Pěší výlety jižně, ale i severně od Brna!
Pěší výlety jižně, ale i severně od Brna!

Pokud se vydáte na výlet směrem jižně od Brna, rozhodně nesmíte minout Pálavu. Právě zde se můžete vydat po stopách dávných lovců mamutů, Keltů, ale také římských vojáků, kteří mají „na svědomí“ místní vinařské tradice.

1. Pěší výlety na jih od Brna

Za lovci mamutů i Věstonickou Venuší

Svůj výlet začněte v Dolních Věstonicích, kde začíná 3,5 km dlouhá archeostezka. Procházka s pěti zastaveními v krásné přírodě vás zavede až do Pavlova. Právě zde, na okraji Pavlova, žili před více než 30 000 lety lovci mamutů.

Na konci naučné stezky Archeostezce Dolní Věstonice-Pavlov budete plni dojmů a informací. Čeká vás tu ještě jedna naučná stezka Děvín a po ní vyšplhejte až na stejnojmenný nejvyšší vrchol CHKO Pálava.

Příjemnou procházkou po hřebeni dojdete až k Sirotčímu hrádku s krásnými výhledy.

Pálava

Malebné Svatojakubské cesty

Anebo si svůj výlet naplánujte s výchozím bodem v Klentnici, odkud se vypravte na část Svatojakubské cesty, která vede do Mikulova. V Klentnici se vydejte po červené značce doprava, která vás dovede nahoru k Sirotčímu hrádku a vyhlídkovým místům na Stolové hoře.

Po 2 km se cestou vracíte k silnici a cesta vede dál směrem na Mikulov okolo vinohradů, kde zanedlouho odbočíte strmě vpravo k jeskyním a lomu Na Turoldu.

Z tohoto místa se budete ubírat asi 1,5 km na východ po žluté značce, odkud stezka stoupá po úbočí kopce na Svatý kopeček s Božím hrobem, zvonicí, kostelem sv. Šebestiána a krásnými výhledy na Mikulov a široké okolí.

Odtud Svatojakubská stezka klesá po modré značce podél křížové cesty k městu a zavede vás pod hlavní mikulovské náměstí.

Do svých cestovních deníků si můžete na památku orazit razítko ze Svatojakubské poutnické budky. V Klentnici ji najdete u infotabule pod Sirotčím hrádkem a v Mikulově u rozcestníku na Svatém kopečku.

Vyrazte na Slovácko s foťákem v ruce

Příjemná procházka vás také čeká I na Slovácku! Jedinečné vlny krajiny, které zformovala příroda i člověk v harmonické souhře. Moravské Toskánsko. Tak říkají zvlněné oblasti Slovácka plné remízků, kapliček, vinic, luk a polí.

Jestli se někde ztratit v krajině, pak tady. A jestli budete mít v ruce foťák, pořídíte nejspíš své nejkrásnější obrázky krajiny v životě.

Slovácko

Těžko vyjmenujeme všechna vhodná místa na focení, tak aspoň pár: kolem Karlína, Strážovic, Šardic, Svatobořic…Pokud se vydáte do Šardic, čeká vás procházka s jedinečnými výhledy a malebnou krajinou kolem vás.

První zastávku si udělejte na vyhlídce zvané Soudek, kde si můžete odpočinout a občerstvit se. Z vyhlídky se také pokochejte výhledy do okolí, stojí to za to. Vyhlídka Soudek leží na Mutěnické vinařské stezce, po které se vydejte dál do Stavěšic nebo se po procházce mezi vinohrady a Šardickými biopásy vraťte zpět do Šardic na autobus nebo k vašemu autu.

2. Pěší výlety na sever od Brna

Jižní Morava, to nejsou jen sluncem prohřáté svahy s rozčíslými řádky zrajících vinohradů dole na Znojemsku, Mikulovsku nebo v Podluží, ale také část kraje na sever od Brna.

Přesvědčíte se o tom sami, když se sem vydáte na výlet. Místo vinic objevujte čarovné lesy, místo sklípků zajděte do tajemné jeskyně. Prozkoumejte krajinu protkanou pověstmi, dávnými řemesly i přírodním bohatstvím.

Tenhle kout jižní Moravy nabízí wellness pro všechny lidské smysly, v každém ročním období.

Vzhůru pod zem

Hned za hranicí jihomoravské metropole objevíte nespočet turisticky značených cest. Moravské Švýcarsko, jak téhle oblasti říkali na přelomu minulého století, sahá až ke Sloupu. Najdete v něm pěšinky tichými kaňony i vyhlídky ze skalních úbočí.

Krasová činnost navíc ozdobila terén volně přístupnými jeskyněmi. Třeba Pekárna u Mokré má více než 20 metrů široký portál a poskytovala útočiště už lovcům mamutů. Projít se můžete jeskyní Kostelík, potkáte ji na trase z Adamova do Křtin a nebudete tady potřebovat lucerničku.

Jáchymka

O světlo se postarají skalní vikýře. Určitě neminete ani útulnou Jáchymku v Josefovském údolí, protože modrá turistická značka vede rovnou skrz jeskyni. Udržujete-li pohorky v akci celoročně, zajeďte do Letovic a dopřejte si zimní procházku kolem Křetínky.

Vodní nádrž obklopuje mírná, sluníčkem prozářená krajina. Tady se dobíjí baterky jedna báseň!

Rohledna Žernovník

Pro výhledy do okolí se rozhodně vyplatí vyjít na nějakou z rozhleden, které jsou otevřené celoročně. Za návštěvu stojí malebná dřevěná rozhledna Žernovník. Leží nedaleko Černé Hory a má pro své návštěvníky připraveny výhledy na Pálavu a Jeseníky.

Celý rok je přístupná kamenná Alexandrova věž u Adamova, ze které si prohlédnete nejen chráněnou krajinnou oblast Moravský kras, ale za pěkného počasí dohlédnete na vrcholky rakouských Alp.

Lelekovice a krásná rozhledna

Nedaleko Adamova se nachází Lelekovice, kam se můžete vydat na rozhlednu Babí lom (viz úvodní foto).

Rozhledna Babí lom trůní na jižním úbočí stejnojmenného vrcholku v nadmořské výšce 562m. Vysoká 15 metrů, z betonu a s železnými schody. Výstupem na tento maják uprostřed lesů se docela unavíte, ale odměna stojí rozhodně za to!

Čeká vás malebný výhled na Drahanskou vrchovinu, Žďárské vrchy, zalesněné kopce Chřibů, na jihu pak Brno s hradem Špilberkem. Cestou se zastavte u Lelkovadla – zaručený lék na lenost a zahálku.

Neměli byste vynechat ani rozhlednu Klucanina v Tišnově, kam vás povede naučná stezka. Ostatně v Tišnově si milovníci pěší turistiky přijdou na své – vede odtud spousta turistických cest.

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Tak trochu jiné orloje

Tak trochu jiné orloje

Zámek Židlochovice: Stvořený z loveckých snů

Zámek Židlochovice: Stvořený z loveckých snů

Střední Čechy představí krásy i možnosti regionu

Střední Čechy představí krásy i možnosti regionu

Broumovsko je krajem divů

Broumovsko je krajem divů

Zříceniny: Místa, kde na vás dýchne historie

Zříceniny: Místa, kde na vás dýchne historie

Za kláštery jižních Čech

Za kláštery jižních Čech

Nenechte si ujít další zajímavé články

Rok s Věnečky Janeček: limitované edice, spolupráce s Hemingway Barem a narozeninový pop-up
iluxus.cz

Rok s Věnečky Janeček:...

Loni v dubnu otevřel v pražské Pštrossově ulici...
Bitva třiceti: Do boje šli jen ti nejlepší
epochalnisvet.cz

Bitva třiceti: Do boje šli...

Kolik obětí by přineslo dobývání obleženého města?...
VIDEO: Řidič kamionu natočil ducha na silnici
enigmaplus.cz

VIDEO: Řidič kamionu...

Už nějakou dobu se v okolí Phoenixu...
Štěstí v bráně do Jeseníků: Z čeho měli obyvatelé Bruntálu radost?
epochaplus.cz

Štěstí v bráně do Jeseníků: Z...

Většina obyvatel nejenom u nás by určitě označila...
Perla neomylně poznala, kde jí je potřeba
skutecnepribehy.cz

Perla neomylně poznala, kde...

Čtyři dny se ty dvě trmácely vlakem, od hranic je...
Krůtí maso se zeleninovým salátem
tisicereceptu.cz

Krůtí maso se zeleninovým...

Bezchybná volba, pokud hubnete. Krůtí maso...
Češi pošlou do vesmíru SOVu
21stoleti.cz

Češi pošlou do vesmíru SOVu

V roce 2028 by měla na oběžnou dráhu Země...
Skončí nakonec herečka Obermaierová úplně sama?
nasehvezdy.cz

Skončí nakonec herečka...

JAROSLAVA OBERMAIEROVÁ...
Masiv pod nohama
rezidenceonline.cz

Masiv pod nohama

Podlahová krytina z přírodního dřeva je prověřená...
Správná péče oddálí stárnutí pleti
panidomu.cz

Správná péče oddálí...

Když začíná pleť stárnout? Prý už brzy...
Slavné muže bere Sára Rychlíková útokem!
nasehvezdy.cz

Slavné muže bere Sára...

Dlouho to vypadalo, že se...
Nuselák: Most tanků i sebevrahů
epochaplus.cz

Nuselák: Most tanků i...

Původně tu má jezdit tramvaj, nakonec vyhraje...