Domů     Velká synagoga v Plzni: Svatostánek znovu v plné kráse
Velká synagoga v Plzni: Svatostánek znovu v plné kráse
od 11.6.2023
1

Znáte tři největší synagogy světě? První je Velká synagoga v Jeruzalémě, moderní stavba dokončená v roce 1982, druhá budapešťská Velká synagoga z poloviny 19. století. A za tou třetí vůbec nemusíme daleko. Jen do Plzně.

To, že v Plzni vznikne synagoga, bylo už dlouho jasné. Ve městě neustále rostl počet obyvatel židovského původu. Například v roce 1854 žilo v Plzni 249 židů, v roce 1870 už 1207 a do doby otevření synagogy se tento počet ještě zdvojnásobil.

Právě na počátku 70. let si židovská obec pořídila potřebný pozemek a na konci roku 1888, v den 40. výročí korunovace císaře Františka Josefa I., byl konečně položen základní kámen.

Příliš vysoké věže

Stačilo málo a Velká synagoga byla ještě větší. Podle původního projektu vídeňského stavitele Maxe Fleischera totiž měla být postavena v gotickém stylu a měly se nad ní tyčit dvě věže vysoké 65 metrů. Tehdejší členové městské rady ale byli proti.

Gotika byla podle nich vyhrazena křesťanským kostelům a věže by zase svou výškou zastínily plzeňskou chloubu – kostel sv. Bartoloměje. Ten by sice o svůj primát nejvyšší kostelní věže na našem území nepřišel, ale přece jen by to byla velká konkurence.

Zlí jazykové ovšem tvrdili, že důvod změny projektu je o něco prozaičtější – na kolosální stavbu vídeňského architekta Plzeň prostě neměla dost peněz.

Ať tak nebo tak, plzeňskému architektovi a současně majiteli cihelen Emanuelu Klotzovi v roce 1890 nezbylo než předložit skromnější plány.

Věže se snížily o dvacet metrů a díky začlenění prvků románského stylu a novorenesance, navíc orientální maurskou výzdobou, už synagoga opravdu jako běžný kostel nevyhlížela. A už rozestavěná synagoga se mohla dočkat dokončení.

Podle pamětního listu, který tehdy stavbaři uložili do báně severní věže, se náklady na stavbu vyšplhaly na 141 tisíc zlatých, zatímco původní stavební rozpočet byl 162 138 zlatých.

I po zmenšení je stále Velká

Od začátku si stavitelé dali záležet i s vnitřní výzdobou. Interiér zdobí výmalba s rostlinnými motivy. Nechybějí ani varhany a na dvůr se vešel ještě novorománský patrový rabínský dům. I po zmenšení projektu je Velká synagoga úctyhodným monumentem.

Trojlodní stavba měří na délku 57 metrů, je široká 30 metrů a výška křížové klenby v hlavním sále dosahuje 16 metrů.

Dvě osmiboké věže zakončené cibulovými báněmi a zlacenými šesticípými hvězdami jsou tedy vysoké pouze 45 metrů. Nad trojicí vstupních dveří je šestidílné okno a baldachýn s kamenným desaterem.

Stavba byla ve své době progresivní – mohla se pochlubit třeba unikátním horkovzdušným vytápěním pod podlahou.

Skladiště, dílna i terč

Během druhé světové války byly všechny židovské svatostánky v ohrožení, a plzeňská Velká synagoga nebyla výjimkou. Přesto měla štěstí a kruté období přestála.

Načas se proměnila ve skladiště zabaveného židovského majetku a nacisté v ní dokonce zřídili dílnu určenou k opravám uniforem německých vojáků. Okupantům se ovšem synagoga hodila i z vojenského důvodu – ve věžích nalezla své opěrné body německá posádka.

Synagoga pak přežila i těžké období osvobozování Plzně, na což jí dodnes zbyla památka v podobě otvoru po kulce na Desateru na vrcholku průčelí budovy.

Stopa po výstřelu symbolicky poznamenala místo, které označuje přikázání „nezabiješ“, a je na destičce i po opravách a rekonstrukcích ponechána.

Svatostánek, který nemá komu sloužit

Po válce se zdálo, že všechny útrapy už má synagoga za sebou. Ale ještě nebylo vyhráno. Vždyť vlastně neměla skoro komu sloužit, Z koncentračních táborů se vrátily jen dvě stovky členů zdejší židovské obce.

Synagoze v komunistické éře hrozilo přestavění na tržnici, čemuž se sice naštěstí vyhnula, ale nedokázala se už ubránit dlouhodobému chátrání. K bohoslužbám se užívala jen menší modlitebna v jedné z lodí synagogy.

Ostatní prostory chátraly a byly využívány jako sklad nábytku. Poslední pravidelná bohoslužba v synagoze proběhla v roce 1973

Co ornament, to unikát

Další mohla začít až v září 1998 po nejnutnějších opravách, které probíhaly od začátku 90. let. A v posledních letech se restaurátoři a stavbaři vrátili do synagogy znovu.

Několik let od roku 2019 byla Velká synagoga veřejnosti nepřístupná, protože procházela celkovou náročnou rekonstrukcí. Ta zahrnovala mimo jiné vybudování nového posuvného jeviště, kompletní opravu všech omítek a odborné restaurování maleb.

To patřilo k nejobtížnějším úkolům, protože například ručně malované ornamenty představují každý unikátní originál, a tak restaurátoři nemohli pracovat se šablonami.

Výmalba navíc oplývá tolika detaily, že práce na každém obraze si vyžadovala mnoho hodin mravenčí práce s nejjemnějšími štětečky.

Jak z kousku lustru vyrobit celý

Problém představovalo také to, že řada původních předmětů se do dnešní doby nedochovala a bylo třeba vyrobit přesné repliky podle dochovaných záznamů nebo vzácných dobových fotografií.

Především osvětlení vznikalo při rekonstrukci vlastně úplně znova, protože z dob vzniku synagogy se dochovaly pouze fragmenty lustrů a dvě plynové lampy na těžko přístupných místech. To vše ale postačilo k vytvoření novodobých kopií. Rekonstrukce si celkem vyžádala přes sto milionů korun.

Vše otevřeno pro veřejnost

I po rekonstrukci bude Velká synagoga přístupná a budou se v ní opět konat koncerty jako před jejím uzavřením. Pro veřejnost bude sloužit i prostor mezi synagogou a rabínským domem, který mimochodem prošel rekonstrukcí od svého vzniku úplně poprvé.

V rabínském domě je navíc jediná rituální lázeň mikve v Plzni. I dnes se bohoslužby ve velké synagoze konají v zadní části zvané zimní modlitebna. Synagoga slouží především jako kulturní stánek.

Velká synagoga bude určitě i po rekonstrukci patřit k nejnavštěvovanějším turistickým cílům města. Před uzavřením v roce 2019 ji ročně navštívilo až 18 tisíc lidí.

Foto: Shutterstock
Štítky:
reklama
Související články
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento záměr ale naštěstí d
Z kamenného hradu přežily staletí jen některé obvodové zdi, ale Skuhrov už si dávno za kámen našel náhradu. Když se dnes řekne Skuhrov, mnohem více pomyslíme na jiný materiál – na dřevo. S tím umí Skuhrov doslova čarovat. Nevíme sice úplně přesně, kdy hrad Skuhrov na ostrožně nad pravým břehem říčky Bělé vzniknul, ale nebudeme daleko od pravdy, když budeme tipovat konec 13. století. Dlouhou řadu
O poničených a znovuobnovených stavbách občas říkáváme, že znovu povstaly z popela. V případě Slezskoostravského hradu by to nebylo úplně přesné. Tahle téměř osm století stará památka vlastně povstala z uhlí. Podle pověsti je pod Slezskoostravským hradem ukrytý poklad, který je ale možná nalézt jen jednou za rok – na Velký pátek. A ani tak to není snadné, protože ho hlídá hromotluk se železnou pa
Má jen velikost běžné pohlednice, přesto je jednou z nejvýznamnějších památek na území naší republiky. Kovový gotický reliéf Madony s dítětem zvaný Palladium země české bývá svým významem srovnáván s korunovačními klenoty a vypráví se o něm, že má výjimečnou ochrannou moc nad naší zemí. Pověst vypráví o tom, že svatá Ludmila, manželka prvního historicky doloženého Přemyslovce Bořivoje I., dostala
Měla být chloubou Prahy, ale dlouho to vypadalo, že se vlastně ani nedostaví. Jenže to by Praha o hodně přišla stejně jako její návštěvníci. Prašnou bránu se naštěstí podařilo dostavět, a tak dnes tou pýchou města opravdu je. Za sídlo českých panovníků je samozřejmě považován Pražský hrad, ale nebylo tomu tak vždycky. Králi Václavu IV. se na konci 14. století se v chladných hradních zdech přestal
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nezapomenutelné chvíle s první láskou
skutecnepribehy.cz
Nezapomenutelné chvíle s první láskou
Marie byla dvakrát rozvedená a na svoje bývalé partnery raději ani nevzpomínala. Často a se smutkem však myslela na Pavla, svou první lásku ze střední školy. Moje kamarádka Marie často vzpomínala na první lásku. Byla dvakrát rozvedená, obě manželství byla, jak popisovala, katastrofa, lepší na ně nemyslet. Zato na prvního kluka myslela často, říkávala, že ty časy
Templářská kaple ve Španělsku: Přesné umístění dokonalé skrýše?
enigmaplus.cz
Templářská kaple ve Španělsku: Přesné umístění dokonalé skrýše?
Ve středním Španělsku najdeme kapli San Bartolomé. Již její samotné umístění nenechali tvůrci kaple náhodě. Nachází se totiž ve stejné vzdálenosti od nejvýchodnějšího i nejzápadnějšího bodu Pyrenejské
Letos oslaví zlatou svatbu
nasehvezdy.cz
Letos oslaví zlatou svatbu
V letošním roce čekají oblíbenou herečku Elišku Balzerovou (74) dvě krásná výročí. Nejprve oslaví své pětasedmdesáté narozeniny a o měsíc později pak jedno velkolepé výročí. Letos to totiž bude rov
Prozradila intimnosti
nasehvezdy.cz
Prozradila intimnosti
Modelka Heidi Klum (50) je v ložnici pořádně náruživá! Se svým zajíčkem Tomem Kaulitzem (34) si užívá intimní chvíle, které jsou prý nekonečné a divoké. V posteli spolu vydrží i mnoho hodin denně.
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
iluxus.cz
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
Tyto hodinky nedělají kompromisy: nové Meister S Automatic jsou sportovní hodinky, které nezapřou svůj vztah k elegantní řadě Meister. Společnost Junghans představuje dva nové tříručkové modely z nere
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
epochanacestach.cz
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Astronomové odhalili novou souvislost mezi vodou a vznikem planet
21stoleti.cz
Astronomové odhalili novou souvislost mezi vodou a vznikem planet
Vědci objevili vodní páru v disku kolem mladé hvězdy přesně v místě, kde se mohou formovat planety. Voda je klíčovou složkou života na Zemi a předpokládá se, že hraje významnou roli i při vzniku plane
Psychika na dně: Když vás trápí deprese, úzkosti nebo syndrom vyhoření
epochaplus.cz
Psychika na dně: Když vás trápí deprese, úzkosti nebo syndrom vyhoření
Tváří v tvář obrovské šelmě se pračlověk dává na úprk. Kdyby u něj v tu chvíli stál někdo se stopkami a změřil mu čas, za který zdolá vzdálenost do blízkého lesa, ukázala by se hodnota srovnatelná s výkony dnešních olympijských běžců. Nehoní se ale za medailí, chce si zachránit život a pohánějí ho stresové hormony. Naši dávní předkové
Plánujete altán?
panidomu.cz
Plánujete altán?
Počasí brzy začne lákat k posezení na zahradě. Chcete být pěkně pod střechou a přitom na čerstvém vzduchu, i když prší? Nebo si udělat posezení i s místem na vaření? To všechno vám může altán poskytnout. Jen si musíte promyslet několik věcí, bez kterých se při stavbě určitě neobejdete. Kde bude? Místo pro budoucí altán
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
epochalnisvet.cz
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řá
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap