Domů     Javoříčské jeskyně: Podzemní Niagarský vodopád a nejslavnější krápníková záclona
Javoříčské jeskyně: Podzemní Niagarský vodopád a nejslavnější krápníková záclona

Téměř šest kilometrů jsou dlouhé třípatrové podzemní chodby nejkrásnějších českých jeskyní. Javoříčské jeskyně jsou významným zimovištěm netopýrů a vrápenců, ale turistů tu potkáme přece jen o poznání víc. Obdivovat přírodní krásy jich sem každoročně přijede na šedesát tisíc.

Na vrchu Špraněk nedaleko Javoříčka lidé odnepaměti znali skalní dutinu zvanou Svěcená díra. Byla dlouhá dvacet metrů a široká třináct metrů a skrývali se v ní zdejší obyvatelé třeba v dobách mongolských nájezdů ve 13. století.

Že je uvnitř krásná a stála by za ochranu, si lidé uvědomili až mnohem později. Dobový časopis Světozor v roce 1873 popisoval jeskyni, jejíž vchod střeží domek, aby bránil vandalům lámat krápníky.

To ještě nikdo netušil, že Svěcená díra je jen bránou do mnohem většího a úchvatnějšího prostoru.

Sestup do Dómu gigantů

Všechno změnil místní revírník Vilém Švec, nadšenec do speleologie, který se právě nastěhoval se ženou a třemi syny do javoříčské hájenky V roce 1936 sestavil partu lesních dělníků, s níž se pokusil prokopat dnem Svěcené díry.

Trvalo jim šest týdnů, než se pod nimi otevřel volný prostor. Záhy se mohli spustit do propasti hluboké 27 metrů a vydat se na obě strany tunelem, který pojmenovali Objevná cesta.

Čas plynul, Švec to nevzdal a 14. dubna 1938 mohl konečně stanout v obrovském prostoru, kterému se dnes říká Dóm gigantů.

A protože se objevitelům podařilo prokopat lepší přístupovou cestu, už o rok později, 15. května 1939, mohly být nově objevené krápníkové jeskyně zpřístupněny veřejnosti.

Nikdy nekončící objevy

Všichni ale tušili, že podzemní prostory skrývají stále neobjevená místa. Od roku 1949 se celé desetiletí spouštěly dolů další speleologické skupiny.

Podařilo se jim objevit další patra, pojmenovaná Hlinité jeskyně a Jeskyně míru, a v roce 1961 se i tato část mohla stát součástí prohlídkového okruhu pro veřejnost.

Na úspěchy pak navázali objevitelé v 80. letech, a tak jeskyně získaly další úchvatné prostory známé jako Panošův dóm a Olomoucký dóm.

Výzkumy Javoříčských jeskyní pokračují nepřetržitě, v roce 2017 třeba výzkumníci objevili Svatováclavský dóm s krápníky dlouhými téměř půldruhého metru.

Od gigantů až k Niagaře

Dnes mohou návštěvníci Javoříčských jeskyní na vlastní oči spatřit to, co speleologové od dob Václava Švece pracně a na vlastní nebezpečí odhalovali. Hned na počátku je přivítá Suťový dóm s překrásnou krápníkovou výzdobou a rozlohou 2000 čtverečních metrů.

Jméno dostal podle balvanů, pokrývajících jeho dno. Najdeme mezi nimi i ten, který podle svého tvaru dostal jméno Křtitelnice.

Prohlídka pokračuje Lví jámou o hloubce 60 metrů a Spojovací chodbou nás trasa přivede do Dómu gigantů, což je zkrácený název všeříkajícího původního jména Dóm gigantických krápníků.

Jeho poznávacím znamením jsou čtyřmetrové stalagmity a stěnu zdobí sintrové náteky, zvané Niagarský vodopád, vzniklé rozpouštěním vápence.

Místo, kde gravitace neplatí

Po visutém schodišti, na němž si ještě užijeme výhled na Dóm gigantů, pak vstoupíme do Pohádkových jeskyní.

Kromě bohaté krápníkové výzdoby včetně kolovitých nebo tenkých brčkovitých stalaktitů tu najdeme také slavnou průsvitnou Záclonu, dva metry dlouhou a jen několik milimetrů silnou, nejvzácnější útvar zdejšího podzemního komplexu.

Prohlídka nás ale zavede i do dalších unikátních prostor. Čeká nás Panenská jeskyně a také již zmíněná Jeskyně míru, kterou tvoří tři samostatné chodby nazvané Špraněcká, Vojtěchovská a Březinská.

Jsou úzké, ale až deset metrů vysoké, a typické jsou tu heliktity – excentrické krápníky, které jako by se rozhodly nedodržovat zákony gravitace a o nichž se jeskyňářská věda stále definitivně neusnesla, jak vlastně vznikají. Největší zásluhu na jejich růstu má pomalý tok stékajících kapek.

V následujícím Závrtovém dómu se chodby jeskyň rozvětvují, my se vydáme kolem krápníkového útvaru zvaného U koně, kde vystoupíme zpět na povrch uměle vyraženou štolou.

Vstup do areálu jeskyní
Vstup do areálu jeskyní

Kam mizí podzemní potok?

Javoříčské jeskyně jsou odborníky i turisty považovány za jeskyně s nejkrásnější krápníkovou výzdobou u nás.

Utvářely se zřejmě v několika vývojových fázích, největší část pochází z období třetihor, kdy zemětřesení působila zřícení skalních bloků a vytvořila obrovské podzemní dutiny.

Z jeskyň dobře známe horní i střední patro, poschodí nejnižší prozatím objeveno nebylo. O jeho existenci ale svědčí třeba to, že potok Špraněk se ztrácí v podzemí. Možná nás tedy ještě další objevy v Javoříčských jeskyních v budoucnosti čekají.

Co nesmíte minout: 2 turistické tipy navíc

Mumie čeká na turisty v Kapli

Jen necelých 15 kilometrů musíme ujet, abychom se od Javoříčských jeskyní dostali k dalšímu podzemnímu unikátu – Mladečským jeskyním pod vrchem Třesín.

Žili v nich už pravěcí lidé, o čemž svědčí mimořádné archeologické nálezy, ale pro moderní dobu byly jeskyně objeveny až na počátku 19. století při těžbě vápence.

Zpřístupnění se dočkaly v roce 1921 a rekonstrukce v posledních letech jim vrátila původní vzhled, narušený četnými úpravami v průběhu 20. století.

Prohlídka začíná v Dómu mrtvých, kde byly nalezeny ostatky kromaňonského člověka, trasa pokračuje přes Modrou jeskyni až do prostoru zvaného Kaple, kde čeká nejznámější symbol jeskyní – dvoumetrový stalagmit Mumie. Plná překrásných krápníků je i nejrozlehlejší Panenská jeskyně.

Zkamenělý zámek se skalní bránou

Mezi Javoříčskými jeskyněmi a obcí Vojtěchov můžeme najít mohutné vápencové skalisko zvané Zkamenělý zámek, které se nad potokem vypíná až do výšky 54 metrů.

Poznáme ho i podle částečně zřícené skalní brány, můžeme vystoupit až na jeho vrchol a pokochat se výhledem z plošiny se zábradlím.

Na vrcholku kdysi stávala tvrz, které se říkalo Branka nebo Špraněk, založená už roku 1313. Návštěvu Zkamenělého zámku můžeme spojit s procházkou po naučné stezce Špraněk, dlouhé 3,7 kilometru, která začíná i končí v Javoříčku a vede kolem Javoříčských jeskyní.

Foto: Shutterstock
Štítky:
Související články
Zlaté Hory leží na severovýchodě okresu Jeseník při hranicích s Polskem. Zdejších bezmála čtyři tisíce obyvatel celoročně rozšiřují zástupy turistů, kterým má region rozhodně co nabídnout. Tajemné podzemí Nevšedním a nezapomenutelným zážitkem je návštěva Poštovní štoly přibližně šest kilometrů od Zlatých Hor. Překvapivě zachovalá štola určená původně k těžbě zlata, stříbra či mědi pocházející z
Představte si, že šlapete klidnou cestou lemovanou hustými lesy, míjíte tiché lázeňské parky i tajemná rašeliniště, dýcháte čerstvý vzduch a máte čas jen pro sebe, pro své myšlenky, nebo pro radost dětí, které vás nadšeně předjíždějí. Přesně takové chvíle vám nabízí cykloregion Česko-bavorské lázně. Ať už milujete kopce, rovinky, nebo jen ten pocit volnosti, kdy vás cesta vede dál a dál, tady s
Česká republika je rájem vodáků, kteří si užívají nejen projížděk po nejznámějších řekách, ale také výlety do jejich romantického okolí. Vodácký výlet tak nabízí nejen sportovní zážitek, ale i zcela jiný pohled na pamětihodnosti na okolních březích. Romantika mezi hrady a skalami Berounka O Berounce se říká, že je nejvhodnější řekou pro vodácké začátečníky. Splavná bývá téměř po celém svém toku
Zakladatel moderního českého sochařství a učitel J. V. Myslbeka byl ve svém tvoření plodný. Jeho zajímavá díla naleznete v Česku i za hranicemi. V lese, ve skalách, na hřbitovech, v chrámech… Tvorba Václava Levého má široký záběr a zajímavé motivy. Lesní sochy Had, Harfenice a kaplička Začátek výletu si naplánujte v obci Želízy. Od koupaliště se vydejte po cyklotrase 0057. Na rozcestí Zimořský
V roce 1864 se na okraji Jindřichova Hradce rodí restaurace podle plánů architekta Josefa Zítka (1832–1909), který se později proslaví stavbou Národního divadla. Jde o jeho první velkou zakázku v Čechách.  Financuje ji hrabě Černín a jméno jí dává po svém synovi Rudolfovi. Součástí jednoduché, ale přitom promyšlenou budovu. Její součástí je i taneční sál pro velké plesy.    [caption id="atta
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
epochaplus.cz
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
V obchodě si ho kupujeme v podobě nenápadných suchých listů, které přidáváme při vaření do různých jídel. Samotná dřevina má přitom vznešenost nejen v názvu, ale také ve své historii. Uctívají ji panovníci i umělci, neobejdou se bez ní dokonce ani ve slavné delfské věštírně. A může podpořit zdraví! Vavřínové věnce známe jako poctu pro
Konec zápachu v bytě
panidomu.cz
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových
Originální stavba navzdory velké vodě
rezidenceonline.cz
Originální stavba navzdory velké vodě
Okouzlující dům, postavený v povodňovém pásmu na předměstí Byron Bay v oblasti Queensland na východě Austrálie, musel vyhovět přísným stavebním regulím, aby jej nezničily v těchto končinách celkem běžné povodně. Příjemné subtropické klima v pobřežní oblasti australského Queenslandu spolu s nekonečnými písečnými plážemi a národními parky učarovaly také majitelům Northern Rivers Beach House, kteří se obrátili na známé architektonické
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
nejsemsama.cz
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
V horkém počasí začnou otékat nohy i zdravým lidem. Pocity těžkých nohou jsou nepříjemné a mohou pokazit celý den a místo toho, abyste si teplé dny užívala, trpíte. Vše se dá ale napravit! I když je většina lidí přesvědčena o opaku, nejsou oteklé nohy ani zdaleka problémem pouze starších nebo obézních lidí. Nepříjemně otéct mohou nohy komukoli. Zvlášť rizikové je dlouhé
Ze šperkovnice vycházely zvuky
skutecnepribehy.cz
Ze šperkovnice vycházely zvuky
S manželem jsme zakoupili starou šperkovnici, a pak ji vystavili v obývacím pokoji na komodě. Od té doby se doma začaly dít podivné věci. Když jsme si s manželem pořídili malý byt, nijak jsme s jeho zařizováním nepospíchali. Nechtěli jsme nic uspěchat. Společně s manželem Pavlem jsme přemýšleli, jaké doplňky by byly do obýváku nejvhodnější. Toulali jsme se tehdy na výletě v Kroměříži, když jsme v zapadlé
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
enigmaplus.cz
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
V roce 1974 proběhla invaze turecké armády na ostrov Kypr. Vyvrcholilo tím problematické soužití mezi kyperskými Řeky a kyperskými Turky. Ostrov je stále rozdělen. Část ostrova nyní zahrnuje území Kyp
Vodnice je poklad v domácí apotéce
epochalnisvet.cz
Vodnice je poklad v domácí apotéce
Její druhý název je brukev řepák, ale také se jí lidově říkalo kvaka nebo rabská řepa, to prý podle uherského města Rábu, protože prý snáší podobné vlhké podnebí, jako je tam.   Určitě jste se s ní už setkali, třeba na trzích, někdy i v obchodech. Její bulvy jsou bílé, nahoře někdy fialové a chutí
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
nasehvezdy.cz
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
Když si herečka Jana Švandová (77) brala movitého developera Pavla Satorieho (75), šla hlavně po jistotě. Jenže co když o jejího muže teď usiluje jiná žena se stejným záměrem? Herečka Jana Švandová
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
tisicereceptu.cz
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
Nikdy není na škodu zkombinovat více druhů masa. Ingredience 4 ks kuřecích prsou 15 plátků slaniny 1 vejce 100 g strouhanky 100 g nastrouhaného sýru sůl a pepř Postup Nejprve si tři p
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
historyplus.cz
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
Je neděle pozdě odpoledne, 30. května 1434. Kolem táhlého hřbetu Lipské hory u vesnice Lipany se zvedá prach. Jízdní oddíly umírněných husitů pronikají otevřenou vozovou hradbou táboritů a sirotků a převrátí osm dalších bojových vozů. Za nimi se hrnou pěší, kteří kolem sebe mávají meči a cepy… Právě v těchto rozhodujících okamžicích, kdy proti sobě bojují
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
21stoleti.cz
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spáne
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
iluxus.cz
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
Letní filmovou sezónu oživuje snímek Džob, závěrečný díl trilogie, kterou režisér Tomáš Vorel započal Gymplem a pokračoval Vejškou. Hrdinové Kolman (Jiří Mádl) a Kocourek (Tomáš Vorel ml.) dospěli – j
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz