Domů     Jeseníky: Zimní poezie na dosah ruky
Jeseníky: Zimní poezie na dosah ruky

Vzpomínáte na doby, kdy byly Vánoce na sněhu běžným jevem, nebo kdy svatý Martin obvykle přijížděl na bílém koni? Něco podobného už dnes na většině míst Česka nezažijete. V Jeseníkách ano.

Pokud chcete znovu zažít staré dobré časy, a přitom si užívat komfortu, za který by se nemusela stydět ani vyhlášená alpská střediska, jsou pro vás zimní Jeseníky ideálním místem k trávení volného času.

Mezi spoustu novinek letošní sezony patří například šestisedačková lanovka ve SKI Kraličák. Ta se řadí mezi nejmodernější v Česku a jízda na ní si v ničem nezadá s odpočinkem na pohovce – disponuje vyhřívanými sedačkami nebo přístupem k rychlé wi-fi.

Běžkaře potěší nová rolba na Pradědu, která se postará o údržbu nejvýše položených běžkařských tras v Česku. Ski areál Kouty a Červenohorské sedlo si pro letošek připravily například výkonnější sněžná děla, rozšíření parkovacích míst nebo on-line skipasy.

Zážitky, které mají tradici

Ačkoli je rozvoj zimních lyžařských středisek otázkou posledních několika let, pro Jeseníky to až tak moc neplatí. Do nejvyšších moravských hor se totiž lyžaři i běžkaři sjížděli odnepaměti. Dobře, od nepaměti možná ne, ale od roku 1881 určitě.

Právě v tomto roce totiž vznikl Moravskoslezský horský spolek. Jeho účelem bylo zpřístupnit Jeseníky široké veřejnosti. A ačkoli to jeho zakládající členové možná netušili, odstartovali éru turistického rozvoje, která trvá dodnes.

Co lidi na Jeseníkách tak fascinuje?

Odpověď nejde vtěsnat do jednoho slova ani do jedné věty. Těch vět musí být několik a ani poté nebude výčet kompletní.

Někoho na Jeseníkách baví sjezdovky zasazené do hlubokých horských úbočí, další miluje romantické běžecké tratě a ostatní se zase raději oddávají relaxu. To vše Jeseníky nabízí plnými hrstmi. Posuďte sami.

To, co hledáte, máte přímo před nosem

Někteří lyžaři marně bloudí po celé Zemi a hledají hory, kterým z hloubi srdce propadnou. Vy si cestování kolem zeměkoule můžete odpustit. Jeseníky vás chytnou a už nikdy nepustí. Zamilujete se do nich.

Nenabízí sice nejdelší sjezdovky na světě ani se nemohou pochlubit mnohatisícovými štíty, zato mají něco jiného. Něco, co nejde popsat slovy, ale co se musí prožít.

Pobaví se celá rodina

Jeseníky nabízejí 55 lyžařských středisek. Mezi ty největší patří Ski areál Kouty, Ski areál Červenohorské sedlo a Ski areál Kraličák.

Ať už se rozhodnete lyžovat na malém rodinném šlepru nebo v zázemí velkého střediska, můžete si být jistí prvotřídní bezpečností, kompletními službami a tím, že bavit se budete nejen vy, ale celá vaše rodina.

Například FUN park Kraličák ve Stříbrnicích patří mezi největší dětské ski parky v regionu. Nejdelší sjezdovku naleznete na Ramzové. Měří více než tři kilometry. A další, podobných parametrů, je hned o kousek dál – ve Ski areálu Kouty.

Pravá zimní pohádka

Jízda na sjezdovkách či ve volném terénu je otázka životního stylu – hodí se pro všechny, kteří mají rádi rychlost nebo adrenalin. Naproti tomu běžkování je hlavně o pohodě a o pocitech.

Pohybovat se téměř neslyšně zasněženou horskou krajinou má nepopsatelné kouzlo. Je to jiný svět, než který zažíváte v běžném životě – svět, kde se nehoníte za výkony ani s nikým nesoupeříte. Běžkování je o harmonii člověka a přírody.

Klidnou jízdou po udržovaných trasách se dostanete do nejzapadlejších míst hor nebo až na samotné vrcholky Jeseníků. Navštívíte vyhlášená zimní střediska i odlehlé lokality, opředené bájnými pověstmi.

Projeďte se magistrálou

Přesto má i běžkování v nejvyšších moravských horách svoji sportovní hodnotu – upravovaných běžeckých tratí je zde zhruba 300 kilometrů. Pulzující tepnou je Jesenická magistrála – trasa dlouhá 114 kilometrů. Až se na ni vydáte, nespěchejte.

Přenocovat můžete v několika malebných horských chatách. Magistrála začíná v Dolní Moravě, vede přes Kladské sedlo, Paprsek, Ramzovské sedlo, Keprník, Červenohorské sedlo, Švýcárnu, Praděd, sedlo Skřítek směrem do Hraběšic a končí ve Vikýřovicích u Šumperka.

Skialpinisté vítáni!

Díky skvělým sněhovým podmínkám si lze i zde naplno užít skitouring. Pokud nechcete stát ve frontách na vlek, platit za permanentky a dávat pozor na ostatní lyžaře při sjíždění, můžete vyzkoušet skialpinismus, v našich podmínkách spíše skitouring. Nemusí to být pouze o namáhavém výstupu na kopec a následné sjíždění hlubokým prašanem.

Můžete se vydat i na krásný výlet zimní krajinou, kdy budete mít hory jen pro sebe. Oblé jesenické vrcholy jsou pro tento sport jako stvořené. Neopakovatelné zážitky při sjíždění neupraveným terénem v hlubokém prašanu si můžete dopřát na několika místech.

Oblíbená jsou například Vysoká hole, Sviní žleb, svahy Pradědu, Dlouhých strání nebo Králického Sněžníku na česko-polském pomezí.

Hurá na relax

Po sportovním výkonu je třeba si kvalitně odpočinout, namožené svalstvo zregenerovat a na to jsme v Jeseníkách také připraveni. Energii po náročném dni načerpáte v nejlepších wellness zařízeních Česka. A že je z čeho vybírat.

K dispozici máte třeba Termální lázně Velké Losiny, Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník či Schrothovy léčebné lázně Dolní Lipová. Mezi vyhlášené wellness resorty patří Therme Park Velké Losiny, Kolštejn, Kopřivná a další.

Foto: Shutterstock
Štítky:
Související články
Toužíte po skutečné vánoční atmosféře? Vydejte se do Německa, kde mají adventní trhy dlouhou tradici a patří k těm nejpůvabnějším v Evropě. Ty nejbližší českým hranicím najdete v Drážďanech – začínají 26. 11. 2025 a potrvají do 24. 12. 2025. A stojí za to je zažít na vlastní kůži. S norimberským Christkindlesmarktem se drážďanské vánoční trhy každoročně přetahují o pozici nejnavštěvovanějších t
Zatímco Kladruby nad Labem se specializují na chov starokladrubských běloušů, ve Slatiňanech najdeme krásné vraníky stejného plemene. V hipologickém muzeu v budově zámku se dozvíte více o chovu těchto koní, jsou tu vystaveny významné obrazy s koňskými motivy, sedla a postroje, některé exponáty připomínají využití koní ve vojenství, dopravě, honech či dostizích. [caption id="attachment_74515
Vše začíná vůní. Slad, chmel a letní vzduch se tu mísí s vůní lesa, čerstvě posekané trávy a poctivě opečeného masa. V Českém ráji a na Liberecku se léto nepočítá na dny, ale na doušky – a ty tady tečou proudem. Není to jen výlet, je to oslava chutí, tradice a poctivého řemesla, kterou ocení každý, kdo ví, že k dokonalému dni patří nejen výhled, ale i výčep. Měšťanský pivovar Turnov přesně ví,
Chcete poznat jižní Čechy trochu jinak? Objevte jejich kouzlo z výšky! Rozhledny, vyhlídky i stezky v korunách stromů vám nabídnou dechberoucí pohledy na řeky, lesy, města i Alpy v dálce. Ptačí pozorovatelna Vrbenské rybníky Začněte třeba na Stezce korunami stromů Lipno, kde se projdete ve výšce 40 metrů s výhledy na šu
Léto na Vysočině voní po borovicích, opalovacím krému a studené malinovce. Ať už se vidíte spíš s nohama v rybníce nebo v proudu skluzavky, Vysočina nabízí obojí. Není to totiž jen kraj kopců a lesů, ale i vody – čisté, přírodní, zábavné i relaxační. Připravili jsme pro vás výběr těch nejlepších míst, kde se v létě zchladit, vykoupat nebo prostě jen lenošit u hladiny. Plavky s sebou! Nejlepší p
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Opulentní klasika dubajské vily
rezidenceonline.cz
Opulentní klasika dubajské vily
Rezidence navržená studiem Covet House, situovaná v srdci „Města zlata“, je oslavou dokonale propracovaného designu. Mistrná kombinace vznešenosti a sofistikovanosti v ní vytváří prostory, odrážející osvědčenou zdejší tradici v kontextu s aktuální modernou.   Nádheru klasického designu podtrhují mramorové detaily, současný nábytek, osvětlení a doplňky z bohaté nabídky Covet House pak vnášejí do interiérů potřebný
Pomotal Norisové hlavu zajíček?
nasehvezdy.cz
Pomotal Norisové hlavu zajíček?
Kolem vztahu herečky ze seriálu Policie Modrava Soni Norisové (52) a producenta Adriana Rajtera (58) se šíří další zvěsti, které nepřináší zrovna mnoho nadějí na šťastné soužití páru. Už před časem s
8 geniálních podvodů: Zkušení padělatelé měnili vlastní identitu i dějiny
historyplus.cz
8 geniálních podvodů: Zkušení padělatelé měnili vlastní identitu i dějiny
Usměvavý gentleman pokyne mladému manželskému páru: „Tudy prosím.“ Pozve ho na prohlídku „svého“ starobylého rodového sídla. Moc rád by jim ho totiž prodal. Co na tom, že se jedná o státní hrad Karlštejn. To přece nikdo nemusí vědět! Podvodníků zná naše historie spousty. Stejně tak zločinců nebo padělatelů. Falšuje se totiž doslova všechno – penězi
Patchworkové taštičky nejen na mobil
panidomu.cz
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak
Trajekty jako pilní dělníci moře: Co je pro ně velkou hrozbou?
epochaplus.cz
Trajekty jako pilní dělníci moře: Co je pro ně velkou hrozbou?
Prázdniny a čas dovolených jsou před námi. Možná i vás brzy čeká cesta trajektem, ať už s vlastním automobilem, nebo v rámci nějakého výletu. Je plavba na trajektech bezpečná? Před jakým nebezpečím musí být jejich posádky na pozoru? Pokud vás zajímá, kdy historicky poprvé vyplula specializovaná trajektová loď, musíme si nejprve odskočit do Turecka. Psal se rok
Pozoruhodný případ Anny Monaro: Z její hrudi vychází záhadné světlo!
epochalnisvet.cz
Pozoruhodný případ Anny Monaro: Z její hrudi vychází záhadné světlo!
Zprvu je 42letá pacientka ze slovinského města Pirana hospitalizovaná kvůli silným astmatickým záchvatům, brzy je ale veškerá pozornost nemocničního personálu věnována něčemu docela jinému. Z hrudi ženy vychází viditelné světlo a nikdo netuší, jak je to možné! Případ Anny Monaro je dodnes jednou z největších lékařských záhad.   Je 8. března roku 1934 a do
Novo Nordisk spustil výrobu ve středočeské Bohumili. Do závodu investoval přes osm miliard korun
21stoleti.cz
Novo Nordisk spustil výrobu ve středočeské Bohumili. Do závodu investoval přes osm miliard korun
Dánská farmaceutická společnost Novo Nordisk zahájila výrobu v novém závodě v Bohumili ve Středočeském kraji. Firma do areálu investovala více než osm miliard korun, což z projektu dělá jednu z největ
Vodník ze Žitného ostrova: Strážce dunajských hlubin, nebo bytost z jiného světa?
enigmaplus.cz
Vodník ze Žitného ostrova: Strážce dunajských hlubin, nebo bytost z jiného světa?
Na Žitném ostrově, největším říčním ostrově Evropy, který leží na jihu Slovenska, se po staletí vypráví příběhy o tajemném vodníkovi, který vládne dunajským ramenům a bažinám. Místní lidé věří, že nej
Porto se stane dějištěm nejrychlejšího leteckého souboje roku – nebude chybět ani Petr Kopfstein
iluxus.cz
Porto se stane dějištěm nejrychlejšího leteckého souboje roku – nebude chybět ani Petr Kopfstein
Air Race Championship představuje ambiciózní projekt, jehož cílem je navázat na tradici moderních leteckých závodů a současně posunout jejich formát do nové éry. Premiéra seriálu se uskuteční v portug
Lekce krocení atopic ekzému
nejsemsama.cz
Lekce krocení atopic ekzému
Svědění, zarudnutí, suchá kůže a nekonečné nutkání škrábat se. Atopický ekzém umí potrápit tělo i psychiku. Dobrá zpráva? Existují způsoby, jak ho dostat pod kontrolu a žít spokojeněji. Atopický ekzém není jen „špatná kůže“. Je to komplexní problém, ve kterém hrají roli genetika, imunita i prostředí. Pokud vás trápí, víte, že nestačí jen „něco namazat“. Chce to strategii, trpělivost a trochu
Krémová žampionová polévka
tisicereceptu.cz
Krémová žampionová polévka
Pokud dáváte k večeři přednost polévkám, přijdou vhod ty husté, které můžete doplnit pečivem. Potřebujete 2 lžíce přepuštěného másla ghí 1 cibuli 500 g žampionů 700 ml zeleninového vývaru 2
Maminka mi chodila radit i po své smrti
skutecnepribehy.cz
Maminka mi chodila radit i po své smrti
Až do smrti mé maminky se mi neděly žádné podivné věci, spala jsem klidně a beze snů. Pak se ale začaly dít věci, jimž dodnes nerozumím. Kolikrát jsem si říkala, co bude, až tu nebudu mít nebližšího člověka, který to vždycky se mnou myslel dobře – svou maminku! Když odešla, byl to nejhorší den v mém životě.
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz