Domů     Pěší výlety jižně, ale i severně od Brna!
Pěší výlety jižně, ale i severně od Brna!

Pokud se vydáte na výlet směrem jižně od Brna, rozhodně nesmíte minout Pálavu. Právě zde se můžete vydat po stopách dávných lovců mamutů, Keltů, ale také římských vojáků, kteří mají „na svědomí“ místní vinařské tradice.

1. Pěší výlety na jih od Brna

Za lovci mamutů i Věstonickou Venuší

Svůj výlet začněte v Dolních Věstonicích, kde začíná 3,5 km dlouhá archeostezka. Procházka s pěti zastaveními v krásné přírodě vás zavede až do Pavlova. Právě zde, na okraji Pavlova, žili před více než 30 000 lety lovci mamutů.

Na konci naučné stezky Archeostezce Dolní Věstonice-Pavlov budete plni dojmů a informací. Čeká vás tu ještě jedna naučná stezka Děvín a po ní vyšplhejte až na stejnojmenný nejvyšší vrchol CHKO Pálava.

Příjemnou procházkou po hřebeni dojdete až k Sirotčímu hrádku s krásnými výhledy.

Pálava
Pálava

Malebné Svatojakubské cesty

Anebo si svůj výlet naplánujte s výchozím bodem v Klentnici, odkud se vypravte na část Svatojakubské cesty, která vede do Mikulova.

V Klentnici se vydejte po červené značce doprava, která vás dovede nahoru k Sirotčímu hrádku a vyhlídkovým místům na Stolové hoře.

Po 2 km se cestou vracíte k silnici a cesta vede dál směrem na Mikulov okolo vinohradů, kde zanedlouho odbočíte strmě vpravo k jeskyním a lomu Na Turoldu.

Z tohoto místa se budete ubírat asi 1,5 km na východ po žluté značce, odkud stezka stoupá po úbočí kopce na Svatý kopeček s Božím hrobem, zvonicí, kostelem sv. Šebestiána a krásnými výhledy na Mikulov a široké okolí.

Odtud Svatojakubská stezka klesá po modré značce podél křížové cesty k městu a zavede vás pod hlavní mikulovské náměstí.

Do svých cestovních deníků si můžete na památku orazit razítko ze Svatojakubské poutnické budky. V Klentnici ji najdete u infotabule pod Sirotčím hrádkem a v Mikulově u rozcestníku na Svatém kopečku.

Vyrazte na Slovácko s foťákem v ruce

Příjemná procházka vás také čeká I na Slovácku! Jedinečné vlny krajiny, které zformovala příroda i člověk v harmonické souhře. Moravské Toskánsko.

Tak říkají zvlněné oblasti Slovácka plné remízků, kapliček, vinic, luk a polí.

Jestli se někde ztratit v krajině, pak tady. A jestli budete mít v ruce foťák, pořídíte nejspíš své nejkrásnější obrázky krajiny v životě.

Slovácko
Slovácko

Těžko vyjmenujeme všechna vhodná místa na focení, tak aspoň pár: kolem Karlína, Strážovic, Šardic, Svatobořic…Pokud se vydáte do Šardic, čeká vás procházka s jedinečnými výhledy a malebnou krajinou kolem vás.

První zastávku si udělejte na vyhlídce zvané Soudek, kde si můžete odpočinout a občerstvit se. Z vyhlídky se také pokochejte výhledy do okolí, stojí to za to.

Vyhlídka Soudek leží na Mutěnické vinařské stezce, po které se vydejte dál do Stavěšic nebo se po procházce mezi vinohrady a Šardickými biopásy vraťte zpět do Šardic na autobus nebo k vašemu autu.

2. Pěší výlety na sever od Brna

Jižní Morava, to nejsou jen sluncem prohřáté svahy s rozčíslými řádky zrajících vinohradů dole na Znojemsku, Mikulovsku nebo v Podluží, ale také část kraje na sever od Brna.

Přesvědčíte se o tom sami, když se sem vydáte na výlet. Místo vinic objevujte čarovné lesy, místo sklípků zajděte do tajemné jeskyně. Prozkoumejte krajinu protkanou pověstmi, dávnými řemesly i přírodním bohatstvím.

Tenhle kout jižní Moravy nabízí wellness pro všechny lidské smysly, v každém ročním období.

Vzhůru pod zem

Hned za hranicí jihomoravské metropole objevíte nespočet turisticky značených cest. Moravské Švýcarsko, jak téhle oblasti říkali na přelomu minulého století, sahá až ke Sloupu. Najdete v něm pěšinky tichými kaňony i vyhlídky ze skalních úbočí.

Krasová činnost navíc ozdobila terén volně přístupnými jeskyněmi. Třeba Pekárna u Mokré má více než 20 metrů široký portál a poskytovala útočiště už lovcům mamutů.

Projít se můžete jeskyní Kostelík, potkáte ji na trase z Adamova do Křtin a nebudete tady potřebovat lucerničku.

Jáchymka

O světlo se postarají skalní vikýře. Určitě neminete ani útulnou Jáchymku v Josefovském údolí, protože modrá turistická značka vede rovnou skrz jeskyni. Udržujete-li pohorky v akci celoročně, zajeďte do Letovic a dopřejte si zimní procházku kolem Křetínky.

Vodní nádrž obklopuje mírná, sluníčkem prozářená krajina. Tady se dobíjí baterky jedna báseň!

Rohledna Žernovník
Rohledna Žernovník

Pro výhledy do okolí se rozhodně vyplatí vyjít na nějakou z rozhleden, které jsou otevřené celoročně. Za návštěvu stojí malebná dřevěná rozhledna Žernovník.

Leží nedaleko Černé Hory a má pro své návštěvníky připraveny výhledy na Pálavu a Jeseníky.

Celý rok je přístupná kamenná Alexandrova věž u Adamova, ze které si prohlédnete nejen chráněnou krajinnou oblast Moravský kras, ale za pěkného počasí dohlédnete na vrcholky rakouských Alp.

Lelekovice a krásná rozhledna

Nedaleko Adamova se nachází Lelekovice, kam se můžete vydat na rozhlednu Babí lom (viz úvodní foto).

Rozhledna Babí lom trůní na jižním úbočí stejnojmenného vrcholku v nadmořské výšce 562m. Vysoká 15 metrů, z betonu a s železnými schody. Výstupem na tento maják uprostřed lesů se docela unavíte, ale odměna stojí rozhodně za to!

Čeká vás malebný výhled na Drahanskou vrchovinu, Žďárské vrchy, zalesněné kopce Chřibů, na jihu pak Brno s hradem Špilberkem. Cestou se zastavte u Lelkovadla – zaručený lék na lenost a zahálku.

Neměli byste vynechat ani rozhlednu Klucanina v Tišnově, kam vás povede naučná stezka.

Ostatně v Tišnově si milovníci pěší turistiky přijdou na své – vede odtud spousta turistických cest.

Foto Jan Miklín, Shutterstock
Štítky:
Související články
Malebné město Třebíč se rozprostírá uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč mění svoji tvář po celý rok a nabízí vyžití v každém ročním období. Třebíčské památky lákají k návštěvě řadu turistů a jsou klenotem pro místní obyvatele. Jedinečnost třebíčských památek dokládá zápis baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti s židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a
Majestátní Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v Čechách a jeho návštěvu bychom si neměli nechat ujít nejen pro jeho unikátní dispozici a bohatou historii, ale i pro úžasné výhledy na šumavskou krajinu, které se nabízejí přímo z hradu nebo z jeho okolí. Už v době vlády krále Jana Lucemburského se hornické městečko Kašperské Hory dočkalo nebývalého rozkvětu. Jak bohatlo a zvyšoval se po
Celé generace hradních pánů toto místo obývaly, zvelebovaly a bránily a díky tomu si my, jejich vzdálení potomci, můžeme užívat krásu staré architektury vetknuté do jednoho z nejmalebnějších koutů přírody. Historii hradu Velhartice se podařilo vysledovat až k jeho založení na sklonku 13. století, stoprocentně potvrzeného však máme prvního oficiálního majitele, kterým se v roce 1318 stal Bušek z V
Odolal požárům, nezískal ho utiskovatel Chodů Lomikar, sloužil ke skladování soli, seděli v něm úředníci a učily se v něm děti. To všechno ve své historii zažil Chodský hrad, v němž dnes chodské tradice nalezly ten nejlepší domov. Tam, kde dnes leží Domažlice, bývala ještě v polovině 13. století nikterak významná osada, do níž se čas od času sjížděli lidé z okolí na trhy. Král Přemysl Otakar II.
Když se otevřou brány památek, začne se psát nová kapitola. Hrady, zámky, kostely i zapomenuté zříceniny vítají návštěvníky a znovu vyprávějí své příběhy. Vysočina zve k objevování míst, kde minulost mluví k přítomnosti a kde se mezi zdmi z kamene a legend odehrává nezapomenutelný zážitek. Objevte hrady, zámky a místa, která nespí – jen čekala, až je někdo znovu uslyší. Příběhy, které nezap
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
epochaplus.cz
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
V obchodě si ho kupujeme v podobě nenápadných suchých listů, které přidáváme při vaření do různých jídel. Samotná dřevina má přitom vznešenost nejen v názvu, ale také ve své historii. Uctívají ji panovníci i umělci, neobejdou se bez ní dokonce ani ve slavné delfské věštírně. A může podpořit zdraví! Vavřínové věnce známe jako poctu pro
Konec zápachu v bytě
panidomu.cz
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových
Originální stavba navzdory velké vodě
rezidenceonline.cz
Originální stavba navzdory velké vodě
Okouzlující dům, postavený v povodňovém pásmu na předměstí Byron Bay v oblasti Queensland na východě Austrálie, musel vyhovět přísným stavebním regulím, aby jej nezničily v těchto končinách celkem běžné povodně. Příjemné subtropické klima v pobřežní oblasti australského Queenslandu spolu s nekonečnými písečnými plážemi a národními parky učarovaly také majitelům Northern Rivers Beach House, kteří se obrátili na známé architektonické
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
nejsemsama.cz
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
V horkém počasí začnou otékat nohy i zdravým lidem. Pocity těžkých nohou jsou nepříjemné a mohou pokazit celý den a místo toho, abyste si teplé dny užívala, trpíte. Vše se dá ale napravit! I když je většina lidí přesvědčena o opaku, nejsou oteklé nohy ani zdaleka problémem pouze starších nebo obézních lidí. Nepříjemně otéct mohou nohy komukoli. Zvlášť rizikové je dlouhé
Ze šperkovnice vycházely zvuky
skutecnepribehy.cz
Ze šperkovnice vycházely zvuky
S manželem jsme zakoupili starou šperkovnici, a pak ji vystavili v obývacím pokoji na komodě. Od té doby se doma začaly dít podivné věci. Když jsme si s manželem pořídili malý byt, nijak jsme s jeho zařizováním nepospíchali. Nechtěli jsme nic uspěchat. Společně s manželem Pavlem jsme přemýšleli, jaké doplňky by byly do obýváku nejvhodnější. Toulali jsme se tehdy na výletě v Kroměříži, když jsme v zapadlé
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
enigmaplus.cz
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
V roce 1974 proběhla invaze turecké armády na ostrov Kypr. Vyvrcholilo tím problematické soužití mezi kyperskými Řeky a kyperskými Turky. Ostrov je stále rozdělen. Část ostrova nyní zahrnuje území Kyp
Vodnice je poklad v domácí apotéce
epochalnisvet.cz
Vodnice je poklad v domácí apotéce
Její druhý název je brukev řepák, ale také se jí lidově říkalo kvaka nebo rabská řepa, to prý podle uherského města Rábu, protože prý snáší podobné vlhké podnebí, jako je tam.   Určitě jste se s ní už setkali, třeba na trzích, někdy i v obchodech. Její bulvy jsou bílé, nahoře někdy fialové a chutí
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
nasehvezdy.cz
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
Když si herečka Jana Švandová (77) brala movitého developera Pavla Satorieho (75), šla hlavně po jistotě. Jenže co když o jejího muže teď usiluje jiná žena se stejným záměrem? Herečka Jana Švandová
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
tisicereceptu.cz
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
Nikdy není na škodu zkombinovat více druhů masa. Ingredience 4 ks kuřecích prsou 15 plátků slaniny 1 vejce 100 g strouhanky 100 g nastrouhaného sýru sůl a pepř Postup Nejprve si tři p
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
historyplus.cz
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
Je neděle pozdě odpoledne, 30. května 1434. Kolem táhlého hřbetu Lipské hory u vesnice Lipany se zvedá prach. Jízdní oddíly umírněných husitů pronikají otevřenou vozovou hradbou táboritů a sirotků a převrátí osm dalších bojových vozů. Za nimi se hrnou pěší, kteří kolem sebe mávají meči a cepy… Právě v těchto rozhodujících okamžicích, kdy proti sobě bojují
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
21stoleti.cz
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spáne
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
iluxus.cz
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
Letní filmovou sezónu oživuje snímek Džob, závěrečný díl trilogie, kterou režisér Tomáš Vorel započal Gymplem a pokračoval Vejškou. Hrdinové Kolman (Jiří Mádl) a Kocourek (Tomáš Vorel ml.) dospěli – j
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz