Domů     Slovenské Tatry: Za sportem i za relaxací
Slovenské Tatry: Za sportem i za relaxací
od 13.12.2021
1

Nejmenší velehory světa – tak je přezdívána pohádková krajina plná vodopádů, vysokohorských ples, skalnatých štítů i tajuplných údolí.

Nedotčená příroda Nízkých a Vysokých Tater, rozkládající se na severu Slovenska, láká každý rok více a více tuzemských i zahraničních turistů.

Již po několik generací jsou slovenské Tatry oblíbenou zimní destinací především díky neodolatelným výhledům, ale i skvělým sportovním, relaxačním a gastronomickým aktivitám.

Na kopcích se svezete nejmodernějšími visutými lanovkami, přitom na loukách a v lesích není nezvyklé potkat medvědy, srny a jinou divokou faunu.

Běžecké tratě

Štrbské pleso

Štrbské pleso patří k největším běžkařským areálům ve Vysokých Tatrách. Nabízí 27 km udržovaných tratí, 8 okruhů v délce 1,4 až 5 km. Terén plesa je členitý a náročnost tras je střední až těžká.

Chodník okolo celého štrbského plesa je osvětlen v průběhu celé zimy. Taktéž je dějištěm nejrůznějších profesionálních i amatérských závodů.

Starý Smokovec a Tatranská Lomnica

Oblast Starý Smokovec a Tatranská Lomnica poskytuje běžecké vyžití v podobě 40 km běžeckých tras. Na své si v tomto areálu přijdou i rekreační běžkaři, kteří zde najdou jak lehké, tak i středně těžké trasy.

Nezapomenutelnou zastávkou s nádherným výhledem se jistě stane výlet na druhou nejvyšší horu Tater – Lomnický štít, kam se dostanete visutou lanovkou z dolní stanice Tatranské Lomnice

Sjezdové tratě

Štrbské pleso je populární pro své lyžařské středisko, které pojímá téměř 9 km lehkých a středně náročných sjezdovek. K tomu, abyste se přiblížili na vrchol můžete kromě vleků využít i 3 sedačkové lanovky.

Jako nejvýše položené středisko na Slovensku se pak pyšní sjezdovkou Solisko o délce 2500 m, při jejímž sjezdu se pokocháte výhledem na Kriváň či Nízké Tatry. Vyšší poloha garantuje i dlouhou sezónu, která končí obvykle až začátkem května.

Ski areál Park snow Donovaly

V tomto ski areálu vás překvapí až 14 vleků a 2 sedačkové lanovky, které pokrývají 17 sjezdovek o celkové délce přes 11 km. V lyžařské oblasti si na své přijdou i méně zkušení jezdci.

Pro české turisty je ski areál poměrně dobře dostupný, leží přibližně 2 km od Bánské Bystrice. Dominuje mu šestisedačková lanovka s osmimístnou kabinou. Nechybí ani bohatá nabídka stánků a restaurací.

Chopok

Ski areál Chopok jistě nikdo nemusí představovat. Můžete zde vystřídat neuvěřitelných 48 sjezdovek všech náročností, přičemž celková délka tras dosahuje až 48 km. Milovníky dlouhé nepřerušované jízdy jistě potěší, že nejvyšší bod leží ve výšce 2000 m. n. m.

Tipy pro milovníky adrenalinu

Gerlach

Sáhnout si na dno můžete paradoxně na nejvyšším vrcholu Slovenska – Gerlachovském štítu. Leckdo si může říci, co je adrenalinového na pěší turistice? Možná už jen fakt, že při výšlapu do výšky 2654 m. n. m. určitě potřebujete společnost horského vůdce.

Výstup je běžně absolvován v letních měsících. Pro sportovce s dobrou kondičkou to však není nemožné ani v těch zimních.

Fun park Štrbské pleso

Na jednom jediném místě naleznete hned několik adrenalinových atrakcí. Ve Fun purku je pro rodiny s dětmi k dispozici snowtubing a to klidně i za svitu měsíce. Mírnější variantou je ježdění na tzv. snowbags. Bez přátel nedáte ani ránu?

Tak nasedněte všichni do raftového člunu a bezhlavě se spusťte ze strmého kopce. Je libo něco individuálnějšího? Koulet se můžete ze svahu celých 100 metrů v tzv. snowball. Poklidnějšími aktivitami je pak disc golf nebo tatranský karling.

Více info naleznete na https://www.funpark.sk/

Snowpark Štrbské pleso

Nadšenci do snowboardingu a freeskiingu jistě ocení K2 snowpark s rozmanitými překážkami, který je každoročně dějištěm v této oblasti nejprestižnější akce Snowboardfest.

Více info na https://www.facebook.com/k2snowparkstrbskepleso/

Kam vyrazit s dětmi?

Sněhových radovánek jste se alespoň částečně nabažili a přemýšlíte co dál? Není nic jednoduššího než se pobavit a zároveň si utužit zdraví v jednom z aquaparků. Většina z nich využívá přírodního bohatství Tater – termálních koupelí.

V jednom z nejznámějších  – v Tatralandii . naleznete 11 termálních bazénů s atrakcemi jako horolezecká stěna s vodopádem nebo houpačka, vodními proudy, lůžky a masážemi. Svézt se můžete na rekordních 27 tobogánech a klouzačkách. Nechybí ani restaurace, bary a dětský koutek.

Více info naleznete na www.tatralandia.sk

Tatranský dóm

Pokud chcete vzít své děti do opravdové pohádky, navštivte společně kouzelný Tatranský dóm na Hrebienku ve Starém Smokovci.

Každý rok pracuje na díle ledové stavby s precizně vytesanými detaily a interiérem několik stavitelů, kteří sochají z desítek tun ledu oslňující monumenty. Expozice je pak otevřena celou sezónu dle teplotních podmínek.

Pokud budete mít možnost, určitě se přijďte podívat i na každoroční neoficiální mistrovství světa v tesání ledových soch Tatry Ice Master.

Více info naleznete na https://regiontatry.sk/sk/tatransky-dom-5/

Foto:
reklama
Související články
Na Itálii je sympatické, že co region, to trochu jiná pochoutka. A tak zapomeňte na pizzu a na spaghetti a pojďme objevovat. Sázkou na jistotu je Toskánsko. Místní kuchyně je jednoduchá, ale kvalitní. Víme, že nemůžete ochutnat všechny lahůdky, ale zkuste alespoň dvě tradiční a uvidíte. Lampredotto Lampredotto Je jed
Od českých hranic je to jen co by kamenem dohodil a ostatně většina lidí na obou stranách hraniční čáry tu hranici nikdy tak úplně nepřijala za svou. Bratislava k nám prostě nikdy nepřestala patřit stejně jako my k ní. Návštěvníci, kteří do Bratislavy zavítají poprvé, možná budou trochu bezradní. Jak se v té široké nabídce památek, atrakcí a zážitků zorientovat, co vybrat a co třeba pro nedostate
První, co se nám obvykle vybaví, když se řekne Švýcarsko, je čokoláda a sýr, pak ještě hory, hodinky a banky. My dnes zůstaneme u těch prvních dvou. Čokoláda, jak ji známe a konzumujeme dnes, se ve Švýcarsku opravdu zrodila a mnozí podnikaví muži ji tady postupně vypiplali až do dnešní lahůdkové pochoutky, které sami Švýcaři zkonzumují 12 kilogramů ročně na osobu. Na své čokoládě jsou natolik záv
Kam vyrazit s těmi nejmenšími, aby si i ve sněhu užili spoustu zábavy? Skvělým tipem pro rodinný výlet je lyžařský areál Serfaus-Fiss-Ladis, nacházející se na náhorní plošině nad tyrolským údolím řeky Inn. Pohádková zima v Serfaus-Fiss-Ladis! Věřte nebo ne, ale překrásná oblast je nejslunnějším místem celého Tyrolska! Absolutním rájem je Bertina dětská zem ve Fissu, kde si děti pod dozorem
Jeden z alpských divů objevíte u lyžařského střediska Cervinia-Breuil, nalézajícího se pod úpatím hory Matterhorn v severozápadním italském údolí Valle d'Aosta. Ledová podívaná u Matterhornu Ledové jeskyně, které jsou jedny z nejvyšších v Evropě, dosahují téměř 4000 metrů nad mořem. Ze švýcarské strany k nim vyjedete lanovkou Piccolo Cervino, přičemž vystoupíte přímo u padesáti metrového tunelu
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Poznala Baroňová toho pravého?
nasehvezdy.cz
Poznala Baroňová toho pravého?
V nekonečné Ulici má po svém boku milujícího manžela a tři potomky. Ve skutečnosti ale představitelka Ivy Klímové takové štěstí v osobním životě nemá. Hana Baroňová (39) oslaví v listopadu jubileum
Poslední cinkání dědových klíčů
skutecnepribehy.cz
Poslední cinkání dědových klíčů
Dětství jsem strávila u prarodičů. Když děda ležel v nemocnici v kómatu, zažila jsem něco, co si nedokážu rozumově vysvětlit. S dědečkem Václavem jsme měli opravdu nádherný vztah. Byl spíš jako můj táta, kterého jsem nikdy nepoznala. Odmala jsme s bratrem a mamkou žili u prarodičů. Strávila jsem tam krásné dětství. Milovaný dědeček K bytovce, kde jsme žili, patřila rozlehlá zahrádka. Děda na
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
nejsemsama.cz
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
Mnoho českých turistů každoročně vybírá pro letní dovolenou Chorvatsko. Která místa tu jsou ta nejlepší, a vyplatí se proto o nich přemýšlet? Dalmácie Naprostou většinu pláží v Dalmácii pokrývají drobné kamínky a pláže poměrně rychle klesají pod vodní hladinu. Příjemné okamžiky určitě strávíte na pláži Zlatni rat, která se nachází v Brači. Pozoruhodné je, že
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
enigmaplus.cz
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
Délka vodních kanálů v nizozemském Amsterdamu přesahuje sto kilometrů. Většina z nich je navíc splavná lodí. Klene se nad nimi přes jeden tisíc mostů. Když se z nich zadíváte na temnou vodu kanálů-gra
7 důvodů, proč se vám nedaří hubnout
panidomu.cz
7 důvodů, proč se vám nedaří hubnout
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie.
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
historyplus.cz
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
Mladý litevský kníže se žení, aby posílil vztahy své země se sousedním mocným Polskem. Až bude o půl století později ležet na smrtelné posteli, bude jméno jeho rodu znát celá Evropa. Litevské velkoknížectví existuje už osm desítek let, když se vlády ujímá dynastie Gediminovců, odvozující svůj původ od knížete Gediminase (asi 1275–1341). Ten položí základy
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
21stoleti.cz
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
V České republice je každoročně diagnostikováno více než 6 000 pacientů s rakovinou plic, více než 5 000 jich na zhoubný karcinom plic každý rok zemře. Tento typ rakoviny má relativně nízkou úspěšnost
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
epochalnisvet.cz
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
Tým botaniků odhalil významné změny v rozšíření druhů české květeny. Jejich studie analyzovala ústup i šíření jednotlivých druhů flóry na českém území od roku 1960. Nová studie vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR, Univerzitou Karlovou a Vídeňskou univerzitou a byla publikována v mezinárodním odborném časopise Biological Conservation.
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
iluxus.cz
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
Pražská palírna Garage22 funguje teprve čtvrtým rokem, přesto se na nápojovou scénu už stihla zapsat výrazným písmem. A to nejen na tu českou. Letošní novinka z produkce holešovické destilerie je již
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
epochaplus.cz
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se
Libanonský tabbouleh
tisicereceptu.cz
Libanonský tabbouleh
Můžete si připravit i netradiční variantu, kdy místo bulguru použijete kuskus nebo quinou. Suroviny 150 g bulguru 4 rajčata 1 okurka 1 červená cibule 2 jarní cibulky 1 a ½ svazku hladkolist