Domů     Velká synagoga v Plzni: Svatostánek znovu v plné kráse
Velká synagoga v Plzni: Svatostánek znovu v plné kráse

Znáte tři největší synagogy světě? První je Velká synagoga v Jeruzalémě, moderní stavba dokončená v roce 1982, druhá budapešťská Velká synagoga z poloviny 19. století. A za tou třetí vůbec nemusíme daleko. Jen do Plzně.

To, že v Plzni vznikne synagoga, bylo už dlouho jasné. Ve městě neustále rostl počet obyvatel židovského původu. Například v roce 1854 žilo v Plzni 249 židů, v roce 1870 už 1207 a do doby otevření synagogy se tento počet ještě zdvojnásobil.

Právě na počátku 70. let si židovská obec pořídila potřebný pozemek a na konci roku 1888, v den 40. výročí korunovace císaře Františka Josefa I., byl konečně položen základní kámen.

Příliš vysoké věže

Stačilo málo a Velká synagoga byla ještě větší. Podle původního projektu vídeňského stavitele Maxe Fleischera totiž měla být postavena v gotickém stylu a měly se nad ní tyčit dvě věže vysoké 65 metrů. Tehdejší členové městské rady ale byli proti.

Gotika byla podle nich vyhrazena křesťanským kostelům a věže by zase svou výškou zastínily plzeňskou chloubu – kostel sv. Bartoloměje. Ten by sice o svůj primát nejvyšší kostelní věže na našem území nepřišel, ale přece jen by to byla velká konkurence.

Zlí jazykové ovšem tvrdili, že důvod změny projektu je o něco prozaičtější – na kolosální stavbu vídeňského architekta Plzeň prostě neměla dost peněz.

Ať tak nebo tak, plzeňskému architektovi a současně majiteli cihelen Emanuelu Klotzovi v roce 1890 nezbylo než předložit skromnější plány.

Věže se snížily o dvacet metrů a díky začlenění prvků románského stylu a novorenesance, navíc orientální maurskou výzdobou, už synagoga opravdu jako běžný kostel nevyhlížela. A už rozestavěná synagoga se mohla dočkat dokončení.

Podle pamětního listu, který tehdy stavbaři uložili do báně severní věže, se náklady na stavbu vyšplhaly na 141 tisíc zlatých, zatímco původní stavební rozpočet byl 162 138 zlatých.

I po zmenšení je stále Velká

Od začátku si stavitelé dali záležet i s vnitřní výzdobou. Interiér zdobí výmalba s rostlinnými motivy. Nechybějí ani varhany a na dvůr se vešel ještě novorománský patrový rabínský dům. I po zmenšení projektu je Velká synagoga úctyhodným monumentem.

Trojlodní stavba měří na délku 57 metrů, je široká 30 metrů a výška křížové klenby v hlavním sále dosahuje 16 metrů.

Dvě osmiboké věže zakončené cibulovými báněmi a zlacenými šesticípými hvězdami jsou tedy vysoké pouze 45 metrů. Nad trojicí vstupních dveří je šestidílné okno a baldachýn s kamenným desaterem.

Stavba byla ve své době progresivní – mohla se pochlubit třeba unikátním horkovzdušným vytápěním pod podlahou.

Skladiště, dílna i terč

Během druhé světové války byly všechny židovské svatostánky v ohrožení, a plzeňská Velká synagoga nebyla výjimkou. Přesto měla štěstí a kruté období přestála.

Načas se proměnila ve skladiště zabaveného židovského majetku a nacisté v ní dokonce zřídili dílnu určenou k opravám uniforem německých vojáků. Okupantům se ovšem synagoga hodila i z vojenského důvodu – ve věžích nalezla své opěrné body německá posádka.

Synagoga pak přežila i těžké období osvobozování Plzně, na což jí dodnes zbyla památka v podobě otvoru po kulce na Desateru na vrcholku průčelí budovy.

Stopa po výstřelu symbolicky poznamenala místo, které označuje přikázání „nezabiješ“, a je na destičce i po opravách a rekonstrukcích ponechána.

Svatostánek, který nemá komu sloužit

Po válce se zdálo, že všechny útrapy už má synagoga za sebou. Ale ještě nebylo vyhráno. Vždyť vlastně neměla skoro komu sloužit, Z koncentračních táborů se vrátily jen dvě stovky členů zdejší židovské obce.

Synagoze v komunistické éře hrozilo přestavění na tržnici, čemuž se sice naštěstí vyhnula, ale nedokázala se už ubránit dlouhodobému chátrání. K bohoslužbám se užívala jen menší modlitebna v jedné z lodí synagogy.

Ostatní prostory chátraly a byly využívány jako sklad nábytku. Poslední pravidelná bohoslužba v synagoze proběhla v roce 1973

Co ornament, to unikát

Další mohla začít až v září 1998 po nejnutnějších opravách, které probíhaly od začátku 90. let. A v posledních letech se restaurátoři a stavbaři vrátili do synagogy znovu.

Několik let od roku 2019 byla Velká synagoga veřejnosti nepřístupná, protože procházela celkovou náročnou rekonstrukcí. Ta zahrnovala mimo jiné vybudování nového posuvného jeviště, kompletní opravu všech omítek a odborné restaurování maleb.

To patřilo k nejobtížnějším úkolům, protože například ručně malované ornamenty představují každý unikátní originál, a tak restaurátoři nemohli pracovat se šablonami.

Výmalba navíc oplývá tolika detaily, že práce na každém obraze si vyžadovala mnoho hodin mravenčí práce s nejjemnějšími štětečky.

Jak z kousku lustru vyrobit celý

Problém představovalo také to, že řada původních předmětů se do dnešní doby nedochovala a bylo třeba vyrobit přesné repliky podle dochovaných záznamů nebo vzácných dobových fotografií.

Především osvětlení vznikalo při rekonstrukci vlastně úplně znova, protože z dob vzniku synagogy se dochovaly pouze fragmenty lustrů a dvě plynové lampy na těžko přístupných místech. To vše ale postačilo k vytvoření novodobých kopií. Rekonstrukce si celkem vyžádala přes sto milionů korun.

Vše otevřeno pro veřejnost

I po rekonstrukci bude Velká synagoga přístupná a budou se v ní opět konat koncerty jako před jejím uzavřením. Pro veřejnost bude sloužit i prostor mezi synagogou a rabínským domem, který mimochodem prošel rekonstrukcí od svého vzniku úplně poprvé.

V rabínském domě je navíc jediná rituální lázeň mikve v Plzni. I dnes se bohoslužby ve velké synagoze konají v zadní části zvané zimní modlitebna. Synagoga slouží především jako kulturní stánek.

Velká synagoga bude určitě i po rekonstrukci patřit k nejnavštěvovanějším turistickým cílům města. Před uzavřením v roce 2019 ji ročně navštívilo až 18 tisíc lidí.

Foto: Shutterstock
Štítky:
Související články
Malebné město Třebíč se rozprostírá uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč mění svoji tvář po celý rok a nabízí vyžití v každém ročním období. Třebíčské památky lákají k návštěvě řadu turistů a jsou klenotem pro místní obyvatele. Jedinečnost třebíčských památek dokládá zápis baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti s židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a
Majestátní Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v Čechách a jeho návštěvu bychom si neměli nechat ujít nejen pro jeho unikátní dispozici a bohatou historii, ale i pro úžasné výhledy na šumavskou krajinu, které se nabízejí přímo z hradu nebo z jeho okolí. Už v době vlády krále Jana Lucemburského se hornické městečko Kašperské Hory dočkalo nebývalého rozkvětu. Jak bohatlo a zvyšoval se po
Celé generace hradních pánů toto místo obývaly, zvelebovaly a bránily a díky tomu si my, jejich vzdálení potomci, můžeme užívat krásu staré architektury vetknuté do jednoho z nejmalebnějších koutů přírody. Historii hradu Velhartice se podařilo vysledovat až k jeho založení na sklonku 13. století, stoprocentně potvrzeného však máme prvního oficiálního majitele, kterým se v roce 1318 stal Bušek z V
Odolal požárům, nezískal ho utiskovatel Chodů Lomikar, sloužil ke skladování soli, seděli v něm úředníci a učily se v něm děti. To všechno ve své historii zažil Chodský hrad, v němž dnes chodské tradice nalezly ten nejlepší domov. Tam, kde dnes leží Domažlice, bývala ještě v polovině 13. století nikterak významná osada, do níž se čas od času sjížděli lidé z okolí na trhy. Král Přemysl Otakar II.
Když se otevřou brány památek, začne se psát nová kapitola. Hrady, zámky, kostely i zapomenuté zříceniny vítají návštěvníky a znovu vyprávějí své příběhy. Vysočina zve k objevování míst, kde minulost mluví k přítomnosti a kde se mezi zdmi z kamene a legend odehrává nezapomenutelný zážitek. Objevte hrady, zámky a místa, která nespí – jen čekala, až je někdo znovu uslyší. Příběhy, které nezap
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Budoucnost z čajových lístků
nejsemsama.cz
Budoucnost z čajových lístků
Chcete vědět, co vás čeká v budoucnosti? Uvařte si čaj a naučte se věštit z čajových lístků. Možná se dozvíte spoustu zajímavých věcí. Zjistit, co vás čeká, můžete klidně i v pohodlí domova. Nebojte se, věštění z čaje není vůbec složité. K tomu, abyste poznala svou budoucnost a našla odpovědi na své otázky, vám bude stačit obyčejný sypaný čaj, oblíbený hrneček a vaše šikovné ruce. Čarovné
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
panidomu.cz
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
historyplus.cz
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
21stoleti.cz
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivé
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Život Šinkorové řídí žárlivost?
nasehvezdy.cz
Život Šinkorové řídí žárlivost?
Oznámila překvapivý konec svého působení jako pedagožka na konzervatoři a v emotivním příspěvku na sociálních sítích herečka Daniela Šinkorová (52) napsala, že odchází se slzami v očích. Jenže prá
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Každý den poprvé
skutecnepribehy.cz
Každý den poprvé
Dnes ráno mi znovu podal ruku a zeptal se, jak se jmenuju. Jeho oči byly přívětivé, ale i nejisté. Můj muž. Opět jsem mu řekla: „Jsem Marie, tvoje žena.“ Přikývl. A pak se na mě usmál tak, jako by mě potkal poprvé. Můj muž. Manžel, se kterým jsme desítky let. Když mu to zjistili, bylo mu 75 let. Já
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
epochaplus.cz
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
Připravte se na cestu do míst, kde se zdá, že čas plyne jiným tempem. Myanmar, země s bohatou historií a úchvatnou přírodou, skrývá jeden z nejpozoruhodnějších inženýrských počinů světa – Gokteik Viaduct. Tento monumentální železniční most slibuje nejen dechberoucí výhledy, ale i zážitek, který vám jeden kilometr jízdy protáhne na celou věčnost. Ponořte se s
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
enigmaplus.cz
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
Na jednom z nejodlehlejších míst na Zemi, v nekonečných vodách Tichého oceánu, se nachází Velikonoční ostrov, domov stovek monumentálních kamenných soch, známých jako Moai. Tyto tajemné kolosy, tyčící
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz