Vesnička Holašovice leží zhruba 15 kilometrů od Českých Budějovic a stojí na svém místě od poloviny 13. století. Takových obcí bychom samozřejmě našli nespočet, ale Holašovice jsou výjimečné.
Nezasáhly ej totiž vlny modernizací, které v posledních staletích nezbytně přicházely, a tak se ves dochovala v autentické historické podobě.
Je s podivem, že za staletí zůstal půdorys obce vlastně nezměněn a počet i umístění jednotlivých usedlostí také. Středověké jádro obce tak je zachováno i pro dnešní generace.
Holašovice byly v roce 1995 prohlášeny za Vesnickou památkovou rezervaci a o tři roky později se dočkaly i zapsání do Seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.
Památkově chráněno je tu 23 zemědělských usedlostí tvořených více než 120 budovami.
Dobře promyšlené svatby
Holašovická náves je plná výstavných domů, pro jejichž styl se vžilo označení selské baroko. Tento sloh dokázal přinést i do venkovského prostředí prvky barokní, rokokové i klasicistní architektury, která byla jinak výsadou pouze mnohem bohatších majitelů.
Statky se dodnes dochovaly v podobě, kterou měly zhruba v polovině 19. století. Traduje se ostatně, že chasníci z Holašovic si za nevěsty vybírali co nejbohatší dívky, které pak do obce přinášely nejen peníze, ale také osobitý vkus a požadavky na komfort.
Díky jejich věnu pak často mohl vzniknout právě takový statek, jaké dnes v Holašovicích obdivujeme.
Kovárna jako za starých časů
Při své návštěvě určitě nemůžeme vynechat třeba Špejchar u Vojty, keramickou dílnu nabízející vlastní tradiční výrobky nebo Selský dvůr, který je dnes muzeem a najdeme v něm i možnost ubytování.
Milovníky starých řemesel potěší možnost nahlédnout do chalupy kováře i do jeho kovárny.
O zdejší kovárně se dobové prameny zmiňují již v roce 1713. Na konci 18. století tu trochu necitlivě kovárnu přestavěli na hasičskou zbrojnici, ale rekonstrukce podle dochovaného projektu z roku 1885 v roce 2018 kovárně vrátila původní vzhled i účel.
Kaple, které si obec váží
Přehlédnout nemůžeme ani holešovickou návesní kapli zasvěcenou Janu Nepomuckému. Většinou nebývá zvykem, že by se historikové dopídili podrobností o vzniku takových drobných sakrálních stavbiček, u holešovické kapličky však naštěstí tyto podrobnosti známe.
A tak víme, že kapli založili místní rodáci bratři Bartoloměj a Josef Pimiskornovi, kteří kapli vystavěli na vlastní náklady a vymínili si pouze, že se o ni obec bude náležitě starat.
To se také stvrzuje v prohlášení z října roku 1755, které podepsali všichni holešovičtí hospodáři a také rychtář a učitel. Kaple zaujme i odborníky, protože využívá řadu tehdy ještě novátorských technických postupů.
Kříž stojící před kaplí je už ale novodobý – pochází z roku 1935 a je poslední z několika generací křížů, které se na tomto místě za staletí vystřídaly. Pokud se rozhodneme se do Holašovic vydat, stojí za to si pro návštěvu vyhradit prostředek prázdnin. Ve dnech 22.-24. července tu totiž plánují tradiční Selské slavnosti.