Kam na výlet v blízkosti velkých měst?
Kam na výlet v blízkosti velkých měst?

Bydlíte ve velkém městě a už se cítíte v této nepříjemné době stísněně? Máme pro vás několik tipů, kam si vyrazit na krásný výlet do přírody, a to jen kousek za hranicemi velkých měst. Jistě se vám hned zlepší nálada a ještě se nadýcháte čerstvého vzduchu!

Svatý Jan pod Skalou – Kam vyrazit na výlet z Prahy

Pokud chcete utéct z hlavní metropole, rozhodně byste neměli zapomenout na úžasné poutní místo a obec Svatý Jan pod Skalou, které leží necelých 20 km jihozápadně od Prahy, nedaleko města Berouna a Loděnice.

Podle legendy se v jeskyni pod skalní stěnou koncem 9. století usadil první český křesťanský poustevník Ivan. Po Ivanově smrti tu kníže Bořivoj nechal postavit kapličku, postupně vznikl benediktinský kláštera barokní poutní kostel Narození sv.

Jana Křtitele, propojený se starým skalním kostelem, jeskyní sv. Ivana. Vedle kostela vyvěrá silný pramen léčivé vody.

Nejkrásnější výhled budete mít ze skály nad obcí.

Poustevníka připomíná rovněž roubená kaple v Sedlci. Celá obec je situována v srdci národní přírodní rezervace Karlštejn. Atraktivnost tohoto krásného místa přiměla již v minulosti k vytvoření první, nejstarší značené turistické cesty v Čechách – cesty Vojty Náprstka Beroun – Sv. Jan – Karlštejn.

Chcete-li si obec Svatý Jan pod Skalou prohlédnout z ptačí perspektivy, vydejte se po značené cestě, která vede kolem kaple Povýšení sv. Kříže až k velkému kříži na skále nad obcí.

Dnes je velmi důležité najít místo, kde se nadýcháte čerstvého vzuchu. Přírodní park Rokytná je proto jak stvořený.

Přírodní park Rokytná a údolí Rokytné – Kam vyrazit na výlet z Brna

Přírodní park Rokytná se rozprostírá po obou březích řeky Rokytné a říčky Rouchovanky na území okresu Třebíč a Znojmo. Území je součástí Jevišovické pahorkatiny s plochou nivou, skalnatými břehy a listnatými háji porůstající údolí a rokliny.

Tok říčky Rokytná je lemován starými břehovými porosty tvořenými převážně olší, vrbou a jasanem, vzácněji klenem, dubem a babykou. V horní části údolí se kolem meandrující říčky rozprostírají loučky a podhorské lesy, druhá část údolí se vyznačuje skalními útvary s romantickými zákoutími.

Vyskytují se zde chránění živočichové jako ledňáček říční, rak říční nebo užovka podplamatá. Údolí Rokytné prochází u Budkovic NPR Krumlovsko-rokytenské slepence a PP Budkovické slepence.

Uchvátí vás zde masivní stometrové slepencové stěny. Řeka Rokytná vytváří v těchto místech několik meandrů. Největší z jejích meandrů jsou v Moravském Krumlově a kolem obce Rokytná. Nejsevernější část Budkovických skal navíc zdobí romantické ruiny opuštěného zemědělského dvora skrývající pozůstatky někdejší tvrze.

Rašeliniště Červené blato – Kam vyrazit na výlet z Českých Budějovic

Na okraji CHKO Třeboňsko leží unikátní přírodní rezervace Červené blato, která patří k nejzajímavějším přírodním rezervacím v České republice. Rezervaci můžete blíže poznat pomocí naučné stezky, která vede z části po lesních cestách, z části pak po dřevěných chodníčcích.

Přírodní rezervace Červené blato byla vyhlášena roku 1953 jako unikátní lokalita s typickou rašeliništní florou a faunou. Právě nejzajímavější částí blata vede naučná stezka pro pěší turisty, která začíná v Jiříkově údolí ze silnice, která spojuje Šalmanovice a Nové Hrady.

U samého vstupu na naučnou stezku je umístěna tabule s historií chráněného území. Prohlídkový okruh měří 5 kilometrů a nachází se na něm 6 zastavení s informačními panely.

Návštěvník se zde dozví mnoho z historie těžby rašeliny, dále pak informace o základních rostlinných a živočišných zástupcích rezervace. Přibližně uprostřed stezky je vybudována terasa s překrásným výhledem na rašelinné jezírko.

Kam vyrazit na výlet z Ostravy – Naučná stezka Radegast

Naučná stezka Radegast má 9 zastavení pojednávajících o přírodě, krajině i historii tohoto krásného, a všeobecně známého koutu Beskyd. Je dlouhá asi 4 km a vede ze sedla Pustevny ke kapli sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti.

Prohlídka, zabere asi 1-1,5 hodiny pohodlné chůze bez většího výškového převýšení. V zimě ji lze absolvovat na lyžích, v létě na horském kole. K prvnímu panelu stezky na Pustevnách je možné přijít pěšky po turistických trasách vedoucích z frenštátské i rožnovské strany.

Můžete sem také přijet lanovkou z Trojanovic nebo autem či autobusem z Rožnova p. R. a Prostřední Bečvy. A na jakých stanovištích se po cestě zastavíte a co se dozvíte?

Témata jednotlivých panelů stezky jsou: Pustevny – nejen o slavných stavbách, O prvních turistech, Nejasná zpráva o Radegastovi, O stromech, větru a sněhu, Jeskyně bez krápníků, O rezervaci, Radhošť, Vidíte díky ovcím, O názvech hor a Proč je kaple dřevěná.

Je jedním z nejvyšších vodopádů na západě Čech.Vodopád Dírka u Darové – Kam vyrazit na výlet z Plzně

Nejkrásnější a nejvyšší vodopád Plzeňska se nachází vzdušnou čarou pouhých 14 km severovýchodně od centra západočeské metropole. Od Darovanského dvora je to k potoku pár stovek metrů prudkým klesáním do skalami sevřeného údolíčka.

Pak už se stačí držet pěšinky podél klikatící se vody. Zaujme vás i její zbarvení do červena díky obsahu železa, za které může historická těžba černého uhlí a výroba kyseliny sírové. I samotné údolí Díreckého potoka stojí za návštěvu.

Je součástí přírodního parku Horní Berounka, tudíž se obejde bez pravidelné lesnické činnosti.

Za odměnu zde narazíte na různě pokroucené stromy porostlé mechy a ostré rozeklané skály poseté kapradím. Po pár krocích už o sobě dává hlasitě vědět vodopád. Říká se mu Dírka. Nejspíš proto, že ho napájí Dírecký potok.

Nepředstavujte si ale nějakou malou dírku s čůrkem vody. Vodopád Dírka je jedním z nejvyšších a nejmohutnějších, které můžete na západě Čech vidět, a to navíc v kteroukoli roční dobu.

Klášter založil v roce 1193 velmož Hroznata, aby sem povolal řeholníky.

Klášter premonstrátů Teplá – Kam vyrazit na výlet z Karlových Varů

Na řece Teplé, v Tepelské vrchovině na západě Čech leží nedaleko Mariánských Lázní město a klášter Teplá. Proslulý premonstrátský klášter založil v roce 1193 český velmož, blahoslavený Hroznata, aby do něj vzápětí povolal premonstrátské řeholníky z pražského Strahova.

Rozlehlému klášternímu areálu vévodí monumentální románsko-gotická stavba Kostela Zvěstování Páně z let 1193 – 1232, jedna z nejstarších neobvykle zachovaných památek na našem území s cenným barokním inventářem.

V severní kapli klášterního kostela jsou uloženy ostatky blahoslaveného Hroznaty.

Období rozkvětu zažil klášter na přelomu 19. a 20. století, kdy byla vybudována nová knihovna a muzeum spolu s parkem. Kromě prohlídek klášterních interiérů je možné projít se právě krásným rozhlehlým klášterním parkem, založeném v anglickém stylu.

Po cestě okolo rybníka natrefíte na malou Lurdskou jeskyňku, nebo na moderní křížovou cestu, vytvořenou v roce 2016 sochařem Václavem Gaťaříkem.

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Advent v Národním zemědělském muzeu: Zve na živý zvířecí betlém i připomenutí vánočních zvyků

Advent v Národním zemědělském muzeu: Zve na živý zvířecí betlém i připomenutí vánočních zvyků

Za karlovarským porcelánem a sklem

Za karlovarským porcelánem a sklem

Výstava „Cesta je trnitá“ v Městském muzeu v Hořicích propojí tvorbu dvou významných současných umělkyň

Výstava „Cesta je trnitá“ v Městském muzeu v Hořicích propojí tvorbu dvou významných současných umělkyň

Ašský výběžek: Kraj rozhleden

Ašský výběžek: Kraj rozhleden

Zlín má zámek a zoo v jednom

Zlín má zámek a zoo v jednom

Krásy jižní Anglie: Vydejte se po královských cestách i k moři

Krásy jižní Anglie: Vydejte se po královských cestách i k moři

Nenechte si ujít další zajímavé články