Domů     Javoříčské jeskyně: Podzemní Niagarský vodopád a nejslavnější krápníková záclona
Javoříčské jeskyně: Podzemní Niagarský vodopád a nejslavnější krápníková záclona

Téměř šest kilometrů jsou dlouhé třípatrové podzemní chodby nejkrásnějších českých jeskyní. Javoříčské jeskyně jsou významným zimovištěm netopýrů a vrápenců, ale turistů tu potkáme přece jen o poznání víc. Obdivovat přírodní krásy jich sem každoročně přijede na šedesát tisíc.

Na vrchu Špraněk nedaleko Javoříčka lidé odnepaměti znali skalní dutinu zvanou Svěcená díra. Byla dlouhá dvacet metrů a široká třináct metrů a skrývali se v ní zdejší obyvatelé třeba v dobách mongolských nájezdů ve 13. století.

Že je uvnitř krásná a stála by za ochranu, si lidé uvědomili až mnohem později. Dobový časopis Světozor v roce 1873 popisoval jeskyni, jejíž vchod střeží domek, aby bránil vandalům lámat krápníky.

To ještě nikdo netušil, že Svěcená díra je jen bránou do mnohem většího a úchvatnějšího prostoru.

Sestup do Dómu gigantů

Všechno změnil místní revírník Vilém Švec, nadšenec do speleologie, který se právě nastěhoval se ženou a třemi syny do javoříčské hájenky V roce 1936 sestavil partu lesních dělníků, s níž se pokusil prokopat dnem Svěcené díry.

Trvalo jim šest týdnů, než se pod nimi otevřel volný prostor. Záhy se mohli spustit do propasti hluboké 27 metrů a vydat se na obě strany tunelem, který pojmenovali Objevná cesta.

Čas plynul, Švec to nevzdal a 14. dubna 1938 mohl konečně stanout v obrovském prostoru, kterému se dnes říká Dóm gigantů.

A protože se objevitelům podařilo prokopat lepší přístupovou cestu, už o rok později, 15. května 1939, mohly být nově objevené krápníkové jeskyně zpřístupněny veřejnosti.

Nikdy nekončící objevy

Všichni ale tušili, že podzemní prostory skrývají stále neobjevená místa. Od roku 1949 se celé desetiletí spouštěly dolů další speleologické skupiny.

Podařilo se jim objevit další patra, pojmenovaná Hlinité jeskyně a Jeskyně míru, a v roce 1961 se i tato část mohla stát součástí prohlídkového okruhu pro veřejnost.

Na úspěchy pak navázali objevitelé v 80. letech, a tak jeskyně získaly další úchvatné prostory známé jako Panošův dóm a Olomoucký dóm.

Výzkumy Javoříčských jeskyní pokračují nepřetržitě, v roce 2017 třeba výzkumníci objevili Svatováclavský dóm s krápníky dlouhými téměř půldruhého metru.

Od gigantů až k Niagaře

Dnes mohou návštěvníci Javoříčských jeskyní na vlastní oči spatřit to, co speleologové od dob Václava Švece pracně a na vlastní nebezpečí odhalovali. Hned na počátku je přivítá Suťový dóm s překrásnou krápníkovou výzdobou a rozlohou 2000 čtverečních metrů.

Jméno dostal podle balvanů, pokrývajících jeho dno. Najdeme mezi nimi i ten, který podle svého tvaru dostal jméno Křtitelnice.

Prohlídka pokračuje Lví jámou o hloubce 60 metrů a Spojovací chodbou nás trasa přivede do Dómu gigantů, což je zkrácený název všeříkajícího původního jména Dóm gigantických krápníků.

Jeho poznávacím znamením jsou čtyřmetrové stalagmity a stěnu zdobí sintrové náteky, zvané Niagarský vodopád, vzniklé rozpouštěním vápence.

Místo, kde gravitace neplatí

Po visutém schodišti, na němž si ještě užijeme výhled na Dóm gigantů, pak vstoupíme do Pohádkových jeskyní.

Kromě bohaté krápníkové výzdoby včetně kolovitých nebo tenkých brčkovitých stalaktitů tu najdeme také slavnou průsvitnou Záclonu, dva metry dlouhou a jen několik milimetrů silnou, nejvzácnější útvar zdejšího podzemního komplexu.

Prohlídka nás ale zavede i do dalších unikátních prostor. Čeká nás Panenská jeskyně a také již zmíněná Jeskyně míru, kterou tvoří tři samostatné chodby nazvané Špraněcká, Vojtěchovská a Březinská.

Jsou úzké, ale až deset metrů vysoké, a typické jsou tu heliktity – excentrické krápníky, které jako by se rozhodly nedodržovat zákony gravitace a o nichž se jeskyňářská věda stále definitivně neusnesla, jak vlastně vznikají. Největší zásluhu na jejich růstu má pomalý tok stékajících kapek.

V následujícím Závrtovém dómu se chodby jeskyň rozvětvují, my se vydáme kolem krápníkového útvaru zvaného U koně, kde vystoupíme zpět na povrch uměle vyraženou štolou.

Vstup do areálu jeskyní
Vstup do areálu jeskyní

Kam mizí podzemní potok?

Javoříčské jeskyně jsou odborníky i turisty považovány za jeskyně s nejkrásnější krápníkovou výzdobou u nás.

Utvářely se zřejmě v několika vývojových fázích, největší část pochází z období třetihor, kdy zemětřesení působila zřícení skalních bloků a vytvořila obrovské podzemní dutiny.

Z jeskyň dobře známe horní i střední patro, poschodí nejnižší prozatím objeveno nebylo. O jeho existenci ale svědčí třeba to, že potok Špraněk se ztrácí v podzemí. Možná nás tedy ještě další objevy v Javoříčských jeskyních v budoucnosti čekají.

Co nesmíte minout: 2 turistické tipy navíc

Mumie čeká na turisty v Kapli

Jen necelých 15 kilometrů musíme ujet, abychom se od Javoříčských jeskyní dostali k dalšímu podzemnímu unikátu – Mladečským jeskyním pod vrchem Třesín.

Žili v nich už pravěcí lidé, o čemž svědčí mimořádné archeologické nálezy, ale pro moderní dobu byly jeskyně objeveny až na počátku 19. století při těžbě vápence.

Zpřístupnění se dočkaly v roce 1921 a rekonstrukce v posledních letech jim vrátila původní vzhled, narušený četnými úpravami v průběhu 20. století.

Prohlídka začíná v Dómu mrtvých, kde byly nalezeny ostatky kromaňonského člověka, trasa pokračuje přes Modrou jeskyni až do prostoru zvaného Kaple, kde čeká nejznámější symbol jeskyní – dvoumetrový stalagmit Mumie. Plná překrásných krápníků je i nejrozlehlejší Panenská jeskyně.

Zkamenělý zámek se skalní bránou

Mezi Javoříčskými jeskyněmi a obcí Vojtěchov můžeme najít mohutné vápencové skalisko zvané Zkamenělý zámek, které se nad potokem vypíná až do výšky 54 metrů.

Poznáme ho i podle částečně zřícené skalní brány, můžeme vystoupit až na jeho vrchol a pokochat se výhledem z plošiny se zábradlím.

Na vrcholku kdysi stávala tvrz, které se říkalo Branka nebo Špraněk, založená už roku 1313. Návštěvu Zkamenělého zámku můžeme spojit s procházkou po naučné stezce Špraněk, dlouhé 3,7 kilometru, která začíná i končí v Javoříčku a vede kolem Javoříčských jeskyní.

Foto: Shutterstock
Štítky:
Související články
Zlaté Hory leží na severovýchodě okresu Jeseník při hranicích s Polskem. Zdejších bezmála čtyři tisíce obyvatel celoročně rozšiřují zástupy turistů, kterým má region rozhodně co nabídnout. Tajemné podzemí Nevšedním a nezapomenutelným zážitkem je návštěva Poštovní štoly přibližně šest kilometrů od Zlatých Hor. Překvapivě zachovalá štola určená původně k těžbě zlata, stříbra či mědi pocházející z
Představte si, že šlapete klidnou cestou lemovanou hustými lesy, míjíte tiché lázeňské parky i tajemná rašeliniště, dýcháte čerstvý vzduch a máte čas jen pro sebe, pro své myšlenky, nebo pro radost dětí, které vás nadšeně předjíždějí. Přesně takové chvíle vám nabízí cykloregion Česko-bavorské lázně. Ať už milujete kopce, rovinky, nebo jen ten pocit volnosti, kdy vás cesta vede dál a dál, tady s
Česká republika je rájem vodáků, kteří si užívají nejen projížděk po nejznámějších řekách, ale také výlety do jejich romantického okolí. Vodácký výlet tak nabízí nejen sportovní zážitek, ale i zcela jiný pohled na pamětihodnosti na okolních březích. Romantika mezi hrady a skalami Berounka O Berounce se říká, že je nejvhodnější řekou pro vodácké začátečníky. Splavná bývá téměř po celém svém toku
Zakladatel moderního českého sochařství a učitel J. V. Myslbeka byl ve svém tvoření plodný. Jeho zajímavá díla naleznete v Česku i za hranicemi. V lese, ve skalách, na hřbitovech, v chrámech… Tvorba Václava Levého má široký záběr a zajímavé motivy. Lesní sochy Had, Harfenice a kaplička Začátek výletu si naplánujte v obci Želízy. Od koupaliště se vydejte po cyklotrase 0057. Na rozcestí Zimořský
V roce 1864 se na okraji Jindřichova Hradce rodí restaurace podle plánů architekta Josefa Zítka (1832–1909), který se později proslaví stavbou Národního divadla. Jde o jeho první velkou zakázku v Čechách.  Financuje ji hrabě Černín a jméno jí dává po svém synovi Rudolfovi. Součástí jednoduché, ale přitom promyšlenou budovu. Její součástí je i taneční sál pro velké plesy.    [caption id="atta
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Talentovaný Tony Cicoria: Piáno ovládne jako blesk z čistého nebe!
enigmaplus.cz
Talentovaný Tony Cicoria: Piáno ovládne jako blesk z čistého nebe!
Před klavírem sedí zkušený americký hudebník Tony Cicoria (*1952) a vypravuje: „Pamatuji si to, jako by to bylo dnes. V roce 1994 jsem působil jako ortoped v New Yorku. V té době ještě neexistovaly mo
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
epochalnisvet.cz
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla? Ve středověké
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
nasehvezdy.cz
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
Smutný příběh. Je slavná, a navíc ikona krásy. Přesto herečka Angelina Jolie (51) zůstává opuštěná jako kůl v plotě. Po dramatickém rozvodu s Bradem Pittem (61) v roce 2016, kde nechyběla obvinění z
Setrvalá žízeň je špatný signál
panidomu.cz
Setrvalá žízeň je špatný signál
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo „pitný režim“, že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané
Když kvete louka, pomáhá klimatu
21stoleti.cz
Když kvete louka, pomáhá klimatu
Rostliny jsou víc než jen zelený porost naší krajiny. Hrají zásadní roli v koloběhu uhlíku, a tím i v ochraně klimatu. Nová studie vedená vědci z Biologického centra AV ČR ukazuje, že druhová pestrost
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
epochaplus.cz
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
Janovo evangelium jasně tvrdí: „Boha nikdy nikdo neviděl.“ Přesto se ve Starém zákoně objevují pasáže, které tuto premisu zpochybňují, popisujíce osobní setkání s Hospodinem. Jak je možné, že Kniha knih obsahuje tak zjevné rozpory v tak zásadní otázce? Ačkoliv novozákonní Janovo evangelium obsahuje pasáž, kde se doslova říká „Boha nikdy nikdo neviděl,“ (Jan 4:12), některé
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
iluxus.cz
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
Legendární značka luxusních psacích potřeb a doplňků představuje svou novou kampaň Let's Write, v níž navazuje na výjimečnou spolupráci s režisérem Wesem Andersonem. Ten pro Montblanc opět vykreslil p
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
skutecnepribehy.cz
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
Okno protějšího domu bylo zavřené celá léta. Jedné noci se to ale změnilo. Moje zvědavost se mi vymstila. Děsivý pohled strnulé figuríny se mi vrací ve snech doteď. Už dlouhá léta žiju v zapadlé části městského centra. Noci zde jsou však klidné, tiché. Ani na své sousedy jsem si nikdy nemohla stěžovat. I když, byla tu jedna věc,
Jak vládla královna Hollywoodu?
historyplus.cz
Jak vládla královna Hollywoodu?
Její nevinný výraz a plachý pohled ji skvěle pasují do rolí mladičkých dívenek. Mary Pickfordová v nich poblázní doslova celý svět. V době, kdy se na profesi herce hledí ještě skrz prsty, se stane jednou z nejslavnějších žen nejen v USA a vyslouží si titul „královna Hollywoodu“. Herečkou z nouze Je jí sedm let, a
Mřížkový koláč
nejsemsama.cz
Mřížkový koláč
Meruňky můžete nakombinovat i s lesním ovocem. Hodí se k nim i výrazné bylinky, jako je rozmarýn, tymián nebo levandule. Ingredience na 1 kulatou formu: Na těsto: ● 300 g hladké mouky ● 1 vejce ● 1 žloutek ● 150 g másla ● 1 lžička nastrouhané citronové kůry ● 2 lžíce řeckého jogurtu ● 100 g cukru Na dohotovení: ● 800 g meruněk ● 1 skořicový cukr Postup: Do mísy nasypte mouku, cukr a citronovou kůru. Přidejte
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz