Domů     Jaké jsou nejkrásnější mosty na světě?
Jaké jsou nejkrásnější mosty na světě?
od 25.9.2019
1

Mosty měly a stále mají svou nezastupitelnou úlohu. Díky nim mohli lidé obchodovat, ale hlavně cestovat.  Vydejte se s epochouplus na výpravu za těmi nejzajímavějšími mosty na světě!

Golden Gate Bridge

Kde stojí: San Francisco, Spojené státy americké

Kdy byl dokončen: 1937

Kdo by neznal pravděpodobně nejznámější a také nejfotografovanější most na světě, pýchu San Francisca Golden Gate Bridge! Stavba započala již v roce 1933, přičemž nikdo nevěřil, že odolá častým zemětřesením nebo bouřlivým přílivům a odlivům.

Za hlavního inženýra byl zvolen Joseph B. Strauss a ten spolu s architektem Irvingem Morrowem pro stavbu vybral tmavě oranžovou barvu. Mělo to svůj praktický důvod. Nad zálivem se totiž často objevuje mlha, a tak měl být most snadno rozpoznatelný.

Celé dílo drží pohromadě 600 000 nýtů, přičemž ten poslední měl být z ryzího zlata. Jenže kvůli své měkkosti vyletěl a ztratil se v moři. Stavba by dnes vyšla na něco přes 30 miliard korun.

Zajímavost: 

Tower Bridge

Kde stojí: Londýn, Velká Británie

Kdy byl dokončen: 1894

Tower Bridge, spojující břehy Temže u londýnského Toweru, patří k nejkrásnějším ukázkám viktoriánské architektury.

Po technické stránce se jedná o unikátní kombinaci zvedacího a visutého mostu (tradiční most by bránil lodní dopravě směřující do londýnského přístavu a z něj). Po obou stranách mostu se nacházejí 65 metrů vysoké novogotické věže, které uprostřed spojuje lávka.

Ta sloužila pěším až do roku 1910. Poté byla uzavřena, zejména kvůli hojnému počtu prostitutek, kapsářů, ale i sebevrahů, kteří se na ní shlukovali.

Harbour Bridge

Kde stojí: Sydney, Austrálie

Kdy byl dokončen: 1932

Harbour Bridge patří společně s Operou k nejvýznamnějším symbolům nejen Sydney, ale i celé Austrálie.

Jeho stavba započala již v roce 1923, slavnostního otevření se ale most dočkal po osmi letech, tedy v roce 1932. Této události se přitom podle výpovědí zúčastnil asi 1 000 000 obyvatel (v Sydney tehdy žil asi 1 256 000 obyvatel).

Co se týče technických parametrů, se svou šířkou téměř 49 metrů představuje Harbour Bridge nejširší ocelový obloukový most na světě. Pojme 8 jízdních pruhů a dále pásy pro pěší, cyklisty, ale i vlaky. Po otevření zde vedly i dvě tramvajové linky.

Brooklynský most

Kde stojí: New York, Spojené státy americké

Kdy byl dokončen: 1883

Most přes řeku East River, který propojuje dva významné městské obvody New Yorku Manhattan a Brooklyn, patří mezi nejstarší visuté mosty v USA. Když na něm v roce 1870 začal pracovat architekt John A. Röbling, byl rozhodnutý postavit fenomenální stavbu, která by zjednodušila newyorskou dopravu.

Ta totiž na přelomu 1866–1867 zkolabovala (kvůli mrazům zamrzaly lodě). Mostní věže, postavené z vápence, žuly a cementu, patřily v té době k nejvyšším stavbám na západní polokouli.

Cena výstavby celého mostu byla tehdy vyčíslena na neuvěřitelných 15,5 milionu dolarů, což by dnes v přepočtu znamenalo asi 8,7 miliardy korun.K velké tragédie také došlo hned po otevření mostu. Rozkřiklo se totiž, že se stavba hýbe a nezvládá nápor lidí.

Zavládla proto panika, při které se lidé snažili co nejrychleji se dostat z mostu. Celkem bylo ušlapáno 12 lidí.

Ponte di Rialto

Kde stojí: Benátky, Itálie

Rok stavby: 1591

Italské město lásky má několik ikonických míst. Jedním z nich je i nejstarší ze čtyř cest přes Canal Grande, most Ponte di Rialto.

Původně na tomto místě přitom stál pontonový most, známý pod názvem Ponte della Moneta, který roku 1181 postavil Nicolò Barattieri. O století později, v roce 1255, ho ale Benátčané nahradili mostem dřevěným.

Ten byl postaven na dvou šikmých rampách a pohyblivém středu, takže umožňoval proplout i vyšším lodím. V roce 1524 se ale most z důvodu přetížení zřítil.

Současný, kamenný most navrhl Antonio da Ponte a už téměř pět století platí za jednu z nejvýznamnějších památek města.

Viadukt Millau

Kde stojí: Millau, Francie

Rok stavby: 2004

Závěsný silniční most klenoucí se nad údolím řeky Tarn byl se svou výškou 343 metrů do roku 2012 nejvyšším mostem na světě. Tvoří ho sedm betonových pilířů a osm mostních polí (části mostu ležící mezi sousedními podpěrami).

Vlastní konstrukce je ocelová a váží 36 000 tun. Nejvyšší pilíř spolu s věží nad vozovkou přesahuje svou velikostí i Eiffelovu věž. Krátce po svém otevření se most stal slavnou turistickou atrakcí.

I proto na něm musela být snížena nejvyšší povolená rychlost, ze 130 na 110 km/h (lidé si často most fotí během jízdy).

Karlův most

Kde stojí: Praha, Česká republika

Rok stavby: 1402

Na tuto gotickou památku, založenou Karlem IV., zavítá snad každý, kdo navštíví Prahu. Karlův most spojuje přes Vltavu Staré Město a Malou Stranu a tvoří ho 16 oblouků.

Konstrukce stojí na mlýnských kamenech, které jsou pravděpodobně podloženy rošty z dubových kůlů. Vstup na most „chrání“ po obou stranách věže. Staroměstská mostecká věž, dílo Petra Parléře, je přitom považována za nejkrásnější středověkou věž Evropy.

Most měl v historii svou nezastupitelnou roli – Praha se díky němu stala důležitou součástí obchodních cest mezi východní a západní Evropou.

Most Si-o-se Pol

Kde stojí: Isfahán, Írán

Rok stavby: 1602

Si-o-se Pol je dvoupodlažní kamenný most se 33 oblouky, který se nachází ve třetím největším íránském městě Isfahánu.

Stavba dlouhá necelých 300 metrů je považována za jednu z nejkrásnějších ukázek architektury safavidské říše, jedné z nejvyspělejších islámských civilizací.

Most ze žlutých cihel a vápence nechal na počátku 17. století vystavět perský šáh Abbás I. Veliký a původně sloužil jako akvadukt, který přiváděl vodu do zahrad paláce na severní straně řeky. Jedná se také o nejdelší most na řece Zayanderud. V Isfahánu se nachází dalších 11 podobných mostů.

Hartland Bridge

Kde stojí: Nový Brunšvik, Kanada

Rok stavby: 1901

Hartlandský most v kanadském Novém Brunšviku je se svými 391 metry nejdelším krytým mostem na světě a právoplatně patří mezi národní historická místa Kanady. Stavba stojí na řece St.

John od roku 1901 (předtím bylo možné překonat vodní tok pouze trajektem), od samého začátku se ale potýkala s mnoha problémy. Už v roce 1907 ji zachvátil požár, který téměř zničil mýtný dům.

O několik let později se pak vinou ledové kry zhroutily dřevěné sloupy (záhy byly nahrazeny stabilnějšími betonovými nosníky). Od roku 1970 mají na most kvůli statice zakázán vjezd nákladní automobily.

Most Banpo

Kde stojí: Soul, Jižní Korea

Rok stavby: 1982

Banpo je hlavní most přes řeku Han v Soulu a spojuje důležité městské čtvrti Seocho a Yongsan. Dvoupodlažní stavba je určena pro pěší, cyklisty, ale silniční dopravu. V čem se ale liší od jiných mostů?

V konstrukci je zabudována fontána „Duhový měsíční svit“, která čerpá vodu přímo z řeky Han, což je ekologicky šetrné vůči prostředí. Pohání ji 38 čerpadel a má 9380 trysek po obou stranách. Voda padá z 20 metrů a dosáhne až 43 metrů daleko.

Během dne fontána vytváří stovky různých barevných kreací připomínajících výjevy z přírody. Most byl navržen tak, aby se během období srážek, kdy hladina řeky stoupá, mohlo jeho spodní podlaží ponořit pod hladinu.

Pont du Gard

Kde stojí: Nimes a Avignon, Francie

Rok stavby: asi 19 př. n. l.

Římský akvadukt vystavěl okolo roku 19 př. n. l. císař Augustus. Stavba se skládá ze tří na sobě stojících arkád, které byly součástí kanálu přivádějícího vodu do města.

Už ve fázi těžby byla konstrukce vyměřena na milimetry, a tak celý akvadukt mohl být postaven tzv. suchou cestou, tedy bez užití malty (kameny se spojovaly pouze za pomoci klínů).

Na výstavbu bylo zapotřebí 50 tisíc tun kamene a vyšla na 30 milionů sesterciů, což se při velmi hrubém převodu na dnešní ceny rovná částce 15 miliard korun. Od 10. století začal akvadukt sloužit jako most přes řeku Gard a díky tomu se dochoval dodnes.

Text: Lenka Kospertová

Foto: Shutterstock
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
Trochu stranou turistických tras leží atraktivní památka, která připomíná slavné dějiny dolování nerostných surovin a drahých kovů ve Slavkovském lese. Štoly, kamenné síně i podzemní jezírka dotvářejí tajuplnou atmosféru cínového dolu, při níž můžete obdivovat zručnost a píli našich předků. Oblast Slavkovského lesa leží v západních Čechách přibližně mezi městy Kynšperk nad Ohří, Karlovy Vary a
Nejvíce turistů tradičně touží navštívit Prahu, ale přitom stačí mnohdy ujet jen pár desítek kilometrů na kteroukoliv stranu a stejně nevšední zážitky dokážou poskytnout i nejrůznější místa Středočeského kraje. A to beze zbytku platí i pro zážitky kulinářské. Střední Čechy mohou nabídnout gastronomická překvapení takřka na každém kroku. Vydejme se tedy společně alespoň za některými z nich. Poznej
Nová expozice v rodném domě Antonína Dvořáka přivítala první návštěvníky ve zkušebním provozu.  Rodný dům světově proslulého skladatele Antonína Dvořáka v Nelahozevsi má za sebou první týden zkušebního provozu. Jeho součástí je nová expozice, která návštěvníkům umožňuje vcítit se do jedenáctiletého Dvořáka. Ukazuje také, co formovalo skladatelovy hudební začátky, a přibližuje prostředí, ve kter
Jejich stavení, dvorky a návsi zná snad každý Čech, který někdy oddechoval na gauči u televize po vánočním nášupu. České pohádky jsou u nás jedním z nejoblíbenějších filmových žánrů. Snad pro svou nevinnost a šťastný konec. Aby jim filmaři vdechli opravdového pohádkového ducha, vydávají se pro záběry do středočeských skanzenů už celá desetiletí. Střední Čechy mají hned 4 takzvaná muzea v přírodě a
Šlechtický rod Beaufort-Spontinů po sobě v Bečově zanechal ještě nejednu významnou stopu. Jednou z nich je i unikátní botanická zahrada, jedna z největších na našem území. Na místě zbouraného pivovaru vzniklo v roce 1870 malé zahradnictví, kolem něj se v podhradí rozvíjel park a zahrada rostla i v dalších letech, nejvíce v období po vzniku Československé republiky po roce 1918. Vrchnostenský
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
epochaplus.cz
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je