Domů     Kam na výlet v blízkosti velkých měst?
Kam na výlet v blízkosti velkých měst?
od 30.11.2020
1

Bydlíte ve velkém městě a už se cítíte v této nepříjemné době stísněně? Máme pro vás několik tipů, kam si vyrazit na krásný výlet do přírody, a to jen kousek za hranicemi velkých měst. Jistě se vám hned zlepší nálada a ještě se nadýcháte čerstvého vzduchu!

Svatý Jan pod Skalou – Kam vyrazit na výlet z Prahy

Pokud chcete utéct z hlavní metropole, rozhodně byste neměli zapomenout na úžasné poutní místo a obec Svatý Jan pod Skalou, které leží necelých 20 km jihozápadně od Prahy, nedaleko města Berouna a Loděnice.

Podle legendy se v jeskyni pod skalní stěnou koncem 9. století usadil první český křesťanský poustevník Ivan. Po Ivanově smrti tu kníže Bořivoj nechal postavit kapličku, postupně vznikl benediktinský kláštera barokní poutní kostel Narození sv.

Jana Křtitele, propojený se starým skalním kostelem, jeskyní sv. Ivana. Vedle kostela vyvěrá silný pramen léčivé vody.

Nejkrásnější výhled budete mít ze skály nad obcí.
Nejkrásnější výhled budete mít ze skály nad obcí.

Poustevníka připomíná rovněž roubená kaple v Sedlci. Celá obec je situována v srdci národní přírodní rezervace Karlštejn.

Atraktivnost tohoto krásného místa přiměla již v minulosti k vytvoření první, nejstarší značené turistické cesty v Čechách – cesty Vojty Náprstka Beroun – Sv. Jan – Karlštejn.

Chcete-li si obec Svatý Jan pod Skalou prohlédnout z ptačí perspektivy, vydejte se po značené cestě, která vede kolem kaple Povýšení sv. Kříže až k velkému kříži na skále nad obcí.

Dnes je velmi důležité najít místo, kde se nadýcháte čerstvého vzuchu. Přírodní park Rokytná je proto jak stvořený.
Dnes je velmi důležité najít místo, kde se nadýcháte čerstvého vzuchu. Přírodní park Rokytná je proto jak stvořený.

Přírodní park Rokytná a údolí Rokytné – Kam vyrazit na výlet z Brna

Přírodní park Rokytná se rozprostírá po obou březích řeky Rokytné a říčky Rouchovanky na území okresu Třebíč a Znojmo. Území je součástí Jevišovické pahorkatiny s plochou nivou, skalnatými břehy a listnatými háji porůstající údolí a rokliny.

Tok říčky Rokytná je lemován starými břehovými porosty tvořenými převážně olší, vrbou a jasanem, vzácněji klenem, dubem a babykou.

V horní části údolí se kolem meandrující říčky rozprostírají loučky a podhorské lesy, druhá část údolí se vyznačuje skalními útvary s romantickými zákoutími.

Vyskytují se zde chránění živočichové jako ledňáček říční, rak říční nebo užovka podplamatá. Údolí Rokytné prochází u Budkovic NPR Krumlovsko-rokytenské slepence a PP Budkovické slepence.

Uchvátí vás zde masivní stometrové slepencové stěny. Řeka Rokytná vytváří v těchto místech několik meandrů. Největší z jejích meandrů jsou v Moravském Krumlově a kolem obce Rokytná.

Nejsevernější část Budkovických skal navíc zdobí romantické ruiny opuštěného zemědělského dvora skrývající pozůstatky někdejší tvrze.

Rašeliniště Červené blato – Kam vyrazit na výlet z Českých Budějovic

Na okraji CHKO Třeboňsko leží unikátní přírodní rezervace Červené blato, která patří k nejzajímavějším přírodním rezervacím v České republice.

Rezervaci můžete blíže poznat pomocí naučné stezky, která vede z části po lesních cestách, z části pak po dřevěných chodníčcích.

Přírodní rezervace Červené blato byla vyhlášena roku 1953 jako unikátní lokalita s typickou rašeliništní florou a faunou.

Právě nejzajímavější částí blata vede naučná stezka pro pěší turisty, která začíná v Jiříkově údolí ze silnice, která spojuje Šalmanovice a Nové Hrady.

U samého vstupu na naučnou stezku je umístěna tabule s historií chráněného území. Prohlídkový okruh měří 5 kilometrů a nachází se na něm 6 zastavení s informačními panely.

Návštěvník se zde dozví mnoho z historie těžby rašeliny, dále pak informace o základních rostlinných a živočišných zástupcích rezervace. Přibližně uprostřed stezky je vybudována terasa s překrásným výhledem na rašelinné jezírko.

Kam vyrazit na výlet z Ostravy  – Naučná stezka Radegast

Naučná stezka Radegast má 9 zastavení pojednávajících o přírodě, krajině i historii tohoto krásného, a všeobecně známého koutu Beskyd. Je dlouhá asi 4 km a vede ze sedla Pustevny ke kapli sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti.

Prohlídka, zabere asi 1-1,5 hodiny pohodlné chůze bez většího výškového převýšení. V zimě ji lze absolvovat na lyžích, v létě na horském kole.

K prvnímu panelu stezky na Pustevnách je možné přijít pěšky po turistických trasách vedoucích z frenštátské i rožnovské strany.

Můžete sem také přijet lanovkou z Trojanovic nebo autem či autobusem z Rožnova p. R. a Prostřední Bečvy. A na jakých stanovištích se po cestě zastavíte a co se dozvíte?

Témata jednotlivých panelů stezky jsou: Pustevny – nejen o slavných stavbách, O prvních turistech, Nejasná zpráva o Radegastovi, O stromech, větru a sněhu, Jeskyně bez krápníků, O rezervaci, Radhošť, Vidíte díky ovcím, O názvech hor a Proč je kaple dřevěná.

Je jedním z nejvyšších vodopádů na západě Čech.Vodopád Dírka u Darové – Kam vyrazit na výlet z Plzně

Nejkrásnější a nejvyšší vodopád Plzeňska se nachází vzdušnou čarou pouhých 14 km severovýchodně od centra západočeské metropole. Od Darovanského dvora je to k potoku pár stovek metrů prudkým klesáním do skalami sevřeného údolíčka.

Pak už se stačí držet pěšinky podél klikatící se vody. Zaujme vás i její zbarvení do červena díky obsahu železa, za které může historická těžba černého uhlí a výroba kyseliny sírové. I samotné údolí Díreckého potoka stojí za návštěvu.

Je součástí přírodního parku Horní Berounka, tudíž se obejde bez pravidelné lesnické činnosti.

Za odměnu zde narazíte na různě pokroucené stromy porostlé mechy a ostré rozeklané skály poseté kapradím. Po pár krocích už o sobě dává hlasitě vědět vodopád. Říká se mu Dírka. Nejspíš proto, že ho napájí Dírecký potok.

Nepředstavujte si ale nějakou malou dírku s čůrkem vody. Vodopád Dírka je jedním z nejvyšších a nejmohutnějších, které můžete na západě Čech vidět, a to navíc v kteroukoli roční dobu.

Klášter založil v roce 1193 velmož Hroznata, aby sem povolal řeholníky.
Klášter založil v roce 1193 velmož Hroznata, aby sem povolal řeholníky.

Klášter premonstrátů Teplá – Kam vyrazit na výlet z Karlových Varů

Na řece Teplé, v Tepelské vrchovině na západě Čech leží nedaleko Mariánských Lázní město a klášter Teplá.

Proslulý premonstrátský klášter založil v roce 1193 český velmož, blahoslavený Hroznata, aby do něj vzápětí povolal premonstrátské řeholníky z pražského Strahova.

Rozlehlému klášternímu areálu vévodí monumentální románsko-gotická stavba Kostela Zvěstování Páně z let 1193 – 1232, jedna z nejstarších neobvykle zachovaných památek na našem území s cenným barokním inventářem.

V severní kapli klášterního kostela jsou uloženy ostatky blahoslaveného Hroznaty.

Období rozkvětu zažil klášter na přelomu 19. a 20. století, kdy byla vybudována nová knihovna a muzeum spolu s parkem. Kromě prohlídek klášterních interiérů je možné projít se právě krásným rozhlehlým klášterním parkem, založeném v anglickém stylu.

Po cestě okolo rybníka natrefíte na malou Lurdskou jeskyňku, nebo na moderní křížovou cestu, vytvořenou v roce 2016 sochařem Václavem Gaťaříkem.

Foto: Shutterstock, Archiv
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
Bývalá středověká tvrz Hrádek stála na svém místě už na počátku 14. století, ale zřejmě je ještě mnohem starší. Dnes v unikátní historické budově sídlí České muzeum stříbra, kde se dozvíme mnohé nejen o těžbě vzácného kovu, ale můžeme si prohlédnout i vzorky rud nebo expozici o ražbě zdejších stříbrných mincí. Prohlídkový okruh Cesta stříbra nás zavede i do repliky dolu, kde uvidíme i těžní str
Příroda je krásná sama o sobě, ale když má někdo cit, dokáže ji ještě vylepšit. Zámecký park v Průhonicích u Prahy je toho nejlepším důkazem. Tady by se příroda mohla od člověka učit, jak se to má dělat. Obec Průhonice u Prahy sice leží oficiálně už ve Středočeském kraji, i když doslova jen o pár metrů, ale přesto vyhlášený Průhonický park můžeme směle přiřadit k hlavnímu městu. Prestižní organiz
Vydejte se za tajemnem do bohem zapomenutého kraje. V Osoblaze, městečku u polských hranic, objevíte zákoutí židovského hřbitova, který patří k nejcennějším židovským hřbitovům u nás. V Krnově zas narazíte na jedinou činnou synagogu v Moravskoslezském kraji, kde si sami hebrejsky podepíšete svitek Tóry a seznámíte se s příběhem o slavném likéru. Za židovským tajemstvím do Osoblahy Židovs
30.4.2023
Sluneční paprsky svítí do světnic, ve kterých se v doprovodu notné dávky nostalgie přenesete do časů dávno minulých a připomenete si staré lidové tradice, řemesla a jak se vlastně žilo na vsi. Leckde se konají jarmarky či vyhlášené národopisné programy a jiné akce. Přerov nad Labem Naplánujte si výlet do skanzenu v Přerově nad Labem. V interiérech všech sedmi chalup můžete přihlížet scénká
Navštivte Hodonín u Kunštátu, kde leží památník holokaustu Romů a Sintů na Moravě.  Památník slouží jak memento obětí holokaustu Romů a Sintů – nachází se na autentickém místě, přibližně 50 km na severozápad od Brna. V letech 1942-1943 tady existoval tzv. cikánský tábor. Před transportem do koncentračního tábora Auschwitz II- Birkena zde byly nuceně koncentrovány celé rodiny Romů z Čech a Morav
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Praskliny potřebují opravu
panidomu.cz
Praskliny potřebují opravu
Je tu jaro a s ním nejen toulky přírodou, ale také spousta práce na chatách a chalupách. Mezi nejčastější problémy, které po zimě objevíme, patří praskliny ve zdi. Ale není to jen otázka venkovských stavení, i v bytě se nějaká ta prasklina vždycky najde a zejména před malováním je potřeba ji vyspravit. Možností, jak to udělat, je
Úmrtí Anežky Hrůzové z Polné: Šlo o rituální vraždu?
epochalnisvet.cz
Úmrtí Anežky Hrůzové z Polné: Šlo o rituální vraždu?
Případ, který je přes 120 let starý, ale stále se řeší. Úmrtí Anežky Hrůzové z Polné. Byla obětí starobylého židovského rituálu? Nebo mohlo jít o prostou vraždu z vášně, či zášti? A proč se po tolika
Adéla Gondíková ví, jak na chlapy, předsudky háže stranou!
nasehvezdy.cz
Adéla Gondíková ví, jak na chlapy, předsudky háže stranou!
Vedle herečky a moderátorky Adély Gondíkové (49) známý proutník Jiří Langmajer (56) zkrotl jako beránek. Adéla má jasnou vizi, jak manželovi dávat pocit nepostradatelnosti, on se zase patřičně stará o
Utopená minulost: Tři nejslavnější památky pod vodou
epochaplus.cz
Utopená minulost: Tři nejslavnější památky pod vodou
Navléknout se do neoprenu, nasadit brýle a do úst vložit dýchací přístroj. Následně překonat téměř 40metrovou hloubku a najít správný tunel. Po pár minutách odvážlivci doplavou ke svému cíli s pomalov
VARHANNÍ SOBOTA NA ZÁMKU.
epochanacestach.cz
VARHANNÍ SOBOTA NA ZÁMKU.
Během prohlídky okruhu Reprezentační prostory na zámku Hrubý Rohozec můžete vyslechnout hudební ukázku na původní zámecké varhany a také něco z jejich historie. http://zamek-hrubyrohozec.cz/cs
Ořechová másla
tisicereceptu.cz
Ořechová másla
Lze je dělat z nejrůznějších druhů ořechů, třeba z kešu či pistácií. Suroviny 500 g ořechů sklenice mixér Postup Připravte si vybrané ořechy a buď je použijte ve stavu, v jakém jste je k
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Herečce Stankové se jen tak někdo nelíbí
nasehvezdy.cz
Herečce Stankové se jen tak někdo nelíbí
V minulosti vystřídala náruče několika slavných mužů, v posledních letech se ale herečce Alžbětě Stankové (44) v lásce nedaří. Od rozchodu s otcem její dcery Alžběty (10) uplynulo už devět let a to
Kostnice – složiště kosterních pozůstatků
enigmaplus.cz
Kostnice – složiště kosterních pozůstatků
Pod pojmem „kostnice“ se obvykle rozumí prostor, kam byly ukládány lidské kosterní ostatky. Kostnice většinou vznikaly v obdobích, kdy docházelo k hromadným úmrtím lidí, například při morových epidemi
Vnučce jsem unáhlenou svatbu překazila
skutecnepribehy.cz
Vnučce jsem unáhlenou svatbu překazila
Ivanka byla moc zamilovaná a hrnula se do svatby. Moje intuice mi ale říkala, že s tím klukem není něco v pořádku. Ta svatba by byla unáhlená! Lukáš byl moc pěkný, chytrý, zabezpečený a o pět let starší než naše dvacetiletá Ivanka. Že ji miluje, jí sdělil hned na prvním rande. Bombardoval ji telefonáty i zprávami s takovou intenzitou, že mu nakonec
Připravte se, vychází planeta Temnalóna
21stoleti.cz
Připravte se, vychází planeta Temnalóna
Na počátku byla tma. A pak vzniklo světlo. Tak začíná jeden z nejznámějších příběhů. Rozdíl mezi světem bdění a spánku, slunným dnem a ponurou nocí, místy s přirozenou tmou a oblastmi, které se dávno
Alcron Restaurant nově nabízí Business Lunch
iluxus.cz
Alcron Restaurant nově nabízí Business Lunch
Alcron Restaurant je novou hvězdou pražské kulinární scény. Oficiálně otevřen byl v březnu letošního roku a nachází se v prostorách legendárního Alcronu, který byl znovuotevřen jako exkluzivní hotel A