Pěší výlety jižně, ale i severně od Brna!
Pěší výlety jižně, ale i severně od Brna!

Pokud se vydáte na výlet směrem jižně od Brna, rozhodně nesmíte minout Pálavu. Právě zde se můžete vydat po stopách dávných lovců mamutů, Keltů, ale také římských vojáků, kteří mají „na svědomí“ místní vinařské tradice.

1. Pěší výlety na jih od Brna

Za lovci mamutů i Věstonickou Venuší

Svůj výlet začněte v Dolních Věstonicích, kde začíná 3,5 km dlouhá archeostezka. Procházka s pěti zastaveními v krásné přírodě vás zavede až do Pavlova. Právě zde, na okraji Pavlova, žili před více než 30 000 lety lovci mamutů.

Na konci naučné stezky Archeostezce Dolní Věstonice-Pavlov budete plni dojmů a informací. Čeká vás tu ještě jedna naučná stezka Děvín a po ní vyšplhejte až na stejnojmenný nejvyšší vrchol CHKO Pálava.

Příjemnou procházkou po hřebeni dojdete až k Sirotčímu hrádku s krásnými výhledy.

Pálava

Malebné Svatojakubské cesty

Anebo si svůj výlet naplánujte s výchozím bodem v Klentnici, odkud se vypravte na část Svatojakubské cesty, která vede do Mikulova. V Klentnici se vydejte po červené značce doprava, která vás dovede nahoru k Sirotčímu hrádku a vyhlídkovým místům na Stolové hoře.

Po 2 km se cestou vracíte k silnici a cesta vede dál směrem na Mikulov okolo vinohradů, kde zanedlouho odbočíte strmě vpravo k jeskyním a lomu Na Turoldu.

Z tohoto místa se budete ubírat asi 1,5 km na východ po žluté značce, odkud stezka stoupá po úbočí kopce na Svatý kopeček s Božím hrobem, zvonicí, kostelem sv. Šebestiána a krásnými výhledy na Mikulov a široké okolí.

Odtud Svatojakubská stezka klesá po modré značce podél křížové cesty k městu a zavede vás pod hlavní mikulovské náměstí.

Do svých cestovních deníků si můžete na památku orazit razítko ze Svatojakubské poutnické budky. V Klentnici ji najdete u infotabule pod Sirotčím hrádkem a v Mikulově u rozcestníku na Svatém kopečku.

Vyrazte na Slovácko s foťákem v ruce

Příjemná procházka vás také čeká I na Slovácku! Jedinečné vlny krajiny, které zformovala příroda i člověk v harmonické souhře. Moravské Toskánsko. Tak říkají zvlněné oblasti Slovácka plné remízků, kapliček, vinic, luk a polí.

Jestli se někde ztratit v krajině, pak tady. A jestli budete mít v ruce foťák, pořídíte nejspíš své nejkrásnější obrázky krajiny v životě.

Slovácko

Těžko vyjmenujeme všechna vhodná místa na focení, tak aspoň pár: kolem Karlína, Strážovic, Šardic, Svatobořic…Pokud se vydáte do Šardic, čeká vás procházka s jedinečnými výhledy a malebnou krajinou kolem vás.

První zastávku si udělejte na vyhlídce zvané Soudek, kde si můžete odpočinout a občerstvit se. Z vyhlídky se také pokochejte výhledy do okolí, stojí to za to. Vyhlídka Soudek leží na Mutěnické vinařské stezce, po které se vydejte dál do Stavěšic nebo se po procházce mezi vinohrady a Šardickými biopásy vraťte zpět do Šardic na autobus nebo k vašemu autu.

2. Pěší výlety na sever od Brna

Jižní Morava, to nejsou jen sluncem prohřáté svahy s rozčíslými řádky zrajících vinohradů dole na Znojemsku, Mikulovsku nebo v Podluží, ale také část kraje na sever od Brna.

Přesvědčíte se o tom sami, když se sem vydáte na výlet. Místo vinic objevujte čarovné lesy, místo sklípků zajděte do tajemné jeskyně. Prozkoumejte krajinu protkanou pověstmi, dávnými řemesly i přírodním bohatstvím.

Tenhle kout jižní Moravy nabízí wellness pro všechny lidské smysly, v každém ročním období.

Vzhůru pod zem

Hned za hranicí jihomoravské metropole objevíte nespočet turisticky značených cest. Moravské Švýcarsko, jak téhle oblasti říkali na přelomu minulého století, sahá až ke Sloupu. Najdete v něm pěšinky tichými kaňony i vyhlídky ze skalních úbočí.

Krasová činnost navíc ozdobila terén volně přístupnými jeskyněmi. Třeba Pekárna u Mokré má více než 20 metrů široký portál a poskytovala útočiště už lovcům mamutů. Projít se můžete jeskyní Kostelík, potkáte ji na trase z Adamova do Křtin a nebudete tady potřebovat lucerničku.

Jáchymka

O světlo se postarají skalní vikýře. Určitě neminete ani útulnou Jáchymku v Josefovském údolí, protože modrá turistická značka vede rovnou skrz jeskyni. Udržujete-li pohorky v akci celoročně, zajeďte do Letovic a dopřejte si zimní procházku kolem Křetínky.

Vodní nádrž obklopuje mírná, sluníčkem prozářená krajina. Tady se dobíjí baterky jedna báseň!

Rohledna Žernovník

Pro výhledy do okolí se rozhodně vyplatí vyjít na nějakou z rozhleden, které jsou otevřené celoročně. Za návštěvu stojí malebná dřevěná rozhledna Žernovník. Leží nedaleko Černé Hory a má pro své návštěvníky připraveny výhledy na Pálavu a Jeseníky.

Celý rok je přístupná kamenná Alexandrova věž u Adamova, ze které si prohlédnete nejen chráněnou krajinnou oblast Moravský kras, ale za pěkného počasí dohlédnete na vrcholky rakouských Alp.

Lelekovice a krásná rozhledna

Nedaleko Adamova se nachází Lelekovice, kam se můžete vydat na rozhlednu Babí lom (viz úvodní foto).

Rozhledna Babí lom trůní na jižním úbočí stejnojmenného vrcholku v nadmořské výšce 562m. Vysoká 15 metrů, z betonu a s železnými schody. Výstupem na tento maják uprostřed lesů se docela unavíte, ale odměna stojí rozhodně za to!

Čeká vás malebný výhled na Drahanskou vrchovinu, Žďárské vrchy, zalesněné kopce Chřibů, na jihu pak Brno s hradem Špilberkem. Cestou se zastavte u Lelkovadla – zaručený lék na lenost a zahálku.

Neměli byste vynechat ani rozhlednu Klucanina v Tišnově, kam vás povede naučná stezka. Ostatně v Tišnově si milovníci pěší turistiky přijdou na své – vede odtud spousta turistických cest.

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Mimořádná výstava o Plzeňské madoně

Mimořádná výstava o Plzeňské madoně

České Slezsko: Překrásné hrady a zámky

České Slezsko: Překrásné hrady a zámky

Novinky v Plzni: Opravená katedrála a nový minipivovar

Novinky v Plzni: Opravená katedrála a nový minipivovar

Zámek Hradec nad Moravicí: České Slezsko

Zámek Hradec nad Moravicí: České Slezsko

Kravařsko historické i přírodní

Kravařsko historické i přírodní

10 důvodů, proč si udělat výlet do Bratislavy

10 důvodů, proč si udělat výlet do Bratislavy

Nenechte si ujít další zajímavé články

Kde je největší prádelna na světě?
epochaplus.cz

Kde je největší prádelna na...

Nacpat prádlo do bubnu, přidat prací...
Rozpoutala Adamovská válku hereček?
nasehvezdy.cz

Rozpoutala Adamovská válku...

Přestože jsou herečky Zlata Adamovská (61) a Eva...
Magnetické nanočástice v mozku: možná souvislost s Alzheimerovou chorobou
epochalnisvet.cz

Magnetické nanočástice v...

Stává se málokdy, aby geolog zasahoval svým...
Jak navrhnout lžičku…
21stoleti.cz

Jak navrhnout lžičku…

S Průmyslem 4.0 vstoupí do našich životů nová...
Zapovězená moc magického kaktusu San Pedro
enigmaplus.cz

Zapovězená moc magického...

Kaktus San Pedro patří mezi přírodní drogy....
Experimenty na mezinárodní vesmírné stanici s pomocí Česka
21stoleti.cz

Experimenty na mezinárodní...

Létání do vesmíru i pobyt v něm se už...
Obludárium Jurského světa: Který byl největší či nejdravější?
epochaplus.cz

Obludárium Jurského světa: Který...

Dinosauři sice žili před desítkami miliony...
Skandál! Kdo natočil „lechtivé“ video?
nasehvezdy.cz

Skandál! Kdo natočil...

Opravdu drsný konec roku má za sebou modelka a...
Dvojice lovců se prý setkala s podivným tvorem. Místní mu přezdívají indiánský démon
enigmaplus.cz

Dvojice lovců se prý setkala s...

Na děsivé setkání s podivným tvorem do konce...