Pěší výlety jižně, ale i severně od Brna!
Pěší výlety jižně, ale i severně od Brna!

Pokud se vydáte na výlet směrem jižně od Brna, rozhodně nesmíte minout Pálavu. Právě zde se můžete vydat po stopách dávných lovců mamutů, Keltů, ale také římských vojáků, kteří mají „na svědomí“ místní vinařské tradice.

1. Pěší výlety na jih od Brna

Za lovci mamutů i Věstonickou Venuší

Svůj výlet začněte v Dolních Věstonicích, kde začíná 3,5 km dlouhá archeostezka. Procházka s pěti zastaveními v krásné přírodě vás zavede až do Pavlova. Právě zde, na okraji Pavlova, žili před více než 30 000 lety lovci mamutů.

Na konci naučné stezky Archeostezce Dolní Věstonice-Pavlov budete plni dojmů a informací. Čeká vás tu ještě jedna naučná stezka Děvín a po ní vyšplhejte až na stejnojmenný nejvyšší vrchol CHKO Pálava.

Příjemnou procházkou po hřebeni dojdete až k Sirotčímu hrádku s krásnými výhledy.

Pálava

Malebné Svatojakubské cesty

Anebo si svůj výlet naplánujte s výchozím bodem v Klentnici, odkud se vypravte na část Svatojakubské cesty, která vede do Mikulova. V Klentnici se vydejte po červené značce doprava, která vás dovede nahoru k Sirotčímu hrádku a vyhlídkovým místům na Stolové hoře.

Po 2 km se cestou vracíte k silnici a cesta vede dál směrem na Mikulov okolo vinohradů, kde zanedlouho odbočíte strmě vpravo k jeskyním a lomu Na Turoldu.

Z tohoto místa se budete ubírat asi 1,5 km na východ po žluté značce, odkud stezka stoupá po úbočí kopce na Svatý kopeček s Božím hrobem, zvonicí, kostelem sv. Šebestiána a krásnými výhledy na Mikulov a široké okolí.

Odtud Svatojakubská stezka klesá po modré značce podél křížové cesty k městu a zavede vás pod hlavní mikulovské náměstí.

Do svých cestovních deníků si můžete na památku orazit razítko ze Svatojakubské poutnické budky. V Klentnici ji najdete u infotabule pod Sirotčím hrádkem a v Mikulově u rozcestníku na Svatém kopečku.

Vyrazte na Slovácko s foťákem v ruce

Příjemná procházka vás také čeká I na Slovácku! Jedinečné vlny krajiny, které zformovala příroda i člověk v harmonické souhře. Moravské Toskánsko. Tak říkají zvlněné oblasti Slovácka plné remízků, kapliček, vinic, luk a polí.

Jestli se někde ztratit v krajině, pak tady. A jestli budete mít v ruce foťák, pořídíte nejspíš své nejkrásnější obrázky krajiny v životě.

Slovácko

Těžko vyjmenujeme všechna vhodná místa na focení, tak aspoň pár: kolem Karlína, Strážovic, Šardic, Svatobořic…Pokud se vydáte do Šardic, čeká vás procházka s jedinečnými výhledy a malebnou krajinou kolem vás.

První zastávku si udělejte na vyhlídce zvané Soudek, kde si můžete odpočinout a občerstvit se. Z vyhlídky se také pokochejte výhledy do okolí, stojí to za to. Vyhlídka Soudek leží na Mutěnické vinařské stezce, po které se vydejte dál do Stavěšic nebo se po procházce mezi vinohrady a Šardickými biopásy vraťte zpět do Šardic na autobus nebo k vašemu autu.

2. Pěší výlety na sever od Brna

Jižní Morava, to nejsou jen sluncem prohřáté svahy s rozčíslými řádky zrajících vinohradů dole na Znojemsku, Mikulovsku nebo v Podluží, ale také část kraje na sever od Brna.

Přesvědčíte se o tom sami, když se sem vydáte na výlet. Místo vinic objevujte čarovné lesy, místo sklípků zajděte do tajemné jeskyně. Prozkoumejte krajinu protkanou pověstmi, dávnými řemesly i přírodním bohatstvím.

Tenhle kout jižní Moravy nabízí wellness pro všechny lidské smysly, v každém ročním období.

Vzhůru pod zem

Hned za hranicí jihomoravské metropole objevíte nespočet turisticky značených cest. Moravské Švýcarsko, jak téhle oblasti říkali na přelomu minulého století, sahá až ke Sloupu. Najdete v něm pěšinky tichými kaňony i vyhlídky ze skalních úbočí.

Krasová činnost navíc ozdobila terén volně přístupnými jeskyněmi. Třeba Pekárna u Mokré má více než 20 metrů široký portál a poskytovala útočiště už lovcům mamutů. Projít se můžete jeskyní Kostelík, potkáte ji na trase z Adamova do Křtin a nebudete tady potřebovat lucerničku.

Jáchymka

O světlo se postarají skalní vikýře. Určitě neminete ani útulnou Jáchymku v Josefovském údolí, protože modrá turistická značka vede rovnou skrz jeskyni. Udržujete-li pohorky v akci celoročně, zajeďte do Letovic a dopřejte si zimní procházku kolem Křetínky.

Vodní nádrž obklopuje mírná, sluníčkem prozářená krajina. Tady se dobíjí baterky jedna báseň!

Rohledna Žernovník

Pro výhledy do okolí se rozhodně vyplatí vyjít na nějakou z rozhleden, které jsou otevřené celoročně. Za návštěvu stojí malebná dřevěná rozhledna Žernovník. Leží nedaleko Černé Hory a má pro své návštěvníky připraveny výhledy na Pálavu a Jeseníky.

Celý rok je přístupná kamenná Alexandrova věž u Adamova, ze které si prohlédnete nejen chráněnou krajinnou oblast Moravský kras, ale za pěkného počasí dohlédnete na vrcholky rakouských Alp.

Lelekovice a krásná rozhledna

Nedaleko Adamova se nachází Lelekovice, kam se můžete vydat na rozhlednu Babí lom (viz úvodní foto).

Rozhledna Babí lom trůní na jižním úbočí stejnojmenného vrcholku v nadmořské výšce 562m. Vysoká 15 metrů, z betonu a s železnými schody. Výstupem na tento maják uprostřed lesů se docela unavíte, ale odměna stojí rozhodně za to!

Čeká vás malebný výhled na Drahanskou vrchovinu, Žďárské vrchy, zalesněné kopce Chřibů, na jihu pak Brno s hradem Špilberkem. Cestou se zastavte u Lelkovadla – zaručený lék na lenost a zahálku.

Neměli byste vynechat ani rozhlednu Klucanina v Tišnově, kam vás povede naučná stezka. Ostatně v Tišnově si milovníci pěší turistiky přijdou na své – vede odtud spousta turistických cest.

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Litoměřice: Brána Českého středohoří

Litoměřice: Brána Českého středohoří

Trojský zámek: Barokní perla pod vinicemi

Trojský zámek: Barokní perla pod vinicemi

Hluboká nad Vltavou okouzluje anglickým stylem

Hluboká nad Vltavou okouzluje anglickým stylem

Arcibiskupské zahrady v Kroměříži: Příroda dovedená k dokonalosti

Arcibiskupské zahrady v Kroměříži: Příroda dovedená k dokonalosti

Úsov: Zámek vestavěný do hradu

Úsov: Zámek vestavěný do hradu

Český ráj: Po stopách císaře pána

Český ráj: Po stopách císaře pána

Nenechte si ujít další zajímavé články

VŠCHT vstoupila do světa horolezců. Na světě je nový standard pro jištění i první akreditovaná laboratoř
21stoleti.cz

VŠCHT vstoupila do světa horolezců....

Technopark Kralupy Vysoké školy...
Východní filozofie podpořená uměním
rezidenceonline.cz

Východní filozofie podpořená...

Když vstoupíte do tohoto bytu o rozloze tři tisíce metrů...
Nová generace robustních chronografů Audemars Piguet
iluxus.cz

Nová generace robustních...

Švýcarský producent vysoké...
Kdy vládli na planetě ptáci?
enigmaplus.cz

Kdy vládli na planetě ptáci?

Při zmínce o dominanci ptáků na lidmi vás možná...
Ocitla se mezi dvěma muži?
nasehvezdy.cz

Ocitla se mezi dvěma muži?

Nechala se svojí rolí...
Sázka na kamenné hroty: Překonaly evropské geny zamrzlý oceán?
epochaplus.cz

Sázka na kamenné hroty:...

Dřívější výzkumy dokázaly, že DNA...
Byla záhada zkázy Hindenburgu konečně prolomena?
epochalnisvet.cz

Byla záhada zkázy Hindenburgu...

Slavný Hindenburg byl největším létajícím strojem všech...
Ukázkový proces s rebelem: Na hranici skončí spisy i jejich autor
epochaplus.cz

Ukázkový proces s rebelem: Na...

Německý novokřtěnec Balthasar Hubmaier (asi...
Rajčatová polévka s mozzarellou
tisicereceptu.cz

Rajčatová polévka s...

Suroviny na 2 porce 8 středních rajčat...
Zákeřné bradavice
panidomu.cz

Zákeřné bradavice

Může to začít nenápadným výrůstkem na kůži, který nemizí...
Důkazem lásky byla  svatba
skutecnepribehy.cz

Důkazem lásky byla svatba

Dodnes to nemohu pochopit....
Poletuje mezi dvěma osudovými muži!
nasehvezdy.cz

Poletuje mezi dvěma...

Na toho pravého si musela...