Před mnoha lety údajně dochází v Libákovicích na Plzeňsku k bizarní sázce. Hlavními hrdiny sporu jsou místní poustevník a zhmotnělý ďábel. Památkou na tuto událost má být kaplička, která zde dodnes stojí.
Na starém vrchu Kožich (584 m), který se týčí nad Libákovicemi, se údajně v 19. století místnímu hostinskému zjeví sama Panna Marie, když se pozdě v noci vrací domů z nedalekých Blovic. Na místě samém proto nechá bezprostředně poté vystavět kapličku.
Traduje se však i jiná pověst, podle které naopak v minulosti do těchto míst zavítá čert! Spolu s místním poustevníkem se vsadí, že do rána postaví kamenné stavení, které bude sloužit jako kaplička, která přetrvá navěky.
Když pak v noci letí čerti s kameny kolem Libákovic, vypukne tam velký požár. Obyvatelé spěchají hasit a tento ruch vzbudí všechny libákovické kohouty. Ti začnou kokrhat a polekaní čerti, kteří tudy zrovna letí se svým nákladem, všechny kameny upustí.
Právě v těchto místech dnes stojí tzv. Čertovo břemeno.
Která z pověstí je ta pravá?
Kamenná oblast s názvem Čertovo břemeno však podle všeho není jediná, a tak vlastně ani není jasné, zda se příběh odehrává skutečně právě v západních Čechách. Stejné místo totiž můžeme najít například i v oblasti Táborska.
Nezřídka se vyskytuje pověst, která hovoří o tom, že spousta českých hradů vzniká na vršcích, které jsou dílem podivuhodných sázek pekelníků a Panny Marie.
V místech, kde můžeme nalézt slavná Čertova břemena a údajná mariánská zjevení se také nacházejí rituální předměty z doby bronzové a hroby prvních Slovanů.
Možná, že právě tento nábožensky založený národ s okultními predispozicemi je prapůvodcem starých bájí. Jsou snad domnělí čerti nějakým pradávným rohatým božstvem?
Navíc jak západočeský, tak jihočeský region patří k tradičně silně křesťansky založeným oblastem. To by zase mohlo vysvětlovat báje o mariánských zjeveních. Anebo si snad Panna Marie skutečně Libákovice vybrala a zjevila se zdejšímu hostinskému? Kdoví, kaplička na Kožichu však určitě stojí za návštěvu.
Foto: Shutterstock