Domů     Je hrad Houska branou do podsvětí?
Je hrad Houska branou do podsvětí?

Ozve se zarachocení klíčů, kroky kastelána odezní v dálce. Za okny hradu Houska se temní noc, z nedalekého lesa je až sem slyšet zlověstné houkání sýčka. Ale jinak je tu klid, nic se neděje… až do půlnoci. Nastává hodina duchů.

A z jedné komnaty se ozve zlý hlas: „Zatracená pitomá černá potvoro! Já tě dostanu!“

Tak podle pověsti volá na svou černou slepici švédský generál Oront, jehož na Housku posílá generál Johan Banér (1596–1641) během krutých let třicetileté války.

Švédové se potulují po okolí, loupí, vypalují, vraždí a znásilňují (a někdy nejdřív znásilňují, a pak vraždí) a, jak se říká po okolních vsích, sám velitel je prý černokněžník, který využívá temných sil hradu Housky, aby získal nesmrtelnost. Pomoci mu k tomu má i černá slepice – ale k rituálu se už nedostane.

Smrt švédského černokněžníka

Zejména mělničtí měšťané mají se švédskými žoldnéři problém. „Za hlavu velitele dáme sto tolarů,“ rozhlásí. A najdou se hned dva myslivci, kteří se rozhodnou, že přilepšení rodinných rozpočtů je více než žádoucí.

O půlnoci odlijí stříbrnou kulku, aby měli jistotu, že téměř nesmrtelného vojáka dokážou odpravit. V noci pak číhají na protějším kopci a pomocí lsti vytáhnou velitele k tomu správnému oknu. Když se objeví, zamíří a vystřelí.

Rána téměř nemožná – a přece se povede. Oront padá k zemi, nadobro mrtev. Od té doby jeho duch bloudí hradem a volá černou slepici, kvůli které se mu dosud nesmrtelnost nepodařilo získat.

Protože už je jenom krůček od nesmrtelnosti, tak jeho duchovní obtisk je obzvlášť silný a průvodci na Housce tvrdí, že přítomnost ducha vnímají i lidé jinak skeptičtí…

Zelená komnata
Zelená komnata

Hrad plný záhad

Není to jediné tajemství, které Houska skrývá. V okolí bloudí i další strašidlo – mnich bez tváře.

Díky tomu je hrad Mekkou lovců záhad, kteří se mimochodem sjíždějí na hrad pravidelně na záhadologickou konferenci Sfinga, ale spojují hrad s mnoha dalšími temnými silami. V komnatách jsou svědky energetických výkyvů.

Mnozí se domnívají, že se někde v hradních prostorách nachází dosud skrytá komnata, která je zdrojem oněch sil. Někteří tvrdí, že tam dochází k prolnutí realit. „Je to určitě časoprostorová dimenzionální brána,“ tvrdí jiní.

„Právě tudy se Hitler na konci války teleportoval do bezpečí…“ Nebylo by to nemožné, jak ještě při našem pátrání odhalíme. Tou největší záhadou je ale stará legenda, snad nejznámější ze všech: Hrad Houska střeží vstup do pekla.

Dům pana Houseky

Podle legend ještě před kamenným hradem buduje na skále dřevěnou pevnost Slavibor z rodu Pšovanů, otec svaté Ludmily (860–921), pro svého syna Hausseka nebo Houseka. Skála však stojí uprostřed hlubokých hvozdů, daleko od všeho, mimo lidská obydlí.

Proč hradiště stojí právě zde? Jako obrana proti zubrům a kancům? Nejstarší historické podklady a písemné zmínky máme ale až o pozdější kamenné stavbě, kterou iniciuje král železný a zlatý, Přemysl Otakar II. (1233–1278).

Následně ale král přesune své síly na nedaleký Bezděz, jehož stavba začíná plus minus ve stejné době a na svědomí jej má stejná stavitelská huť, a Houska spadne do klína pánům z Dubé.

Ale stále tu jsou pochybnosti – v okolí nevede žádná kupecká stezka, hrad je sice považovaný za nedobytný, ale zároveň nikdo netuší, proč by jej vůbec měl kdo dobývat. Jaká moc a síla stojí králi za to, aby financoval stavbu kamenné pevnosti s mohutnou věží?

Špunt nad peklem

Do popředí se tak dostává pověst o skalní průrvě, která vede až do pekla. Bylo by tu i svědectví – alespoň podle pověsti. Vězeň odsouzený na smrt dostane na vybranou:

„Buď se spustíš do díry a řekneš nám, co uvidíš, nebo tě čeká šibenice.“ Ale sotva jej spustí, začne hystericky křičet a nechá se vytáhnout, aniž by dosáhl dna.

Vypráví strašlivé příběhy a nakonec je popraven, protože i kdyby mluvil pravdu, lepší je ho umlčet. Díra je následně zasypána a nad ní postavena kaple a kolem kaple celý hrad.

Stěny svatostánku zdobí i dost neobvyklé fresky podivných bytostí – snad opravdu zplozenců pekla? Má kaple opravdu chránit náš svět před pekelnými mocnostmi?

Zazděná místnost na Housce
Zazděná místnost na Housce

Proti vnitřnímu nepříteli

Někteří se domnívají, že celý obranný systém Housky je zaměřen proti vnitřnímu nepříteli. Dnes je to obtížné posoudit, podoba hradu je odlišná od té původní – po třicetileté válce je hrad pobořen, zničen a zbaven všech fortifikačních prvků – třeba velké věže.

Je to ostatně další střípek k legendě o bráně do pekla. Jiní jsou více skeptičtí a na peklo nevěří: „Je zde energetická brána nebo vstup do jiné dimenze. Možná časoprostorová díra…“ A tak jen děti mají jistotu, jak to doopravdy je.

Dnes je totiž v jednom ze sklepů pro turisty připraveno lákavé divadélko a děti si tam mohou prohlédnout peklo i s čerty.

Máchovo vidění

Teorii o dimenzionální bráně by mohlo potvrdit i svědectví známého básníka Karla Hynka Máchy (1810–1836). V dopise datovaném z roku 1836 popisuje své vidění, kdy vstoupí do temné díry. Spatří neskutečné věci:

„Bytosti lidské s lícemi změněnými, za časté nevidomí, namnoze šaškovskou veteší oděné, chvátaly v zástupech co vichřicí hnány rmutným labyrintem.

Štvaly je Dantovy ďábelsky chechtající se měchy s očima ohnivýma – vsávaly a polykaly ty nešťastníky.“ Alespoň tak popisuje vidění, které zažije během jednoho ze svých výletů, když je nucen na Housce přenocovat.

Pravdou ale je, že onen dopis je jenom zdařilou literární mystifikací spisovatelky Františky Vrbenské (*1952). Takže tahle stopa bohužel žhavá není, přestože dodnes věří, že i největší obrozenecký básník touto branou prošel.

Umělecká představa pekla
Umělecká představa pekla

Bílé místo historie

Ani novodobá historie není bez tajemství. Například neexistují žádné zprávy o tom, co se za jeho zdmi děje v letech druhé světové války.

Hned v roce 1939 se sem nastěhuje speciální velitelství SS. Existuje dokonce i fotografie mladých mužů v nacistických uniformách, jak hrdě pózují na hradním nádvoří. A pak? Ticho po pěšině. Místní si v hospodě potají šeptají, jaká zvěrstva se na hradě dějí.

Podle všeho jde o centrum projektu Lebensborn, jehož cílem je vyšlechtění árijské nadrasy. Jiní se tomu se jen smějí: „Je to obyčejný bordel pro vojáky.

Myslíte, že by to vytrubovali?“ Ale neexistuje žádný oficiální dokument, vše je před koncem války zničeno. Není žádný přímý svědek – jen a pouze hospodské povídačky.

A tak se čtenář obeznámený s faktem, že nacisté se magii nevyhýbají a hledání mystické pravdy obětují tisíce marek, může začít ptát – opravdu se zde během druhé světové války nic neděje? Nevyužívají nacisté hrad pro své temné rituály?

Osvícení kopáči

Po druhé světové válce je hrad znárodněn, kromě jiného má sloužit jako lázeňské středisko pro zaměstnance Spolana Neratovice. Jeho vedení proto nechá hloubit tři sta metrů hlubokou studnu – když narazí na vodu, čeká je skutečný šok. Voda je silně radioaktivní.

Že by jedno z tajemství hradu bylo odhaleno? Ale následné šetření ukáže, že stopy vedou k nedalekým uranovým dolům, které má pod patronátem Rudá armáda. Jejich nešetrný způsob pak má za následek poškození přírody široko daleko.

Možná uran proniká do hradu i před několika sty lety, a v době, která nezná působení radioaktivity, může vypadat jako útok pekelných sil.

Třikrát zazděná místnost

V roce 2014 je objevena malá místnost, do té doby utajená. Tedy – ne tak úplně. Uvnitř je totiž nalezena krabička s kinofilmem a nápisem „Made in DDR“, tedy vyrobeno ve východním Německu. A také nápis „hledaly jsme poklad a našly hovno“.

Zatímco první stopa odkazuje na odkrytí místnosti v roce 1985, nápis je svědectvím o negramotnosti dělníků v roce 1928, kdy se podle záznamů hrad opravuje. Místnost samotná nejspíše vzniká jako důsledek mnoha přestaveb, ale největší otázka zní:

Proč ji znovu dělníci zazdívají? Jaké tajemství se uvnitř skrývá? Proč je třikrát znovu uschována? Milovník konspirací si jistě rád povšimne, že od jejího posledního odhalení, kdy již znovu zazděná není, se světové dějiny stávají samy o sobě hororovým příběhem.

Miloslav Linc

Foto: Creative Commons, volná díla (úvodní Huml- CC BY SA 4.0)
Štítky:
Související články
Je to jeden z nejvyšších vrcholů Českomoravské vrchoviny, turistický cíl a poutní místo. Vypravte se na Křemešník za zázračnou studánkou, která má prý řadu výjimečných vlastností. Kousek od Pelhřimova se tyčí vrch Křemešník, který je významným poutním místem. Stojí zde kostel Nejsvětější Trojice, konají se sem náboženské poutě a turisty sem přitahuje Zázračná studánka. [caption id="attachme
Asi kilometr od státního zámku Lemberk se nachází Zdislavina studánka pojmenovaná podle zdejší šlechtičny, která prý měla zázračné nadání uzdravovat nemocné. Voda prý pomáhá dodnes. Česká šlechtična svatá Zdislava (1220–1252) má podivuhodné schopnosti už jako dítě. Stále se prý modlí a chce se stát poustevnicí. Rodiče ji nicméně provdají za Havla z Lemberka (asi 1210–1254) a stává se z ní paní n
Na samém pomezí Českého království, na východním úbočí šumavské hory Strážný, stála od 14. století mohutná pevnost zvaná Kunžvart. V současnosti zbývá z hradu, který patří mezi nejtajemnější místa v oblasti, prakticky jen torzo čtyřhranné věže. Už výstup ke zřícenině (výlet začnete v nedalekém městysi Strážný) je jako z pohádky – cesta se vine lesem lemovaným mechem porostlými balvany, kapradí
Po staletí se lidé v určený čas vydávají na cesty, aby vyjádřili svou víru, modlili se či prosili Boha o odpuštění. Čekají na ně posvátná poutní místa, na nichž stojí slavné kaple, kláštery nebo kostely. Tak jako na Chlumu Svaté Maří na Sokolovsku. Bylo nebylo, kdysi dávno putoval krajem řeznický tovaryš. Únava ho zmohla tak, že na úpatí kopce Chlumu usnul. Když se probudil, našel vedle sebe v lí
Jen o pár kilometrů od Krašova nás uprostřed lesů zaujme vypínající se věž zříceniny hradu Libštejn. Byl založen ve 14. století a svého času býval také proslulým vězením. Pro obléhání však neměl ideální umístění, protože sice stál na vysokém kopci, ale několik ještě vyšších bylo poblíž, takže odtud mohlo nepřátelské dělostřelectvo pálit ostošest. V období vrcholného středověku se hrad skládal z 
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Branišová: Dítě, nebo rozchod?
nasehvezdy.cz
Branišová: Dítě, nebo rozchod?
Slavný hokejista Jaromír Jágr (53) se mění k nepoznání, ale možná ne tím směrem, který si jeho krásná přítelkyně, televizní moderátorka Dominika Branišová (30), přeje nejvíc. Pomáhá jí v domácnost
Tajemný Vyšehrad: Skrývá ve svém nitru nález století?
enigmaplus.cz
Tajemný Vyšehrad: Skrývá ve svém nitru nález století?
Na konci srpna roku 2014 se výzkumníkům z Archeologického ústavu Akademie věd ČR podaří zásadní archeologický objev. V útrobách Vyšehradu odhalí pozůstatky gigantického kostela. Kdo ho postavil? Za ja
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Ze 4 800 let starých zubů byl sekvenován první lidský genom ze starověkého Egypta
21stoleti.cz
Ze 4 800 let starých zubů byl sekvenován první lidský genom ze starověkého Egypta
Pokusy o extrakci DNA z mumií starověkého Egypta nebyly dlouho příliš úspěšné, ukázalo se totiž, že mumifikace zřejmě rozpad DNA urychluje. Nyní se však odborníkům podařilo sekvenovat genom obyvatele
Průlomové vynálezy historie: Na počátku byl jeden rozdělaný ohýnek
epochaplus.cz
Průlomové vynálezy historie: Na počátku byl jeden rozdělaný ohýnek
Vývoj lidstva jde nezadržitelně kupředu, někdy dokonce spěchá tak rychle, že za sebou nechává stovky zmařených životů. Jindy ale přispěje ke zkvalitnění všedních dní, jako je tomu třeba v případě splachovacích toalet. Ovládnutí ohně, jednoho z prvních a nejdůležitějších vynálezů, však zcela zásadně proměnilo směr lidských dějin a položilo základy naší civilizace. Oheň: Dobrý sluha,
V Dubaji vzniká rezidence s fotbalovou duší
epochalnisvet.cz
V Dubaji vzniká rezidence s fotbalovou duší
Když se fotbalový klub Chelsea rozhodne vstoupit do světa realit, nevznikne z toho jen obyčejný projekt. V Dubaji se právě chystá unikát, který spojuje vášeň pro sport, luxusní životní styl a architektonické ambice. Rezidenční mrakodrapy s výhledem moře nabídnou nejen prvotřídní zázemí pro regeneraci, ale dokonce i střešní fotbalové hřiště. V Dubaji jsme zvyklí na ledacos. Nekonečné skypooly
3 kati nacistů: Hitlerův popravčí přišel po válce Spojencům vhod
historyplus.cz
3 kati nacistů: Hitlerův popravčí přišel po válce Spojencům vhod
První se ještě houpe na laně a dalšího už přivádějí. Hrstku přítomných svědků snad občas zamrazí při pohledu na těla mrtvých nacistických pohlavárů. Jenom kat se s poklidem kouká na vykonanou práci. Není nervózní. „Jsem pyšný na to, že jsem těch deset nacistů popravil. Někdo to musel udělat,“ prohlásí později…   Stínání hlav rozhodně nepatří
DS Automobiles nabízí N°4 už i v České republice
iluxus.cz
DS Automobiles nabízí N°4 už i v České republice
DS N°4, nejnovější výtvor představený společností DS Automobiles, je nyní k dispozici k objednání. Jako hybrid s autonomním dobíjením je DS N°4 k dispozici již od 770 000 Kč v zaváděcí akci na speciál
Přítelkyně mého vnuka mi zkazila narozeniny
skutecnepribehy.cz
Přítelkyně mého vnuka mi zkazila narozeniny
Ne každému mladému se musí oslavy staršího člověka líbit, ale určitě by bylo slušností to alespoň předstírat. Partnerka mého vnuka to nezvládla. Lada se jmenovala, a už to jméno zavánělo povýšeností. Jak jsem ho uslyšela, zapracovala moje ženská intuice a vnitřní hlas mi řekl, že s touto dívkou náš Lukáš šťastný nebude. Ale všichni mi oponovali, že až
Bulharsko a jeho nejkrásnější přímořské skvosty
nejsemsama.cz
Bulharsko a jeho nejkrásnější přímořské skvosty
Na které vás čeká nejvíc zábavy, nejlepší servis a kde nejvíc načerpáte sílu z nespoutané přírody? Přinášíme vám výběr pláží na pobřeží Černého moře, na nichž si dovolenou v Bulharsku bezvadně užijete! Zlaté písky Pulzující život, dovolenková atmosféra a relax na lehátku s drinkem v ruce. Právě to je vyhlášená pláž Bulharska v letovisku Zlaté písky. Nachází se asi 17 kilometrů severně od přístavního města Varna. Jde
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Setrvalá žízeň je špatný signál
panidomu.cz
Setrvalá žízeň je špatný signál
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo „pitný režim“, že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz