Město bižuterie a skla, město sportu, mincovní město či brána do Jizerských hor – to jsou přívlastky, které Jablonec nad Nisou charakterizují.
Přijměme pozvání na sever Čech do města v údolí řeky Nisy, jehož historie sahá až do roku 1356, kdy se o něm objevují první písemné zmínky.
Jedno z nejdramatičtějších období zažil Jablonec v dobách 2. světové války. Město bylo ve velkém zasaženo prcháním Čechů před nacismem a především odsunem německého obyvatelstva po 2. světové válce, v jehož důsledku klesla populace o více než 10 000 obyvatel.
Secesní Jablonec
Důkazem bohatství, které do Jablonce díky bižuterii přicházelo do doby 1. světové války, je celá řada zdejších významných secesních staveb a exportních domů.
Jmenujme třeba Petřín, tedy vrch nad Jabloncem, kde stojí secesní výletní restaurace s rozhlednou z roku 1906.
Z rozhledny je překrásný výhled na Jizerské hory.
Mezi další secesní skvosty patří starokatolický kostel Povýšení svatého kříže, římskokatolický kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova (oba podle projektu Josefa Zascheho) nebo městské divadlo, které bylo v 90. letech minulého století skvěle zrekonstruováno.
Přehradní nádrž Mšeno
Jablonecká přehrada, která tvoří skvělé rekreační zázemí města Jablonce, v letních měsících přímo vybízí ke koupání. Přehradní nádrž Mšeno byla vybudována počátkem 20. století a je největší vnitroměstskou vodní nádrží na východ od Ženevského jezera.
Žulové podloží zaručí křišťálově čistou vodu i v letních měsících. Jsou zde písčité a travnaté pláže, vstup do vody je v závislosti na konkrétní lokalitě mírný až velmi prudký.
V bezprostřední blízkosti se nacházejí kurty na plážový volejbal, hřiště, dětské koutky a betonová hřiště na fotbal, tenis či basketbal, množství stánků s občerstvením a několik restaurací.
A co dále můžeme podniknout v Jablonci?
Děti jistě potěší návštěva Muzea hraček. Zde si společně hračky, se kterými si hráli naši rodiče i prarodiče, nejen prohlédneme, ale můžeme si s nimi pod dohledem i pohrát. Za návštěvu také stojí bývalá fara – Dům Jany a Josefa V. Scheybalových.
Od roku 2012 zde sídlí turistické informační centrum, kde získáme podrobné informace o městě a regionu.
Nenecháme si ujít prohlídku Městské galerie MY a Památníku Jany a Josefa V. Scheybalových, jež také sídlí v bývalé faře.
Během prázdninových měsíců můžeme také navštívit jablonecké kostely (některé z nich jsme již zmiňovali), jež jsou pro veřejnost otevřeny každé úterý.
Ti, kteří do města přijeli za poznáním, by si neměli nechat ujít návštěvu Muzea skla a bižuterie, které mapuje vývoj bižuterního průmyslu v regionu, jenž svými sbírkami a rozsahem nemá v republice obdoby.