Domů     Jižní Morava: Víno, hody, adrenalin…
Jižní Morava: Víno, hody, adrenalin…
od 29.5.2024
1

Sluncem políbená krajina protkaná vinicemi láká na působivou mozaiku chutí, tradic a požitků. Není divu, že ji pro její půvaby někteří přirovnávají k italskému Toskánsku.

Jižní Morava má ale také druhou, dobrodružnou tvář, kterou jakmile okusíte, nebudete mít dost…

In vino veritas

Francie má Bordeaux, my zase Jižní Moravu. Mekce lahodného vína a nádherných scenérií každoročně neodolají tisíce turistů z celé republiky. A právem.

Kromě lahodného vína, ve kterém má údajně spočívat pravda, zde totiž můžete okusit spoustu aktivit s vínem spojených. Jedná se zejména o prohlídku vinařských staveb, které nemají v okolních zemích obdoby, nebo tradiční rituály.

Symbolické zarážání hory, vinobraní nebo valtické vinné trhy doporučujeme zažít.

Vinařské toulky

Kvalitní víno a jedinečnou atmosféru si vychutnáte například v Miloticích. V areálu Šidleny, který čítá na 250 vinných sklepů, je navíc každoročně pořádán festival kyjovského Dolňácka.

Prvotřídní delikatesa

Slovácké koláčky jsou neodmyslitelnou součástí jihomoravského folkloru, spatříte je proto na jakékoli slavnosti – ať už půjde o svatbu, hody nebo křtiny. Připravují se z velmi jemného kynutého těsta, a okusit je můžete s tvarohem či povidly. Navrchu ovšem nikdy nesmí chybět drobenka.

Jedině modrá!

Barvení lnu, a posléze bavlny s pomocí indiga je technika, jejíž kořeny sahají až do daleké Asie. Byla to ale právě jižní Morava, kde se modrotisk povedlo dovést k pomyslné dokonalosti.

Od roku 2018 je proto tato tradice zapsána na seznam nemateriálního kulturního dědictví UNESCO.

Olešnice

Jedná se o město modrotisku zaslíbené… a aby také ne, však zdejší dílna funguje již od roku 1816. Vydejte se po stopách této unikátní techniky společně s rodinou Danzingerů.

V jejich domku totiž nejenže se přesunete do minulosti, ale také získáte možnost vyrobit si svůj unikátní vzor.

Adrenalin nejen pro dospělé

Nedaleko Macochy, avšak stranou od civilizace, se nachází bývalý kamenolom Velká Dohoda. K všednosti má ale daleko… Pro milovníky adrenalinu má totiž připravené poměrně pestré „menu“, jemuž vévodí lezecká stěna, lanovka a ferraty.

V rámci zábavy myslí v přírodním areálu také na ty nejmenší, jimž je určeno nejen dětské lanové centrum, ale také hřiště pro děti od 3 let.

Nedaleko Kunštátu doporučujeme navštívit uměle vytvořenou Blanickou jeskyni. Jejími obyvateli totiž není nikdo „menší“ než blaničtí rytíři!

Kromě 17 obdivuhodných soch v nadživotní velikosti tu odpočívá také čtyřmetrový lev… Dozor početné skupince následně zajišťuje svatý Václav.

Přírodní chrám

Podobně impozantní je také Kateřinská jeskyně, jejíž vstupní brána se otevírá v pravém údolním svahu Suchého žlebu.

Celkem je tvořena hned dvěma mohutnými dómy, přičemž ten hlavní bývá označován jako největší zpřístupněný jeskynní prostor v našich luzích a hájích. Akustika je zde přímo fantastická, při prohlídce se proto připravte na úryvek z Verdiho opery Nabucco.

Brněnské Lužánky

Srdce celého regionu si vás zaručeně získá nejen pro jedinečný hantec. Ukrývá v sobě totiž nespočet kulturních památek, jež by neměly uniknout žádnému milovníkovi historie.

Nechybí mu ale ani přírodní památky a rozlehlé parky – za všechny můžeme jmenovat Lužánky, který je vůbec nejstarším v republice, a je vyhledáván zejména pro sportovní a společenské aktivity.

Krásný výhled

Po více než sedm staletí je Špilberk vnímán jako významná brněnská dominanta. Návštěvníkům však umožňuje si vychutnat pravděpodobně nejkrásnější výhled na celou metropoli – konkrétně z rozhledny Královská kaple. Zároveň jde také o domov vyhlášeného Muzea města Brna.

Jak funguje svět?

Má pověst „chrámu vědy pro celou rodinu“, který nebudete chtít opustit. Zábavní park VIDA!, se nachází nedaleko brněnského výstaviště a nabízí zhruba 180 exponátů.

Všechny do jediného návštěvníky přimějí zapomenout na každodenní shon a vydat se na cestu poznání světa kolem nás.

Ztělesnění romantiky

Zhruba 35 km od Brna stojí krásný zámek Lysice v klasicistním kabátu a s romantickými exteriéry. Návštěvu doporučujeme především v období od června do září, kdy je veřejnosti zpřístupněna terasovitá zámecká zahrada s oranžérií.

Vaší pozornosti by ale neměl uniknout ani interiér, a to pro bohatou sbírku nábytku, českého skla, zbraní a orientálních předmětů.

Křehkost motýlů

Pokud si chcete naplno vychutnat krásy přírody a zažít nevídané, navštivte město Ždánice. U městského úřadu totiž začíná naučná stezka, která vás zavede do nádherného motýlího ráje, v němž ladně poletuje až 84 druhů denních motýlů. A co teprve ty hluboké listnaté lesy…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Klášterní kouzlo

Za husitských válek byl vypálen, posléze obnoven, aby však o století později zanikl. Dochované zbytky kláštera Rosa coeli ležící v Dolních Kounicích, si ovšem své osobité kouzlo zachovaly dodnes. Zdejší koncerty pod širým nebem proto vynikají skoro až dokonalou akustikou.

Poznejte permoníčky

Zábavní park Permonium naleznete přímo ve výrobním areálu Strojíren Oslavany. Jeho návštěva nejenže procvičí mozkové závity, ale zatěžkávací zkoušce podrobí i fyzičku.

Pro nadšené dobrodruhy je tu připraveno největší nadzemní bludiště v republice, důlní štola, ale i svěží prales.

Výhled z Homole

Stezku nad vinohrady připomínající spirálu naleznete na Kobylím vrchu. Na rozdíl od ostatních „kolegyň“ rozesetých po celé republice má jednu velkou výhodu – nevedou na ni schody. K samotnému vrcholu se proto dostanete klidně i s kočárkem.

Poté už budete mít celou Pálavu i okolní vinice jako na dlani. A pokud budete mít štěstí, ukážou se vám i majestátní vrcholky Alp.

Zpět do minulosti

Na svahu Pavlovských vrchů můžete navštívit unikátní muzeum prehistorie, které osloví nejen děti, ale i dospělé. Na zhruba 500 m² spatříte originální kamenné nástroje, kostěné předměty určené k lovu, zasvěceni ale budete také do magie doby minulé.

Důležitou roli v Archeoparku Pavlov rovněž sehrávají technologie, díky kterým může pravěká doba doslova ožít před očima.

Nejrozsáhlejší krajinný celek v Evropě patří k našim nejvyhledávanějším turistickým destinacím. Na celkové ploše 300 km² stojí řada drobných staveb, jejichž krása a nadčasovost nikdy neomrzí. Není divu, že byl areál roku 1996 umístěn na seznam UNESCO.

Sousedé na dohled

Na první pohled připomíná slavnou Glorietu, kterou je možné spatřit v areálu zámku Schönbrunn. Romantická kolonáda na Rajstně však nese „podpis“ rodu Lichtenštejnů, kteří se zasadili o její vybudování. Oblíbené výletní místo dnes přímo vybízí k piknikům.

Pokud ale vystoupáte na vyhlídkovou plošinu, otevře se vám pohled na Rakousko nebo slovenské Malé Karpaty.

Janův hrad

Zřícenina ležící v těsné blízkosti zámku Lednice je dodnes plně funkčním loveckým zámečkem.

Zatímco v minulosti se zde panstvo scházelo před honem, a ihned po něm se oddávalo bohaté hostině, dnes více než k návštěvě láká k příjemné procházce nebo projížďce na kole. Stačí se vydat po zelené značce z Lednice směřující k Břeclavi. K hradu se dá ovšem dostat také lodí.

Dominanta Pálavy

Romantická zřícenina původně gotického hradu v Klentnici bývá označována za neodmyslitelnou součást Pálavských vrchů. Její silueta vám totiž neunikne, ať už budete kdekoli. Přístupná je navíc po celý rok. K jejím „branám“ vás dovedou naučné stezky z Klentnice nebo Mikulova.

Foto: Shutterstock
Štítky:
Předchozí článek
reklama
Související články
14.6.2024
Střední Čechy uspokojí všechny! Gurmány, děti, aktivní lidi ale i ty, kteří si nejraději trochu zalenoší. Kam tady můžete vyrazit v první polovině prázdnin? Akcí je připraveno nespočet. Kutnohorské léto, Kutná Hora a okolí 1.7. – 30.8. Kutnohorské léto, festival netradičních prohlídek památek a dalších zajímavostí ve městě a okolí, se koná již po šestnácté. Kutnohorské léto je celoprázdninový f
12.6.2024
Pivo na Náplavce – oblíbený degustační festival zlatavého moku, na kterém nebude chybět ani redakce Epochy na cestách, se v letošním roce bude konat 14. a 15. června na Rašínově nábřeží. Účastnit se ho budou stálice i nováčci, na pravém břehu Vltavy se představí 40 zástupců českých minipivovarů. Součástí festivalu budou i stánky s jídlem, pivní bleší trh a několik koncertů. Festival vypukne v pát
11.6.2024
Cestovat se dá nejrůznějšími způsoby, ale plout krajinou po meandrujících řekách má šmrnc a romantický nádech. Střední Čechy protíná několik významných řek, z nichž hned dvě jsou splavné pro velké výletní lodě. Nastupte na palubu a poznejte místa, která inspirovala třeba české umělce. Vltava: z Prahy až ke Slapské přehradě Jedním z nejkrásnějších úseků řeky Vltavy jsou takzvané Svatojánsk
7.6.2024
Ve výklencích na průčelí baziliky stálo od 17. století osm barokních soch světců, jejichž autorství je připisováno významnému baroknímu sochaři Michaelu Mandíkovi. Tři metry vysoké skulptury byly uspořádány po dvojicích a vedle sebe tedy stáli sv. Benedikt a Bernard, sv. Jan Křtitel a Jan evangelista, sv. Petr a Pavel a sv. Cyril a Metoděj. Při opravách fasády v roce 1900 bylo rozhodnut
3.6.2024
Benátská! s Impulsem, jubilejní 30. ročník populárního hudebního festivalu, odhalila své zahraniční hvězdy. Od 25. do 28. července 2024 se ve sportovním areálu Vesec v Liberce představí kapely Scooter, Suzi Quatro a Slade. Kromě těchto zahraničních hvězd se návštěvníci mohou těšit i na nejvýznamnější jména české hudební scény. Tento kulatý ročník festivalu bude oslavován ve znamení trojek: 3 dn
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kartářce už věřím, vše se vyplnilo
skutecnepribehy.cz
Kartářce už věřím, vše se vyplnilo
Měla jsem pochybnosti. Přišlo mi, že říká samé nesmysly. Ale měla pravdu. V dobrém i zlém se všechny kartářčiny předpovědi vyplnily do puntíku přesně! Ke kartářce jsem chodila pravidelně už několik let a byla s její předpovědí vždy spokojená. Znala jsem i její dceru, která převzala živnost po matce. Vlastně se ty dvě střídaly, a tak si
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
epochalnisvet.cz
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
Nejstarší dochovaný příklad přeměny člověka na vlka se údajně nachází v Eposu o Gilgamešovi z doby kolem roku 2100 př.nl. Dodnes však světem kolují příběhy, ve kterých slýcháváme o krvelačném vlkovi, jenž se objevil při úplňku.   Vlkodlak, jak ho nyní známe, se poprvé objevuje ve starověkém Řecku a Římě, v etnografických, poetických a filozofických
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Karel Zich: Osudná dovolená v podmořském ráji
epochaplus.cz
Karel Zich: Osudná dovolená v podmořském ráji
Posluchači a fanoušci mu kvůli jeho hlasu rádi přezdívali „Český Elvis Presley“, on sám ale tohle srovnání neměl příliš rád, i když bylo lichotivé. „Jsem český Zich,“ tvrdil zpěvák, který mohl mít před sebou ještě mnoho skvělých úspěchů. Jméno Karel Zich (1949–2004) objevuje slavná folková skupina Spirituál kvintet, když se v roce 1969 po odchodu
Grossmann hrál do posledního dechu
nasehvezdy.cz
Grossmann hrál do posledního dechu
V případě dvojice Jiří Grossmann (†30) a Miloslav Šimek (†63) platí, že protiklady se přitahují. Zatímco Šimek byl vyznavačem skautingu, nekouřil, nepil a byl vzorným studentem, jeho protějšek byl t
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
panidomu.cz
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají,
Čínská snaha o ovládnutí umělé inteligence má jeden háček: závisí na americké technologii
21stoleti.cz
Čínská snaha o ovládnutí umělé inteligence má jeden háček: závisí na americké technologii
Čínské technologické firmy byly do značné míry zaskočeny průlomem v oblasti generativní umělé inteligence. Byť by své zaspání rády dohnaly, státní regulace a ne zcela dobře se vyvíjející čínská ekonom
Jak Šalamoun přelstil královnu ze Sáby
enigmaplus.cz
Jak Šalamoun přelstil královnu ze Sáby
Probudí ji velmi silná žízeň, potřebuje se napít. Projevují se důsledky velmi silně kořeněných jídel, která ji tíží v žaludku. Žádná ze služebných není po ruce, a tak královna vstane a dojde ke stolu,
Akce německých špionů v Irsku připomínaly frašku
historyplus.cz
Akce německých špionů v Irsku připomínaly frašku
„Pánové, to, co jsme dosud v tajné službě dělali, nestálo za nic. Všechno musíme od základu změnit,“ oznamuje svým podřízeným v březnu 1935 nový šéf německé vojenské rozvědky Wilhelm Canaris. Abwehr následně rozdělí do tří oddělení, z nichž to s římskou číslicí II bude zodpovědné za diverzní a sabotážní akce. Převratný krok…   V Irsku
Neom: Budoucnost logistiky a infrastruktury v srdci Blízkého Východu
iluxus.cz
Neom: Budoucnost logistiky a infrastruktury v srdci Blízkého Východu
Neom se rychle mění z konceptu do reality. Nedávné video zveřejněné na YouTube ukazuje ambiciózní futuristický projekt, který přesahuje rámec tradičních resortů, luxusních hotelů a špičkových zařízení
Kuskus s kuřetem a zeleninou
tisicereceptu.cz
Kuskus s kuřetem a zeleninou
Zbylo vám trochu pečeného kuřecího masa od oběda? Využijte ho k přípravě dalšího pokrmu. Potřebujete 150 g pečeného kuřecího masa 1 lžíci másla 3 lžíce oleje 250 g kuskusu 1 kuřecí bujón 1
Strašidelný sen znamenal kupodivu štěstí
nejsemsama.cz
Strašidelný sen znamenal kupodivu štěstí
Týdny mě mučila děsivá noční můra, útočily na mě dravé ryby a já jim unikala. Bála jsem se, že je to znamení, že se blíží strašné nebezpečí. Bylo to v době, kdy se mi narodila dvojčátka a já byla na mateřské. Kromě obrovského štěstí jsem tehdy prožívala i velký smutek, zemřela mi totiž maminka. Byla jsem smutná a vyčerpaná, což