určenou k rozdrcení.

Pak už se museli své práce ujmout koželuhové, kteří kůže až na několik let ukládali do jam a polévali vylouhovanou tříslovinou. Vylouhované tříslo pak ještě posloužilo jako levné palivo.

Vítr je připraven k práci

Koželužští bratři tenkrát sotva předvídali, že jednou bude jejich práci obdivovat celá země. Pro mlýn zvolili projekt holandského typu.

Díky svému větrnému pohonu je to technický unikát, jediná stavba na našem území, která k drcení kůry větrnou energii využívala.

V části Třebíče zvané Borovina, na vrchu Kanciborek, bylo pro větrný mlýn ideální prostředí, protože kanonem Stařečského potoka a údolím řeky Jihlavy vítr profukoval ostošest.

Mohly tu viset cenné obrazy

Několikapatrový mlýn tvaru komolého kužele se poprvé roztočil v roce 1836. Vedle něj zřejmě stávala i budova sloužící jako sklad kůry. Zařízení fungovalo půl století, než se ke slovu dostal moderní parní stroj.

Mlýn se pak na počátku 20. století stal útočištěm chudých, ale v modernější době už byl prázdný a na jeho praktické využití dlouho nikdo nepřišel.

V období socialismu se neujal ani nápad výtvarníka Cyrila Boudy, který často pobýval v nedalekém Ptáčově, přestavět mlýn na galerii.

Elektromotor pomáhá větru

Naštěstí se v novém tisíciletí lidé začali více zajímat o technické památky našich předků a město se pustilo do rozsáhlé rekonstrukce mlýna za vice než 8 milionů korun. Nejobtížnější součástí rekonstrukce bylo obnovení mlýnských lopatek.

Bylo třeba pátrat v archivech a zpovídat pamětníky, nakonec ale k výsledné podobě lopatek přispěli odborníci na větrné mlýny. Jen původní mlecí technologii už nebylo možné obnovit, a tak když se dnes velké větrné kolo točí, činí tak díky skrytému elektromotoru.

Celková rekonstrukce před dvěma lety skončila a Třebíč získala novou krásnou dominantu. V přízemí je expozice koželužství a mletí třísla, po schodech se pak dostaneme na výstavu o historii mlýna jako obytného prostoru.

A je vidět, že větrný mlýn je lákavým turistickým cílem. Během první sezony po otevření ho navštívilo 7 tisíc lidí.

Foto: Shutterstock, Jiří Balada (předposlední foto), Pavel Samuel (úvodní foto)
Štítky:
Související články
Malebné město Třebíč se rozprostírá uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč mění svoji tvář po celý rok a nabízí vyžití v každém ročním období. Třebíčské památky lákají k návštěvě řadu turistů a jsou klenotem pro místní obyvatele. Jedinečnost třebíčských památek dokládá zápis baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti s židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a
Majestátní Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v Čechách a jeho návštěvu bychom si neměli nechat ujít nejen pro jeho unikátní dispozici a bohatou historii, ale i pro úžasné výhledy na šumavskou krajinu, které se nabízejí přímo z hradu nebo z jeho okolí. Už v době vlády krále Jana Lucemburského se hornické městečko Kašperské Hory dočkalo nebývalého rozkvětu. Jak bohatlo a zvyšoval se po
Celé generace hradních pánů toto místo obývaly, zvelebovaly a bránily a díky tomu si my, jejich vzdálení potomci, můžeme užívat krásu staré architektury vetknuté do jednoho z nejmalebnějších koutů přírody. Historii hradu Velhartice se podařilo vysledovat až k jeho založení na sklonku 13. století, stoprocentně potvrzeného však máme prvního oficiálního majitele, kterým se v roce 1318 stal Bušek z V
Odolal požárům, nezískal ho utiskovatel Chodů Lomikar, sloužil ke skladování soli, seděli v něm úředníci a učily se v něm děti. To všechno ve své historii zažil Chodský hrad, v němž dnes chodské tradice nalezly ten nejlepší domov. Tam, kde dnes leží Domažlice, bývala ještě v polovině 13. století nikterak významná osada, do níž se čas od času sjížděli lidé z okolí na trhy. Král Přemysl Otakar II.
Když se otevřou brány památek, začne se psát nová kapitola. Hrady, zámky, kostely i zapomenuté zříceniny vítají návštěvníky a znovu vyprávějí své příběhy. Vysočina zve k objevování míst, kde minulost mluví k přítomnosti a kde se mezi zdmi z kamene a legend odehrává nezapomenutelný zážitek. Objevte hrady, zámky a místa, která nespí – jen čekala, až je někdo znovu uslyší. Příběhy, které nezap
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
epochaplus.cz
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
V obchodě si ho kupujeme v podobě nenápadných suchých listů, které přidáváme při vaření do různých jídel. Samotná dřevina má přitom vznešenost nejen v názvu, ale také ve své historii. Uctívají ji panovníci i umělci, neobejdou se bez ní dokonce ani ve slavné delfské věštírně. A může podpořit zdraví! Vavřínové věnce známe jako poctu pro
Konec zápachu v bytě
panidomu.cz
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových
Originální stavba navzdory velké vodě
rezidenceonline.cz
Originální stavba navzdory velké vodě
Okouzlující dům, postavený v povodňovém pásmu na předměstí Byron Bay v oblasti Queensland na východě Austrálie, musel vyhovět přísným stavebním regulím, aby jej nezničily v těchto končinách celkem běžné povodně. Příjemné subtropické klima v pobřežní oblasti australského Queenslandu spolu s nekonečnými písečnými plážemi a národními parky učarovaly také majitelům Northern Rivers Beach House, kteří se obrátili na známé architektonické
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
nejsemsama.cz
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
V horkém počasí začnou otékat nohy i zdravým lidem. Pocity těžkých nohou jsou nepříjemné a mohou pokazit celý den a místo toho, abyste si teplé dny užívala, trpíte. Vše se dá ale napravit! I když je většina lidí přesvědčena o opaku, nejsou oteklé nohy ani zdaleka problémem pouze starších nebo obézních lidí. Nepříjemně otéct mohou nohy komukoli. Zvlášť rizikové je dlouhé
Ze šperkovnice vycházely zvuky
skutecnepribehy.cz
Ze šperkovnice vycházely zvuky
S manželem jsme zakoupili starou šperkovnici, a pak ji vystavili v obývacím pokoji na komodě. Od té doby se doma začaly dít podivné věci. Když jsme si s manželem pořídili malý byt, nijak jsme s jeho zařizováním nepospíchali. Nechtěli jsme nic uspěchat. Společně s manželem Pavlem jsme přemýšleli, jaké doplňky by byly do obýváku nejvhodnější. Toulali jsme se tehdy na výletě v Kroměříži, když jsme v zapadlé
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
enigmaplus.cz
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
V roce 1974 proběhla invaze turecké armády na ostrov Kypr. Vyvrcholilo tím problematické soužití mezi kyperskými Řeky a kyperskými Turky. Ostrov je stále rozdělen. Část ostrova nyní zahrnuje území Kyp
Vodnice je poklad v domácí apotéce
epochalnisvet.cz
Vodnice je poklad v domácí apotéce
Její druhý název je brukev řepák, ale také se jí lidově říkalo kvaka nebo rabská řepa, to prý podle uherského města Rábu, protože prý snáší podobné vlhké podnebí, jako je tam.   Určitě jste se s ní už setkali, třeba na trzích, někdy i v obchodech. Její bulvy jsou bílé, nahoře někdy fialové a chutí
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
nasehvezdy.cz
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
Když si herečka Jana Švandová (77) brala movitého developera Pavla Satorieho (75), šla hlavně po jistotě. Jenže co když o jejího muže teď usiluje jiná žena se stejným záměrem? Herečka Jana Švandová
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
tisicereceptu.cz
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
Nikdy není na škodu zkombinovat více druhů masa. Ingredience 4 ks kuřecích prsou 15 plátků slaniny 1 vejce 100 g strouhanky 100 g nastrouhaného sýru sůl a pepř Postup Nejprve si tři p
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
historyplus.cz
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
Je neděle pozdě odpoledne, 30. května 1434. Kolem táhlého hřbetu Lipské hory u vesnice Lipany se zvedá prach. Jízdní oddíly umírněných husitů pronikají otevřenou vozovou hradbou táboritů a sirotků a převrátí osm dalších bojových vozů. Za nimi se hrnou pěší, kteří kolem sebe mávají meči a cepy… Právě v těchto rozhodujících okamžicích, kdy proti sobě bojují
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
21stoleti.cz
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spáne
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
iluxus.cz
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
Letní filmovou sezónu oživuje snímek Džob, závěrečný díl trilogie, kterou režisér Tomáš Vorel započal Gymplem a pokračoval Vejškou. Hrdinové Kolman (Jiří Mádl) a Kocourek (Tomáš Vorel ml.) dospěli – j
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz